| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 14
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Vpliv parametrov procesa brizganja na zaostale napetosti in nastanek razpok pri več-komponentnih prozornih izdelkih iz pmma : diplomsko delo
Katja Jernejšek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Pokrove za zadnje avtomobilske luči izdelamo z brizganjem plastičnih mas. Kakovost izdelkov nadzorujemo in zagotavljamo s spreminjanjem procesnih parametrov. Velik vpliv na spreminjanje kakovosti izdelkov med uporabo imajo zaostale napetosti, ki se pojavijo med njihovim ohlajanjem. Pomembno je, da visoke zaostale napetosti na izdelkih pravočasno odkrijemo, sicer se lahko zaradi njih, v času uporabe izdelka, na izdelkih pojavijo razpoke. Pri izvedbi eksperimenta nas je zanimalo, kako se s spreminjanjem procesnih parametrov spreminja nastanek razpok na izdelkih. Pokrove smo izpostavili tekočemu etanolu in pregledovali nastale razpoke. Nastanek razpok na pokrovih smo preprečili z brizganjem pri nižjem naknadnem tlaku in krajšem času delovanja naknadnega tlaka.
Keywords: PMMA, plastične mase, brizganje plastičnih mas, zaostale napetosti, nastanek razpok
Published in DKUM: 05.03.2024; Views: 318; Downloads: 6
.pdf Full text (3,20 MB)

2.
Konstruiranje naprave za površinsko hlajenje valjev : diplomsko delo
Denis Marš, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Toplotna obdelava je ključni del v postopku izdelave kvalitetnega izdelka, v tem primeru valja. Med postopkom izdelek večkrat segrevamo in ohlajamo, da s tem zmanjšamo zaostale napetosti v valju in zagotovimo ustrezno trdoto. Diplomsko delo zajema konstruiranje naprave, katere naloga je ta, da med procesom toplotne obdelave po ciklu segrevanja opravlja proces prislinega hlajenja. Proces prisilnega hlajenja, ki bo potekal na napravi je sledeč. Segret valj, ki se bo horizontalno položil na napravo se mora med delovanjem vrteti, posledično enakomerno ohlajati po celotni površini, škaja, ki nastane med ohlajevanjem se mora avtomatsko odstraniti, zagotoviti se mora ustrezna zaščita pred hlajenjem na delih valja kjer je to zahtevano in hkrati se mora zagotoviti tudi, da se valj med celotnim procesom ne bo pomikal v smeri svoje horizontalne osi.
Keywords: toplotna obdelava, prisilno hlajenje, zaostale napetosti, ustrezna trdota, enakomerno hlajenje, segrevanje.
Published in DKUM: 13.07.2022; Views: 650; Downloads: 0

3.
Mehanske lastnosti zvarnega spoja varjenega z visoko produktivnim obločnim postopkom : magistrsko delo
Borut Novak, 2021, master's thesis

Abstract: Pri opravljanju različnih del vedno strmimo k produktivnosti in učinkovitosti. Nov varilni postopek imenovan D-arc nam omogoča zelo učinkovito ter produktivno varjenje. Zaradi velikega vnosa toplote med varjenjem je vprašljiva integriteta zvarnega spoja. Z merjenjem zaostalih napetosti, trdote v zvarnem spoju, nateznim preizkusom ter lomnomehanskimi preizkusi smo določili mehanske lastnosti zvarnega spoja varjenega z D-arc postopkom. Ugotovili smo, da pri varjenju konstrukcijskih jekel dobimo rezultate, ki zadoščajo lomnomehanskim parametrom za tovrstna jekla.
Keywords: D-arc, mehanika loma, natezni preizkus, merjenje trdote, zaostale napetosti, S355J2N, ASTM E1820
Published in DKUM: 27.09.2021; Views: 1146; Downloads: 84
.pdf Full text (5,85 MB)

4.
Analiza zaostalih napetosti med procesom izdelave teleskopske roke : magistrsko delo
Janez Mlinarič, 2021, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo analizirali zaostale napetosti med procesom izdelave teleskopske roke. Zaostale napetosti v materialu se pogosto pojavijo kot posledica preoblikovalnih procesov, ki povzročijo plastično deformacijo materiala ali vnos toplote vanj. So zelo nezaželene zaradi možnega padca nosilnosti in drugih težav. Spremljali smo vrednosti in porazdelitev zaostalih napetosti na dveh enakih delih teleskopskih rok, narejenih iz plošč različnih šarž. Zaostale napetosti smo spremljali v štirih fazah – pred obdelovalnimi procesi, po laserskem izrezu, upogibu in varjenju. Zaostale napetosti smo merili s pomočjo magnetne metode z napravo SMMT-1. Nadaljnjo obdelavo signalov smo izvedli v Excelu in rezultate prikazali s prostorskimi grafi, ki smo jih primerjali med sabo. Odkrili smo razlike med polji zaostalih napetosti v vseh meritvenih fazah, največje so bile po upogibanju.
Keywords: zaostale napetosti, teleskopska roka, analiza, magnetna metoda, merjenje
Published in DKUM: 03.05.2021; Views: 950; Downloads: 86
.pdf Full text (5,16 MB)

5.
Vpliv žarjenja za odpravo zaostalih napetosti na navarih zavarjenih po epp postopku
Žiga Tajnikar, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava vpliv žarjenja za odpravo zaostalih napetosti na navarih, zavarjenih po postopku EPP. Za raziskavo so bili izdelani preizkušanci z navari, med katerimi so bili trije preizkušanci izpostavljeni različnim temperaturam žarjenja in četrti preizkušanec, ki je ostal v varjenem stanju brez žarjenja za odpravo zaostalih napetosti. Na preizkušancih je bila izmerjena stopnja deformacije s koordinatno merilno napravo in zaostale napetosti z magnetno metodo. Meritve so pokazale, da ima višina temperature žarenja pomemben vpliv na velikost zaostalih napetosti in stopnjo deformacije na preizkušancih. Ugotovljeno je bilo, da učinkovitost žarjenja s temperaturo narašča le do maksimalne temperature, ki je odvisna od izbranega osnovnega in dodajnega materiala. Z nadaljnjim zvišanjem temperature se učinkovitost žarjenja ponovno zmanjša.
Keywords: varjenje, postopek EPP, zaostale napetosti, deformacija
Published in DKUM: 09.02.2018; Views: 1657; Downloads: 162
.pdf Full text (6,08 MB)

6.
Vpliv zaostalih napetosti na rast utrujenostne razpoke v upognjenem delu podnice tlačne posode
Darko Jagarinec, 2017, doctoral dissertation

Abstract: Postopek izdelave podnice ustvarja kompleksno deformacijsko-napetostno stanje, ki ga ni možno enostavno prenesti v laboratorijske pogoje testiranja. V nalogi smo pokazali, da s predhodnim upogibanjem in nato nateznim obremenjevanjem ustvarimo sestavljeno napetostno stanje, ki ga je možno analizirati le v eni kritični točki na notranji strani upognjenca. Z numeričnim modeliranjem napetostnega stanja smo se približali eksperimentalno določenim razmeram med utrujanjem s kombiniranim obremenjevanjem pred-deformiranih vzorcev. Na osnovi opravljenih numeričnih analiz, ki so bile podprte z eksperimentalnim testiranjem, kako v procesu upogibanja s tremi različnimi stopnjami pred deformacije tako tudi v procesu cikličnega natezno-upogibnega obremenjevanja z različnimi amplitudami sil in ob upoštevanju spremembe amplitude in napetostnega razmerja, smo dobili vrednosti dinamične trdnosti skladne s S-N Wohlerjevim diagramom. S tem smo potrdili, da je v doktorski disertaciji predstavljen postopek in model pravilen za določitev dejanskih napetostnih razmer v pred-deformiranih upognjenih vzorcih. V doktorski nalogi je pokazano, da zaostale napetosti v metastabilnem avstenitu AISI 316L, ki so posledice deformacije in fazne transformacije v martenzitno mikrostrukturo, vplivajo na iniciacijo in širjenje utrujenostnih razpok, pri čemer se napetostno razmerje v materialu razlikuje od razmerja sil R utrujanja zaradi teh zaostalih napetosti Rs. To smo pokazali na osnovi določitve napetostnega stanja z numeričnim modeliranjem in z eksperimentalno dobljenimi vrednostmi na S-N Wöhlerjevi krivulji, ki se ujemajo z rezultati upogibnega utrujanja ploščatih preizkušancev s polkrožnim utorom.
Keywords: metastabilni avstenit, podnica, S-N krivulja, utrujanje, zaostale napetosti, upogibanje, lomna žilavost
Published in DKUM: 29.11.2017; Views: 1959; Downloads: 258
.pdf Full text (10,69 MB)

7.
Numerična simulacija varjenja
Matevž Štumberger, 2016, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo predstavlja numerično simulacijo varjenja. Varjenje je spajanje kovinskih ali nekovinskih delov s postopki dodajanja materiala. Proces varjenja je v programskem paketu Abaqus/CAE obravnavan kot nevezana toplotno – mehanska analiza z ločenim izračunom temperaturnega in napetostnega polja. Gibajoči toplotni varilni vir je modeliran na način definiranja začetne temperaturne porazdelitve v zvarni kopeli. Zaradi kompleksnosti fizikalnega dogajanja v zvarni kopeli je potrebno določene fizikalne procese zanemariti. Temeljno oviro pri numeričnem modeliranju varjenja predstavlja pridobitev ustreznih toplotnih in mehanskih lastnosti materiala v odvisnosti od temperature. Iz tega razloga so enaki podatki uporabljeni za osnovni in dodajni material. Analiza prenosa toplote je obravnava kot časovno odvisen problem in je uporabljena za izračun zaostalih varilnih napetosti pri napetostno – deformacijski analizi.
Keywords: varjenje, termične obremenitve, zaostale napetosti, numerične simulacije, nevezana toplotno – mehanska analiza, Abaqus/CAE
Published in DKUM: 11.04.2016; Views: 3312; Downloads: 440
.pdf Full text (3,50 MB)

8.
Measurement of strain caused by residual stresses in a welded joint using neutron diffraction
Nenad Gubeljak, Jelena Vojvodič-Tuma, Hans-Georg Preismeyer, 1999, original scientific article

Abstract: The distribution and amount of residual stresses can significantly contrubute to the fatigue fracture behaviour of welded joints in structures. Interior residual stresses, which interact with the plane strain state, are more dangerous than residual stresses at the surface of the welded joint. If the surface of the welded joint is mechanically treated (e.g. shapering), then significant differences between the stress stated at the surface and within the volume occur. Hence, different non-destructive methods (e.g. gamma radiation, neutron diffraction) have been developed to determine strains caused by residual stresses in the volume of polycrystalline materials. However, the measurement of strains caused by residual stresses becomes difficult for large samples. In this paper the measurement procedure on a sample taken from the weld joint is presented and the effecet of residual stresses on fatigue crack propagation is assessed for low and high cycle loading fatigue.
Keywords: zaostale napetosti, zvarni spoj, neutronski lom žarkov, utrujenostno širjenje razpoke, neutron diffraction method, residual stresses, fatigue crack propagation, weld joint
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1308; Downloads: 36
URL Link to full text

9.
Role of residual stresses on fracture properties of under-matched butt weld
Inoslav Rak, Vladimir Gliha, 1999, original scientific article

Abstract: Under-matched weld joints were adopted for producing a penstock of 47 mm wall thickness and 4200 mm diameter, to improve the weldability. The isothermal Robertson wide plate test on the under-matched weld joints, were the allowable stress level was 0.6 of the yield stress, proved that the longitudinal stresses caused the crack propagation alog the weld joint to deviate into tough base material where it was arrested. The arrest temperature was between -10 and -20°C. The behaviour of the crack propagation was the reason to omit the thermal stress relieving of the pipe section and on circumferential weld joints executed on this side. One can always take into consideration the role of axial residual stresses when assessing whether to use, or not, under-matched weld joints in severer loaded structures.
Keywords: strjeni zvar z nižjo mejo tečenja, zaostale napetosti, potek loma, lastnosti ujetja, lomna žilavost, under-matched weld joint, residual stresses, fracture path, arrest properties, fracture toughness
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1582; Downloads: 47
URL Link to full text

10.
The behaviour of coarse-grain HAZ steel with small defects during cycling loading
Vladimir Gliha, Tomaž Vuherer, 2007, original scientific article

Abstract: The effects of small, artificial surface defects on the fatigue strength of coarse grain HAZ material found at the weld toe were studied. The size of defects did not exceed the grain size, which is the most relevant microstructural unit of polycrystalline metals. The artificial defects were made by indenting the material with Vicker`s pyramid and by drilling holes. The samples of coarse-grain HAZ material were prepared using a welding thermal-cycle simulator or furnace. The mexperimentally determined bending fatigue strength versus the properly evaluated defects siye was compared with the propagation of long cracks. Residual stresses appear when making small artificial defects. The crack initiation from the defects was analysed and theinfluence of residual stresses is discussed.
Keywords: varjenje, zvarni spoji, TVP, rob zvara, groba zrna, dinamična trdnost, umetne napake, stabilna razpoka, zaostale napetosti
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1783; Downloads: 113
.pdf Full text (428,47 KB)
This document has many files! More...

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica