| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv zgodovine sprememb vrednosti programskih metrik na napovedovanje trendov vzdrževalnosti odprtokodnih javanskih programskih knjižnic
Mitja Gradišnik, 2022, doctoral dissertation

Abstract: Učinkovitost procesa vzdrževanja programskih produktov, ki lahko neposredno vpliva na številne vidike uspešnosti projektov razvoja programskih produktov, vrednotimo skozi različne aspekte, kot so količina vloženega časa, človeški viri ali količina porabljenih finančnih sredstev. Kot ekonomsko učinkoviti veljajo programski produkti, ki jih je mogoče v fazi vzdrževanja hitro in z minimalnim vložkom človeških virov prilagoditi novim potrebam uporabnikov. Sledenje je mogoče enostavno doseči, če so programski produkti grajeni kakovostno. Merjene programskih metrik in vrednotenje notranje strukture daje vpogled dosežene stopnje kakovosti programskega produkta v njegovi opazovani različici. Vrednotenju kakovosti je sicer mogoče dodatno pripeti dimenzijo časa, in sicer tako, da opazujemo njeno spreminjanje tekom evolucije produkta iz različice v različico. Na podlagi vzorcev spreminjanja notranjih atributov izluščenih iz obstoječih programskih produktov je mogoče izgraditi napovedne modele, s katerimi napovemo trende njihovega gibanja v prihodnje. Slednje daje podlago izogibanju pastem, ki jih prinaša slabo vzdrževalna programska oprema. V okviru doktorske disertacije preučujemo programske knjižnice, ki v zadnjem času predstavljajo močan pospeševalnik ponovne uporabe pri razvoju programske opreme. Vodilo predstavljene raziskave tako predstavlja zmožnost uspešnega napovedovanja gibanja vzdrževalnosti programskih knjižnic na podlagi sprememb produktnih programskih metrik predhodnih različic v njihovi sledeči različici. Čedalje boljša sprejetost programskih knjižnic pri razvoju programskih produktov v zadnjem obdobju predstavljata motivacijo, da se v okviru raziskave v ospredje postavi ravno programske knjižnice. Pridobljen vzorec 40 prostodostopnih odprtokodnih javanskih programskih knjižnic nudi osnovo statistični analizi spreminjanja vzdrževalnosti tekom evolucije različic programskih knjižnic. Opravljene analize spreminjanje vzdrževalnosti tekom različic osvetlijo tako na nivoju programskih knjižic kot na nivoju razredov, ki te knjižnice gradijo. Predvsem preučevanje vpliva sprememb vrednosti programskih metrik izmerjenih nad razredi programskih knjižnic predstavlja temelj preučevanja zmožnosti uspešnega napovedovanje trendov gibanja vzdrževalnosti. Ovrednotenje informacijskega doprinosa, ki ga zgodovina sprememb vrednosti programskih metrik doprinese h kakovosti napovednih modelov vzdrževalnosti, predstavlja pomemben element zastavljene raziskave. Doprinos zgodovine sprememb vrednosti programskih metrik napovednim modelov vzdrževalnosti ovrednotimo s pomočjo eksperimenta, v katerem izgradimo in iz vidika kakovosti ocenimo serijo napovednih modelov vzdrževalnosti. Za izgradnjo modelov uporabimo osemnajst različnih razponov zgodovinskih meritev programskih metrik predhodnih različic programskih knjižnic. Pri izbiri pristopov izgradnje napovednih modelov se upiramo na ugotovitve izvedenega sistematičnega pregleda literature.
Keywords: kakovost programske opreme, vzdrževalnost programskih produktov, programske knjižnice, evolucija programskih produktov, programske metrike, napovedni modeli vzdrževalnosti
Published in DKUM: 18.10.2022; Views: 568; Downloads: 105
.pdf Full text (4,16 MB)

2.
Uporaba programskih metrik za napovedovanje težavnosti vzdrževanja kode
Aljaž Heričko, 2017, master's thesis

Abstract: Vzdrževanje je eno izmed najdražjih opravil v procesu razvoja programske opreme, po nekaterih študijah lahko predstavlja celo več kot polovico vseh stroškov projekta. V magistrskem delu smo opravili sistematičen pregled literature in raziskali metrike, ki se pogosto uporabljajo za oceno težavnosti vzdrževanja kode s pomočjo indeksa vzdrževalnosti. Analizirali in izbrali smo primerna orodja za pridobivanje metričnih vrednosti, potrebnih za izračun metrik vzdrževalnosti. Za štirideset odprtokodnih javanskih projektov smo izračunali vrednosti petih različic indeksa vzdrževalnosti in jih medsebojno primerjali. Skušali smo ugotoviti, katera izmed njih daje najboljši rezultat za napovedovanje na podlagi težavnosti izračuna ter doseganja primerljivih rezultatov s predhodno validiranim originalnim indeksom vzdrževalnosti. Ugotovili smo, da metrika, ki za delovanje potrebuje zgolj število vrstic, daje primerljive rezultate kot bistveno kompleksnejše metrike.
Keywords: programska oprema, kakovost, vzdrževalnost, metrike, indeks vzdrževalnosti
Published in DKUM: 24.10.2017; Views: 1358; Downloads: 166
.pdf Full text (2,93 MB)

3.
Zagotavljanje zanesljivosti procesiranja dogodkov podporne infrastrukture v informacijsko varnih centrih : magistrsko delo
Barbara Brezovec, 2016, master's thesis

Abstract: Procesiranje podatkov in učinkovito alarmiranje je pomembno za vzdrževanje in zagotavljanje zahtevane vrednosti zanesljivosti v podatkovnih centrih. Točna informacija o alarmu je pomembna za vzdrževalne postopke z namenom preprečitve odpovedi. V delu smo predstavili vplive in vidike, ki vplivajo na zanesljivost delovanja. Predstavljen je pristop izdelave podatkovnega modela na podlagi vozliščnega drevesa, ki vpliva na dvig nivoja zanesljivosti in razpoložljivosti, omogoča enostavnejši pristop in implementacijo, je modularen, zahteva manj sredstev in zniža stroške delovanja podatkovnega centra. Rezultati potrjujejo prednosti uporabe procesiranja dogodkov, saj se z natančno identifikacijo vzrokov zmanjša število prejetih alarmov. Odzivni čas po alarmu se zmanjša, kar vpliva na zvišanje vrednosti razpoložljivosti delovanja podatkovnega centra.
Keywords: zanesljivost, razpoložljivost, vzdrževalnost, podatkovni centri, procesiranje dogodkov, alarmiranje, magistrske naloge
Published in DKUM: 12.10.2016; Views: 1633; Downloads: 155
.pdf Full text (5,98 MB)

4.
Učinkovitost testno vodenega razvoja programske opreme v telekomunikacijskih sistemih
David Batič, 2016, master's thesis

Abstract: Testno voden razvoj (TDD) je praksa razvoja programske opreme, pri kateri se inkrementalno pišejo testni primeri, preden se implementira produkcijska koda. Da bi razrešili dilemo, ali je razvoj z vnaprejšnjim testiranjem uspešnejši od razvoja z naknadnim testiranjem, so nujno potrebne raziskave v industrijskem okolju, ki pa so redke. Predstavljeni so rezultati študije več primerov, ki je raziskovala učinkovitost uporabe TDD v industrijskem okolju na realnih komercialnih projektih. Dva projekta sta bila izvedena brez uporabe TDD, medtem ko je tretji v razvojni proces uvedel TDD. Učinkovitost TDD smo merili s kakovostjo kode, produktivnostjo in vzdrževalnostjo. Rezultati raziskave nakazujejo, da so razvijalci, ki so uporabljali TDD, ob znižani produktivnosti dosegli višjo kakovost kode, ki jo je lažje vzdrževati.
Keywords: testno voden razvoj, kakovost programske opreme, produktivnost, vzdrževalnost, študija primera
Published in DKUM: 04.08.2016; Views: 1676; Downloads: 184
.pdf Full text (3,82 MB)

5.
NADZOR, UPRAVLJANJE IN VZDRŽEVANJE TEHNIŠKEGA SISTEMA ZUNANJE OKRASNE FONTANE Z VODNIMI EFEKTI
Damjan Gaberc, 2010, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je obdelana zasnova tehniškega sistema zunanje okrasne fontane z vodnimi efekti. Kot projektant strojnih instalacij bazenske tehnike sem bil na podlagi zadane projektne naloge zadolžen za izdelavo projekta in kasnejšo izvedbo. Izvesti je bilo potrebno tehniške preračune, izbrati naprave in izdelati končen projekt za izvedbo tega sistema, kasneje pa tudi nadzorovati pravilnost izvedbe. Poseben poudarek konstruiranja predstavlja kasnejša zanesljivost in vzdrževalnost. Opisani so posamezni elementi sistema, ter podana osnovna navodila za njihovo uporabo in vzdrževanje. Potrditev, da smo pri konstruiranju z upoštevanjem vzdrževalnosti in zanesljivosti fontane dosegli svoj namen se izraža z zanesljivostjo delovanja sistema.
Keywords: Vzdrževalnost, zanesljivost, strojnica fontane, fontana z vodnimi efekti
Published in DKUM: 02.11.2010; Views: 2771; Downloads: 168
.pdf Full text (16,93 MB)

6.
POVEČANJE ZANESLJIVOSTI STROJA ZA IZDELAVO TALNIH OBLOG
Jure Šemrov, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Tema moje diplomske naloge je povečanje zanesljivosti stroja za izdelavo talnih oblog. Trg danes zahteva kakovostne in konkurenčne izdelke v točno določenem času, za kar je treba obvladovati uspešno, učinkovito in kakovostno redno serijsko proizvodnjo. S pomočjo metode FMEA (analiza možnih napak in njihovih posledic) sem poiskal kritičen element v proizvodni liniji. Rešitve sem iskal v rekonstrukciji infra peči, in sicer gre za avtomatiziran oz. ročni odmik infra peči. Obe izvedbi imata prednosti in slabosti, vendar v današnjem času stremimo k uvajanju avtomatizacije v proizvodnji. Delovanje krmilnega programa za avtomatiziran dvig sem testiral v laboratoriju za mehatroniko. Z vidika vzdrževanja pa s temi aktivnostmi sistemu omogočim nemoteno obratovanje in tako vzdrževanje postane pomemben faktor v kakovosti proizvodnje in se lahko uporablja kot uspešen faktor konkurenčnosti.
Keywords: zanesljivost, avtomatizacija, vzdrževalnost
Published in DKUM: 10.06.2009; Views: 2130; Downloads: 155
.pdf Full text (2,69 MB)

7.
Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica