| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 354
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Značilnosti stila vodenja v kontekstu prenosa podjetja
Nejc Sovič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava značilnosti različnih stilov vodenja v kontekstu prenosa podjetja in kako lahko različni stili pomagajo ali otežijo prenos podjetja iz ene generacije na drugo. Cilj naloge je izvedeti, kako lahko stili vodenja pripomorejo, da bo proces potekal čim bolj gladko, brez večjih zapletov, kakšne težave se lahko pojavijo med postopkom in kako pripraviti bodočo vodjo na sam prevzem podjetja, da bo podjetje še naprej rastlo in se razvijalo. V prvem delu naloge predstavljamo teoretični okvir vodenja, kjer smo opredelili ključne pojme, sloge vodenja in dejavnike, ki vplivajo na uspešen način vodenja. Poudarili smo primerjavo različnih stilov vodenja, kot so avtokratski, demokratični, transformacijski, transakcijski in birokratični in kako ti slogi vplivajo na prenos podjetja. Osrednji del naloge se navezuje na vodenje v kontekstu prenosa podjetja, kjer se osredotočamo predvsem na to, kako stil vodenja vpliva na proces prenosa, kako je potrebno naslednike pripraviti na prevzem podjetja in primerjavo, kako vodijo starejše in kako nove, mlade vodje. V tem delu obravnavamo tudi, do kakšnih sprememb pride v organizacijski kulturi po prenosu in analiziramo uspešne prenose. V empiričnem delu naloge smo izvedli sekundarno raziskavo, v kateri smo zbrali 32 naključno izbranih podjetij v Sloveniji, ki so prestali proces prenosa. Nato smo naredili analizo, koliko podjetij je po prenosu propadlo oziroma zašlo v finančne težave in koliko jih je obstalo in nemoteno poslovalo naprej. Ugotovili smo, kateri stil vodenja so v podjetjih v času prenosa uporabljali, da smo analizirali, kateri stil je bil najbolj učinkovit in kateri najmanj. Proučili smo njihov tržni delež in če se je le-ta po procesu prenosa povečal, zmanjšal ali ostal enak. V zaključnem delu smo predstavili ključna spoznanja in napisali ugotovitve same diplomske naloge, ki poudarjajo, da je proces uspešnega prenosa zelo povezan s stilom vodenja in pravočasno pripravo naslednika na sam proces. Ugotovili smo, kateri stil vodenja najbolje vpliva na proces prenosa in kateri najmanj, kako dolgo in kako morajo potekati priprave naslednika na sam proces in kako se vodenje razlikuje med starejšo in mlajšo generacijo vodij. Ovrednotili smo zastavljene hipoteze in ugotovili, kako sam stil vodenja vpliva na prenosa podjetja. Na koncu smo izpostavili odprt problem, ki bi ga bilo potrebno dodatno raziskati in proučiti.
Keywords: vodenje, stili vodenja, prenos podjetja, naslednik, vpliv vodenja, prilagodljivost vodij, družinska podjetja, podjetje.
Published in DKUM: 04.12.2024; Views: 0; Downloads: 1
.pdf Full text (886,52 KB)

2.
Spremembe slovenskih računovodskih standardov 2024
Lara Hribar Kresnik, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Slovenski računovodski standardi so pravila stroke, ki jih oblikuje Slovenski inštitut za revizijo in narekujejo norme o strokovnem ravnanju na področju računovodenja. S 1. januarjem so se na področju računovodenja zgodile spremembe, saj so v veljavo stopile spremembe in dopolnitve Slovenskih računovodskih standardov. Osredotočila se bom na vprašanje, v kolikšni meri gre pri posameznih spremembah za pomembne vsebinske spremembe, v kolikšni meri pa zgolj za manjše tehnične popravke, ter kakšen je njihov pričakovani vpliv na računovodsko poročanje. Razumevanje sprememb je pomembno, saj so pravila stroke ključna za evidentiranje, razumevanje in prikaz poslovnih dogodkov. Analizirala bom nove standarde in jih primerjala z obstoječimi. Moj cilj pri tem je, da preučim, kako močno so se standardi v letu 2024 spremenili v primerjavi s prejšnjo različico, ter ali te spremembe bolj vsebinske ali bolj redakcijske narave. Prišla sem do ugotovitve, da so bili standardi, ki obravnavajo opredmetena osnovna sredstva, neopredmetena sredstva, finančne naložbe, zaloge in časovne razmejitve, podvrženi večjim vsebinskim popravkom. V ostale standarde pa so bile uvedene spremembe redakcijske narave, ki so prispevale k izboljšanju jasnoti in natančnosti teh standardov.
Keywords: Slovenski računovodski standardi, računovodsko poročanje, spremembe in vpliv.
Published in DKUM: 15.10.2024; Views: 0; Downloads: 12
.pdf Full text (1,86 MB)

3.
Vpliv pandemije covid-19 na poslovanje in rast izbranega podjetja
Špela Tramšek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo na podlagi analize poslovanje in rasti podjetja Kozmetike Afrodita, d. o. o. ugotavljali, ali je pandemija COVID-19, ki se je hitro razširila po vsem svetu in je za nekaj časa zaustavila svetovno gospodarstvo ter povzročila kolaps v zdravstvenem sistemu, negativno vplivala na delovanje podjetja Kozmetika Afrodita, d. o. o. V teoretičnem delu smo najprej predstavili negativne vplive, ki jih je pandemija COVID-19 povzročila svetovnemu in slovenskemu gospodarstvo, gospodarske dejavnosti, ki so bile v tem času najbolj prizadete ter poslovne modele, ki so bili najbolj učinkoviti za uspešno poslovanje podjetij med krizo. Hkrati pa smo predstavili nekaj ukrepov za zajezitev pandemije COVID-19, ki jih je predpisala vlada Republike Slovenije. V empiričnem delu diplomskega dela smo na podlagi analize letnih poročil, ki jih je podjetje Kozmetika Afrodita, d. o. o. objavilo na spletni strani GVIN, opravili analizo prihodkov, stroškov, zaposlovanja in naložb v letih 2019, 2020, 2021 in 2022, pri čemer leto 2020 predstavlja leto, ko je bila razglašena pandemija COVID-19, ter analizo poslovanja in rasti podjetja Kozmetike Afrodita, d. o. o. Nato pa smo izvedli še primerjalno analizo izbranih kazalnikov Kozmetike Afrodita, d. o. o. s konkurenčnimi podjetji Shine Brown d. o. o., Preline d. o. o. in B4U Laboratories d. o. o. Na podlagi dobljenih rezultatov smo prišli do ugotovitve, da je pandemija COVID-19 vplivala na svetovno in slovensko gospodarstvo, saj je močno upadel svetovni BDP, povečalo se je število brezposelnih, povišale so se cene surovin, borzni indeksi so izgubili svojo vrednost, podjetja pa so morala prilagoditi poslovne modele takratnim razmeram. Analiza podjetja Kozmetike Afrodita, d. o. o. je pokazala, da pandemija COVID-19 skoraj ni imela vplivala na poslovanje in rast podjetja. Zabeleženi so bili nekoliko nižji prihodki od prodaje, zaradi zaprtja prodajnih salonov in čisti dobiček od prodaje, ki pa je v letu 2021 ponovno narasel. Nekaj težav so imeli pri dobavi surovin za proizvodnjo kozmetičnih izdelkov, kljub temu pa je poslovanje podjetja potekalo skoraj nemoteno, saj so svoje proizvodne procese preusmerili v proizvodnjo zaščitnih mask in dezinfekcijskih sredstev.
Keywords: COVID-19, pandemija, Kozmetika Afrodita, d. o. o., gospodarski vpliv, poslovne strategije, ukrepi za blažitev krize, prilagoditev podjetij.
Published in DKUM: 02.10.2024; Views: 0; Downloads: 5
.pdf Full text (1,47 MB)

4.
Vpliv motenj na električno omrežje : diplomsko delo
Nemanja Čkonjević, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo se osredotoča na proučevanje in analizo motenj v električnem omrežju, s posebnim poudarkom na harmonikih. Raziskava je bila izvedena v skladiščnem okolju podjetja Gorenje, kjer so bili merjeni vplivi motenj na električno opremo, konkretno na skladiščni voziček. Uvodno poglavje opisuje različne vrste motenj, kot so prenapetost, napetostni sunki, frekvenčne motnje in harmonične motnje, ter njihov potencialni vpliv na električno opremo, kot so pregrevanje, izguba zanesljivosti in uničenje opreme. Osrednji del diplomskega dela je posvečen harmonikom – valovnim oblikam, ki se pojavljajo na vrhu sinusnega valovanja. Podrobno so raziskani njihovi viri, kot so transformatorji, rotacijski stroji, energetski pretvorniki in fluorescenčne cevi. Poudarjene so tudi posledice harmonikov, vključno s povečanimi izgubami energije, popačenjem signalov in vplivom na natančnost merilnih instrumentov. V praktičnem delu diplomskega dela so izvedene meritve v skladišču podjetja Gorenje, ki so pokazale, da so harmoniki prisotni v električnem omrežju, kar povzroča težave v delovanju skladiščnega vozička. Za odpravo teh motenj so bile predlagane in implementirane rešitve, kot je uporaba filtrov za izboljšanje kakovosti signala. Po uvedbi filtrov so bile ponovno izvedene meritve, ki so pokazale izboljšanje kakovosti signala in zmanjšanje motenj. Diplomsko delo se zaključi s poudarkom na pomembnosti uporabe ustreznih metod za zmanjševanje motenj, kot so aktivni in pasivni filtri, ter njihovem vplivu na izboljšanje delovanja električnih sistemov in naprav v nizkonapetostnih omrežjih.
Keywords: električne motnje, meritve napetosti in toka, negativni harmoniki, filtri za popravilo signala, električna energija, popačenje signala, normale in odstopanja, vpliv na delovanje sistema
Published in DKUM: 20.09.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (2,27 MB)

5.
Vpliv magnetnega polja na stabilnost β-laktamaze : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Gal Gregorčič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Stabilnost encimov je ključnega pomena pri njihovih različnih aplikacijah. Kot biokatalizatorje jih uporabljamo na različnih področjih kot so predelava hrana, okoljevarstvo in drugih industrijskih procesih. Encim β-laktamazo proizvajajo določene bakterije za razgradnjo β-laktamskega obroča v antibiotikih. Encim β-laktamazo lahko uporabljamo za razgradnjo antibiotikov in kot biomarker ugotavljanja ostankov antibiotikov v procesu čiščenja odpadnih voda. V diplomskem delu smo proučili vpliv magnetnega polja na specifično aktivnost in stabilnost encima β-laktamaze v praškasti obliki in v vodni raztopini, in sicer smo encim izpostavili konstantnemu in alternirajočemu (sinusnemu) magnetnemu polju ter spreminjali čas izpostavitve. Tako smo proučevali stabilnost β-laktamaze v prahu in v vodni raztopini pri danih pogojih. Po izpostavitvi vzorcev magnetnemu polju smo z encimskim testom določili preostalo aktivnost encima in koncentracijo proteinov ter tako določili vpliv magnetnega polja na stabilnost β-laktamaze.
Keywords: encimi, β-laktamaza, specifična aktivnost, vpliv magnetnega polja
Published in DKUM: 20.09.2024; Views: 0; Downloads: 9
.pdf Full text (1,41 MB)

6.
Vpliv plesa na učenje angleščine v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju osnovne šole : magistrsko delo
Vita Žmaher, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo, razdeljeno na teoretični in empirični del, temelji na proučevanju pouka angleščine v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju ter motivacije učencev za učenje. Avtorji opažajo največjo splošno motivacijo za učenje v tem obdobju, a se ta kasneje zmanjšuje, kar postavlja v ospredje potrebo po strategijah za ohranjanje ali povečanje motivacije učencev za učenje angleškega jezika. Integracija plesa v pouk tujega jezika se je izkazala kot učinkovit pristop, kjer učenec prevzame aktivno vlogo. Ustvarjalni gib, kot metoda poučevanja, se kaže kot pomemben, zlasti v celostnem razvoju otroka. Raziskave povezujejo nevroznanost, gibanje in učenje ter potrjujejo, da gibanje pozitivno vpliva na akademski uspeh. Teoretični del magistrskega dela opredeljuje pomembnost uvajanja angleškega jezika v prvo vzgojno-izobraževalno obdobje in modele poučevanja le-tega, vključno z integriranim učenjem angleškega jezika s plesom. Empirični del, ki je bil izveden na plesni šoli, kjer je sodelovalo 40 učencev eksperimentalne skupine in 41 učencev kontrolne skupine, potrjuje pozitivne učinke poučevanja angleščine ob plesu na pozornost, sodelovanje, končno znanje in motivacijo učencev v primerjavi s klasičnim poukom, ki ne izkoristi celotnega potenciala otrokove ustvarjalnosti in potrebe po gibanju. Plesna vključitev v učni proces poveča motivacijo za nadaljnje učenje angleščine, kar odpira nove možnosti za izboljšanje poučevanja v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju.
Keywords: ples, poučevanje tujega jezika angleščine, prvo vzgojno-izobraževalno obdobje, vpliv
Published in DKUM: 18.09.2024; Views: 0; Downloads: 23
.pdf Full text (2,04 MB)

7.
Vpliv epidemije covid-19 na impulzivno nakupno vedenje
Ana Marija Zupanič, 2024, master's thesis

Abstract: Impulzivno nakupovanje, opredeljeno kot nakupovanje, ki je nenačrtovano, nepremišljeno ter se zgodi kot posledica izpostavljenosti dražljajem, predstavlja kompleksen fenomen. Čeprav je konstrukt impulzivnega nakupovanja vsem dobro poznan, je velikokrat napačno interpretiran; prav tako ga je težko opredeliti z eno samo, celovito definicijo. Raziskovalci so enotni, da impulzivno nakupovanje vključuje tri ključne značilnosti tovrstnega vedenja: nakup je nenačrtovan, težko nadzorovan in spremljan s čustvenimi odzivi. Gre torej za obliko nakupnega vedenja, kjer dejanska potreba po izdelku ne igra ključne vloge. Ko v kompleksno enačbo impulzivnega nakupovanja vključimo še epidemijo covida-19, lahko kot rezultat opredelimo popolnoma nove razsežnosti impulzivnega nakupnega vedenja. Kljub preteklim izkušnjam z raznimi globalnimi dogodki je bila epidemija covida-19 popolnoma nova izkušnja za sodobno svetovno gospodarstvo in je predstavljala enega izmed hujših izzivov, ki je s seboj prinesel številne spremembe v vsakdanjem življenju posameznikov in posledično spremenil tudi njihove nakupovalne navade. Ekonomski, družbeni in politični pretresi so pri mnogih posameznikih vzbujali močna, negativna čustvena stanja, ki so jih izolacija, vladni odloki in ukrepi za preprečitev širjenja virusa le še podkrepili. Zmanjšanje gospodarskih aktivnosti in motnje dobavnih verig sta močno prizadeli fizične trgovine in storitveni sektor ter povečali prednost spletnih trgovcev, ki so se hitro prilagodili novim razmeram. S povečanjem spletne prisotnosti in uporabo ciljnega oglaševanja so dodatno pripomogli k povečanju impulzivnega nakupnega vedenja. Namen magistrskega dela je tako preučiti kompleksnost impulzivnega nakupnega vedenja v času epidemije covida-19 za boljše razumevanje vpliva te globalne krize na vedenje odjemalcev in doprinesti k razumevanju prilagodljivosti odjemalcev v spreminjajočemu se okolju.
Keywords: impulzivno nakupovanje, impulzivno nakupno vedenje, epidemija covida-19, vpliv epidemije na impulzivno nakupno vedenje, dejavniki impulzivnega nakupovanja.
Published in DKUM: 12.09.2024; Views: 25; Downloads: 8
.pdf Full text (1,47 MB)

8.
Uporaba družbenih omrežij pri nakupnem odločanju
Neja Zavec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V današnjem sodobnem življenju imajo družbena omrežja pomembno vlogo pri povezovanju stikov med posamezniki. Potrošnik je deležen vpliva družbenih omrežij pri njegovem nakupnem odločanju za izdelek ali storitve. Kadar je v fazi odločanja gre skozi proces nakupnega odločanja, kjer je deležen vpliva različnih dejavnikov. Diplomsko delo je posvečeno proučevanju kako uporaba družbenih omrežij pripomore pri nakupnem odločanju potrošnika. V empiričnem delu smo s pomočjo anketnega vprašalnika ugotavljali, ali se uporabniki hitreje odločijo za nakup po priporočilu vplivneža, koliko uporabnikov uporablja družbena omrežja za iskanje informacij pred nakupom, ali imajo zaupanje v podane ocene za izdelek ali storitev in koliko uporabnikov je bilo že deležnih pasti pri nakupu.
Keywords: Družbena omrežja, vpliv družbenih omrežij, nakupno odločanje, proces nakupnega odločanja, potrošnik.
Published in DKUM: 06.09.2024; Views: 85; Downloads: 29
.pdf Full text (1,05 MB)

9.
Vpliv konoplje na pojav shizofrenije
Katja Klasinc, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uživanje konoplje ima raznolike učinke na kognicijo, tako pri pacientih s shizofrenijo kot pri zdravih posameznikih. Tveganje za razvoj psihoze je pogostejše pri tistih, ki uživajo konopljo, pri čemer ima približno eden od štirih pacientov s shizofrenijo tudi diagnozo motnje uživanja konoplje. Ta povezava je pomembna za razumevanje slabših izidov pri shizofreniji ter vpliva na ozaveščanje in zdravljenje pacientov.
Keywords: shizofrenija, konoplja, marihuana, vpliv konoplje
Published in DKUM: 04.09.2024; Views: 72; Downloads: 41
.pdf Full text (1,06 MB)

10.
Zelena logistika v oskrbovalni verigi na primeru podjetja Taris
Inja Perić, 2024, master's thesis

Abstract: Logistika je panoga v gospodarstvu, ki neposredno vpliva na življenja ljudi, stanje narave in vseh živih bitji. Zaradi velikih obratov in pogostosti obratov oskrbovalne verige prihaja do puščanja posledic na okolje, ki se izražajo kot neposredno onesnaževanje in izčrpavanje njenih energentov, katerih izvor je lahko tudi neobnovljiv. Zelena logistika in zelena oskrbovalna veriga predstavljata edino rešitev za odpravljanje ogromnih količin emisij, ki se trenutno nahajajo v našem okolju. Iskanje nadomestnih virov za neobnovljive je v današnjih časih prava skušnjava za podjetja, saj vlaganje v zeleno logistiko terja investicije in ostale spremembe, ki jih podjetja več kot očitno še niso pripravljena sprejeti v celoti. Vpliv in spodbujanje podjetij med seboj k implementacijam zelene logistike sta ključnega pomena za občutne posledice. Logistična podjetja med seboj lahko sodelujejo s prisotnostjo bonitet v primeru, da prihaja do neposrednega vpeljevanja zelene prakse v svojo dejavnost ali storitev. Trajnostna mobilnost predstavlja prihodnost logistične panoge, saj trenutna slika okolja manj kot to ne bo zdržala. V teoretičnem delu smo se osredotočali na predstavitev osnovnih pojmov logistike, zelene logistike in emisij, hkrati smo teoretično predstavili tudi pomen in vlogo oskrbovalne verige. Praktični del zajema predvsem iskanje rešitev in izpostavljanje obstoječih substitutov za neobnovljive energente ter neposredno obravnavanje delovanja, pozicije in vloge podjetja Tarsi d. o. o. v oskrbovalni verigi.
Keywords: zelena logistika, oskrbovalna veriga, emisije, substituti neobnovljivih virov, vpliv podjetja
Published in DKUM: 30.08.2024; Views: 104; Downloads: 50
.pdf Full text (1,10 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica