| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 67
First pagePrevious page1234567Next pageLast page
1.
Virtualizacija računalniške učilnice
Jani Lušnic, 2024, master's thesis

Abstract: V tem magistrskem delu obravnavamo tematiko virtualizacije strojne in programske opreme v izobraževalnem okolju. Osredotočimo se na temo tako z vidika strojne opreme, kot z vidika uporabnikov. Analiziramo različne vrste virtualnih arhitektur, kar nam omogoča, da bolje razumemo tehnični vidik virtualizacije. Pogledamo tudi, kakšni so trenutni trendi in prihodnost virtualizacije, da dobimo vpogled v najnovejše in najboljše prakse ter tehnološke inovacije na tem področju. Poudarek na značilnostih ključnih komponent računalnika, kot so procesorji, pomnilnik, grafične kartice in trdi diski, nam podaja celostno sliko njihovega vpliva na delovanje sistema. Opozorimo na pomembnosti analize strojne opreme pred uvedbo virtualizacije, kar jasno izpostavi potrebo po temeljitem raziskovanju in načrtovanju. V zaključkih potrdimo, da je virtualizacija lahko učinkovito orodje za optimizacijo virov in upravljanja računalniških sistemov. To razumevanje je pogoj za razumevanjem osnovne strojne opreme in različnih vrst virtualnih arhitektur, vključno z različnimi vrstami hipernadzornikov. Pridobljeno znanje omogoča izbiro najprimernejše rešitve za specifično potrebo uporabe v izobraževalnem okolju. Izberemo Vmware virtualno okolje, katerega analiziramo v kontekstu izobraževalnih ustanov in potrdimo njegovo praktično uporabnost v konkretnem okolju.
Keywords: virtualizacija, VMware, Vcenter, hipernadzornik, računalniška učilnica
Published in DKUM: 23.05.2024; Views: 221; Downloads: 28
.pdf Full text (3,13 MB)

2.
Načrtovanje in implementacija visokorazpoložljivega varnostnega sistema s PfSense : diplomsko delo
Vanja Dimkovska, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Predmet diplomske naloge je implementacija visoko dostopnega omrežnega varnostnega sistema, ki temelji na požarnem zidu PfSense z uporabo dodatnega uravnavalca obremenitve. Prvi del pojasnjuje vidike virtualizacije, varnosti požarnega zidu in visoke razpoložljivosti z uravnoteženjem prometa v kontekstu varnih omrežij. V drugem delu je razvit demo scenarij koncepta rešitve, ki temelji na redundanci, analizirane so različice izpadov in obnašanje sistema pri premagovanju tveganj.
Keywords: visoka razpoložljivost, uravnavalec obremenitve, virtualizacija, požarni zid, redundanca, gruča
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 519; Downloads: 57
.pdf Full text (1,62 MB)

3.
Primerjava in varnost na Kubernetesu temelječih distribucij : magistrsko delo
David Sahernik, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu skozi implementacijo testnega okolja in distribucij Kubernetesa izvedemo primerjavo med izbranima distribucijama. Ugotavljamo razloge za pojav vsebnikov, od obdobja klasične uporabe strojne opreme na virtualizacijo in do same kontejnerizacije. Opredelimo vsebnike, področje varnosti vsebnikov in kako distribucije le-to ustrezno naslovijo. Opredelimo potrebo po upravljanju vsebnikov in razloge, zakaj je njihovo ročno upravljanje postalo tako časovno, kot tudi stroškovno vse težje opravičljivo in izvedljivo. Predstavimo Kubernetesa, njegovo arhitekturo in namenom uporabe za orkestracijo vsebnikov. Osredotočimo se na izbrani distribuciji Kubernetesa, VMware Tanzu in Red Hat OpenShift. Izvedemo njuno neposredno primerjavo na podlagi vzpostavitve testnega okolja za namene upravičenosti vpeljave v produkcijsko okolje, skozi številne atribute. Povzamemo ugotovitve in naslovimo trenutne morebitne težave z izbranima rešitvama in podamo smernice za nadaljnje raziskovanje.
Keywords: virtualizacija, vsebnik, orkestracija vsebnikov, varnost vsebnikov, Kubernetes, distribucije Kubernetesa, Red Hat OpenShift in VMware Tanzu
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 583; Downloads: 0

4.
Prenova informacijske tehnologije v malem podjetju
Tim Bercko, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje prenovo informacijske tehnologije v manjšem podjetju. Opisana prenova informacijske tehnologije obsega zamenjavo dveh starih strežnikov in celovito prenovo omrežja. Prav tako je bila potrebna prenova varnostne politike po ISO-standardih, ker nekatere stranke podjetja to zahtevajo. Za lažjo sledljivost in obnavljanje v primeru izpadov je bilo potrebno narediti načrt za varnostno kopiranje. Prav tako je bilo potrebno ustrezno nastaviti obstoječe računalnike skladno s prenovljenimi strežniškimi sistemi. Pred prenovo se je obstoječe stanje natančno pregledalo in popisalo, da smo lahko na podlagi tega naredili ustrezen načrt. V jedru naloge je opisan potek prenove IT-infrastrukture.
Keywords: prenova, informacijska tehnologija, virtualizacija, malo podjetje, varnostno kopiranje
Published in DKUM: 30.06.2022; Views: 780; Downloads: 98
.pdf Full text (2,12 MB)

5.
Razvoj simulatorja za regulacijo pretoka s povratno-zančno in vnaprejšnjo regulacijo : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Eva Valant, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Pretok je ena izmed pomembnejših obratovalnih veličin v vsakem industrijskem procesu, regulacija le-tega pa služi za preučevanje, načrtovanje in zagotavljanje optimalnega delovanja procesa. V diplomskem delu je prikazan celotni razvoj virtualnega dinamičnega sistema za regulacijo pretoka s povratno-zančno in vnaprejšnjo regulacijo. Namen diplomske naloge je z uporabo različnih računalniških pristopov razviti simulator za regulacijo pretoka, ki je aproksimacija realnega procesa ter na osnovi simulacij določiti najbolj učinkovito regulacijsko shemo in ustvariti virtualni dinamični model naprave, ki omogoča nadaljnji študij procesne sistemske tehnike. V sklopu eksperimentalnega dela smo razvili dinamični model naprave za regulacijo pretoka z uporabo programskega paketa MATLAB/Simulink. Vzpostavili smo vhodno-izhodni model naprave, preučevali vpliv spremembe parametrov prenosne funkcije vnaprejšnje regulacije od idealnih vrednosti na odziv sistema in sposobnost vzpostavitve stacionarnega stanja, ko v procesu pride do spremembe referenčne vrednosti ali na sistem vplivajo motnje iz okolice. Na osnovi niza simulacij smo zmodelirali obnašanje sistema do te mere, da smo pridobljeni model uporabili pri razvoju virtualnega regulatorja, ki uspešno kompenzira vpliv motnje, še preden ta vpliva na želeno vrednost. Primerjali smo odziv kombinirane povratno-zančne in vnaprejšnje regulacije in same povratno-zančne regulacije. Na osnovi analize rezultatov smo potrdili naša predvidevanja, da vnaprejšnja regulacija s kombinacijo povratno-zančne regulacije hitreje in uspešneje odpravlja motnje iz okolice kot povratno-zančna regulacija. Dokazali smo, kako pomembna je nastavitev in optimizacija regulacijskih parametrov za nelinearne dinamične sisteme ter da sistem deluje brezhibno, ko so izpolnjene teoretične zahteve in omejitve.
Keywords: regulacija pretoka, povratno-zančna regulacija, vnaprejšnja regulacija, modeliranje, virtualizacija procesa
Published in DKUM: 21.01.2022; Views: 884; Downloads: 80
.pdf Full text (2,37 MB)

6.
Modeliranje procesa regulacije nivoja s povratno-zančno kaskadno regulacijo in razvoj simulacijskega vmesnika : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Nika Hočevar, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela sta dinamično matematično modeliranje rezervoarja in virtualizacija procesa regulacije nivoja gladine vode v rezervoarju s kaskadno povratnozančno regulacijo. Matematični model rezervoarja temelji na karakteristikah demonstracijske naprave RT-674, ki se uporablja za regulacijo nivoja. V diplomskem delu je prikazana primerjava med klasično povratnozančno in kaskadno regulacijo nivoja. Rezultati kažejo, da sta obe regulaciji odpravili motnje v sistemu, vendar jih je kaskadna hitreje in učinkoviteje. Da bi uporabnikom približali uporabo demonstracijske naprave za regulacijo nivoja, smo v okolju Matlab/Simulink razvili virtualni model. Ta omogoča sočasno delovanje povratnozančne in kaskadne regulacije nivoja, kar v laboratoriju ni mogoče. Z virtualnim modelom je mogoča obravnava servo in regulacijskega problema. Rezultati kažejo, da je razviti virtualni model primeren za nadaljnji študij kaskadne regulacije in je ustrezen virtualni dvojnik laboratorijske naprave GUNT RT-674.
Keywords: regulacija nivoja, povratno-zančna regulacija, kaskadna regulacija, virtualizacija procesa
Published in DKUM: 22.09.2021; Views: 883; Downloads: 73
.pdf Full text (2,13 MB)

7.
Upravljanje virtualnih okolij in avtomatizirano nameščanje programov : diplomsko delo
Kevin Žiher, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Virtualna okolja so vse bolj tesno povezana z IT podjetji in se vse bolj razvijajo ter napredujejo. Kadar opravljamo delo, za katerega potrebujemo več operacijskih sistemov naenkrat, se lahko poslužimo gostovanja virtualnih okolij na osebnem računalniku. Pri takem gostovanju smo omejeni na vire osebnega računalnika. Ko ti viri niso več zadostni, se lahko odločimo za nakup strežnika ali pa začnemo gostovati okolja v oblaku. V diplomskem delu smo kreirali virtualna okolja, tako na osebnem računalniku, kot tudi v oblaku. Med seboj smo po zmogljivosti in po ceni virtualnih okolij primerjali tri najbolj razširjene ponudnike gostovanja v oblaku. Glede na izbrane kriterije in rezultate podatkovne analize, se je za najboljšo izbiro izkazalo okolje Microsoft Azure. Okolja smo primerjali s pomočjo orodja, ki na okolju izvaja hitro Fourierevo transformacijo. Meritve so pokazale, da je najhitrejše okolje na Azure. Azure okolje se je izkazalo za najboljše, tako pri eno jedrni, kot tudi pri več jedrni obremenitvi. AWS okolje je bilo drugo najhitrejše. Pri eno jedrni obremenitvi so bile razlike z Azure srednje velike, a ne statistično značilne, medtem ko so bile pri več jedrni obremenitvi bile razlike velike in statistično značilne. Razvili smo tudi spletni vmesnik, preko katerega smo na lokalnem okolju lahko kreirali nova virtualna okolja, nadzorovali obstoječa okolja in na daljavo nameščali programe na ta okolja.
Keywords: virtualizacija, virtualna okolja, Microsoft, Hyper-V, avtomatizacija
Published in DKUM: 21.01.2021; Views: 1012; Downloads: 91
.pdf Full text (1018,48 KB)

8.
Razvoj spletne aplikacije za grafično načrtovanje virtualnih okolij Docker : diplomsko delo
Jernej Zupančič, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Prvi del naloge vsebuje teoretične osnove virtualizacije z zabojniki ter pregled uporabljenih orodji in njihove ključne funkcionalnosti. Drugi del naloge pa obsega razvoj lastne aplikacije za grafično ustvarjanje virtualnih okolij, ki temelji na orodju Docker. Na koncu sledi še analiza izdelka ter sklep. Namen naloge je preučiti obstoječe tovrstne aplikacije in poiskati boljše rešitve z lastno aplikacijo.
Keywords: virtualizacija, Docker, grafični vmesnik
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 1150; Downloads: 83
.pdf Full text (1,87 MB)

9.
Regulacija tlaka s povratno-zančno pid regulacijo in virtualizacija procesa : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Nejc Arh, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je prikazati enostaven način matematičnega modeliranja in virtualizacijo procesa regulacije tlaka s povratno-zančno PID regulacijo. Zaželeno je, da z regulacijo procesov dosežemo hiter in stabilen odziv na motnjo ali spremembo referenčne vrednosti. V nalogi smo sledili dvema ključnima ciljema: določiti dinamični matematični model, ki čim bolje opiše eksperimentalne rezultate in uporabiti matematični model za virtualizacijo procesa regulacije tlaka. Eksperimentalno delo je potekalo na demonstracijski napravi za regulacijo tlaka RT-634 (GUNT, Hamburg). Pridobljene podatke smo prenesli v računalniški program Matlab. Na eksperimentalnih rezultatov smo določili dinamični nelinearni Hammerstein-Wienerjev model. V okolju Matlab/Simulink smo ustvarili virtualizacijo procesa. Rezultati potrjujejo naša predvidevanja, da lahko z uporabo ustreznih računalniških metod za razvoj dinamičnega modela uspešno vzpostavimo virtualni sistem regulacije tlaka. Rezultati kažejo, da virtualni model omogoča samostojne študije regulacije kot tudi podporo študijam na demonstracijski napravi RT 634.
Keywords: regulacija procesa, matematično modeliranje, virtualizacija procesa, regulacija tlaka, demonstracijska naprava
Published in DKUM: 08.10.2020; Views: 1286; Downloads: 78
.pdf Full text (2,56 MB)

10.
Celovita primerjava orodij za virtualizacijo : magistrsko delo
Patrik Rebrica, 2020, master's thesis

Abstract: Virtualizacija je postala priljubljen način za učinkovitejšo uporabo strežniških virov tako znotraj zasebnih podatkovnih centrov kot na javnih oblačnih platformah. V magistrskem delu so predstavljeni virtualizacija, njene prednosti in slabosti ter orodja za virtualizacijo. Z uporabo raziskovalnih metod eksperimenta in analize pridobljenih rezultatov so primerjana virtualizacijska orodja Hyper-V, VMWare in Citrix. Za vsako posamezno orodje so izvedeni različni testi na različnih operacijskih sistemih, s katerimi prikažemo učinkovitost delovanja vsakega orodja. Primerjalna analiza pripelje do zaključka, da ni popolnega hipernadzornika.
Keywords: hipernadzornik, navidezni računalnik, operacijski sistem, virtualizacija, virtualizacijska orodja
Published in DKUM: 03.07.2020; Views: 1003; Downloads: 122
.pdf Full text (2,21 MB)

Search done in 0.29 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica