| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Razhajanja v islamu in terorizem : magistrsko delo
Andrej Beljan, 2022, master's thesis

Abstract: Islam je ena izmed največjih svetovnih religij, ki poudarja mirno komunikacijo v družbi ter svoje vernike nagovarja, da se izogibajo vojni in nasilju. Kljub temu med muslimani prihaja do nesporazumov glede interpretacije verskih načel, kar lahko vodi v nasilje. Nasilje se je tekom zgodovine v islamu pojavilo večkrat, posluževale pa so se ga ekstremistične sekte, ki so na svojstven oziroma napačen način interpretirale Koran in Suno. Sprva je bil terorizem usmerjen na verske in politične voditelje, kasneje pa so tarče postali tudi ostali državljani. Tako v preteklosti kot danes se nasilni ekstremisti pogosto naslanjajo na ideologijo tekfija. Vprašanje tekfira je v islamu izrednega pomena, saj je lahko posameznik, ki ga razglasijo za nevernika, v določenih primerih izločen iz islamske skupnosti in obsojen na smrtno kazen. Ta obtožba ima velike posledice, saj ekstremistom dopušča džihad. Pri izvajanju džihada pa se ekstremisti ne ozirajo na številna pravila in omejitve, ki jih v zvezi z džihadom predpisuje islamski nauk. Tovrstna praksa je razširjena tudi med islamskimi fundamentalisti, salafiti in vahabiti, ki poudarjajo, da je njihova interpretacija in njihovo prakticiranje islama edino pravilno in da so vse druge interpretacije islama napačne. Nasilni ekstremizem se je v zadnjih letih dodatno okrepil z razglasitvijo Islamske države. Pripadniki in simpatizerji Islamske države teror uporabljajo za doseganje političnih in ideoloških ciljev, pri tem pa svoja dejanja opravičujejo z vero. Ekstremistične skupine tako muslimane in islam predstavljajo v slabi luči, zato ni nič kaj nenavadno, da se v številnih evropskih državah soočajo s pojavom islamofobije. Slednjo spodbujajo tudi mediji, ki namerno ali nenamerno širijo islamistično propagando. Izkrivljeno podobo islama poskušajo popraviti uradne islamske institucije, ki želijo islam ljudem predstaviti v njegovi pravi luči, in sicer kot miroljubno vero. Jasno izražajo svoje nestrinjanje z ekstremističnimi skupinami in strogo obsojajo terorizem, pri tem pa sodelujejo z različnimi institucijami in vplivneži muslimanskega sveta. Kljub prizadevanju številnih verskih in neverskih institucij za odpravo terorizma, je ekstremistična misel pri nekaterih posameznikih in družbah še vedno globoko zakoreninjena. Širjenje takšne misli je bilo v preteklosti in je še danes glavni vzrok za številne žrtve po celem svetu.
Keywords: magistrska dela, islam, musliman, terorizem, versko nasilje, zloraba vere
Published in DKUM: 07.06.2022; Views: 806; Downloads: 92
.pdf Full text (1,63 MB)

2.
Prisilne poroke kot varnostna grožnja : študija primera Združenega kraljestva
Klemen Kocjančič, 2019, professional article

Abstract: Namen: Članek predstavlja analizo prisilnih porok v kontekstu varnostnega ogrožanja Združenega kraljestva, s poudarkom na primeru Velike Britanije, na naslednjih kazalnikih: kakšne so pojavne oblike prisilnih porok, kakšen je njihov namen ter s kakšnimi mehanizmi in instrumenti sta država in družba odgovorili na ta problem. Članek se osredotoča tudi na prisilne poroke kot del trgovine z ljudmi in kot nacionalnovarnostni problem. Metode: Uporabljene so metode analize in interpretacije primarnih in sekundarnih virov (zakonodaja, znanstveni in poljudni članki, poročila) ter deskriptivna in zgodovinska metoda. Ugotovitve: Problematika prisilnih porok je relevantna za varnostno politiko Združenega kraljestva, saj ogroža varnost na več ravneh (posameznik, država, svet). Britanci so zato ustanovili specializirane državne institucije ter spremenili zakonodajo. Analiza je pokazala, da večino primerov prisilnih porok predstavljajo prisilne poroke iz etnično-kulturnega vzroka. V zadnjem času pa narašča število primerov medetničnih prisilnih porok, katerih osnovni namen je kršenje migracijske zakonodaje. Predstavljen je tudi aktualen širši družbeni odziv, viden predvsem v ustanovitvi nevladnih organizacij, ki poudarjajo problematiko ter pomagajo tako žrtvam kot tudi državnim institucijam. Omejitve/uporabnost raziskave: Prispevek je omejen zaradi uporabe maloštevilnih (tujih) virov, vseeno pa predstavlja izhodišče za nadaljnje preučevanje. Izvirnost/pomembnost prispevka: O prisilnih porokah v slovenski strokovni in znanstveni literaturi ni veliko napisanega, zato članek predstavlja boljši vpogled v to tematiko (na primeru druge države) in razmislek o domačih razmerah.
Keywords: islam, prisilne poroke, versko nasilje, trgovina z ljudmi, varnostna grožnja, varnost, zlorabe vere, študija primera, Združeno kraljestvo
Published in DKUM: 16.05.2020; Views: 1082; Downloads: 59
URL Link to full text
This document has many files! More...

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica