1. Trgovina z ljudmi in islamistični terorizemKlemen Kocjančič, Ajda Vodlan, 2016, review article Abstract: Namen prispevka:
Islamistični terorizem v zadnjem času predstavlja varnostno grožnjo na svetovni ravni. Cilj članka je osvetliti povezavo med islamističnim terorizmom in trgovino z ljudmi, pri čemer je slednja lahko tako orodje kot posledica terorizma. Avtorja poskušata odgovoriti na raziskovalno vprašanje, na kakšen način sovpadata družbena pojava trgovina z ljudmi in islamistični terorizem.
Metode:
Ključni uporabljeni metodi v članku sta: metoda študija primerov (pri obravnavi posameznih oblik trgovine z ljudmi) in hermenevtična metoda (razlaga in interpretacija verske literature). Preko primerjalne metode bodo oblikovana dokončna spoznanja o vlogi trgovine z ljudmi napram islamističnemu terorizmu.
Ugotovitve:
Islamistični terorizem je postal na področju Bližnjega vzhoda primarna varnostna grožnja. S prevzemom nadzora nad večjimi območji je vzpostavil pogoje za delovanje trgovine z ljudmi, pri čemer je povezava med teroristi in trgovino večplastna. Islamistični skrajneži neposredno uporabljajo nekatere oblike trgovine z ljudmi, hkrati pa povzročijo emigracijo in nadaljnjo viktimizacijo beguncev ter migrantov s strani tretjih oseb v okviru trgovine z ljudmi. Islamistični terorizem pri tem uporablja lastno interpretacijo islamskih besedil, da utemelji in opravičuje svoje delovanje.
Omejitve/uporabnost raziskave
Omejitev raziskave je omejeno število konceptualnih in praktičnih raziskav primerov trgovine z ljudmi glede na islamistični terorizem. Zaradi pomanjkanja akademskih virov in tudi aktualnosti tematike sva avtorja kot vir informacij o določenih primerih trgovine z ljudmi uporabila medijska poročila.
Izvirnost/pomembnost prispevka:
Tema je relevantna, ker se evropske države soočajo z masovnimi migrantskimi tokovi, ki so povezani s trgovino z ljudmi in islamističnim terorizmom. Izpostavitev povezave med slednjima je pomembna pri oblikovanju varnostne politike. Tema je izvirna, ker na konkretnih primerih predstavi povezavo med islamističnim terorizmom in trgovino z ljudmi. Keywords: islamistični terorizem, islam, vera, zloraba vere, verski terorizem, trgovina z ljudmi, organizirana kriminaliteta Published in DKUM: 20.04.2020; Views: 1238; Downloads: 81 Full text (317,28 KB) This document has many files! More... |
2. Islamistični terorizem in zloraba verskih načel ter dogemKlemen Kocjančič, Iztok Prezelj, 2015, original scientific article Abstract: Namen prispevka:
Islamistični terorizem je postal globalna grožnja varnosti sodobnih družb in držav. Cilj članka je osvetliti uporabo islamskih verskih dogem in načel pri strateškem opravičevanju terorizma in v konkretnih primerih terorističnih napadov. Besedilo temelji na hipotezi, da islamistični teroristi pri doseganju svojih ciljev selektivno upoštevajo in zlorabljajo islamske verske dogme ter načela.
Metode:
Ključni uporabljeni metodi sta hermenevtična metoda (razlaga in interpretacija filozofske in verske literature) pri obravnavi in interpretaciji islamističnih svetih besedil in metoda študije primerov pri obravnavi štirih terorističnih napadov (napadi v Londonu leta 2005, Beslanu leta 2004, Mumbaju leta 2008 in Nairobiju leta 2013). Generalizirana spoznanja o zlorabah verskih načel v navedenih terorističnih napadih bodo oblikovana s pomočjo primerjalne metode.
Ugotovitve:
Ključno za uspeh islamističnega terorizma je oblikovanje vplivne interpretacije islama, ki opravičuje in motivira posameznike ali skupine za izvajanje nasilnih dejanj. Besedilo potrjuje hipotezo o zlorabi islamskih verskih načel in dogem za namene islamističnega terorizma. Na strateško-konceptualni ravni je vidna selektivna oziroma necelovita interpretacija Korana in hadisov. Teroristična uporaba verskih načel temelji na izpostavljanju le določenih verzov, ki obljubljajo odrešitev, kar je najbolj ekstremno vidno na področju samomorilskega terorizma. Zloraba konteksta in verskih besedil temelji še na oblikovanju interpretacije, da je muslimanska družba napadena s strani nevernikov, čemur sledi potreba po džihadu (zopet razumljena selektivno le kot boj proti zunanjemu zlu). Sledi oblikovanje poenostavljenega razumevanja nevernikov kot popolnih sovražnikov Alaha, ki si zaslužijo le smrt. Analiza štirih terorističnih napadov pa odraža kršitve v smislu napadanja civilnih ciljev. Poleg tega napadov v nobenem primeru niso ukazali zakoniti verski voditelji muslimanske države, ampak so jih ukazali poveljniki teroristične organizacije. Prav tako ne moremo reči, da so bili ti štirje napadi izvedeni za zaščito muslimanske ume oziroma skupnosti, saj so bili med napadenimi in žrtvami tudi sami muslimani.
Omejitve/uporabnost raziskave
Ključna omejitev raziskave izhaja iz omejenega števila konceptualnih in praktičnih primerov zlorab islama v teroristične namene.
Izvirnost/pomembnost prispevka:
Tema je relevantna, ker pripomore k izboljšanju razumevanja islamističnega terorizma in ustvarja pogoje za učinkovitejše protiteroristično delovanje, kar se izraža tudi v končnih priporočilih. Tema je izvirna, ker natančno pojasni točke, kjer islamistični teroristi manipulirajo z verskimi načeli in dogmami. Keywords: islamistični terorizem, zlorabe vere, islam, verski terorizem, teroristični napadi Published in DKUM: 16.04.2020; Views: 892; Downloads: 80 Full text (340,80 KB) This document has many files! More... |
3. Vloga vere pri pojavu sodobnih oblik terorizma : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloDario Babić, 2013, undergraduate thesis Abstract: Terorizem je ena izmed glavnih tem v poročilih nekaj zadnjih nekaj let, pa čeprav je terorizem kot pojav verjetno star kot človeštvo. Kljub naporom znanstvenikom, politikom, pravnikom in strokovnjakom za varnost ni uspelo razviti enotne definicije za terorizem, pa čeprav je ta pojav danes eden resnejših varnostnih problemov, ki ogroža ves svet. Obstajajo mnogi razlogi za neuspešno definiranje pojma, kaj je to terorizem. Največja težava, da strokovnjakom ne uspe postaviti enotne definicije zanj, je, da nekateri vidijo domnevne teroriste kot borce za svobodo, nekateri pa kot teroriste. Položaj se je še zapletel s pojavom verskega, predvsem islamskega terorizma.
Vzpon sodobnega verskega (islamskega) terorizma je povezan z islamsko iransko revolucijo leta 1979. Takrat so množično začele nastajati teroristične skupine in organizacije, ki širijo idejo islamskega fundamentalizma. Za sodobni, predvsem islamski terorizem je značilna poleg povezanosti z vero (islam) še ena povezava in sicer povezava s trgovino z orožjem za množično uničevanje. Hkrati pa je sodobni terorizem postal zelo krut. Ponavadi je vsak teroristični napad povezan tudi z velikim številom smrtnih žrtev in to predvsem med nedolžnim prebivalstvom. Teroristom ne gre več samo za zbujanje pozornosti. Sodobni teroristi želijo doseči učinek tudi z zastrahovanjem nedolžnega prebivalstva. Kot opravičilo za vedno hujše teroristične napade pa iščejo v veri, češ, saj se borijo za svobodo vere.
Cilj verskih teroristov je vzpostavitev vladavine islama in uničenje zahodne kulture v državah, v katerih prevladuje islamska vera. Vodilni predstavnik te vrste terorizma je zagotovo Al Kaida. Pojav Al Kaide je zagotovo eden izmed razlogov, ki nam onemogoča postaviti definicijo, kaj je sodobni terorizem. Al Kaida ni tipična teroristična organizacija, ki smo jo poznali do konca hladne vojne. Njen cilj ni političen, temveč predvsem verski. Tudi po organiziranosti je ne moremo primerjati s »klasičnimi« terorističnimi skupinami. Al Kaida je organizacija brez neke klasične organiziranosti, njena edina povezovalna elementa sta islam in njen karizmatični vodja Osama bin Laden. Za Al Kaido torej ne moremo reči, da je to organizacija, ki zasleduje neki politični cilj. Njen glavni cilj sta boj proti zahodni civilizaciji in pa vzpostavitev vladavine islama. Zaradi tega strokovnjakom še dolgo ne bo uspelo postaviti sodobne definicije, kaj je to terorizem, ali je to boj za politične cilje ali pa je to način, kako bi s terorjem vsilili ljudem, da bi živeli strogo po določenih verskih dogmah. Posledica tega pa je, da ljudje vedno bolj povezujejo vero s terorizmom, čeprav v verskih knjigah ni nikjer omenjeno, da se lahko za širjenje vere uporabi tudi terorizem. Keywords: terorizem, religija, verski terorizem, boj proti terorizmu, diplomske naloge Published in DKUM: 19.06.2013; Views: 1553; Downloads: 228 Full text (283,26 KB) |
4. Vpliv albanske manjšine na notranjo varnost Republike Makedonije : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloKarl Mladkovič, 2012, undergraduate thesis Abstract: Z razpadom SFRJ leta 1991 so na njenem območju nastale nove, samostojne in neodvisne države. Ena najmanj pripravljenih za samostojno pot je bila Republika Makedonija. Zaradi zgodovinskih dejstev in okoliščin je bila in je še vedno, ne tako vojaško, kot politično in ekonomsko ogrožena s strani svojih sosed Bolgarije, ki ne priznava Makedoncev kot narod in Makedonščine kot samostojnega jezika, Srbije, ki prav tako ne priznavala Makedonije kot samostojnega naroda in njene avtokefalne pravoslavne cerkve, Grčije, ki ne priznava imena Makedonija in njenih simbolov ter Albanije, ki prikrito podpira idejo »Velike Albanije« in je nudila pomoč ekstremnim albanskim skupinam iz Kosova in Makedonije. V tem času samostojnosti Republike Makedonije se je pojavil notranji vir ogrožanja s strani albanske manjšine, ki zaradi svoje povečane natalitete in etničnega ekstremizma zahteva enakopravnost z večinskim makedonskim narodom. Pri tem pa ne gre zanemariti tudi moč in ekonomski vpliv organiziranega kriminala, kot tudi vpliv globalnega verskega ekstremizma Albancev na stanje notranje varnosti v Republiki Makedoniji in tudi v regiji. Keywords: terorizem, verski ekstremizem, organizirana kriminaliteta, Makedonija, albanska manjšina, diplomske naloge Published in DKUM: 07.05.2013; Views: 1963; Downloads: 267 Full text (376,98 KB) |
5. Verski terorizem - študija primera atentata na Indiro Gandhi : diplomsko deloSonja Cerar, 2011, undergraduate thesis Abstract: Keywords: terorizem, teroristične organizacije, verski terorizem, religije, ekstremizem, Indija, študije primerov, diplomske naloge Published in DKUM: 21.11.2011; Views: 2351; Downloads: 306 Full text (434,74 KB) |