1. Najpogosteje zaznani srčni ritmi s strani avtomatskega zunanjega defibrilatorja pri znotrajbolnišničnih srčnih zastojihBelma Ahmetović, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Nenadni srčni zastoj predstavlja velik javnozdravstveni problem po vsem svetu. Kljub temu, da uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorja izboljšuje preživetje pri zunajbolnišničnem srčnem zastoju, je njegov učinek na znotrajbolnišnični srčni zastoj še vedno nejasen. Namen zaključnega dela je bil raziskati, katere srčne ritme avtomatski zunanji defibrilator najpogosteje zazna pri znotrajbolnišničnem srčnem zastoju.
Metode: Zaključno delo je temeljilo na deskriptivni metodi dela. Izvedli smo pregled člankov. Iskanje strokovne literature je potekalo v mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in Medline, katerih pregled smo predstavili z uporabo PRISMA (angl. Preffered Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) diagrama.
Rezultati: V končno analizo zaključnega dela smo vključili 8 raziskav v kliničnem okolju. Avtomatski zunanji defibrilator je uporabljen v manj kot 50 % vseh bolnišničnih srčnih zastojev, v večini primerov neustrezno, pri čemer se stopnja preživetja pacientov giblje med 11 % in 29 %.
Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da lahko poleg uspešne uporabe avtomatskega zunanjega defibrilatorja, ki pozitivno vpliva na preživetje in povrnitev spontanega krvnega obtoka, njegova uporaba v nekaterih primerih tudi zmanjša stopnjo preživetja pacientov z znotrajbolnišničnim srčnim zastojem. Keywords: znotrajbolnišnični srčni zastoj, avtomatski zunanji defibrilator, veriga preživetja, preživetje, srčni ritem Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 11 Full text (1,10 MB) |
2. Ozaveščenost starejših v pomurju o temeljnih postopkih oživljanja in uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorjaBarbara Topić, 2022, master's thesis Abstract: Teoretična izhodišča: Zgodnja prepoznava zdravstvenega stanja, učinkovito in takojšnje izvajanje temeljnih postopkov oživljanja ter aktiviranje nujne medicinske pomoči (klic 112) so ključni dejavniki verige preživetja po nenadnem obolenju izven bolnišničnega okolja. Že v preteklosti so poudarjali pomen usposabljanja laične populacije. Svojo laično vlogo v verigi preživetja namreč lahko nudijo in opravljajo le, če imajo za to ustrezno usposobljenost.
Raziskovalna metodologija in metode: V teoretičnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela in zbiranja podatkov, kvantitativno metodologijo ter filozofijo pozitivizma. Za raziskovalni instrument smo uporabili oblikovan anketni vprašalnik. Izvedli smo neslučajnostno vzorčenje, vključitveni kriterij pri namenskem vzorcu je bila starost 65 let in več. Raziskavo smo izvedli tako, da smo osebe, ki so ustrezale kriterijem, fizično obiskali na domu. Podatke smo obdelali s programskim orodjem IBM SPSS, kjer smo uporabili binomski statistični test in hi-kvadrat test.
Rezultati: 75 % anketiranih je pravilno odgovorilo, kaj zajemajo TPO, vendar se jih je le 14 % že srečalo z izvajanjem oživljanja. Večina se jih ne počuti dovolj sposobno za pomoč nenadno oboleli osebi. 34 % anketiranih ne pozna lokacije AED. Ostalih 66 % sicer pozna lokacijo, vendar bi si le 32 % upalo uporabiti AED in to samo v prisotnosti druge osebe.
Diskusija in zaključek: Na podlagi rezultatov smo ugotovili, da imajo starejši sicer zadovoljivo teoretično znanje iz področja TPO in uporabe AED in nekoliko slabše na področju praktičnega znanja. Kot pozitivno se je izkazalo, da se je več kot polovica anketiranih starostnikov pripravljena izobraževati o tej temi. Potreben bi bil večji poudarek na motiviranosti in izobraževanju prilagojeni starejši populaciji, saj le-ti dosegajo skoraj petino slovenskega prebivalstva. Keywords: Starostniki, temeljni postopki oživljanja, avtomatski zunanji defibrilator, znanje prve pomoči, veriga preživetja, laiki. Published in DKUM: 17.06.2022; Views: 1090; Downloads: 165 Full text (1,96 MB) |
3. MNENJE ČLANOV PROSTOVOLJNIH GASILSKIH DRUŠTEV O POMENU TEČAJEV TEMELJNIH POSTOPKOV OŽIVLJANJAAleš Očko, 2015, undergraduate thesis Abstract: Teoretična izhodišča: V sodobnem svetu uvrščamo bolezni srca in ožilja v sam vrh vzrokov umrljivosti. Člani prostovoljnih gasilskih društev (PGD) so takšnim situacijam še posebej izpostavljeni zaradi vpliva okolja na posameznih intervencijah. Gasilska zveza Slovenije (GZS) šteje več kot 140.000 prostovoljnih članov, ki tako predstavljajo pomemben odstotek slovenskega prebivalstva, zato domnevamo, da v večji meri predstavljajo potencialne mimoidoče tudi v lokalni skupnosti, v kolikor bi nekdo doživel srčni zastoj. Oceniti zainteresiranost članov anketiranih PGD za izvajanje tečajev temeljnih postopkov oživljanja (TPO), oceniti, v kolikšni meri jim je takšno znanje do sedaj že prišlo prav v realni situaciji, in primerjati prisotnost strahu pred umetnim predihavanjem »usta na usta« nasproti laični populaciji.
Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela, ki se je nanašala na študijo domače in tuje literature ter analitično metodo dela, ki se je nanašala na rezultate ankete, izvedene med člani PGD Gasilske zveze (GZ) Šmarje pri Jelšah.
Rezultati: Na podlagi ankete smo ugotovili, da 46 % anketiranih meni, da je takšnih tečajev absolutno premalo, še dodatnih 51 % pa jih je mnenja, da bi jih lahko bilo več. V realni situaciji je moralo svoje znanje TPO uporabiti že 20 % anketiranih članov PGD. 68 % anketiranih je hkrati tudi mnenja, da umetno predihavanje »usta na usta« ne vpliva na to, ali bi lažje pristopili k osebi, ki bi potrebovala TPO.
Sklep: Poučevanje TPO med člani PGD je izjemnega pomena za dvig znanja TPO na ravni pomembnega dela slovenske populacije. Ker se smernice Evropskega sveta za reanimacijo (ERC) in Ameriško kardiološko združenje (AHA) posodabljajo vsakih pet let, bi bilo smiselno najmanj v takšnem časovnem okviru izvajati tečaje TPO med člani PGD. Keywords: temeljni postopki oživljanja, prostovoljno gasilsko društvo, veriga preživetja, akutni koronarni sindrom, nenadna srčna smrt Published in DKUM: 15.04.2015; Views: 2133; Downloads: 290 Full text (1,93 MB) |
4. Ozaveščenost populacije o akutni možganski kapi in GROM-uTanja Krajnc, 2013, undergraduate thesis Abstract: Izhodišča: Akutna možganska kap je nenaden dogodek v osrednjem živčevju, ki hudo prizadene del možganov, tako da je njihovo delovanje moteno za več kot 24 ur. Vodi k nastanku značilnih simptomov, ki jih opazi bolnik sam in znakov, ki jih lahko opazi zunanji opazovalec. Za uspešno zdravljenje je izjemno pomembno pravočasno prepoznati simptome in znake možganske kapi ter pravilno ukrepati. Pri tem nam je v veliko pomoč kratica GROM, ki je izhodiščno geslo, s katerim v Sloveniji vstopamo v novo akcijo ozaveščanja populacije o opozorilnih znakih možganske kapi. Združuje namreč njihove začetnice, G oznanja prizadetost glasu oziroma govora, R prizadetost roke, O obraznih mišic, črka M pa oznanja, da štejejo minute in da se pri kapi vedno mudi.
Namen: Namen diplomskega dela je predstaviti akutno možgansko kap in z raziskavo ugotoviti, ali anketirana populacija pozna možgansko kap in kratico GROM in ali jo zna uporabljati.
Raziskovalna metodologija: V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. Kot inštrument raziskovanja smo uporabili polstrukturiran anketni vprašalnik, ki je vseboval 16 vprašanj. Raziskovalni vzorec je zajemal 107 naključno izbranih odraslih ljudi, različnih starostnih skupin. Anketo smo izvajali v mesecu aprilu 2012 na področju Maribora in njegove okolice.
Rezultati: Rezultati so pokazali, da anketiranci sicer poznajo možgansko kap in njene tipične simptome, da pa dejansko ne bi znali pravilno ukrepati in nuditi nujne medicinske pomoči osebi, ki bi jo potrebovala. Prav tako jih več kot 2/3 še ni slišala za akronim GROM.
Sklep: Dobra poučenost populacije, glede prepoznavanja možganske kapi in GROM-a, je ključnega pomena za uspešnost zdravljenja. Velik pomen ima zdravstveno vzgojno delo. Vloga medicinske sestre je z različnimi metodami in tehnikami poučevati populacijo o tem, kako prepoznati možgansko kap (simptome oziroma tipične znake možganske kapi) in kako se nanjo odzvati, nuditi nujno pomoč. Keywords: možganska kap, dejavniki tveganja, veriga preživetja, nujna pomoč, G.R.O.M., zdravstvena vzgoja. Published in DKUM: 10.10.2013; Views: 4140; Downloads: 489 Full text (923,60 KB) |
5. Znanje laikov o temeljnih postopkih oživljanja v PomurjuAleksandra Hari, 2011, undergraduate thesis Abstract: Diplomska naloga je sestavljena iz teoretičnega in raziskovalnega (empiričnega) dela.
V teoretičnem delu so najprej predstavljeni srce kot življenjsko pomemben organ, nujna stanja srca, laik kot prvi "reševalec" z znanjem o temeljnih postopkih oživljanja in zavedanju o tem, da je moralno dolžan pomagati osebi, katere zdravje je ogroženo, in lahko v primeru nepomoči tudi kazensko odgovarja.
V nadaljevanju so predstavljeni zunanji avtomatski defibrilator, njegova pomembnost delovanja in javna dostopnost ter znanje laikov o njegovi uporabi.
Podatki za empirični del diplomske naloge so bili pridobljeni na podlagi anketiranja, izvedenega med naključno izbranimi laiki v Pomurju. Anketiranje je bilo izvedeno novembra 2011 in je bilo anonimno, sodelovalo pa je 80 laikov. Uporabljena je deskriptivna metoda, rezultati ankete pa so v diplomskem delu tudi analizirani in interpretirani. Keywords: srce, nenadna nagla stanja srca, veriga preživetja, dolžnost laika, temeljni postopki oživljanja, avtomatski zunanji defibrilator Published in DKUM: 01.02.2012; Views: 2962; Downloads: 529 Full text (7,88 MB) |
6. Seznanjenost laikov o temeljnih postopkih oživljanja na KoroškemNataša Melanšek, 2009, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi so prikazana teoretična znanja o temeljnih postopkih oživljanja (TPO) odraslih in otrok. Opisani so tudi dodatni postopki oživljanja (DPO), defibrilacija z avtomatskimi zunanjimi defibrilatorji (AED), veriga preživetja, nenadna srčna smrt, ukrepanje pri tujkih v zgornjih dihalnih poteh ter stabilni bočni položaj. Na zemljevidu Slovenije smo prikazali javno dostopne avtomatske zunanje defibrilatorje (AED) na Koroškem ter kakšno vlogo ima tečaj »Za življenje«. Predstavili pa smo tudi Zdravstveno reševalni center Koroške, ki je še vedno edini samostojni zavod v Sloveniji.
Drugi del diplomske naloge zajema raziskavo o seznanjenosti laikov o temeljnih postopkih oživljanja (TPO) na Koroškem, kjer smo zajeli 100 naključno izbranih laikov v koroški regiji. Pomembno je bilo, da so bili polnoletni in da niso imeli izobrazbe s področja zdravstva. Razdelili smo jih v dve starostni skupini, prva je od 18 do 50 let, druga pa nad 51 let. To smo storili z namenom, da jih lahko primerjamo med seboj. V vseh grafih smo število anketirancev, ki se je odločilo za nek odgovor preračunali v odstotke, da lahko rezultate primerjamo med mlajšimi in starejšimi anketiranci.
Anketa, ki so jo laiki reševali, je bila zelo obsežna, saj je vsebovala 35 vprašanj. Za takšno obsežnost smo se odločili, ker smo želeli dobiti izčrpne podatke o seznanjenosti laikov o temeljnih postopkih oživljanja na Koroškem. Keywords: temeljni postopki oživljanja, dodatni postopki oživljanja, algoritem, defibrilacija, veriga preživetja, seznanjenost laikov. Published in DKUM: 23.12.2009; Views: 4266; Downloads: 679 Full text (1,34 MB) |