| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Napovedovanje izdelovalnega časa ročajev filtrnih plošč v podjetju Isokon d.o.o. : magistrsko delo
Aljaž Golub, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo vsebuje izdelavo napovedi izdelovalnega časa rezkanja ročajev za filter plošče v podjetju Isokon d. o. o. na osnovi predhodno izvedenih naročil. Napoved smo pripravili s statistično metodo večkratne regresije in metodo nevronske mreže. Izbrali smo vplivne veličine, ki vplivajo na čas izvedbe že izvedenih primerov ročajev filtrnih plošč, in pridobili njihove dejanske izdelovalne čase. Pridobljeni izdelovalni časi so skupaj z vplivnimi veličinami služili za izdelavo napovedi z nevronskimi mrežami in večkratno regresijo. Ugotovili smo, da je napoved primerna predvsem za določen razred izdelkov s podobno izdelovalno tehnologijo.
Keywords: rezkanje, napoved izdelovalnega časa, večkratna regresija, nevronska mreža
Published in DKUM: 27.09.2018; Views: 1238; Downloads: 154
.pdf Full text (2,68 MB)

2.
Modeliranje za hitro ocenjevanje posledic kemijskih nesreč
Violeta Trajkovska, 2016, master's thesis

Abstract: Veliko nevarnih snovi se shranjuje, prečrpava in uporablja na številnih industrijskih lokacijah pri podobnih pogojih. Pri tem lahko pride do izpustov in nezgod, ki povzročijo veliko škodo in posledice za ljudi in okolje. Zato je potrebno učinkovito prepoznavanje možnih scenarijev izpustov in ocenjevanje njihovih posledic. V magistrski nalogi je prikazan razvoj empiričnih regresijskih modelov za hitro in približno ocenjevanje posledic nesreč z nevarnimi snovmi, ki povzročijo požar, eksplozije ali strupene koncentracije. Osredotočili smo se na kemikaliji, ki se uporabljata najpogosteje, to sta klor in utekočinjeni naftni plin. Med scenariji smo izbrali katastrofalni trenutni izpust celotne vsebine in iztekanje snovi iz rezervoarja skozi odprtino. Simulacije izpustov smo izvedli z računalniškim programom Phast in določili vplivna območja. Uporabili smo statistične metode, kot je eksperimentalni načrt, za določanje vplivnost vhodnih parametrov. Na osnovi dobljenih rezultatov statističnih testov smo prepoznali tiste vhodne podatke, ki pomembno vplivajo na vplivna območja in izločili preostale. Z uporabo večkratne linearne ali polinomske regresije smo izdelali matematične modele z najmanjšo napako za napoved velikosti vplivnih območij z uporabo pomembnih parametrov. Nazadnje smo preverili ustreznost modela iz prejšnjega koraka tako, da smo izvedli analizo variance, z uporabo F-testa pa smo ocenili, kolikšen delež variacije vplivnih območij lahko pojasnimo z razvitim modelom. Rezultati kažejo da je mogoče s statističnimi metodami določiti manjše število najpomembnejših vhodnih parametrov, ki opisujejo znatni delež variacije vplivnih območij, napovedanih z računalniškimi programi, hkrati pa je možno generirati nelinearne regresijske modele za hitro napovedovanje vplivnih območij ob določeni stopnji zaupanja.
Keywords: klor, utekočinjeni naftni plin, izpust, analiza variance, večkratna polinomska regresija, eksperimentalni načrt
Published in DKUM: 23.12.2016; Views: 1885; Downloads: 228
.pdf Full text (1,97 MB)

3.
Kvantitativna analiza kazalnikov bonitete podjetij : magistrsko delo
Bernarda Šenk, 2004, master's thesis

Keywords: zamude, boniteta, večkratna regresija
Published in DKUM: 04.06.2012; Views: 5608; Downloads: 81

4.
REGRESIJSKA ANALIZA
Andreja Korenjak, 2010, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena regresijska analiza s poudarkom na linearni regresiji in večkratni regresiji. Na začetku sta v poglavju osnovni pojmi opisani korelacijska analiza in analiza variance, ki sta pomembni za razumevanje diplomskega dela. V nadaljevanju je predstavljen regresijski model. Nato sta v osrednjem delu predstavljeni dve poglavji: linearna regresija in večkratna regresija. V prvem je opisana metoda najmanjših kvadratov, ki je pomembna za pridobivanje ocen regresijskih parametrov. Predstavljen je tudi model in preverjanje podatkov, ter osnovni statistični podatki (standardna napaka modela, tabela analize variance, determinacijski koeficient, statistiki F in T, ki sta pomembni za testiranje ničelnih hipotez). V drugem je predstavljen postopek, kako priti do ocen parametrov, ter model in preverjanje podatkov. Obe poglavji sta podprti z zgledi, za katere je bil pri obdelavi podatkov uporabljen statistični program SPSS. V nadaljevanju so opisani praktični premisleki v regresijski analizi z izbiro regresijske enačbe, eksperimentalnimi cilji in selektivno metodo. Nato je predstavljena še uporaba regresijske analize, ki temelji na obliki regresijske enačbe ter na ocenjevanju in napovedovanju. Na koncu je z zgledoma predstavljena še nelinearna regresija.
Keywords: linearna regresija, večkratna regresija, nelinearna regresija, analiza variance
Published in DKUM: 08.07.2010; Views: 14526; Downloads: 4224
.pdf Full text (335,36 KB)

Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica