1. Optimizacija logistike in varnostnih protokolov pri oskrbi bančnih poslovalnic in bankomatov z gotovino : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloJan Simić, 2025, undergraduate thesis Abstract: V zadnjih letih se je logistika in varnost v procesih oskrbe bančnih poslovalnic in bankomatov z gotovino izkazala kot ključna točka za zagotavljanje nemotenega delovanja finančnega sistema. Učinkovito upravljanje gotovine na bankomatih in v poslovalnicah je ključno za zadovoljstvo strank ter hkrati za minimiziranje stroškov oskrbe. Diplomsko delo se osredotoča na optimizacijo logističnih procesov in varnostne protokole v tem kompleksnem okolju.
Naša raziskava obravnava širok spekter izzivov, s katerimi se soočajo bančni sistemi pri upravljanju gotovine. Med ključnimi vidiki, ki jih pokrivamo, so napovedovanje potreb po gotovini, razvoj strategij za optimalno dopolnjevanje zalog ter implementacija naprednih tehnoloških rešitev za izboljšanje varnosti in učinkovitosti logističnih operacij. Pomembno vlogo igrajo tudi varnostni protokoli, ki so ključni za zaščito osebja in preprečevanje morebitnih groženj, povezanih s prevozom in prenosom gotovine.
Slovenija, s svojo razvitostjo bančnega sistema ter omrežjem bankomatov in poslovalnic, služi kot primerjalni model za analizo in razvoj optimalnih pristopov k upravljanju gotovine. Z odzivanjem na naraščajoče varnostne izzive ter z uporabo sodobnih logističnih in tehnoloških pristopov bomo prispevali k bolj stabilnemu in varnejšemu finančnemu okolju.
Namen diplomske naloge je ponuditi celovit pregled izzivov in priložnosti na področju logistike in varnosti pri oskrbi bankomatov in bančnih poslovalnic z gotovino, ter predlagati inovativne strategije za izboljšanje obstoječih praks v tem kritičnem sektorju bančništva. Keywords: varnost, varnostni protokoli, logistika, bankomati, gotovina, prevozi, diplomske naloge Published in DKUM: 19.05.2025; Views: 0; Downloads: 31
Full text (6,04 MB) |
2. Konstruiranje robotske celice z upoštevanjem varnega obratovanja : diplomsko deloNino Hojnik, 2024, undergraduate thesis Abstract: V okviru praktičnega usposabljanja sem se pri podjetju IB Prokons d.o.o. srečal z konstruiranjem in projektiranjem različnih strojev in naprav. Sodeloval sem pri projektu zasnove robotske celice, s katero smo avtomatizirali proces izdelave izdelka za kupca. Pri tem smo se soočili z vprašanjem, kako zagotoviti varnost delavcu v robotski celici. Zato smo zasnovali tri sklope: varnostno okno, varnostno ograjo in postajo za preverjanje kakovosti izdelkov. Sklopi, njihovo delovanje in uporabljene varnostne rešitve/elementi so predstavljeni v tem diplomskem delu. Prav tako je predstavljena tema varnosti naprav in strojev, bistvene varnostne in zdravstvene zahteve ter proces ugotavljanja skladnosti strojev z določenimi zahtevami. Na koncu pa je na primeru naprave za tiskanje predstavljeno delovanje nekaterih varnostnih elementov v realnem okolju. Keywords: varnost, varnost strojev, direktiva o strojih, varnostni elementi, konstruiranje, robotska celica Published in DKUM: 06.03.2025; Views: 0; Downloads: 44
Full text (6,50 MB) |
3. Pristopi medicinske sestre - manager pri obvladovanju odklonov in krepitvi kulture varnosti v sistemu kakovosti v zdravstveni dejavnostiTia Zagernik, 2024, master's thesis Abstract: Odkloni v zdravstvu predstavljajo velik problem, ki lahko pri bolnikih vodijo v pojav zdravstvenih komplikacij, invalidnosti ali smrti in pomembno vplivajo na kakovost zdravstvene obravnave. Namen zaključnega dela je bil raziskati pristope MS – manager pri obvladovanju odklonov v zdravstveni dejavnosti in njihovo vlogo pri gradnji kulture varnosti.
Metode: Izvedli smo pregled literature, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, ScienceDirect, Cochrane Library in dodatno z Google Scholar. Uporabili smo deskriptivno in komparativno metodo ter metode kompilacije, analize in sinteze. Z JBI in MMAT ocenjevalnima lestvicama smo podali kritično oceno člankov. Za prikaz sistematičnega pregleda literature smo uporabili PRISMA diagram.
Rezultati: V pregled in analizo smo vključili 8 člankov - glede na hierarhijo dokazov smo 1 članek umestili v prvi nivo, 2 članka v četrti nivo, 3 v peti nivo in 2 v sedmi nivo. Vsi članki potrjujejo, da je MS – manager, poleg organiziranja ZN in neposrednega dela z bolniki, vpeta v številne aktivnosti, katerih skupni imenovalec je varna in kakovostna oskrba bolnikov, usmerjena k minimiziranju odklonov in njihovih negativnih posledic.
Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da MS – manager z zagotavljanjem zadovoljivih delovnih pogojev, organiziranjem ZN, standardizacijo dela, odpravljanjem odstopanj, vzpodbujanjem izobraževanja, nudenjem podpore zaposlenim, idr., deluje v vsakodnevni praksi ZN, pri čemer se nenehno sooča z varnostnimi vprašanji in vprašanji, povezanimi s kakovostjo zdravstvene obravnave bolnikov. Keywords: Medicinska sestra – manager, varnostni odklon, kultura varnosti, kakovost v zdravstvu, management Published in DKUM: 21.01.2025; Views: 0; Downloads: 111
Full text (1,11 MB) |
4. Industrial tourism in India after COVID-19 : 1st cycle professional bachelor's studies graduate thesisSharon Shaju, 2024, undergraduate thesis Abstract: Industrijski turizem se pogosto nanaša na obiske industrijskih objektov ali lokacij. Industrijski turizem v Indiji predstavlja majhen segment celotnega turističnega trga. V diplomski nalogi smo poskušali ugotoviti stanje industrijskega turizma v Indiji pred in po COVIDU-19. Ker se industrijski turizem v Indiji osredotoča predvsem na izobraževanje in ne na prostočasne aktivnosti, so študentje glavna ciljna skupina. Med COVIDOM-19 je bil indijski industrijski turizem skupaj z vsemi drugimi turističnimi deležniki prisiljen v popolno zaprtje, kar je povzročilo izgube in omejitve potovanj, zaradi česar turistov sploh ni bilo. Vendar pa je nekaj industrijskih panog naredilo uspešen korak v smeri inovativnosti in spremenilo ponudbo v doživetja virtualne resničnosti, spletne delavnice in video oglede. Raziskava je zajela vse vplive COVIDA-19 na industrijski turizem in na tej podlagi je predlaganih nekaj idej za primer, da bi se zdravstvena kriza ponovila. Keywords: industrijski turizem, COVID-19, zdravstvena kriza, varnostni protokoli, virtualna resničnost Published in DKUM: 07.01.2025; Views: 0; Downloads: 23
Full text (1,03 MB) |
5. Mednarodni kazenski pregon storilcev, ki niso državljani pogodbenic Rimskega statuta : magistrsko deloLejla Veladžić, 2024, master's thesis Abstract: Magistrska naloga se osredotoča na problematiko izvajanja mednarodnega kazenskega pregona storilcev, ki niso državljani držav pogodbenic Rimskega statuta. Ključna naloga je analizirati alternativne mehanizme, ki omogočajo uspešen pregon posameznikov in vpliv Varnostnega sveta Združenih narodov.
V nalogi se najprej obravnavajo štiri temeljna kazniva dejanja, kot so genocid, zločin proti človeštvu, vojni zločini ter agresija in njihov pravni okvir. Nato se obravnava zgodovinski vpliv nekdanjih mednarodnih sodišč, ki so pripomogla k vzpostavitvi prvega stalnega Mednarodnega sodišča v Haagu na podlagi sprejetja Rimskega statuta, tj. temeljnega dokumenta, ki ureja delovanje in strukturo sodišča.
V nadaljevanju naloga analizira in ovrednoti Rimski statut ter njegovo vlogo pri pregonu storilcev, ki niso državljani držav pogodbenic. Posebna pozornost je namenjena tudi Varnostnemu svetu, enemu izmed temeljnih organov Organizacije združenih narodov, ki ima v okviru pregona štirih temeljnih mednarodnih kaznivih dejanj pomembno vlogo v zvezi z uporabo svojih pooblastil na podlagi VII. Poglavja Ustanovne listine. Hkrati se naloga osredotoča na druga mednarodna sodišča in na sodelovanje držav, ki je poglavitnega pomena za učinkovito izvajanje pregona in preprečevanja nekaznovanosti. Keywords: Mednarodno kazensko sodišče, Rimski statut, univerzalna jurisdikcija, ad hoc, Varnostni svet. Published in DKUM: 04.12.2024; Views: 0; Downloads: 41
Full text (745,92 KB) |
6. Prometna varnost otrok na poti do šoleIna Džafić, 2024, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo obravnava prometno varnost osnovnošolcev, s poudarkom na varnosti na poti do šole. V uvodnem delu so opredeljeni problem, cilji raziskave, teze, predpostavke in uporabljene metode raziskovanja. Glavni cilj raziskave je oceniti trenutne razmere prometne varnosti v okolici izbranih osnovnih šol in predlagati izboljšave za večjo varnost otrok.
Raziskava se osredotoča na pomen prometne varnosti in vlogo različnih deležnikov, vključno z izobraževalnim sistemom. Obravnavan je tudi vpliv razvoja otroka na njegove varnostne potrebe in opravljena analiza varnosti otrok na poti do šole. V okviru raziskave je izvedena anketa med učenci treh osnovnih šol v Mariboru: OŠ Bojana Ilicha, OŠ Prežihovega Voranca in OŠ Toneta Čufarja. Cilj ankete je ugotoviti percepcijo varnosti med učenci in njihovimi starši ter oceniti obstoječo prometno infrastrukturo v okolici teh šol.
Rezultati ankete so pokazali razlike v stopnji zaznane varnosti med različnimi šolami, kar je privedlo do primerjalne analize in oblikovanja predlogov za izboljšanje prometne varnosti. Med glavnimi ugotovitvami sta izpostavljeni potrebi po izboljšanju infrastrukture in večji ozaveščenosti učencev in staršev.
Diplomsko delo zaključujemo s sklepom, kjer so povzeti glavni rezultati raziskave in podani konkretni predlogi za izboljšanje varnosti otrok na poti do šole. Keywords: šolske poti, prometna varnost, varnostni ukrepi, otroci Published in DKUM: 14.11.2024; Views: 0; Downloads: 22
Full text (3,32 MB) |
7. Balancing software and training requirements for information securityDamjan Fujs, Simon Vrhovec, Damjan Vavpotič, 2023, original scientific article Abstract: Information security is one of the key areas of consideration to assure reliable and dependable information systems (IS). Achieving an appropriate level of IS security requires concurrent consideration of the technical aspects of IS and the human aspects related to the end users of IS. These aspects can be described in the form of information security requirements. We propose an approach that helps select and balance information security software requirements (iSSR) and information security training requirements (iSTR) according to the information security performance of end users. The approach was tested in an experiment involving 128 IS professionals. The results showed that using the proposed approach helps IS professionals with limited experience in information security make significantly better decisions regarding iSSR and iSTR. Keywords: kibernetska varnost, eksperiment, informacijsko varnostni standardi, inženirstvo zahtev, usposabljanje končnih uporabnikov, informacijska varnost, cyber security, experiment, information security standard, requirements engineering, end user training, information security Published in DKUM: 13.11.2024; Views: 0; Downloads: 4
Link to full text |
8. Izsiljevalski virusi kot pomembna kibernetska grožnja za organizacijeJernej Kogovšek, 2024, undergraduate thesis Abstract: Organizacije so pod vedno večjim pritiskom napadov izsiljevalskih virusov. V napadih
napadalci zašifrirajo podatke in sisteme organizacije. Uspešni napadi lahko ohromijo
poslovanje organizacije za več tednov, poleg tega lahko povzročijo nepopravljivo škodo
na informacijskih sistemih organizacij. Napadalci so za svoje napade finančno motivirani
in posledično skoraj vedno iščejo odkupnino. Razmahnil se je poslovni model izsiljevalskih
virusov kot storitve, kjer razvijalci viruse prodajajo zainteresiranim posameznikom in
manjšim hekerskim grupam. Posledično število napadov in njihova škoda raste iz leta v
leto.
V diplomski nalogi preučujemo izsiljevalske viruse, njihovo delovanje, posledice in
ekonomični model hekerskih skupin. Raziskujemo tudi, kako napadalci pridobijo dostope
do sistemov. S pomočjo literature in analize primerov ugotavljamo, kaj je šlo narobe in
prav v odmevnih incidentih. S tem želimo ugotoviti in priporočati dobre prakse
organizacijam. Z uporabo orodja POWER BI Desktop analiziramo podatkovno bazo
podjetja Comparitech, kjer so beležili potrjene napade z izsiljevalskimi virusi od leta 2018
naprej do prvega tedna avgusta 2024. Cilj naloge je ugotoviti, kako naj se organizacije
pripravijo in reagirajo na grožnje izsiljevalskih virusov. Keywords: izsiljevalski virusi, socialni inženiring, varnostni incidenti, napadi, organizacije Published in DKUM: 04.10.2024; Views: 0; Downloads: 31
Full text (1,74 MB) |
9. Standardizacija posega pri prometni nesreči osebnega vozila na hibridni ali električni pogon : magistrsko deloDavid Hrvatin, 2024, master's thesis Abstract: Magistrska naloga obravnava vse pomembne taktične postopke ob tehničnem posegu pri prometni nesreči osebnega avtomobila na baterijski in hibridni električni pogon.
Cilj zaključnega dela je preučiti literaturo, predstaviti vse varnostne vidike, vezane na tehnični poseg v primeru prometne nesreče, s pomočjo anketnega vprašalnika odgovoriti na tri hipoteze ter predlagati najprimernejši standardni operativni postopek za primer reševanja ponesrečencev.
V prvem delu je predstavljena tehnologija baterijskega in hibridnega električnega vozila. Naslednje poglavje obravnava vse glavne elemente, na katere morajo biti pozorni prvi posredovalci v primeru nenadnega varnostnega dogodka, ki zahteva tehnično reševanje. Nadalje je opravljen pregled glavnih konstrukcijskih značilnosti avtomobilske karoserije, predstavljeni so novi materiali in obravnavane posebnosti ter razlike v primerjavi s konvencionalnimi vozili. V empiričnem delu so v obliki treh hipotez in rezultatov ankete predstavljene ugotovitve poznavanja obravnavanega področja med člani gasilskih enot širšega pomena v Sloveniji. Pri prvi hipotezi je potrjena povezanost med stopnjo usposobljenosti za delo v primeru prometne nesreče osebnega vozila na hibridni ali električni pogon in težavnostjo prvega ogleda prometne nesreče v smislu identifikacije električnega ali hibridnega vozila. Hipoteza številka 2, ki trdi, da je dolžina delovne dobe oz. staža znotraj poklicne oz. prostovoljne gasilske enote povezana s pogostostjo posredovanja pri prometnih nesrečah pri osebnih vozilih na električni ali hibridni pogon, je zavrnjena. Prav tako je zavrnjena hipoteza številka 3, ki trdi, da obstaja povezanost med opremljenostjo za delo v primeru prometne nesreče osebnega vozila na hibridni ali električni pogon in težavnostjo prvega ogleda prometne nesreče v smislu identifikacije električnega ali hibridnega vozila. V nadaljevanju so empirično obravnavana še posamezna področja tehničnega posega, kot so izkušnje, način delovanja, opremljenost gasilskih enot in vrstni red delovnih operacij pri reševanju ob prometni nesreči.
Na obravnavanem področju avtomobilske industrije smo priča hitremu razvoju, zato je za varno delo pri tehničnem reševanju nujno sprotno spremljanje novosti na trgu. Zaradi množice različnih proizvajalcev vozil obstaja tudi množica drobnih nenapisanih pravil glede standardizacije reševanja. Kljub temu je podana osnova za varno delo. Keywords: tehnični posegi, ogledi prometnih nesreč, varnostni vidik, magistrska dela Published in DKUM: 26.09.2024; Views: 0; Downloads: 0 |
10. Obvladovanje stresa pri delu v varnostnih poklicih : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeLuka Strel, 2024, undergraduate thesis Abstract: V današnjem svetu se skoraj vsaka zaposlitev sooča z različnimi ravnmi stresa, ki vpliva na dobrobit zaposlenih. Ne glede na panogo ali delovno mesto so zaposleni vsakodnevno izpostavljeni različnim virom stresa, kar lahko vpliva na njihovo psihično in fizično zdravje. Stres na delovnem mestu je globalno prepoznan kot glavni vir stresa za mnoge zaposlene. Pogosto se zgodi, da se vodstvo ni pripravljeno soočiti s stresom, ki ga doživljajo njihovi zaposleni, kljub temu, da so oni tisti, ki ga lahko zmanjšajo. Sposobnost obvladovanja stresa je postala ključna za uspeh na delovnem mestu, saj stres lahko zmanjša produktivnost, vpliva na kakovost dela in poveča verjetnost izčrpanosti. Vsak posameznik mora razviti učinkovite strategije za spopadanje z obremenitvami, medtem ko morajo organizacije zagotavljati podporno okolje, ki omogoča zaposlenim, da se uspešno soočajo z izzivi brez nepotrebnega stresa. Zaposleni, ki so opremljeni z orodji za obvladovanje stresa, lahko bolje uravnavajo svojo delovno obremenitev in dosežejo boljše rezultate. Poleg tega organizacije, ki vlagajo v programe za obvladovanje stresa in spodbujajo odprto komunikacijo, lahko izboljšajo delovno vzdušje, kar vodi v večjo učinkovitost, zadovoljstvo in dolgoročni uspeh. S skupnimi prizadevanji za obvladovanje stresa se lahko ustvarijo boljši delovni pogoji, kar vpliva na celotno organizacijo in prispeva k boljši kakovosti življenja zaposlenih. V diplomskem delu smo raziskali, kako stres vpliva na zaposlene v varnostnih poklicih in katere strategije lahko pomagajo pri njegovem obvladovanju. Ugotovili smo, da je uspešno obvladovanje stresa naloga tako posameznikov, kot tudi organizacij. Zaposleni morajo sami poiskati rešitve za obvladovanje stresa, organizacije pa jim morajo pri tem nuditi ustrezno podporo, ki bo omogočala zaposlenim, da se učinkovito spopadejo z vsakodnevnimi izzivi. Keywords: obvladovanje stresa, varnostni poklici, diplomske naloge Published in DKUM: 26.09.2024; Views: 0; Downloads: 40
Full text (980,28 KB) |