| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Uvedba digitalnega evra
Mirela Maroh, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Z diplomsko nalogo želimo prikazati, kako bi lahko uvedba digitalnega evra vplivala na Evropo in na delovanje celotnega evropskega finančnega sistema. V diplomski nalogi bomo navedli razloge za izdajo digitalnega evra in njene morebitne posledice, opisali bomo, kako se digitalni evro razlikuje od drugih digitalnih sredstev. Raziskali bomo, kako poteka uvedba digitalnih valut po svetu, katere države so že uvedle digitalno valuto in katere šele raziskujejo možnosti za uvedbo digitalnih valut. Povedali bomo tudi nekaj o znanem stablecoinu in kakšna je njegova povezava z digitalnim evrom. Na koncu bomo navedli pravne vidike v zvezi z digitalnim evrom in možnosti za njegovo funkcionalno oblikovanje. Skozi diplomsko nalogo smo se poglobili tudi v digitalne valute centralne banke, saj smo tako lahko tudi lažje predstavili digitalni evro, kako bi ta lahko deloval in kako bi izgledal. Na podlagi vseh podatkov, ki smo jih razbrali iz vseh člankov, knjig in spletnih strani, smo poskušali, kar se da najbolj natančno, predstaviti digitalni evro in možnosti za njegovo dejansko uvedbo. Rezultat končne naloge je zavedanje o uporabi digitalnih valut centralne banke nasploh in pa seveda digitalnega evra, v katerega smo se najbolj poglobili.
Keywords: Uvedba digitalnega evra, digitalni evro, digitalne valute centralne banke, Evropska centralna banka, kriptovalute
Published in DKUM: 10.10.2024; Views: 0; Downloads: 53
.pdf Full text (2,00 MB)

2.
ORGANIZACIJSKI VIDIK IZVEDBE ZAHTEVNEGA PROJEKTA-PRIMER BANKE
Maša Dežman, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Banke se dnevno soočajo z raznovrstnimi projekti, ki zahtevajo angažiranost ljudi, denarja in časa. Taki projekti omogočajo bankam izboljšanje obstoječega poslovanja ter uvedbo novih bančnih produktov in procesov. Projekt, ki sem ga izbrala za temo diplomske naloge, je bil zelo specifičen, vseobsežen in enkraten, saj je moral biti izpeljan brezhibno in v natančno določenem roku – projekt uvedbe evra. Nova skupna valuta evro je nadomestila domačo valuto, slovenski tolar (SIT). Kljub temu da je Slovenija kot 13. članica prevzela evro, se ni mogla zgledovati po prejšnjih vzorcih. Slovenija je prevzela evro po scenariju »velikega poka«, po katerem gre za konvertiranje tolarjev v evre v eni logični sekundi. Pred tem se namreč nobena država ni odločila za tak scenarij prehoda na evro. Temelj projekta so zakonodajni okviri, ki jih opisujem na začetku diplomske naloge, pogoj za izvedbo projekta pa izpolnjevanje makroekonomskih kriterijev – maastrichtski kriteriji. Kot organ nadzora je nastopala centralna banka, Banka Slovenije. Banke so morale vzpostaviti projektno skupino, ki je neprestano poročala o napredku projekta Banki Slovenije. Po pregledu mesečnih poročil je centralna banka sporočala povratne informacije, ki so zajemale analize poročil, ugotovitve in ukrepe. Vzpostavitev projektne skupine je zahtevala izbor strokovnjakov, ki so pokrivali področje prava, IT podpore, interne organizacije ter internega in eksternega komuniciranja. V zadnjih fazah projekta so bile naloge projektne skupine predvsem zaznavanje in odprava napak. Po opravljenih fazah testiranja je 1. 1. 2007 sledil uspešen prehod na produkcijo in evro je postal nacionalna valuta tudi v Sloveniji.
Keywords: Banka, projekt, uvedba evra, projektna skupina, centralna banka, Banka Slovenije
Published in DKUM: 24.01.2012; Views: 1789; Downloads: 90
URL Link to full text

3.
Search done in 0.03 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica