1. |
2. Policija - navijači, varnost na športnih prireditvah : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloUrška Vedlin, 2019, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi z naslovom »Policija – navijači, varnost na športnih prireditvah« smo predstavili problematiko nasilja na športnih prireditvah; predvsem smo se osredotočili na nogometne tekme. V prvem delu naloge smo opisali vrste in oblike nasilja na športnih prireditvah, dolžnosti organizatorja ter dejavnosti in pooblastila policije. V drugem delu smo se osredotočili na pravno ureditev varovanj športnih prireditev v Sloveniji in še v dveh tujih državah (na Hrvaškem in v Veliki Britaniji). Naslednje poglavje je namenjeno preventivnemu ukrepanju proti izgredom v Sloveniji: na kratko smo opisali zakone, ki omejujejo kršitelje na nogometnih prireditvah. V četrtem poglavju smo opisali ogled tekme med Mariborom in Olimpijo. V zadnjem poglavju smo predstavili intervju s članoma navijaške skupine Viole.
V delu smo predvsem ugotavljali, kakšna je pravna ureditev nasilja na športnih prireditvah in kakšno je (preventivno) ukrepanje ter delo policije, proti navijačem v Sloveniji. Analizirali smo nogometno tekmo med slovenskima nogometnima kluboma NK Maribor in NK Olimpija. Ugotovili smo šest kršitev JRM, pet sumov posedovanja prepovedane droge, dvanajst primerov posedovanja pirotehnike in en izrečen ukrep prepovedi obiskovanja športnih prireditev.
Na podlagi obravnavane problematike smo ugotovili in potrdili hipotezi, da v Sloveniji nimamo posebnega zakona, ki bi urejal problematiko navijaških izgredov, ter da Slovenija primerno sledi ukrepom Sveta Evrope proti nasilnežem na nogometnih tekmah, zlasti ukrepom Evropske konvencije o nasilju in nedostojnem obnašanju gledalcev. Zavrnili pa smo hipotezo, da v Sloveniji nismo poostrili kazni proti kršiteljem na nogometnih tekmah z namenom, da se izgredi ne bi več dogajali.
Ker je nasilje na športnih prireditvah nekaj vsakdanjega, je zelo pomembno, kako ga zmanjšati in nadzorovati. Tako so v delu podani tudi predlogi za izboljšave (sprejem dodatne specifične zakonodaje, ozaveščanje ljudi, morebitne spremembe v kadru, ki skrbijo za varnost itd.). Keywords: diplomske naloge, nasilje na športnih prireditvah, izgredi, dolžnosti organizatorja, policija, preventivno ukrepanje, tekma, navijaška skupina Viole, intervju Published in DKUM: 26.06.2019; Views: 1349; Downloads: 142 Full text (874,48 KB) |
3. Preobčutljivostne reakcije na zdravila in vrsta šokovnih stanjRok Grebenc, 2017, undergraduate thesis Abstract: Teoretična izhodišča: diplomirana medicinska sestra ali zdravstvenik sta osebi, ki preživita največ časa pri bolniku in zato morata s svojimi znanji, izkušnjami, opazovanjem ugotoviti, da se pri bolniku slabša zdravstveno stanje in pravilno ukrepati z uporabo različnih medicinskih pripomočkov in tehnik v korist bolnika. Bolnika vedno obravnavata holistično, saj se šok razvija nekaj ur ali pa se razvije akutno. Pravočasna prepoznava spremenjenega zdravstvenega stanja pripomore k zmanjšanim okvaram in bolj kakovostnemu življenju bolnika. Zdravnik vedno vodi tim zdravstvene nege in je posledično odgovoren za bolnika in njegovo nadaljnjo skrb. V vseh situacijah se morata medicinska sestra ali zdravstvenik ravnati vestno in odgovorno ter upoštevati meje svojih kompetenc.
Raziskovalne metode: v diplomskem delu smo uporabili deskriptivno (opisno) metodo dela za opisovanje obstoječih stanj in dejstev in metodo kompilacije s povzemanjem znanj, stališč in mnenj slovenske in tuje strokovne literature različnih avtorjev. Pri raziskovanju se bomo oprli na predpostavke dosedanjih raziskav s področja preobčutljivostnih reakcij na zdravila, vrste šokovnih stanj v katerih se lahko posameznik znajde, in bolj podrobno opisali anafilaktični šok in zdravljenje. Omejitve pri raziskovanju nam predstavljajo plačljivi članki, do katerih imamo omejen dostop, ter dobri strokovni članki, ki so brez avtorjev in letnice nastanka.
Rezultati: raziskave kažejo, da se preobčutljivostne reakcije na zdravila pojavijo pri 10-20% hospitaliziranih bolnikov in 7% pri splošni populaciji. Preobčutljivost nastane predvsem zaradi toksičnosti ali farmakoloških učinkov zdravil. Anafilaksijo lahko doživi vsak in stopnja okrevanja je odvisna od hitre, pravilne obravnave, pravilne aplikacije zdravil in pravilnega položaja bolnika.
Diskusija in zaključek: skozi diplomsko nalogo smo ugotovili, da preobčutljivosti na zdravila predstavljajo resen problem. Preobčutljivost lahko povzročajo tudi pomožne snovi in dovzetnost bolnika do njih. Največ reakcij povzročajo antibiotiki, aspirin, nesteroidni antirevmatiki, mišični relaksanti in kontrastna sredstva. Pri šokovnih stanjih imata medicinska sestra ali zdravstvenik ključno vlogo pri hitri prepoznavi znakov in s pravilnim ukrepanjem preprečita nadaljnjo škodo. Keywords: znanje, hitro ukrepanje, odgovornost, izkušnje, kompetence, čas Published in DKUM: 10.10.2017; Views: 2050; Downloads: 230 Full text (1,12 MB) |
4. Zastrupitev z etilenglikolomNina Vodošek Hojs, Robert Ekart, Franc Svenšek, 2011, professional article Abstract: Zastrupitve z etilenglikolom so dokaj redke. Etilenglikol je sam po sebi malo toksičen, hudo zastrupitev povzročajo predvsem njegovi presnovni produkti. Prikazani primer obravnava značilno klinično sliko (nevrološka, kardiopulmonalna in ledvična faza) in laboratorijske rezultate (povišana serumska osmolalnost, povišana osmolalna vrzel, metabolična acidoza s povišano anionsko vrzeljo, kristali kalcijevega oksalata v urinu) ob zastrupitvi z etilenglikolom. Hitra prepoznava je nujna, saj sta obolevnost in smrtnost po zastrupitvi visoki. Zdravljenje vključuje vzdrževanje dihalne poti, dihanja in krvnega obtoka, infuzijo bikarbonata, dajanje antidota (etanol, fomepizol), hemodializo, včasih tudi zdravljenje s kofaktorji presnove etilenglikola (tiamin, piridoksin, magnezij). Keywords: Acid-Base Equilibrium, Acido-bazno ravnotežje, diagnosis, Diagnostika, Emergency Treatment, Ethylene Glycol, Etilenglikol, klinična slika, Nujno ukrepanje, Osmolar Concentration, Osmolarna koncentracija, poisoning, therapy, Zastrupitve, Zdravljenje Published in DKUM: 30.12.2015; Views: 3338; Downloads: 106 Link to full text |
5. VZPON ALI ZATON KONTROLINGA V KRIZI - PRIMERI SLOVENSKIH PODJETIJInis Kampl, 2015, master's thesis Abstract: Magistrska naloga obravnava vlogo in pomen dejavnosti kontrolinga pred in v času krize v podjetjih, ki izvajajo to dejavnost. Poleg teoretičnih spoznanj o dejavnosti kontrolinga in krize, raziskava zajema še empirični del, kjer smo podatke, zbrane na podlagi vodenih intervjujev, obdelali s pomočjo analize primera. V raziskavi ugotavljamo, ali obstajajo priložnosti za vzpon dejavnosti kontrolinga v času krize. Ugotovitve v raziskavi potrjujejo nekatere zastavljene hipoteze. Kriza je čas, ko dejavnost kontrolinga pridobiva na uporabnosti in pomembnosti v poslovodenju podjetja. V času krize prevladujejo decentralizirani slogi vodenja, pri katerih se skupni cilji podjetja prenašajo na nižje odločevalne ravni. Delno smo potrdili hipotezo, s katero smo trdili, da se v času krize zagotavlja uresničitev planov na način, da se analizirajo odmiki med doseženim in planiranim ter sprožajo potrebne akcije za odpravljanje odmikov. V nalogi smo ovrgli hipotezo, ki pravi, da so se informacije poslovodstvu razširile iz spremljanja preteklih procesov in stanj na informacije za učinkovito usmerjanje in usklajevanje vseh poslovnih procesov in stanj. Glede na sklop odgovorov, ki smo jih prejeli o organiziranosti poslovanja podjetij, pa smo morali ovreči tudi hipotezo, ki pravi, da so v času krize podjetja vpeljala poslovno miselnost, ki temelji na strožji notranji poslovni disciplini in natančnejši opredelitvi poslovnih nalog in ciljev, saj je bilo v podjetjih tako že pred krizo. Keywords: dejavnost kontrolinga, kontroler, decentraliziran slog, informacije, poslovna miselnost, ciljno vodenje, analiziranje, odločanje, ukrepanje, organiziranost poslovanja, kriza Published in DKUM: 12.03.2015; Views: 1573; Downloads: 201 Full text (1,16 MB) |
6. KONCEPT ODGOVORNOSTI ZAŠČITITI V TEORIJI IN PRAKSIMiha Jovan, 2014, undergraduate thesis Abstract: Diplomska naloga obravnava temeljna izhodišča koncepta odgovornosti zaščititi, njegov nastanek in razvoj, vsebinske vidike ter primer uporabe koncepta v praksi.
Koncept odgovornosti zaščititi izhaja iz pojmovanja suverenosti kot odgovornosti in določa, da temeljno načelo mednarodnega prava o državni suverenosti vsebuje tudi odgovornost držav, da zaščitijo svoje prebivalstvo pred genocidom, vojnimi hudodelstvi, etničnim čiščenjem in hudodelstvi zoper človečnost.
Koncept je utemeljen na treh med seboj povezanih in enakovrednih stebrih. Prvi steber zajema primarno odgovornost držav zaščititi svoje prebivalstvo pred navedenimi grozodejstvi, kar obsega preprečevanje teh zločinov, vključno z njihovim spodbujanjem, s primernimi in potrebnimi sredstvi. Drugi steber poudarja zavezanost mednarodne skupnosti pomagati državam pri izpolnjevanju te odgovornosti. Mednarodna pomoč zajema tri glavne oblike, in sicer spodbujanje, gradnjo zmogljivosti in pomoč državam pri zaščiti njihovega prebivalstva. Prednostna naloga in temelj odgovornosti zaščititi je preprečevanje grozodejstev v okviru prvega in drugega stebra. Kljub temu se lahko zgodi, da države niti z mednarodno pomočjo ne preprečijo najhujših kršitev človekovih pravic, zato je v teh primerih potrebno ukrepanje mednarodne skupnosti. Slednje omogoča tretji steber, ki zajema odgovornost mednarodne skupnosti zaščititi prebivalstvo pred temi grozodejstvi v primeru da države očitno ne izvajajo zahtevane odgovornosti iz prvega stebra. Ker se OZN močno zavzema za dialog in mirno reševanje konfliktov je koncept odgovornosti zaščititi zasnovan predvsem na uporabi širokega spektra miroljubnih sredstev, na katerih temelji preprečevanje grozodejstev. In tudi če slednje ni uspešno, odziv mednarodne skupnosti v okviru tretjega stebra ni nujno vojaške narave, saj so najprej predvidena miroljubna sredstva, in šele če ta ne zadostujejo, pridejo na vrsto prisilni ukrepi, ki vključujejo neoborožene sankcije in uporabo sile kot skrajnega ukrepa, ki jo mora vedno odobriti Varnostni svet OZN.
O mednarodnopravnem statusu koncepta kot celote še ne moremo govoriti, kljub temu pa je koncept že močno usidran v obstoječih okvirih mednarodnega prava in lahko govorimo vsaj o mednarodnem pravu in statu nascendi. Keywords: Koncept odgovornost zaščititi, humanitarna intervencija, preprečevanje grozodejstev, odgovornost držav, mednarodna pomoč, ukrepanje mednarodne skupnosti Published in DKUM: 22.12.2014; Views: 2519; Downloads: 386 Full text (818,06 KB) |
7. USPOSOBLJENOST VZGOJITELJEV OB NUJNIH STANJIH OTROK V VRTCUSanja Zver, 2014, undergraduate thesis Abstract: Nujna stanja pri otrocih so najpogosteje povezana z dihali, vročinskimi krči, motnjami zavesti ipd. V diplomski nalogi z naslovom Usposobljenost vzgojiteljev ob nujnih stanjih otrok v vrtcu smo želeli ugotoviti, v kolikšni meri so strokovni delavci v vrtcih seznanjeni z nujnimi stanji otrok ter pri tem njihovo usposobljenost. Diplomska naloga je sestavljena iz teoretičnega in empiričnega dela. V prvem delu smo opisali nekaj najpogostejših nujnih stanj, ki se pojavljajo v vrtcih, omenili pa smo tudi pravilne ukrepe ob določenih nujnih stanjih. V drugem delu smo s pomočjo anketnega vprašalnika želeli ugotoviti, kako so vzgojitelji in vzgojiteljice seznanjene in pripravljene na ukrepanje ob nujnih stanjih in koliko znanja imajo pri tem. Anketne vprašalnike smo razdelili v vse enote vrtcev občine Beltinci, v raziskavo pa je bilo vključenih 33 vzgojiteljic. Ugotovili smo, da vzgojiteljicam primanjkujejo predvsem znanja za ukrepanje ob nujnih stanjih in teoretična znanja za lažjo prepoznavo nujnih stanj. Keywords: nujna stanja, prva pomoč, ukrepanje, otroci, vzgojitelj, pripravljenost. Published in DKUM: 02.10.2014; Views: 2212; Downloads: 296 Full text (396,18 KB) |
8. Pregled motenj srčnega ritma pri bolnikih na kardiološkem oddelkuMateja Podergajs, 2011, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu smo predstavili motnje srčnega ritma. V teoretičnem delu smo predstavili delovanje in zgradbo obtočil, vzroke, klinične znake in simptome in hemodinamske posledice motenj srčnega ritma. Predstavili smo najpogostejše nadprekatne, prekatne in motnje srčnega ritme, katere so povzročene zaradi bolezni sinusnega vozla ali prevodnega sistema, ob vsaki motnji pa je prikazan tudi EKG posnetek. Opisali smo najpogostejše preiskave za ugotavljanje motenj srčnega ritma. Opredelili smo vlogo medicinske sestre pri motnjah srčnega ritma, njeno vlogo pri snemanju EKG-ja ter pri monitoringu. Predstavili smo srčne ritme, katere mora medicinska sestra prepoznati, in kako pri teh pravilno ukrepati. V okviru raziskovalnega dela smo raziskali, katere motenje srčnega ritma so, na kardiološkem oddelku SB Celje, najpogostejše v prvih 24 urah hospitalizacije pri monitoriranih bolnikih ter simptome, ki so jih pri motnjah ritma navajali bolniki ali smo jih z meritvami ugotovili sami. Ugotavljali smo delež življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma, natančnost ugotavljanja in dokumentiranja aritmij s strani medicinskih sester in njihovo ukrepanje pri življenjsko ogrožajočih motnjah srčnega ritma pred prihodom zdravnika. Keywords: motnje srčnega ritma, medicinska sestra, življenjsko ogrožajoče motnje srčnega ritma, ukrepanje, dokumentiranje Published in DKUM: 09.12.2011; Views: 4373; Downloads: 914 Full text (1,49 MB) |
9. KRIZNI MARKETING V PROIZVODNJI ROLL-BOND IZPARILNIKOVGoran Popović, 2011, master's thesis Abstract: Danes je beseda kriza eden od najpogosteje uporabljanih terminov. Svetovna ekonomija se spopada z izjemnimi kriznimi dogodki, ki ogrožajo nacionalne ekonomije, podjetja in skoraj vsakega posameznika.
Namen magistrskega dela je predstaviti aktualno krizo svetovnih razsežnosti, njen vpliv na vedenje kupca in posledično proizvodnjo roll-bond izparilnika podjetja Talum, d. d., iz Kidričevega. Delo nadalje zajema analizo stanja in iskanja vzrokov za nastanek krize v obravnavanem podjetju ter odziv le-tega na dogodke po principu intenzivnosti krize, ki v teh časih, bolj kot kadarkoli prej, transformirajo podjetje, ki bo, če želi preživeti, po meri prihodnjih potreb kupca. Okoljevarstveni potencial izdelka pri zadovoljevanju potreb je v tem primeru ključnega pomena in nič manj pomemben, kot je dodana vrednost novih spoznaj, ki jih globoke krize odkrivajo. Keywords: kriza, krizni marketing, vplivni dejavniki kriz, življenjski cikel, strateški marketing, krizno ukrepanje, repozicioniranje izdelka, marketinški informacijski sistem, vedenje kupcev in porabnikov, okoljevarstveni potencial izdelka, razvoj novih proizvodov. Published in DKUM: 13.10.2011; Views: 2665; Downloads: 210 Full text (3,29 MB) |
10. VLOGA REŠEVALCA OB MNOŽIČNIH NESREČAHAndrej Črešnar, 2010, undergraduate thesis Abstract: Diplomska naloga je sestavljena iz teoretičnega in raziskovalnega (empiričnega) dela.
V teoretičnem delu je najprej predstavljena oprema reševalca, potrebna ob množičnih nesrečah. Oprema je razdeljena na tri dele: medicinska, tehnična in oprema reševalca oziroma zaščitna oprema.
V nadaljevanju je predstavljeno ukrepanje ob množičnih nesrečah: triaža poškodovancev (SORT in START), organizacija transporta, potek komunikacije med ekipami in sodelovanje različnih intervencijskih ekip.
Podatki, potrebni za empirični del diplomske naloge, so dobljeni s pomočjo ankete, ki so jo izpolnili reševalci, zaposleni na reševalnih enotah po vsej Sloveniji. Anketa je bila izvedena anonimno v mesecu septembru 2010, sodelovalo je 60 zdravstvenih reševalcev. Uporabljena je bila deskriptivna metoda, rezultati ankete pa so v diplomskem delu analizirani in interpretirani. Keywords: množična nesreča, ukrepanje, transport, triaža, komunikacija Published in DKUM: 24.12.2010; Views: 3491; Downloads: 708 Full text (1,39 MB) |