| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 13
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Uporaba biomase za povečanje izkoristka geotermičnih elektrarn
Aljaž Šporin, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Proizvodnja električne energije z geotermično energijo v mnogih primerih ostane neizkoriščena. Glavni vzrok je v nizkotemperaturnih toplotnih virih, ki zaradi nizke temperature nosilca toplote ne dopuščajo večjih izkoristkov. V diplomskem delu je predstavljeno delovanje geotermične elektrarne z nizkotemperaturnim toplotnim virom, ki mu dodamo dodaten vir toplote. V našem primeru je to biomasa. Za čim bolj učinkovito delovanje in večje izkoristke sistema sem uporabil binarni termodinamski Kalina cikel za proizvodnjo električne energije. Uporabljen Kalina cikel – KCS11, je najbolj zastopan v svetu, ker je enostavnen in posledično lažji za dimenzioniranje in optimiranje. Preučili smo delovanje in izkoristke takšnega sistema, ter mu dodali dodaten vir toplote. Dobljeni rezultati nam ponujajo vpogled v delovanje obeh sistemov in potrjujejo naše postavljene hipoteze. Po opravljeni ekonomski analizi ugotovimo, da dodaten vir toplote ne prinese želenega ekonomskega učinka.
Keywords: Učinkovita raba energije, geotermična energija, Kalina cikel, računalniška simulacija, ekonomika
Published in DKUM: 19.09.2017; Views: 1275; Downloads: 48
.pdf Full text (1,94 MB)

2.
DALJINSKO OGREVANJE SEVNICE
Bojan Lekše, 2013, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno stanje na področju oskrbe z daljinsko energetiko pri nas in v Evropi. Predstavljeni so osnovni pojmi s področja jedrskih energetskih sistemov, s poudarkom na sistemih za odjem toplote iz jedrskih elektrarn, z realnim primerom. Podrobneje so predstavljene toplotne potrebe Sevnice in ocena upravičenosti projekta daljinskega ogrevanja.
Keywords: daljinsko ogrevanje, nuklearna energija, učinkovita raba energije, Sevnica
Published in DKUM: 25.10.2013; Views: 2387; Downloads: 219
.pdf Full text (3,55 MB)

3.
STRATEGIJA TRAJNOSTNEGA RAZVOJA EU S POUDARKOM NA IZRABI OVE
Miha Ocvirk, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so predstavljeni najpogosteje zastopani obnovljivi viri energije za namene proizvodnje električne energije, s poudarkom na geotermalni energiji. Diplomskemu delu je dodan izračun moči za geotermalno elektrarno, ki koristi energijo gejzirja. Predstavljena je strategija trajnostnega razvoja EU z vsemi pomembnejšimi dokumenti in ukrepi za izboljšanje dosedanjega stanja, ki jih je izdala Evropska komisija. Predstavljen je tudi energetski zakon v Sloveniji, vezan na OVE. Podatki evropskih in slovenskih zakonodaj so pridobljeni iz uradnih listov in drugih zakonodajnih aktov na spletnih straneh EUR – Lex.
Keywords: učinkovita raba energije, obnovljivi viri energije, geotermalna energija, hidroenergija, trajnostni razvoj, energetski zakon, direktiva
Published in DKUM: 13.07.2012; Views: 2736; Downloads: 335
.pdf Full text (1,91 MB)

4.
UČINKOVITA RABA ENERGIJE V PODJETJU ŠTORE STEEL
Martin Dobovišek, 2012, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen energetski pregled porabe glavnih energentov v podjetju Štore Steel, d.o.o., kar je pogoj za nadzor in učinkovito rabo energije. Ker energenti predstavljajo enega izmed glavnih stroškov podjetja, je pametno razmisliti o varčnejši porabi le-teh ter investicijah, ki bi pripomogle k čim večjim izkoristkom, kar posledično pripomore tudi k manjši onesnaženosti okolja.
Keywords: Učinkovita raba energije, energija, varčevanje energije, podjetje Štore Steel d.o.o.
Published in DKUM: 13.04.2012; Views: 2831; Downloads: 288
.pdf Full text (3,29 MB)

5.
POTENCIALI UVEDBE SISTEMA UPRAVLJANJA Z ENERGIJO V NUKLEARNI ELEKTRARNI KRŠKO
Marko Pirc, 2011, master's thesis/paper

Abstract: Namen naloge je preveriti uporabnost sistema upravljanja z energijo v starejšem proizvodnem objektu. Predstavlja izhodiščne zahteve standarda SIST EN 16001-2009 Sistem upravljanja z energijo in osnovne aktivnosti v Nuklearni elektrarni Krško. Osnovna usmeritev družbe je zagotavljanje varne in zanesljive proizvodnje električne energije. Naloga obravnava možnost dopolnitve poslovanja z energetsko politiko. Po začetnem energetskem pregledu sta analizirani oskrba energentov in njihova raba s poudarkom na električni energiji. Na podlagi ugotovitev je preverjena izvedljivost določenih ukrepov s tehničnega in ekonomskega vidika. Pri izbiri ukrepov so upoštevana priporočila sodobnih smernic najboljših razpoložljivih tehnik. Pripravljeni so osnutki dokumentov sistema upravljanja z energijo, vključujoč energetsko politiko, program upravljanja z energijo in postopek uvajanja, spremljanja in vrednotenja energetske učinkovitosti.
Keywords: sistem upravljanja z energijo, energetski menedžment, električna energija, energetska politika, učinkovita raba energije, obnovljivi viri energije, energetski pregled, ekonomičnost ukrepov
Published in DKUM: 12.07.2011; Views: 3985; Downloads: 317
.pdf Full text (6,02 MB)

6.
ENERGETSKI PREGLED IN RACIONALIZACIJA RAZSVETLJAVE
Benjamin Rožman, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Poraba energije predstavlja velik delež stroškov podjetja. Poleg učinkovite rabe energije ne smemo pozabiti tudi na okoljski vidik, ki je vedno bolj pomemben, saj znaten delež okoljskih emisij predstavlja poraba energije v tehnoloških procesih. Oba vidika sta podjetja prisilila k učinkovitejši rabi energije ali pa jih še bosta. Uporabljene metode pri raziskovanju za izdelavo diplomskega dela so študij domačih in tujih elektronskih virov, merjenje, analiziranje, izračuni in ugotovitve v pogovorih z zaposlenimi. Diplomska naloga izhaja iz energetskega pregleda podjetja. Izhajal sem iz zaključkov energetskega pregleda, v katerem so določeni investicijski in organizacijski ukrepi za učinkovitejšo rabo energije. Racionalizacija razsvetljave predstavlja precejšen potencial in ga je potrebno podrobneje analizirati.
Keywords: energija, energetski pregled, učinkovita raba energije, organizacijski ukrepi, investicijski ukrepi, stroški
Published in DKUM: 10.11.2010; Views: 2594; Downloads: 237
.pdf Full text (453,14 KB)

7.
OPTIMIZACIJA STROŠKOV PROIZVODNJE S STALIŠČA PORABE ENERGENTOV V OBRATU MEKOM ROGATEC IN MEKOM BISTRICA OB SOTLI
Avgust Berk, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga zajema analizo porabe stisnjenega zraka,elektrike,plina in vode.Operativno delo je potekalo na zbiranju,urejanju in razvrščanju podatkov po posameznih energentih v obratu Mekom Rogatec.Podane so šipke točke(izgube)porabe posameznih energentov.Prikazani so konkretni ukrepi, s katerimi so bili ti prihranki energentov dejansko doseženi v praksi.Vzporedno s to nalogo je potekal tudi projekt zmanjšanja in urejanja, to je ločenega zbiranja vseh komunalnih odpadkov v takšnem obratu.
Keywords: Nacionalni energetski program Slovenije, učinkovita raba energije, energenti, električna energija, zemeljski plin, voda, komprimiran zrak, stroški proizvodnje.
Published in DKUM: 12.07.2010; Views: 3113; Downloads: 283
.pdf Full text (12,38 MB)

8.
SAMOOSKRBA Z ENERGIJO
Branko Dvoršak, 2010, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga opisuje izbiro in izračun ustrezne toplotne črpalke za ogrevanje laboratorija za energetiko na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko na Univerzi v Mariboru. Ocenjeno je, ali s prodajo električne energije proizvedene z obstoječo 7,5 kW mikro sončno elektrarno, pokrijemo stroške porabe električne energije izračunanih toplotnih črpalk. Predstavljen je izračun toplotnih izgub zgradbe ter izračun toplotne moči, porabljene električne energije, grelnega števila, bivaletne točke, porabe kurilnega olja zaradi bivalentnega načina delovanja toplotne črpalke ter izračun stroškov investicije, porabljene energije, vzdrževanja in vračilne dobe za štiri izbrane toplotne črpalke različnih moči.
Keywords: toplotna črpalka, geotermalna energija, obnovljivi viri energije, sončna elektrarna, učinkovita raba energije, toplotne izgube, grelno število
Published in DKUM: 30.03.2010; Views: 4749; Downloads: 750
.pdf Full text (3,64 MB)

9.
Razvoj energetike v Češki republiki po letu 1989
Staša Bornekar, 2009, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je opisan razvoj energetike od začetkov procesov gospodarskega prestrukturiranja ter primerjava podatkov o proizvodnji in porabi energije s Slovenijo in EU 27. Za doseganje višjega življenjskega standarda so na Češkem po letu 1989 potrebovali stabilno gospodarsko rast. Za doseganje rasti se je moralo gospodarstvo prestrukturirati. Zmanjšal se je delež industrijske proizvodnje v sekundarnem sektorju in povišal se je delež storitvenega sektorja. Za uspešno tranzicijo gospodarstva je bilo nujno prestrukturirati tudi energetski sektor, da bi na proizvodno enoto porabili manj energije ter tako produktom zagotovili ugodnejše proizvodne stroške. Pomemben dejavnik v spreminjanju energetike je bila njena privatizacija. Privatizacija energetskih podjetij je omogočila lažje uvajanje tehnoloških novosti v proizvodnjo energije. Posodobljena tehnologija proizvodnje energije ter zmanjšanje uporabe premoga sta pripomogli k večji konkurenčnosti energetskega sektorja. Povišana konkurenčnost energetskih podjetij je omogočila njihovo lažje poslovanje na liberaliziranemu trgu. V energetiki se je spremenila struktura proizvodnje energije. Zmanjšali so delež energije iz premoga, toda kljub zmanjšanju deleža ima premog še danes poglavitni pomen v energetskem gospodarstvu Češke republike. Po letu 2003 so povečali tudi delež energije iz jedrskih elektrarn. Uporaba fosilnih goriv se je z leti od začetka tranzicije zmanjševala, vendar ohranjala dominantni pomen za zagotavljanje oskrbe z energijo. Porast porabe primarnih virov energije je opazen v prometu. Uvedba ukrepov za zmanjšanje količine energije iz premoga je pripomogla tudi k zmanjšanju onesnaževanja okolja. Izkoriščanje naravnih možnosti pridobivanja lokalne energije je v okolju pustilo trajen pečat. V Češki republiki so se sočasno z gospodarskim napredkom začeli intenzivneje zavedati pomena varovanja okolja. Termoelektrarne in industrija z zastarelo tehnologijo so s svojimi izpusti močno onesnažili okolje. Da bi energetika Češke republike ustvarjala višjo dodano vrednost in zaradi mednarodnih zahtev varovala okolje, so začeli po letu 1989 bolj vzpodbujati rabo obnovljivih virov energije. V Češki republiki so pogoji za izkoriščanje obnovljivih virov energije precej omejeni. Hidropotencial vodotokov na Češkem je v največji meri že izkoriščen. Ena izmed dosegljivih poti za doseganje povečevanja deleža energije, pridobljene iz obnovljivih virov, je razvoj uporabe biomase. Po uporabi obnovljivih virov Češka republika v primerjavi s Slovenijo, še vedno pridobiva manjši delež energije iz obnovljivih virov energije.
Keywords: tranzicija, fosilna goriva, jedrska energija, onesnaževanje, obnovljivi viri energije, učinkovita raba energije
Published in DKUM: 23.12.2009; Views: 2425; Downloads: 149
.pdf Full text (2,63 MB)

10.
PROJEKT MOVE V PODJETJU HOLZCLUSTER STEIERMARK GmbH
Klemen Klemenak, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Holzcluster Steiermark GmbH je bil ustanovljen z namenom združevanja in povezovanja lesnopredelovalnih podjetij v partnerstvo. Podjetje se deli na več oddelkov. Eden od oddelkov je tudi oddelek internacionalizacije Njegova dejavnost je pomoč partnerjem v grozdu za širitev v jugovzhodno Evropo in promocija gradnje z lesom. Projekt MOVE je operacijski program med Slovenijo in Avstrijo, podprt s strani Evropske unije, pri katerem je partner tudi Holzcluster Steiermark GmbH. Holzcluster Steiermark GmbH je k projektu MOVE pristopilo, da bi s svojimi izkušnjami pomagal doseči še boljše rezultate na področju gradenj energijsko varčnih objektov. Sodobna gradnja z lesom velja za najbolj energijsko varčno gradnjo. Preko projekta bomo v podjetju podajali informacije potencialnim investitorjem, da bodo začeli vlagati v takšen način gradnje.
Keywords: les, lesena gradnja, nizkoenergetska gradnja, pasivna gradnja, energija, obnovljivi viri energije, učinkovita raba energije.
Published in DKUM: 21.12.2009; Views: 3505; Downloads: 250
.pdf Full text (3,48 MB)

Search done in 0.28 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica