| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 30
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Preiskava navara iz kobaltove zlitine na avstenitno nerjavno jeklo
Andrej Smrtnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi bom najprej predstavil problem, ter cilj same naloge. Nato bom predstavil teoretične osnove za boljšo razumevanje eksperimentalnega dela. Eksperimentalni del bo zajemal merjenje trdote vseh preizkušancev s pomočjo Vickersove metode pri kateri se bo ugotavljala trdota osnovnega materiala, navara ter mesto TVP področja. Nato bom na instrumentiranem Charpy udarnem kladivo izvedel preizkus udarne žilavosti ko material obremenimo iz mehkega področja (osnovni material) proti trdemu (navar). Prelome bom analiziral pod svetlobnim mikroskopom, ter jih nato primerjal z že storjenimi preizkusi in sicer ko je bil material obremenjen iz trdega področja proti mehkemu.
Keywords: plazemsko varjenje, zvar, navar, trdota, udarna žilavost
Published in DKUM: 09.10.2023; Views: 137; Downloads: 13
.pdf Full text (4,08 MB)

2.
Določanje udarne žilavosti na atig zvarnih spojih iz nerjavnega jekla
Jan Rebernik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo najprej opisali cilje same naloge. Temu je sledila predstavitev problema in prevzem določenih delov že zaključene podobne diplomske naloge. Pred eksperimentalnim delom diplomske naloge je opisano še teoretično ozadje za splošno razumevanje tematike. Prav tako smo opisali materiale in postopke, ki smo jih koristili, pred eksperimentalnim delom. Nato pa je po korakih detajlno opisano eksperimentalno delo od začetka, ko so bili pridobljeni preizkušanci, do vseh analiz in preizkusov, kjer je pred prikazom preizkusa vsaka metoda tudi kratko teoretično predstavljena. Na koncu pa so predstavljene tudi vse primerjave in ugotovitve zaključnega dela.
Keywords: varjenje, mehanski preizkusi, trdota, udarna žilavost
Published in DKUM: 09.10.2023; Views: 139; Downloads: 11
.pdf Full text (4,58 MB)

3.
Konstruiranje naprave za površinsko hlajenje valjev : diplomsko delo
Denis Marš, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Toplotna obdelava je ključni del v postopku izdelave kvalitetnega izdelka, v tem primeru valja. Med postopkom izdelek večkrat segrevamo in ohlajamo, da s tem zmanjšamo zaostale napetosti v valju in zagotovimo ustrezno trdoto. Diplomsko delo zajema konstruiranje naprave, katere naloga je ta, da med procesom toplotne obdelave po ciklu segrevanja opravlja proces prislinega hlajenja. Proces prisilnega hlajenja, ki bo potekal na napravi je sledeč. Segret valj, ki se bo horizontalno položil na napravo se mora med delovanjem vrteti, posledično enakomerno ohlajati po celotni površini, škaja, ki nastane med ohlajevanjem se mora avtomatsko odstraniti, zagotoviti se mora ustrezna zaščita pred hlajenjem na delih valja kjer je to zahtevano in hkrati se mora zagotoviti tudi, da se valj med celotnim procesom ne bo pomikal v smeri svoje horizontalne osi.
Keywords: toplotna obdelava, prisilno hlajenje, zaostale napetosti, ustrezna trdota, enakomerno hlajenje, segrevanje.
Published in DKUM: 13.07.2022; Views: 393; Downloads: 0

4.
Vpliv postopkov termičnega rezanja na lastnosti rezne površine in dobo trajanja nosilnega elementa : magistrsko delo
Kristjan Hostnik, 2021, master's thesis

Abstract: Z raziskavami v obsegu tega magistrskega dela sem želel prikazati vpliv različnih postop-kov termičnega rezanja jekla na trdoto rezne površine in na njeno hrapavost kot ključni parameter na vpliv iniciacije mikrorazpok in posledično življenjsko dobo elementa. Naloga obsega tako eksperimentalni del, kot računalniško numerično simulacijo po metodi konč-nih elementov. V eksperimentalnem delu se bom osredotočil na samo pripravo preizku-šancev za namene merjenja hrapavosti površine in trdot po višini reznega roba. Rezultati meritev hrapavosti bodo služili za pripravo numeričnega modela pojava koncentracij maksimalnih nateznih napetosti na rezni površini preizkušancev in simulacijo iniciacije razpoke kot posledice poškodbe na površini.
Keywords: termično rezanje, konstrukcijski element, doba trajanja, numerična analiza, hrapavost, trdota
Published in DKUM: 01.10.2021; Views: 616; Downloads: 47
.pdf Full text (6,41 MB)

5.
Vpliv trdote materiala pločevine na profil reza izdelka in obrabo pestiča v orodju za izsekovanje : diplomsko delo
Matic Knez, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava, kako se profil reza izsekanega izdelka spreminja z spreminjanjem trdote vhodnega materiala pločevine. Na začetku je na kratko predstavljena teorija izsekovanja, s pomočjo katere bralec lažje razume sam proces izsekovanja. Ker diplomsko delo obravnava tudi obrabo pestiča, sledi nekoliko več besed o pripravi pestiča pred uporabo v orodju, ki zmanjša njegovo obrabo. Informativno pa je prikazana tudi trdnostna simulacija pestiča in matričnega vložka v programskem paketu Solidworks. Na kratko je predstavljeno orodje in ekscentrična stiskalnica s postrojenjem, s katerima se izvaja omenjeni preizkus. V zaključnem delu naloge je opisan celoten potek raziskave ter predstavitev rezultatov z njihovim ovrednotenjem.
Keywords: Orodje za izsekovanje, pločevina, trdota materiala, izsekovanje, medenina, obraba, profil reza.
Published in DKUM: 01.10.2020; Views: 638; Downloads: 54
.pdf Full text (3,26 MB)
This document has many files! More...

6.
Zasnova tehnologije varjenja zahtevnih varilskih del za nerjavne materiale : diplomsko delo
Kenan Pašalić, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo zajema preizkušanje navadnega TIG postopka varjenja ter TIG postopka z dodajanjem vroče žice. Varili smo polcevno kačo na plašč iz avstenitnega nerjavnega jekla, pri čemer smo uporabili različne varilne ter formirne pline. Cilj je bil izbrati najkvalitetnejšo tehnologijo varjenja in kombinacijo varilnih parametrov. Računali smo varilne hitrosti in vnose energije ter primerjali parametre, ki so prikazani na raznih grafih. Izdelani so bili makro obrusi vzorcev, v laboratoriju pa sta bili izvedeni vizualna in penetrantska kontrola. Merili smo tudi trdote vzorcev po Vickersovi metodi, kar omogoča natančnejšo oceno kvalitete mikrostrukture zvarov ter produktivnosti varjenja. Na koncu smo določili najproduktivnejšo metodo ter izdelali WPS.
Keywords: TIG varjenje, varilni plini, avstenitno nerjavno jeklo, trdota po Vickersu, neporušne preiskave
Published in DKUM: 05.06.2019; Views: 1567; Downloads: 97
.pdf Full text (4,74 MB)

7.
Kakovost mesa bikov lisaste pasme v povezavi z zorenjem
Žana Hriberšek, 2018, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomski nalogi smo analizirali lastnoti kakovosti mesa bikov lisaste pasme, njihovo medsebojno povezanost ter vpliv zorenja na lastnosti kakovosti mesa s poudarkom na trdoti. V poskus smo zajeli 103 vzorce dolge hrbtne mišice (m. longissimus dorsi), na katerih smo izmerili parametre barve (L*a*b*), pH vrednost, sposobnost za vezavo vode (izceja vode, izgube pri vakuumskem pakiranju in izgube pri kuhanju) in trdoto mesa (strižna sila). Meritve smo izvedli na svežih oziroma nezorjenih vzorcih in ponovno ob koncu dvotedenskega obdobja zorenja. V okviru statistične analize smo izračunali povezanost i) med lastnostmi kakovosti nezorjenega mesa in ii) med lastnostmi nezorjenega in zorjenega mesa ter analizirali vpliv zorenja na preučevane lastnosti. Ugotovili smo šibke do srednje močne povezave med preučevanimi lastnostmi kakovosti mesa ne glede na zorenje. Rezultati so pokazali značilen vpliv zorenja na vse preučevane lastnosti razen na izgubo vode pri kuhanju. Pri zorjenih vzorcih smo izmerili višjo pH vrednost ter višje vrednosti parametrov L*a*b* (zorjeni vzorci so bili svetlejši, bolj intenzivno rdeči in bolj rumenkasti). Najizrazitejši vpliv zorenja smo ugotovili pri trdoti mesa, ki smo jo izmerili kot strižno silo. Meso (surovo in kuhano) je bilo po zorjenju za 13 % oz. 27 % mehkejše kot nezorjeno meso.
Keywords: biki, kakovost mesa, zorenje, trdota mesa
Published in DKUM: 29.11.2018; Views: 1990; Downloads: 96
.pdf Full text (576,63 KB)

8.
Predobdelava studenčne vode za proces reverzne osmoze
Urška Ostroško, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Za pridobivanje pitne vode iz studenčnice se lahko uporablja proces reverzne osmoze. Podzemne vode, kamor po večini uvrščamo studenčne vode, so bogate z raztopljenimi minerali ter posledično vsebujejo veliko kalcijevih in magnezijevih hidrogenkarbonatov, ki povzročajo trdoto vode. V procesih s povišanim tlakom ali temperaturo kot je reverzna osmoza, se skupaj s suspendiranimi delci kot je SiO2 obarjajo ter mašijo membrane. Rešitev tega problema so različni postopki predobdelave, ki problematične snovi odstranijo oziroma dovolj zmanjšajo. V diplomski nalogi smo iskali primerno metodo, da bi čim bolj zmanjšali vsebnost kalcijevih in magnezijevih hidrogenkarbonatov ter silicijevega dioksida, ki je prav tako prisoten v uporabljeni studenčni vodi. Preizkusili smo različne postopke obdelave te vode, pri katerih smo za večjo učinkovitost med samimi postopki višali temperaturo in pH vrednost. Uporabljene metode so bile mehčanje z apnom, koagulacija ter njuna kombinacija. Pri koagulaciji smo uporabili dva koagulanta, in sicer PACl ter Al2(SO4)3. Vzorčeni vodi smo pred in po obdelavi določali: SiO2, celokupno, karbonatno, kalcijevo, magnezijevo in nekarbonatno trdoto; motnost, pH, elektroprevodnost, temperaturo, skupne raztopljene snovi (TDS), železo, zeta potencial ter velikost delcev. Rezultati so pokazali, da je najučinkovitejša metoda bilo mehčanje z apnom pri temperaturi med 58 °C in 60 °C in pH 10, ki smo ga dosegli z dodatkom NaOH. Precej učinkovita je bila tudi koagulacija s PACl in apnom pri enakem temperaturnem območju. Pri tem se je sicer odstranilo veliko SiO2 vendar precej manj trdote.
Keywords: studenčna voda, trdota vode, silicijev dioksid, mehčanje z apnom, koagulacija
Published in DKUM: 13.09.2018; Views: 1137; Downloads: 120
.pdf Full text (2,74 MB)

9.
Določitev napetostno-deformacijskega stanja med vtiskanjem krogle v metastabilni avstenit
Tadej Crnjac, 2018, master's thesis

Abstract: Podnice tlačnih posod se izdelujejo s plastičnim preoblikovanjem materiala, zaradi česar pride do spremembe mikrostrukture materiala in površinske trdote. V magistrski nalogi je bila opravljena analiza vpliva sile vtiskanja kroglice na stopnjo deformacije oz. plastičnega preoblikovanja materiala. Najpomembnejši del so bile laboratorijsko izmerjene vrednosti Vickersove trdote v primerjavi z ročno izmerjenimi vrednostmi trdote po Brinellu. Namen naloge je bil oceniti, ali je možno z meritvijo trdote spremljati deformacijsko stanje metastabilnega avstenita in uporabiti dobljeno kalibracijsko krivuljo pri meritvah na posodah v obratovanju.
Keywords: metastabilni avstenit, napetostno-deformacijsko stanje, trdota, vtiskanje krogle, tlačna posoda
Published in DKUM: 11.05.2018; Views: 1309; Downloads: 126
.pdf Full text (5,38 MB)

10.
Primerjava kakovosti mesa med merjasci in kastrati - etiologija trdote
Jasmina Bajc, 2018, master's thesis/paper

Abstract: Zaradi predvidene prepovedi kirurške kastracije pujskov v EU so potrebne raziskave alternativ; ena od njih, ki naj bi se najverjetneje uveljavila, je reja merjascev. Kljub nekaterim prednostim, ki jih reja merjascev predstavlja v primerjavi s kastrati, pa obstajajo indikacije, da je kakovost mesa merjascev drugačna. Kaže se problem večje trdote mesa, etiologija pojava pa še ni raziskana. Zato je bil osnovni cilj naše študije ugotoviti, ali obstajajo razlike v trdoti mesa med merjasci in kastrati ter s čim lahko te razlike pojasnimo. V raziskavi smo izmerili lastnosti kakovosti klavnega trupa (DM5), lastnosti kakovosti mesa (pH, barva mesa, sposobnost vezave vode, rezna trdota) ter določili kemijsko sestavo mesa (vsebnost proteinov, intramuskularne maščobe in vode, vsebnost skupnega mišičnega pigmenta, kolagena in oksidacije proteinov). Zbrane podatke smo statistično analizirali s pomočjo programa SAS. V raziskavi smo ugotovili, da imajo merjasci več celokupnega kolagena (34,5 %, P < 0,05), manj intramuskularne maščobe (66 %, P < 0,05), večji obseg oksidacije proteinov (59,5 % večja vsebnost karbonilnih skupin, P < 0,05) in slabšo sposobnost vezave vode (35,5 % večja izceja mesnega soka ter 21 % večje izgube pri kuhanju, P < 0,05) v primerjavi s kastrati. Vse zgoraj naštete lastnosti lahko pojasnijo ugotovljeno večjo trdoto mesa; ta je bila pri merjascih večja za 36,6 % (P < 0,05).
Keywords: merjasci, kastrati, trdota, kakovost mesa
Published in DKUM: 23.04.2018; Views: 1419; Downloads: 115
.pdf Full text (912,61 KB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica