| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv trdnostno heterogenega zvarnega spoja na hitrost rasti razpoke v zvaru iz mikrolegiranega jekla
Klemen Senovršnik, 2018, master's thesis

Abstract: Osrednja tema magistrskega dela je določitev vpliva trdnostno heterogenega zvarnega spoja na hitrost rasti razpoke v zvaru iz mikrolegiranega jekla NIOMOL 490K. V nalogi so obravnavani parametri in ostali dejavniki, ki vplivajo na hitrost rasti razpoke na zvarnem spoju iz jekla NIMOL 490K skozi različna področja zvara. Hitrost rasti razpoke bo izmerjena v trdnostno močnejših varkih zvarnega spoja in v varkih, ki so trdnostno šibkejši. Posebna pozornost pa bo posvečena hitrosti širjenja razpoke na mejah trdnostno neenakih varkov, ko se razpoka širi iz enega dela materiala vara v drugi del vara, ki trdnostno ni enak. Napake vodijo do trdnostne neenakosti, kar se močno odraža na mehanskih lastnostih zvarnega spoja. V svojem delu bom torej raziskal hitrost širjenja razpoke, ki je podana s Parisovo krivuljo v logaritemskem diagramu da/dN (hitrost širjenja) v odvisnosti od števila nihajev ΔN oziroma razpona faktorja intenzitete napetosti ΔK. S pomočjo Parisove krivulje bom torej lahko najbolje opisal rast utrujenostne razpoke, in sicer s pomočjo faktorja intenzitete napetosti ΔK ter ostalih materialnih parametrov.
Keywords: razpoka, zvarni spoj, hitrost rasti, mikrolegirano jeklo, Parisova krivulja, trdnostna neenakost
Published in DKUM: 14.09.2018; Views: 1420; Downloads: 148
.pdf Full text (5,06 MB)

2.
Vpliv trdnostne neenakosti na lomno žilavost zvarnega spoja na jeklu S500
Denis Karničnik, 2016, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo uporabili različne metode za določevanje lomno mehanskih lastnosti zvarov. Preizkušali smo dva zvara z različno trdnostno neenakostjo. Prvi zvar je imel trdnostno mehkejši koren drugi pa je bil varjen eno polovico z trdnostno šibkejšim materialom, drugo polovico pa s trdnostno močnejšim dodajnim materialom. Ugotovitve so pokazale, da način varjenja močno vpliva na lomno mehanske lastnosti. Boljše rezultate smo dobili v zvaru, ki je bil varjen s trdnostno šibkejšim dodajnim materialom v korenu. Najboljše rezultate izkazuje osnovni material, najslabše pa toplotno vplivano področje.
Keywords: zvar, mehanika loma, lomna žilavost, trdnostna neenakost, Charpy
Published in DKUM: 05.10.2016; Views: 1744; Downloads: 130
.pdf Full text (7,28 MB)

3.
LOMNA ŽILAVOST VISOKOTRDNOSTNIH ZVARNIH SPOJEV
Boštjan Vizlar, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Glede na varivost poboljšanih visokotrdnostnih malolegiranih konstrukcijskih (VTML) jekel ter predvsem s stališča ekonomičnosti je izvedba zvara z manjšo napetostjo tečenja oziroma z "mehkimi" korenskimi sloji (uporaba elektrod z manjšo napetostjo tečenja) zaželena, če lahko dosežemo veliko žilavost zvara, ki ne bo ogrožala varnega obratovanja zvarjenih konstrukcij. V diplomskem delu sem preučeval lomne lastnosti večvarkovnega z manjšo trdnostjo X zvarnega spoja z mehkim korenskim slojem in brez njega. Zvarni spoj je varjen na VTML-jeklu (debeline 30 mm) Niomol 490 in v zaščiteni atmosferi plina (80 % Ar + 20 % CO2). V primeru X-zvarnega spoja z mehkim korenskim slojem je opazen vpliv mehkega korenskega sloja z najmanjšo trdnostjo na lomno žilavost CTOD celotnega zvarnega spoja, ki se je odražal na začetku krhkega loma v področju zvara z najmanjšo trdnostjo. Namen raziskave je ugotoviti, ali je izbrana tehnologija varjenja za trdnostno manjši zvarni spoj z mehkim korenskim slojem priporočljiva oziroma uporabna za izboljšanje varivosti VTML-jekla Niomol 490 glede na doseženo lomno žilavost zvara oziroma mehkega korenskega sloja.
Keywords: Trdnostna neenakost, manjša trdnost zvara, "mehki" korenski sloj, lomna žilavost, CTOD-preizkus, lokalno krhka področja (LKP).
Published in DKUM: 08.11.2012; Views: 2853; Downloads: 231
.pdf Full text (7,35 MB)

4.
TRDNOSTNA NEENAKOST ZVARNEGA SPOJA VISOKOTRDNOSTNEGA JEKLA
Matej Salmič, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V zvarnih spojih visokotrdnostnih jekel za hidroopremo nastajajo heterogena področja, ki so posledica trdnostne neenakosti realnega zvarnega spoja, in sicer tako v zvaru kot v toplotno vplivanem področju. Trdnostna neenakost vpliva na orientiranje in razvoj nastalih razpok v zvarnih spojih, ki se jim pri gradnji ne moremo izogniti in ki lahko vodijo do porušitve konstrukcije. Zaradi zgoraj navedenega je določitev natančnega faktorja trdnostne neenakosti v zvarnem spoju ključnega pomena za varno obratovanje varjene konstrukcije. Predpostavljamo, da je zvarni spoj izrazito heterogena mikrostruktura z različnimi mehanskimi lastnostmi tako v zvaru kot v toplotno vplivanem področju. Omejitve bodo nastopile pri izvedbi eksperimentalnega dela naloge, saj bodo zaradi izrazito dragih metalografskih preiskav izvedene zgolj osnovne.
Keywords: visokotrdnostno jeklo, varjenje, varivost, trdnostna neenakost, zvarni spoj
Published in DKUM: 29.10.2012; Views: 2063; Downloads: 156
.pdf Full text (4,40 MB)

5.
Lomna žilavost "over-matched" zvarnega spoja, izmerjena na velikih in majhnih preizkušancih
Danilo Rojko, Tomaž Vuherer, Vladimir Gliha, 2001, original scientific article

Abstract: Pri tem delu smo eksperimentalno analizirali posledice trdnostne neenakosti "over-matched" zvarnega spoja in položaja konice na vedenje pri lomu. Zvarni spoj je bil izdelan z varjenjen pod praškom (EPP). Primerjali smo lomno žilavost CTOD, določeno pri standardnih upogibnih (SENB) in velikih (WP) preizkušancih ter ocenili vpliv "constraint"-a pri nizkih temperaturah. Pri obeh tipih preizkušancev je bila razpoka narejena z utrujanjem materiala. Konica razpoke je bila v varu in grobozrnatem toplotno vplivanem področju (GZTVP). Lomno žilavost CTOD smo določali na podlagi predpisov, ki jih podaja BS 7448. oz. smernic raziskovalnega centra GKSS.
Keywords: varjenje, zvarni spoji, lomna žilavost, CTOD, konstrukcijsko jeklo, trdnostna neenakost, lokalna krhka področja, upogibni SENB preizkušanec, velik natezni WP preizkušanec, var, grobozrnato toplotno vplivano področje, utrujenostna razpoka
Published in DKUM: 01.06.2012; Views: 2481; Downloads: 141
.pdf Full text (269,42 KB)
This document has many files! More...

Search done in 0.05 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica