| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 35
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Sodobno projektiranje variantnih rešitev izvedbe zunanjih sten večstanovanjske stavbe : magistrsko delo
Gal Rednak, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava analizo skupnih vplivov stroškov, časa izvedbe in okoljskih dejavnikov pri izbiri ustrezne sestave konstrukcijskega sklopa zunanjih sten večstanovanjskega objekta. V okviru raziskave so bile analizirane in primerjane različne izvedbene variante konstrukcijskih sklopov zunanjih sten, pri čemer so bile uporabljene programske opreme Archicad, Bexel Manager in eco2soft. Izvedene analize so nam omogočile izbiro najbolj primerne variante glede na stroškovne, časovne in okoljske vidike. Analiza je bila osredotočena na ključe segmente, ki so se nanašali na posamezne vplive. Pri stroškovni učinkovitosti so bile oblikovane glavne analize cen, na podlagi katerih so bile analizirane variante konstrukcijskih sklopov z vidika stroškov izvedbe ter časa izvedbe. Poleg stroškovnega in časovnega vidika pa je bila izvedena implementacija analize vplivov na okolje, skladno z veljavnimi ISO in EN standardi, ki je vključevala oceno življenjskega cikla konstrukcijskih sklopov in materialov. Pomemben poudarek magistrskega dela je na implementaciji BIM pristopa, ki omogoča večdimenzionalno modeliranje in optimizacijo gradbenih projektov. Z izdelavo 3D, 4D in 5D BIM modelov je bilo mogoče podrobno analizirati ne le stroškovne in časovne vidike, temveč tudi preveriti potencialne konflikte med gradbenimi elementi ter izboljšati celovitost in učinkovitost projektiranja. Implementacija BIM pristopa je tako bistveno pripomogla k natančnosti ocene stroškovne in časovne simulacije projekta.
Keywords: Gradbeništvo, Digitalizacija, BIM pristop, Trajnostna gradnja
Published in DKUM: 11.10.2024; Views: 0; Downloads: 21
.pdf Full text (6,17 MB)

2.
Sobivanje v socialni gradnji : magistrsko delo
Pia Mernik, 2021, master's thesis

Abstract: Veliko ljudi se v sodobnem svetu srečuje s stanovanjsko problematiko. Največja ranljiva skupina so mladi in mlade družine z nizkimi dohodki in potrebo po selitvi od staršev ter starostniki, ki največkrat ostanejo osamljeni in izolirani od družbe. Stanovanjska problematika je vedno večja, saj je država dokaj neuspešna pri izvajanju primerne stanovanjske politike. Novi trendi kažejo, da se ravno ti dve ogroženi skupini velikokrat združita v t. i. kooperative, ki omogočajo lažji dostop do stanovanj, hkrati pa ponujajo možnost ustvarjanja skupnosti, v kateri so prebivalci bolj medsebojno povezani. V magistrskem delu smo raziskovali možnosti in izvedbe stanovanjskih kompleksov in enot, ki omogočajo večgeneracijsko sobivanje ter so prilagodljive za vedno novejše bivalne navade. V projektnem delu smo v variantnih študijah na izbranem območju v Mariboru zasnovali stanovanjski kompleks s stanovanjskimi enotami, ki so prilagodljive za mlade, mlade družine in starostnike in ki s svojo arhitekturno zasnovo omogočajo sobivanje.
Keywords: sobivanje, medgeneracijsko bivanje, stanovanjska politika, trajnostna arhitektura, socialna gradnja, Maribor
Published in DKUM: 18.06.2021; Views: 1790; Downloads: 768
.pdf Full text (69,61 MB)

3.
Stadion pod Pohorjem
Gregor Tollazzi, 2020, master's thesis

Abstract: Modernizacija in tehnološki napredek so stadione precej spremenili. V širokem spektru nogometnih stadionov najdemo veliko dobrih, veliko pa tudi banalnih in v najslabšem primeru nehumanih. Čeprav je nogomet najbolj priljubljen šport na svetu in se nogometni stadioni še vedno polnijo, se poraja vprašanje, ali je to še vedno njihov primarni namen. Nemalokrat izgledajo kot tujek v prostoru, ki je rezultat slabe umestitve, neupoštevanja prvin estetskh kompozicij in funkcionalnih zahtev. V nalogi se osredotočamo na kulturno izhodišče kraja in okolice, osnovne arhitekturne elemente in kolektivno podzavest ljudi, kar skozi skrbno načrtovanje združimo in skušamo doseči raven objekta, ki v ljudeh vzbudi arhetipe, povečuje in vzpodbuja čutnost in odnos do objekta, ter poskrbi za boljše doživetje obiskovanja nogometnih tekem. V iskanju koncepta, ki bi objekt in prostor opolnomočil že ob izgradnji in bi kljub sodobni zasnovi bil uglašen z okolico.
Keywords: nogometni stadion, šprotni objekt, čutna arhitektura, arhetipi, trajnostna gradnja
Published in DKUM: 25.05.2020; Views: 1796; Downloads: 318
.pdf Full text (180,94 MB)

4.
Celovita arhitekturna prenova zdravstvenega doma v Radljah ob Dravi
Uroš Pokeržnik, 2019, master's thesis

Abstract: Arhitektura zdravstvenih domov lahko s svojo premišljeno zasnovo, v kateri zdravstveni delavci zdravijo, ugodno vpliva na počutje obiskovalcev, bolnikov in zaposlenih. S celovitim pristopom k arhitekturni prenovi smo ustvarili boljše pogoje za vse uporabnike zdravstvenega doma. S pomočjo teoretskih izhodišč in analiz obstoječega stanja smo ugotovili, da obravnavan objekt ne izpolnjuje sodobnih funkcionalnih in energetskih standardov ter predpisov. Na podlagi teoretskih izhodišč in analiz referenčnih primerov smo zasnovali novo funkcionalno ureditev zdravstvenega doma. V projektnem delu smo določene dele objekta porušili, ter ga nadzidali za eno etažo z lahko leseno konstrukcijo. V kletni etaži smo dodali garažno hišo, ki rešuje problem premajhnega števila parkirnih mest. Kvalitetne arhitekturne elemente obstoječega objekta smo poizkusili v veliki meri ohraniti, dele obstoječega objekta pa smo ustrezno energetsko sanirali. V zaključku smo spoznali, da je mogoče s premišljeno in predvsem s celovito arhitekturno prenovo obstoječi objekt zdravstvenega doma ustrezno prenoviti in mu z arhitekturnimi elementi dodati manjkajočo identiteto.
Keywords: prenova, arhitektura zdravstvenih domov, nadgradnja, energetska učinkovitost, lesena gradnja, trajnostna arhitektura, Radlje ob Dravi
Published in DKUM: 24.06.2019; Views: 1539; Downloads: 278
.pdf Full text (21,48 MB)

5.
Rekonstrukcija tipične stare hiše v novo arhitekturno netipično, trajnostno slovensko hišo
Denis Črešnar, 2018, diploma project paper

Abstract: Svet je vedno bolj nasičen in s tega vidika se je potrebno vedno bolj zavedati pomena nepozidane narave in posledično rekonstrukcije, kot oblike najbolj trajnostne izrabe prostora. V diplomskem izpitu so na začetku v teoretičnem delu predstavljena osnovna načela kakovostne rekonstrukcije ter njen pomen za samo kulturo in prostor. Predstavljena so tudi osnovna načela trajnosti, ki jih moramo upoštevati pri kakovostni rekonstrukciji in projektiranju energetsko učinkovitih stavb. Kot posledica in odsev današnjih časov je predstavljena tudi problematika netipične gradnje, ki jo je prinesla globalizacija, in odgovornost, ki jo v celotni zgodbi nosimo arhitekti. V praktičnem delu sem predstavil rekonstrukcijo tipičnega objekta iz šestdesetih let, z inovativnim netipičnim pristopom, upoštevali smo tudi načela trajnosti, ki so jih prinesli današnji časi.
Keywords: Rekonstrukcija, arhitektura, tipična slovenska hiša, netipična arhitektura, trajnostna gradnja
Published in DKUM: 04.07.2018; Views: 1127; Downloads: 241
.pdf Full text (14,84 MB)

6.
Vrednotenje vseživljenjskih stroškov pri trajnostni prenovi večstanovanjske stavbe
Hana Sovič, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu bomo predstavili pomen trajnosti v gradbeništvu, podali primer trajnostne prenove večstanovanjskega objekta po načelih trajnosti, prikazali ekonomsko analizo diskontiranih stroškov ter predstavili stroške življenjskega cikla stvabe (LCC analiza - Life cycle costing analysis). Izpostavili bomo problematiko vplivov na okolje v gradbenem sektorju ter trajnostno gradnjo kot možnost rešitve omenjene problematike. Teoretično bomo predstavili trajnostno gradnjo, trajnostno načrtovanje in materiale pri različnih elementih stavbe. Prav tako bomo povzeli že obstoječe modele za vrednotenje trajnostne gradnje ter podali teoretične osnove analize stroškov vseživljenjskega cikla. Opisali bomo obravnavano večstanovanjsko stavbo, predstavili njene tehnične lastnosti ter prikazali trenutno stanje porabe energije. Podali bomo predloge ukrepov za izboljšanje energetskega stanja ter jih analizirali. V zadnjem delu bomo izvedli še ekonomsko analizo predlagane prenove, v kateri bomo glede na izračunane letne donose, ki predstavljajo preprečene stroške porabe toplotne in električne energije, če trajnostna prenova ne bi bila izvedena, predstavili dobe vračanja po posameznih elementih prenove in celotne stavbe. Sledi izračun neto sedanje vrednosti (NSV) vseživljenjskih stroškov po predlagani prenovi, ki je izdelan na osnovi ocenjenih investicijskih stroškov trajnostne prenove stavbe, ocenjenih vzdrževalnih in obratovalnih stroškov stavbe po prenovi ter izračunanega preostanka vrednosti. Prav tako smo izvedli izračun NSV vseživljenjskih stroškov v primeru, da se trajnostna prenova ne bi realizirala, da smo lahko prikazali primerjavo NSV vseživljenjskih stroškov z in brez prenove.  
Keywords: trajnost, trajnostna gradnja, energetska učinkovitost, kvaliteta notranjega okolja, vseživljenjski stroški, stroški vzdrževanja, stroški obratovanja
Published in DKUM: 06.10.2017; Views: 1924; Downloads: 215
.pdf Full text (1,72 MB)

7.
Trajnostna prenova montažnega Vrtca Pobrežje Maribor, Enota Ob gozdu
Tina Rožmarin, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi obravnavamo prenovo Vrtca Pobrežje, enote Ob gozdu. Obravnavan vrtec se nahaja v Mestni občini Maribor, v Mestni četrti Pobrežje. Vrtec Pobrežje pokriva potrebe po varstvu predšolskih otrok s petimi enotami. V teoretičnem delu naloge smo pregledali zgodovino predšolske vzgoje in predstavili trajnostno gradnjo ter kriterije energijsko učinkovite stavbe. V nadaljevanju smo preverili zakonodajo, vezano na objekte predšolske vzgoje, in predstavili referenčne primere vrtcev v Sloveniji in tujini. Na podlagi analiz, ki smo jih naredili na obstoječem stanju, je izdelana podrobna prenova lesenega vrtca, ki vključuje vidike energetsko učinkovite in okolju prijazne arhitekture.
Keywords: vrtec, arhitekturna prenova, trajnostna prenova vrtca, montažni vrtec, trajnostna gradnja, energetska prenova
Published in DKUM: 03.10.2017; Views: 1838; Downloads: 358
.pdf Full text (42,91 MB)

8.
PRISTOPI K TRAJNOSTNI PRENOVI TURISTIČNIH NASTANITVENIH OBJEKTOV
Ana Milosavljević, 2017, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga zajema tematiko trajnostne prenove turističnih nastanitvenih objektov v arhitekturi. Vsebuje opredelitev problemov vsake gradnje ali prenove obstoječih objektov skozi življenjski cikel stavbe, ki nam podaja jasno razdelitev posameznih področij načrtovanja stavbe. Podane so kratke obrazložitve za lažje razumevanje trajnostne gradnje in razvoja s pomočjo okoljskega, socialnega in ekonomičnega vidika. Na podlagi besede "trajnostnost" so opisane prednosti za uporabnika. V arhitekturi se srečujemo z različnimi materiali. Ob ustrezni uporabi je skoraj vsak material lahko trajnosten. V podpoglavju so predstavljeni organski, anorganski in sintetični materiali. Prav tako so obravnavani različni sistemi aktivnega delovanja stavb z rabo obnovljivih virov tako za novogradnjo kakor tudi za prenovo potratnih objektov. V naslednjih poglavjih so na kratko predstavljeni še koncepti načrtovanja energetsko učinkovitih stavb, primeri turističnih nastanitvenih objektov iz Slovenije in tujine ter zakonodajni okvir, ki so se upoštevali pri prenovi objekta. Naloga se zaključuje z analizo izbranega obstoječega objekta, in sicer hotela Areh. Praktični del vključuje energetsko, arhitekturno in funkcionalno prenovo, pri čemer so opisani tehnični podatki obstoječega in prenovljenega objekta, primerjalne analize v tehnični zasnovi in izračuni toplotne prehodnosti ovoja stavbe v obeh primerih.
Keywords: trajnostnost, trajnostni razvoj, trajnostna arhitektura, trajnostna gradnja, trajnostni materiali, energetska učinkovitost stavbe, prenova, obnova, rekonstrukcija, turistični nastanitveni objekti
Published in DKUM: 06.03.2017; Views: 2423; Downloads: 538
.pdf Full text (52,89 MB)
This document has many files! More...

9.
Ogrevanje in ohlajanje z betonom
Davor Sušak, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava ogrevanje in ohlajanje zgradb s pomočjo betona. Osnovni namen je predstaviti in opisati energetsko varčen, trajnostni in učinkovit način ogrevanja ter ohlajanja zgradb s pomočjo toplotne kapacitete gradbenih elementov – betona. Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V prvem delu je najprej opisana definicija toplotne kapacitete, uporaba toplotne kapacitete, pogoji za uporabo ter prednosti. Naštetih in opisanih je nekaj primerov tradicionalnih načinov ogrevanja in ohlajanja gospodarskih zgradb. Na koncu prvega dela je predstavljeno aktiviranje termalnega jedra betona, njegove lastnosti akumulacije toplotne energije, trajnostni vidiki ogrevanja in ohlajanja z betonom in naštetih je nekaj referenčnih zgradb doma in po svetu. V drugem delu je predstavljen sistem ogrevanja in ohlajanja z aktiviranjem toplotne kapacitete betona na praktičnem primeru poslovno – proizvodne zgradbe Kronoterm. Opisano je delovanje toplotnih črpalk, s pomočjo katerih se zgradba ogreva in ohlaja, narejena je tudi primerjalna analiza stroškov in izpustov emisij z drugimi viri ogrevanja.
Keywords: beton, ogrevanje, ohlajanje, toplotna kapaciteta, trajnostna gradnja
Published in DKUM: 20.10.2016; Views: 1503; Downloads: 140
.pdf Full text (8,35 MB)

10.
OPREDELITEV MERIL TRAJNOSTNE PRENOVE OBSTOJEČIH POSLOVNIH STAVB
Mojca Marinič, 2016, master's thesis

Abstract: Stavbe porabijo 40 % vse energije v EU in dosegajo 36 % vseh izpustov CO2 v EU. Na zmanjšanje porabe in izpustov vplivamo s trajnostno gradnjo. Trajnostna gradnja so tudi prenove poslovnih stavb, v katerih aktivno prebivalstvo preživi tretjino svojega časa. V magistrskem delu so predstavljena načela trajnostnega razvoja in trajnostne gradnje. Podajamo pregled veljavne zakonodaje, strategij, usmeritev in stavbnega fonda ter v nadaljevanju podrobneje opišemo v svetu uveljavljene modele za vrednotenje trajnostne gradnje, in sicer: LEED, BREEAM in DGNB. Pri predstavitvah modelov se osredotočamo na trajnostno prenovo obstoječih poslovnih stavb. Pregledali in primerjali smo navedene modele vrednotenja trajnostne gradnje in podrobneje analizirali njihove sisteme meril prenove obstoječih poslovnih stavb. V trajnostno prenovo smo vključili odločitveni proces vlagatelja, opisali vplivne dejavnike na ta proces in ljudi, ki so del procesa, ter prikazali učinke trajnostne prenove na stroške zasnove, projektiranja, gradnje in prodajno vrednost poslovne stavbe. V aplikativnem delu smo podali nabor meril trajnostne prenove modela BREEAM in jih analizirali na upravni stavbi Zavarovalnice Maribor, d. d. Vrednotili smo ukrepe in posege trajnostne prenove poslovne stavbe z vidika ekonomske upravičenosti. Merila modela BREEAM za trajnostno prenovo obstoječih poslovnih stavb smo opredelili kot tista, ki bi jih uporabili v slovenskem prostoru.
Keywords: trajnostna gradnja, poslovne stavbe, prenova stavb, LEED, BREEAM, DGNB
Published in DKUM: 30.09.2016; Views: 1769; Downloads: 173
.pdf Full text (3,12 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica