| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
METALOGRAFSKA ANALIZA VARJENE ENERGETSKE KOMPONENTE
Uroš Colarič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava optični pregled večvarkovnega zvarnega spoja in določitev karakterističnih mikrostruktur v korenu, temenu in toplotno vplivanem področju zvarnega spoja izdelanega iz visokotrdnostnega mikrolegiranega jekla, ki se največkrat uporablja za gradnjo energetskih sistemov. Opisani so postopki odvzemanja vzorcev iz zvarnih spojev in priprava metalografskih obrusov za kvalitetno izdelavo metalografskih slik. Ugotovljeno je, da je najbolj kritična mikrostruktura z najnižjo lomno žilavostjo toplotno vplivano področje večvarkovnega zvarnega spoja.
Keywords: metalografija, X-večvarkovni zvar, toplotno vplivano področje, optični pregled
Published in DKUM: 27.10.2016; Views: 1406; Downloads: 124
.pdf Full text (4,37 MB)

2.
DOLOČITEV KRHKIH PODROČIJ NA FRONTI RAZPOKE V TVP ZVARNEGA SPOJA
Marko Mlakar, 2015, master's thesis

Abstract: Zvarni spoji so pri gradnji energetskih komponent najšibkejši člen jeklene konstrukcije. Najbolj krhko področje večvarkovnega zvarnega spoja je toplotno vplivano področje, kjer se najpogosteje pojavi krhki zlom konstrukcije. V nalogi je obravnavano celotno toplotno vplivano področje visokotrdnostnega večvarkovnega X zvarnega spoja. Natančno so določene vse krhke mikrostrukture in velikosti lokalno krhki področij ob fronti utrujenostne razpoke.
Keywords: visokotrdnostna jekla, zvarni spoji, toplotno vplivano področje, fronta razpoke
Published in DKUM: 31.08.2015; Views: 2233; Downloads: 175
.pdf Full text (4,41 MB)

3.
Primerjava lomne žilavosti TVP, izmerjene pri dveh vrstah majhnih preizkušancev
Vladimir Gliha, Tomaž Vuherer, Boris Ule, Jelena Vojvodič-Tuma, 2000, original scientific article

Abstract: Na simulatorju Gleeble smo pripravili vzorce materiala z mikrostrukturo štirih različnih TVP ob črti taljenja. Iz njih smo izdelali preizkušance za merjenje udarne in lomne žilavosti. Lomno žilavost smo izmerili pri dveh vrstah majhnih preizkušancev z razpoko: pri okroglih nateznih in upogibnih SENB-preizkušancih. Pri prvih smo lahko določili ▫$K_{Ic}$▫, pri drugih pa ▫$theta_{c}$▫. Ko primerjamo vrednosti ▫$theta_{c}$▫ s ▫$K_{Ic}$▫, dobimo preoptimistične rezultate. Debelina SENB-preizkušancev je tudi pri zelo nizki lommni žilavosti še premajhna.
Keywords: zvarni spoj, konstrukcijsko jeklo, toplotno vplivano področje (TVP), črta taljenja, termični vpliv, lomna žilavost
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 973; Downloads: 127
.pdf Full text (202,26 KB)
This document has many files! More...

4.
Lomna žilavost "over-matched" zvarnega spoja, izmerjena na velikih in majhnih preizkušancih
Danilo Rojko, Tomaž Vuherer, Vladimir Gliha, 2001, original scientific article

Abstract: Pri tem delu smo eksperimentalno analizirali posledice trdnostne neenakosti "over-matched" zvarnega spoja in položaja konice na vedenje pri lomu. Zvarni spoj je bil izdelan z varjenjen pod praškom (EPP). Primerjali smo lomno žilavost CTOD, določeno pri standardnih upogibnih (SENB) in velikih (WP) preizkušancih ter ocenili vpliv "constraint"-a pri nizkih temperaturah. Pri obeh tipih preizkušancev je bila razpoka narejena z utrujanjem materiala. Konica razpoke je bila v varu in grobozrnatem toplotno vplivanem področju (GZTVP). Lomno žilavost CTOD smo določali na podlagi predpisov, ki jih podaja BS 7448. oz. smernic raziskovalnega centra GKSS.
Keywords: varjenje, zvarni spoji, lomna žilavost, CTOD, konstrukcijsko jeklo, trdnostna neenakost, lokalna krhka področja, upogibni SENB preizkušanec, velik natezni WP preizkušanec, var, grobozrnato toplotno vplivano področje, utrujenostna razpoka
Published in DKUM: 01.06.2012; Views: 2095; Downloads: 118
.pdf Full text (269,42 KB)
This document has many files! More...

5.
DOLOČANJE LASTNOSTI TVP ZVAROV IN OCENA STROŠKOV PRI VARJENJU
Gregor Mandl, 2010, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena numerična simulacija določevanja lastnosti toplotno vplivanega področja (TVP) zvarov na preizkušancih oblike peščene ure z uporabo programa Abaqus. V bistvu gre za trgalni preizkus na posebej oblikovanem vzorcu v obliki peščene ure, ki je posledica omejitev pri aplikaciji termičnega cikla varjenja na osnovni material na simulatorju. Takšno določevanje lastnosti v majhnem področju okrog realnega zvara (TVP) sicer ne bi bilo mogoče. Osnova za diplomsko delo temelji na rezultatih raziskovalnega dela na vzorcih s simulirano mikrostrukturo TVP, ki so ga pred tem opravili v Laboratoriju za varjenje Fakultete za strojništvo v Mariboru. To je bil temelj za izbiro specifične oblike preizkušanca in tokratno izvedeno numerično simulacijo poskusa na takratnem preizkušancu. V diplomskem delu smo hoteli preveriti rezultate opravljenega eksperimentalnega dela in potrditi oziroma zavreči pravilno izbiro oblike preizkušanca za določitev reoloških lastnosti TVP zvarov. TVP zvara je najbolj občutljivo področje pri zvaru kar se tiče vplivov napak, porušitve zvara, pravilne izbire postopkov ter pripravo zvarov oziroma izbiro varilnih parametrov. Prav zato smo v diplomskem delu poskušali z ekonomskimi izračuni opravičiti nekatere postopke za pripravo in poobdelavo zvarov, ki (lahko) imajo ključen vpliv na kvaliteto in posledično tudi na odpornost zvara na porušitve, vplive napak in drugo.
Keywords: toplotno vplivano področje (lastnosti), varjenje, trgalni preizkus, stroški varjenja
Published in DKUM: 21.01.2011; Views: 3037; Downloads: 520
.pdf Full text (6,59 MB)

6.
7.
Search done in 0.13 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica