| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 15
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Analiza uporabe nanotekočin v toplotnih prenosnikih : magistrsko delo
Andrej Špiler, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je obravnavana simulacija toplotnega prenosnika v krožni zanki, v katerem je nanotekočina. Nanotekočina je stabilna suspenzija majhnih delcev v nosilni tekočini. V magistrskem delu je nosilni medij voda, v kateri so nanodelci Al2O3. Simulacija se je izvedla v programskem paketu Ansys Fluent. Geometrija toplotnega prenosnika je bila narejena po toplotnem prenosniku, uporabljenem pri eksperimentu, ki sta ga izvedla Cobanoglu in Haktan Karadeniz v delu ''Effect of nanofluic thermophysical propertis on the performance prediciton of single-phase natural ciculation loops'' [1]. Za opis snovnih lastnosti nanotekočin, ki so temperaturno in koncentracijsko odvisne, se je uporabil UDF (User Defined Function). Gibanje in obnašanje nanodelcev v tekočini se je v programski paket Ansys Fluent vstavilo kot UDS (User defined Scalar). Rezultati cevi premera 4,75 mm so se primerjali z rezultati iz eksperimenta [1] pri toplotnih močeh 10, 30 in 50 W. Naknadno so se naredile simulacije za premere 3, 4, 5 in 6 mm ter pregledal se je izkoristek glede na večanje koncentracije nanodelcev. Rezultati so pokazali, da se z višanjem koncentracije nanodelcev veča izkoristek toplotnega prenosnika in manjša hitrost tekočine.
Keywords: prenos toplote, toplotni prenosniki, nanodelci, nanotekočine, Ansys Fluent, UDF, UDS
Published in DKUM: 03.04.2024; Views: 253; Downloads: 48
.pdf Full text (9,81 MB)

2.
Upravičenost investicije v toplotni prenosnik dimnih plinov v podjetju Celjske mesnine d.o.o.
Rok Brišnik, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je obravnavana investicija v prenosnik toplote, ki izrablja razpoložljivo toploto odpadnih dimnih plinov in jo preko sten cevi prenaša na kotlovsko napajalno vodo. Namen dela je bil dokazati upravičenost investicije. Ker se je izkazalo, da gre za kratek povračilni rok, je bil namen dosežen. S takšno investicijo bi investitor privarčeval pri stroških ogrevanja in zmanjšal obremenitev na okolje, v katerem deluje. V delu je opisano in prikazano stanje pred investicijo in po njej. Za lažje razumevanje so nekateri rezultati prikazani v grafični obliki, delo pa vsebuje tudi preračun toplotnega prenosnika.
Keywords: toplotni prenosniki, parni kotli, dimni plini
Published in DKUM: 19.03.2019; Views: 1502; Downloads: 145
.pdf Full text (2,30 MB)

3.
PRERAČUN CEVNIH TOPLOTNIH PRENOSNIKOV V JEDRSKI ELEKTRARNI
Dejan Klakočer, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo preračunali visokotlačne in nizkotlačne toplotne prenosnike v jedrski elektrarni. Z uporabljenimi metodami in enačbami smo se skušali čim bolj približati realnim vrednostim izračunanih parametrov in s tem posledično majhnim odstopanjem. Na podlagi grafične analize smo ugotovili, da so uporabljene metode in enačbe podale ustrezne vrednosti parametrov, kar dokazuje, da so bili postopki izračuna pravilni. 
Keywords: toplotni prenosniki, ε-NTU metoda, F-P metoda
Published in DKUM: 25.07.2018; Views: 1434; Downloads: 146
.pdf Full text (2,33 MB)

4.
Energetska izraba biomase s soproizvodnjo toplotne in električne energije (SPTE) na osnovi organskega rankinovega krožnega procesa (ORC)
Andrej Orel, 2016, master's thesis

Abstract: V 21. stoletju temelji proizvodnja naše najžlahtnejše koristne energije − elektrike približno dve tretjini na fosilnih gorivih, kar predstavlja resen okoljski problem s trendom naraščanja. V magistrskem delu so predstavljeni alternativni procesi na osnovi organskega Rankinovega krožnega procesa (ORC), ki v osnovi izvira iz klasičnega Rankinovega vodno-parnega procesa. Prikazane so implementacije ORC tehnologije z različnimi obnovljivimi viri energije (solarna, geotermalna energija, biomasa) ter izraba odvečne toplote. Osredotočili smo se na evropsko tržišče proizvajalcev ORC naprav in energetsko politiko posameznih držav glede ORC tehnologije. Pri izbiri delovnega medija smo obravnavali medije, ki so primerni za energetsko izrabo biomase in za višji temperaturni nivo nad 300 °C. Pri različnih temperaturnih nivojih in za različne vire pridejo v poštev različni ekspanzijski stroji. Opisali smo turbine in volumetrične stroje, ki so poznani iz hladilne tehnike. Različne tehnike zgorevanja in uplinjanja biomase omogočajo njeno vsestransko uporabo ob učinkovitem čiščenju produktov zgorevanja oziroma uplinjanja. V sklepnem delu je izdelan koncept uplinjanja biomase z ORC procesom in hlajenjem proizvedenega sinteznega plina v toplotnih prenosnikih z naprednim sistemom čiščenja. Proizvedeni sintezni plin pa smo koristno uporabili na plinskih motorjih, ki proizvajajo električno energijo in vročo vodo.
Keywords: ORC proces, organski Rankinov proces, ORC naprava, vodno-parni krožni proces, biomasa, sintezni plin, delovni medij, OMTS, ekspanzijski stroj, kurišče, uplinjanje, uplinjevalna naprava, čiščenje dimnih plinov, čiščenje sinteznega plina, toplotni prenosniki, hlajenje sinteznega plina, plinski motor
Published in DKUM: 06.06.2016; Views: 1932; Downloads: 209
.pdf Full text (5,72 MB)

5.
6.
Analiza obratovanja prenosnikov toplote : diplomsko delo
Tomaž Ficko, 1995, undergraduate thesis

Keywords: termoenergetika, prenosni pojavi, prenosniki toplote, toplotni rok, padec tlaka, modeliranje
Published in DKUM: 26.07.2007; Views: 2744; Downloads: 0

7.
8.
Toplotna črpalka za sušilnico lesa : diplomsko delo
Matjaž Zgaga, 1995, undergraduate thesis

Keywords: sušenje lesa, toplotne črpalke, toplotni prenosniki, prenos toplote, dimenzioniranje
Published in DKUM: 26.07.2007; Views: 4528; Downloads: 0

9.
10.
Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica