| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 419
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Primerjava proizvodnje v lastnem podjetju s proizvodnjo pri zunanjem izvajalcu
Maša Petrič, 2024, master's thesis

Abstract: Brez proizvodnje ni podjetja in brez podjetja ni končnih izdelkov. Izdelki, ki jih ljudje v današnjem času želijo, morajo biti nekje proizvedeni. Za proizvodnjo so potrebne surovine in material, oprema in delavci, zato se podjetja sprašujejo, katero metodo proizvodnje izbrati. Odločajo se med lastno proizvodnjo v podjetju, pri čemer izdelke proizvajajo sami. Druga možnost je outsourcing oziroma proizvodnja pri zunanjem izvajalcu, ki izdelke za podjetje proizvede pogodbeno. Največji dejavnik odločitve za podjetja je denar. Zavedati se morajo vseh stroškov, ki jih proizvodnja prinese, največji motivator pa je dobiček, ki ga ustvarijo. Zraven stroškov je veliko vprašanje kakovost in nadzor izdelkov, s katero vrsto proizvodnje podjetja dosežejo najvišje standarde. Največji proizvajalki na svetu sta še vedno Kitajska in Južna Amerika, kjer so stroški proizvodnje in delavcev najnižji. Posledično je cena izdelkov nizka, taka pa je tudi kakovost. Tamkajšnje proizvodnje se soočajo z veliko kritiko, saj razmere za delavce v nizkocenovnih državah niso idealne. Hkrati pa so podjetja z lastno proizvodnjo ena izmed najbolj cenjenih, ampak so izdelki posledično dražji. V sklopu magistrskega dela smo opredelili prednosti in slabosti obeh vrst proizvodnje in za lažje razumevanje za vsako navedli primer podjetja. Ugotovili smo, da je izbira proizvodnje odvisna predvsem od vrste izdelkov, ki jih želijo proizvajati, od dostopnosti surovin in materiala ter finančne zmogljivosti. Vsak, ki je pred to odločitvijo, mora natančno analizirati tako svoje podjetje kot tudi proizvodnjo in zunanje vplive. Dejavnikov, ki vplivajo na to izbiro, je veliko in so različni za vsako podjetje in državo, v kateri se podjetje nahaja. V analizi primera podjetij Seltron in IKEA smo te vplive združili in pojasnili, zakaj sta se odločili za te vrste proizvodnje. V natančnejši analizi pa smo ugotovili, da je metod proizvodenj več in da obstajajo tudi mešane, pri katerih se združijo in med seboj sodelujejo lastna proizvodnja in zunanji izvajalci.
Keywords: Koncept proizvodnje, lastna proizvodnja, proizvodnja pri zunanjem izvajalcu, outsourcing, primerjalna analiza.
Published in DKUM: 29.11.2024; Views: 0; Downloads: 2
.pdf Full text (1,60 MB)

2.
Razvoj napovednih modelov z uporabo strojnega učenja za zmanjšanje izmeta v proizvodnji podjetja Talum, d.d.
Alen Gojkošek, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na razvoj napovednih modelov za napovedovanje izmeta aluminijastih izdelkov v proizvodnji podjetja Talum. Raziskava vključuje analizo proizvodnega procesa, obdelavo podatkov in uporabo različnih tehnik strojnega učenja. Z uporabo metod, kot so eksplorativna analiza podatkov, inženiring značilk in k-kratno prečno preverjanje, so bili razviti in ovrednoteni modeli za napovedovanje izmeta. Rezultati kažejo na izboljšano razumevanje dejavnikov, ki vplivajo na izmet, in ponujajo priložnosti za optimizacijo proizvodnega procesa. Delo zaključujejo priporočila za implementacijo modelov in nadaljnje raziskave na tem področju.
Keywords: strojno učenje, aluminijasti ulitki, napovedovanje izmeta, optimizacija proizvodnje, analiza podatkov
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (2,61 MB)

3.
Analiza procesa vodenja proizvodnje v Inel d. o. o.
Marko Žvegler, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo se osredotoča na podjetje Inel d. o. o., ki je specializirano za razvoj in proizvodnjo naprav za dotisk, kontrolo, verifikacijo in agregacijo v farmacevtski industriji. Poleg tega podjetje nudi tudi prilagojene rešitve za izdelavo naprav, ki omogočajo podajanje in sestavljanje izdelkov z uporabo robotske tehnologije. Delo obravnava temeljne metode načrtovanja in vodenja proizvodnje, s poudarkom na analizi celotnega proizvodnega procesa – od začetnega pridobivanja dokumentacije do končne izdelave strojnih delov. V nalogi so predstavljeni predlogi za optimizacijo in izboljšanje proizvodnih procesov, s ciljem povečanja učinkovitosti in kakovosti proizvodnje. Z nadgradnjo digitalizacije v proizvodnji sestavnih delov bi dobili natančnejše čase za izdelave določenih delov naprav.
Keywords: načrtovanje, vodenje proizvodnje, strojna obdelava, optimizacija procesov, proizvodnja izdelka
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 0

4.
Uporaba sistema Farm Manager za poslovno odločanje na kmetijah
Blaž Tement, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Program Farm Manager je spletno orodje, ki se osredotoča na optimizacijo kmetijske proizvodnje v Sloveniji in omogoča kmetom boljše načrtovanje, optimizacijo proizvodnih procesov in enostavnejše upravljanje kmetijskih gospodarstev s centralizacijo ključnih podatkov. Cilj naloge je raziskati uporabo programa, identificirati njegove pomanjkljivosti in predlagati možne izboljšave. S SWOT analizo smo preučili prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti sistema. Program izstopa zaradi tehnične naprednosti, vsestranskosti in podpore kmetijskim svetovalcem. Vključuje podatkovno podprto odločanje, kar povečuje konkurenčnost kmetij. Uvedba programa na srednje veliki poljedelski kmetiji s pridelavo ekološke pire je pokazala, da program omogoča natančno spremljanje finančnih kazalnikov in izboljšanje produktivnosti. Ekološka pridelava pire, ki vključuje predelavo v izdelke, kot so pirina polnozrnata moka, povečuje dodano vrednost pridelka in ciljne skupine kupcev. Raziskava poudarja pomen tehnoloških inovacij za trajnostno kmetijstvo in zmanjšanje negativnega vpliva na okolje. Pričakujemo nadaljnjo rast digitalizacije v kmetijstvu, kar bo kmetom omogočilo izboljšano upravljanje njihovih gospodarstev in prilagajanje sodobnim izzivom. Ugotavljam, da je Farm Manager ključno orodje za digitalizacijo kmetijstva, saj omogoča optimizacijo proizvodnje, centralizacijo podatkov in s tem povečuje konkurenčnost kmetijskih gospodarstev. Predvidevam, da bo program Farm Manager v prihodnosti postal nepogrešljiv del kmetijskega sektorja, saj bo z nadaljnjim razvojem digitalnih tehnologij še bolj učinkovito podpiral kmete pri optimizaciji njihovih proizvodnih procesov in upravljanju virov.
Keywords: Farm Manager, optimizacija kmetijske proizvodnje, digitalizacija kmetijstva, centralizacija podatkov, konkurenčnost kmetij.
Published in DKUM: 10.10.2024; Views: 0; Downloads: 12
.pdf Full text (1,82 MB)

5.
Optimizacija proizvodnje segmentnih transportnih trakov z uporabo simulacijskih orodij : magistrsko delo
Jan Pospišil, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obsega postopek zbiranja meritev na realnem proizvodnem sistemu za izdelavo segmentov za segmentne transportne trakove, njihovo statistično obdelavo ter vnos v simulacijsko orodje Simio. V simulacijskem programu Simio je bil simuliran trenutni proizvodni proces ter validiran na podlagi eksperimentalno pridobljenih meritev. Pripravljena sta bila še dva optimizirana simulacijska modela. Prvi je vseboval avtomatsko izsekovanje segmentov, drugi pa je nadomestil trenutni proizvodni proces s CNC rezalnim strojem. Pridobljeni simulacijski rezultati so bili primerjani in ovrednoteni; na njihovi podlagi je bil določen optimiziran proces, ki je najbolj primeren za implementacijo. Najprimernejši proces je bil določen glede na trajanje izvedbe celotnega proizvodnega procesa ter prepotovane poti in zasedenosti delavca med izvajanjem procesa. Kot najprimernejši je bil določen proces s CNC rezalnim strojem, ki je enostaven za implementacijo ter dosega najkrajše proizvodne čase ob najmanjši prepotovani razdalji ter obremenitvi delavca.
Keywords: segmentni trak, optimizacija proizvodnje, CNC razrez plastičnih materialov, transportni trak, avtomatizacija
Published in DKUM: 06.09.2024; Views: 98; Downloads: 20
.pdf Full text (5,72 MB)

6.
Ureditev proizvodnje s pomočjo metode 5s in s sistemom dveh zabojev za nadzor zalog : magistrsko delo
Uroš Mendaš, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo zajema problematiko proizvodno usmerjenih podjetij po vsem svetu. V grobem je sestavljeno iz dveh delov. V prvem sta uvodoma predstavljena problematika in potek dela, nato sledi krajša predstavitev podjetja Medicop in na koncu najobširnejši sklop, ki zajema teoretične osnove opisane problematike. Drugi del se navezuje na podjetje Medicop, d. o. o., v katerem so bili izvedeni vsi projekti, ki so v povezavi z ureditvijo proizvodnje. Torej, opisani so postopki spremembe postavitve montažnih mest na montaži specialnih vozil. Na principu metode 5S je opisana ureditev proizvodnje – od ločevanja, urejanja, čiščenja, uvedbe standarda do vzdrževanja sistema. Opisan je način vpeljave sistema dveh zabojev za nadzor zalog za vijačni material na montaži specialnih vozil. Vsem opisom uvedenih sprememb sledijo rezultati naloge na montaži specialnih vozil.
Keywords: ureditev proizvodnje, proizvodnja, metoda 5S, sistem dveh zabojev
Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 51; Downloads: 0
.pdf Full text (2,91 MB)

7.
Integriranje vitke proizvodnje v podjetju Tech-Gum d.o.o. : diplomsko delo
Matic Kuhta, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen postopek integriranja vitke proizvodnje v podjetju Tech-Gum, ki se ukvarja s proizvodnjo izdelkov iz gume. Za začetek sem raziskoval težave, s katerimi se podjetje ukvarja zaradi neorganizirane proizvodnje. V tem podjetju sem vodja proizvodnje in sem te napake zlahka opazil. Najprej sem preučil teorijo, katero sem uporabil za eliminiranje napak. Po preučitvi teorije sem se odločil za metode, ki bi, glede na moja opažanja, podjetju najbolj koristila. To so metode vitke proizvodnje: 5S, Kaizen, SFM, Gamba obhod in Poke-Yoke. Cilj naloge je bil vključiti tudi vse zaposlene, zato sem jim razdelil vprašalnike, s katerimi sem želel izvedeti njihovo stališče glede organiziranosti proizvodnje in delovnega okolja. Rezultat naloge je bolje organizirana proizvodnja in zadovoljni zaposleni.
Keywords: • vitka proizvodnja • investicija • izboljšanje procesa • učinkovitost proizvodnje • metoda 5S
Published in DKUM: 09.07.2024; Views: 132; Downloads: 0

8.
Simulacija logističnih procesov v novem formatu skladišča embalaže : magistrsko delo
Sašo Tadina, 2024, master's thesis

Abstract: S simulacijo diskretnih dogodkov smo preverjali delovanje logističnih procesov v novem formatu skladišča. Izbrano podjetje se je namreč odločilo za širitev proizvodnih kapacitet z vpeljavo novih proizvodnih linij. Podjetje se je odločilo, da nove linije umesti na prostore obstoječega visoko regalnega skladišča embalaže. Ta sprememba pomeni reorganizacijo celotne interne logistike v podjetju, zato smo se odločili, da predlagano rešitev pred dejansko implementacijo, preverimo v simulacijskem okolju. Simulirali smo 5 variant, kjer smo spreminjali vhodne parametre ter preverjali uspešnost oskrbovanja proizvodnih linij iz novega formata skladišča embalaže. Simulacija je vključevala različne vidike, kot so kapaciteta skladišč, pretok materialov, transportna sredstva in vpliv sprememb na delovno silo. Kljub prilagoditvam vhodnih spremenljivk v simulaciji, rezultati niso izpolnili pričakovanj podjetja. Časi oskrbe proizvodnih linij z embalažo so presegali sprejemljive meje, kar kaže na potrebo po nadaljnjem raziskovanju alternativnih rešitev in transformaciji celotne interne logistike. Izbran simulacijski pristop nam je omogočil preučitev različnih scenarijev ter zagotovil pomembne informacije o procesih pred njihovo dejansko implementacijo.
Keywords: interna logistika, oskrba proizvodnje, simulacija diskretnih dogodkov
Published in DKUM: 05.07.2024; Views: 109; Downloads: 11
.pdf Full text (2,50 MB)

9.
Analiza procesa vodenja proizvodnje v podjetju Haberkorn d.o.o. : diplomsko delo
Marsel Veselič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Situacija na trgu je večno dinamična, zato se je trgu potrebno vedno znova prilagajati. V minulem letu se je ta dinamika še bolj razmahnila, saj je na trg vplivalo veliko večjih globalnih odločitev, ki so učinkovale tudi na proizvodnjo in njeno vodenje. Potrebna je bila prilagodljivost, potrpežljivost, borbenost in iznajdljivost za obstoj na trgu. Le tako je lahko podjetje delovalo in sledilo spremembam. Težnja vseh proizvodnih sistemov je optimizacija sistemov in povečanje obsega ob čim manjših stroških in naporih. V diplomski nalogi sem se v prvem delu posvetil opisu podjetja, njegovi zgodovini, področju delovanja, cilju in viziji. V nadaljevanju sem opisal teoretične osnove proizvodnje in njenega vodenja. Vse skupaj sem zajel na primerih iz prakse, ki sem jih spoznal v letih dela v podjetju. Podrobneje sem opisal vodenje kakovosti, korake proizvodnje in ovire, na katere je potrebno paziti. Vključil sem aktualno dogajanje v podjetju, širitev proizvodnih in skladiščnih prostorov. Ta je bila nujno potrebna za nadaljnje nemoteno delo. Predlagal sem možnosti izboljšav, ki bi podjetju prihranile stroške in čas.
Keywords: vodenje proizvodnje, pretočni časi, planiranje, standard kvalitete, izboljšave
Published in DKUM: 03.07.2024; Views: 147; Downloads: 45
.pdf Full text (2,04 MB)

10.
Učinkovitost algoritmov umetne inteligence pri mikroplaniranju proizvodnje
Vukašin Radisavljević, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo se osredotoča na analizo podatkov v kontekstu uporabe umetne inteligence pri mikroplaniranju proizvodnje. Na podlagi analize pridobljenih podatkov smo identificirali zakonitosti in trende, ki se nanašajo na učinkovitost sistema za napredno planiranje in razporejanje proizvodnje z umetno inteligenco Qlector LEAP. Opažamo korelacije med relativno napako planiranja s Qlector LEAP-om in številom poskusov planiranja, pri čemer opažamo določene trende za določene izdelke. Primerjamo učinek planiranja Qlector LEAP-a tudi z učinkom planiranja po normativih. Razprava se osredotoča tudi na tehnološke, kadrovske in organizacijske dejavnike ter priporoča organizacijske ukrepe za izboljšanje učinkovitosti planiranja z LEAP-om. Kljub izzivom pri dokazovanju hipotez je razprava pokazala možnosti za nadaljnje raziskave, ki vključujejo kvantifikacijo zanesljivosti planiranja z LEAP-om in preučevanje drugih modulov Qlector LEAP-a. Skupaj s postavljenimi organizacijskimi ukrepi diplomsko delo zagotavlja osnovo za nadaljnje raziskave na tem področju.
Keywords: umetna inteligenca, strojno učenje, mikroplaniranje proizvodnje, sistem za napredno planiranje in razporejanje proizvodnje, merjenje učinka
Published in DKUM: 13.06.2024; Views: 189; Downloads: 28
.pdf Full text (4,53 MB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica