1. Koncipiranje in snovanje variabilne priprave za točkovno varjenje : diplomsko deloGlorija Perdija, 2023, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu je predstavljen postopek koncipiranja in snovanja variabilne priprave za točkovno varjenje, ki ga bo podjetje potrebovalo pri varjenju določenih izdelkov. V začetku je predstavljen namen in cilji diplomskega dela ter možne omejitve. Sledi krajši opis variabilne priprave za točkovno varjenje ter teoretične osnove točkovnega varjenja. Zajet je tudi postopek kako je potekala izdelava variabilne priprave od začetka do konca, ki vključuje modeliranje določenih elementov, uporabo prevzetih standardnih elementov, preverjanje učinkovitosti variabilne priprave za točkovno varjenje s pomočjo parametričnega modeliranja in ergonomije. Preverjanje ustreznosti naprave je bilo ključnega pomena, saj bo variabilna priprava za točkovno varjenje v vsakodnevni uporabi v podjetju. Tu je bilo potrebno upoštevati ergonomske zahteve. Keywords: koncipiranje, konstruiranje, PTC Creo, točkovno varjenje, ergonomija. Published in DKUM: 09.10.2023; Views: 310; Downloads: 54 Full text (2,30 MB) |
2. Koncipiranje in snovanje konstrukcije za linearno voden balanser točkovnega varilnega aparata : diplomsko deloDoris Perdija, 2023, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu je opisan potek koncipiranja in snovanja konstrukcije za linearno voden balanser točkovno varilnega aparata. V uvodnem delu so predstavljeni nameni, cilji, omejitve ter predvidene metode zaključnega dela. Sledijo teoretične osnove, kjer je predstavljen linearno voden balanser točkovno vodenega varilnega aparata, ter osnove točkovnega varjenja. Prav tako so v diplomskem delu zajeti še opis samega poteka konstruiranja ter opis metod, zaradi katerih smo dosegli želene rešitve ter rezultate samega izdelka. Za tem so še posamično predstavljeni 3D-modeli podelementov, ki so zmodelirani s pomočjo programa Creo Parametric. Končen rezultat je bil izdelan zanesljiv ter funkcionalen 3D-model, ki bo v vsakodnevni uporabi v proizvodnji. Nazadnje je izvedena še metoda končnih elementov (MKE) ob samem trku balanserja ob blokado oz. končni nosilec ter preračuni notranjih sil. Keywords: točkovno varjenje, 3D-model, koncipiranje, snovanje Published in DKUM: 09.10.2023; Views: 345; Downloads: 29 Full text (1,33 MB) |
3. Nehomogeno porazdeljen magnetni pretok v jedru transformatorja za uporovno točkovno varjenjeGašper Habjan, 2018, master's thesis Abstract: V magistrskem delu je predstavljen pojav nehomogene porazdelitve magnetnega pretoka v jedru transformatorja za uporovno točkovno varjenje. Pojav nehomogene porazdelitve magnetnega pretoka v jedru transformatorja lahko povzroči lokalna nasičenja jedra, kar ima negativne posledice med obratovanjem naprave. V prvem delu so predstavljeni vzroki za nastanek obravnavanega pojava. Glavni vzrok za nastanek nehomogene porazdelitve magnetnega pretoka je neustrezna porazdelitev magnetnih napetosti v oknu transformatorja, ki je posledica neustrezne konstrukcije transformatorja. Predstavljena teoretična analiza je potrjena z numeričnimi izračuni s pomočjo ustreznih modelov obravnavane naprave, kakor tudi z meritvami na eksperimentalnem sistemu. V okviru numerične analize sta predstavljeni dve tehniki modeliranja, ki zajameta vpliv obravnavanega pojava na delovanje naprave, in sicer metoda končnih elementov in metoda reluktančnih veznih modelov. V nalogi je nadalje opisana zgradba in postopek izdelave eksperimentalnega merilnega sistema za meritev omenjenega pojava. Predstavljeni rezultati eksperimentalne in računske analize se dobro ujemajo in potrjujejo predpostavljene vzroke za nastanek nehomogene porazdelitve magnetnega pretoka. Na podlagi izvedene analize so predstavljeni tudi ukrepi, ki zmanjšujejo neželen pojav in njegove posledice. Keywords: metoda končnih elementov, nehomogeno porazdeljen magnetni pretok, vezni model s koncentriranimi parametri, transformator za uporovno točkovno varjenje Published in DKUM: 22.10.2018; Views: 1610; Downloads: 345 Full text (5,13 MB) |
4. Vgradnja senzorskega sistema za pogon električnega kolesa in izdelava ohišja za hlajenje ter zaščito elektronikeKristijan Polovič, 2018, undergraduate thesis Abstract: To diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V prvem elektronskem delu spoznamo postopek izdelave 74 V baterijskega paketa, ki omogoča obratovanje trifaznega motorja moči 3 kW, od začetne ideje do končne izvedbe. Zraven pa še postopek izdelave prožilno močnostne enote za MOSFET tranzistorje, izračun dc-link kondenzatorja in namestitev BMS naprave. Pri izdelavi baterijskega paketa nam je priskočilo na pomoč podjetje Comtron, ki nam je omogočilo uporabo njihove naprave za dvosmerno točkovno varjenje baterij. Pri izdelavi prožilno močnostne enote pa smo si pomagali z nasveti podjetja Emsiso. Pri drugem strojnem delu diplome je prikazano konstruiranje in izdelava celotnega ohišja baterije ter nosilcev ohišja baterije. Keywords: prožilno močnostna enota, kapacitivna banka, valovitost toka, valovitost napetosti, dc-link kondenzator, dvosmerno točkovno varjenje, BMS Published in DKUM: 04.09.2018; Views: 1322; Downloads: 123 Full text (2,75 MB) |
5. Vpliv preklopne frekvence sistema za uporovno točkovno varjenje na varilni tok in na izgubeRobert Brezovnik, 2018, doctoral dissertation Abstract: V doktorski disertaciji je predstavljena analiza srednjefrekvenčnega sistema za uporovno točkovno varjenje, ki se v industriji uporablja za varjenje pločevin. Sistem za uporovno točkovno varjenje sestavljajo frekvenčni pretvornik, varilni transformator z nameščenim diodnim usmernikom in varilne klešče z elektrodami.
Ti sistemi se večinoma uporabljajo v avtomatizirani avtomobilski industriji za varjenje karoserij s pomočjo robotov.
Varilni transformator je nameščen na premikajoči se robotski roki, zato je teža zelo pomemben dejavnik.
Z manjšo težo prihranimo na energiji in povečamo dinamiko robota.
Težo varilnega transformatorja lahko zmanjšamo z lažjimi in kakovostnejšimi materiali, kar pa je povezano z višjo ceno in je pogosto nesprejemljivo.
Težo lahko zmanjšamo tudi s povišanjem frekvence napajalne napetosti, kar omogoča zmanjšanje preseka železnega jedra.
Manjši presek železnega jedra pomeni tudi krajše ovoje navitij in s tem manjšo težo.
Višanje napajalne frekvence pa negativno vpliva na velikost varilnega toka in izgube, ki sta glavni temi raziskovanja doktorske disertacije.
Z višanjem frekvence se namreč zmanjšuje največji varilni tok zaradi izgube prevajalnega razmerja.
Pojav izgube prevajalnega razmerja in efektivno prevajalno razmerje sta podrobno analizirana na podlagi časovnih potekov tokov in napetosti.
Frekvenčna odvisnost maksimalnega varilnega toka je karakteristična lastnost varilnega transformatorja, ki jo lahko določimo z drago merilno opremo ali z zahtevnimi numeričnimi izračuni.
V disertaciji je predstavljena možnost analitičnega izračuna na osnovi poznanih parametrov veznega modela.
Ker gre v danem primeru za zahteven, nelinearen in časovno spremenljiv sistem, je tudi analitična rešitev temu primerno zahtevna.
Analitična rešitev pa ne omogoča samo neposrednega izračuna frekvenčne odvisnosti varilnega toka, temveč tudi njegovo odvisnost od kateregakoli drugega parametra veznega modela.
Analitična rešitev je potrjena tako z meritvami kot z numeričnimi izračuni z reševanjem vezij in z uporabo metode končnih elementov (MKE).
Ker modeli MKE zajemajo tudi vpliv kožnega in sosedstvenega pojava, je bilo z izračuni potrjeno, da ti pojavi v opazovanem frekvenčnem področju nimajo opaznega vpliva na frekvenčno odvisnost varilnega toka.
S pomočjo MKE in meritev so bili analizirani tudi vplivi frekvence na joulske izgube varilnega transformatorja. Izgube se je razdelilo na deleže stacionarnih in dinamičnih izgub, kjer slednje naraščajo z naraščanjem frekvence.
Na osnovi rezultatov meritev in izračunov s predlogom šestih novih konstrukcij navitij transformatorja so podani splošni napotki za zmanjšanje neželenega zmanjšanja varilnega toka in povečanje izgub pri povečanju frekvence napajalne napetosti. Keywords: uporovno točkovno varjenje, varilni transformator, DC-DC pretvorniki, preklopna frekvenca, vezni modeli, analitični modeli, navitja transformatorja, izgube, železno jedro, vrtinčni toki, kožni pojav, sosedstveni pojav, metoda končnih elementov Published in DKUM: 24.04.2018; Views: 2007; Downloads: 137 Full text (14,39 MB) |
6. Vplivi različnih načinov vodenja sistema za uporovno točkovno varjenje na njegove izgubeJernej Černelič, 2017, doctoral dissertation Abstract: V doktorski disertaciji je predstavljen srednje-frekvenčni sistem za uporovno točkovno varjenje (UTV) s katerim se v industriji varijo pločevine. Tak sistem je sestavljen iz frekvenčnega pretvornika, transformatorja, diodnega usmernika in varilnih klešč ter varjenih pločevin. S frekvenčnim pretvornikom lahko generiramo poljubne dolžine pulzov napetosti, s katero nato napajamo transformator. Posledično pa lahko uporabimo različne metode generiranja pulzov napajalne napetosti. V industriji se v ta namen najpogosteje uporablja pulzno-širinska modulacija, ki ji moramo definirati modulacijsko frekvenco, ki je pogosto konstantna. Ker lahko generiramo poljubne dolžine pulzov napajalne napetosti, pa lahko te prožimo tudi glede na potrebe procesa UTV. V disertaciji je tako predstavljen algoritem histereznega vodenja sistema za UTV, ki transformator napaja z minimalno frekvenco napajalne napetosti, ki jo sistem potrebuje, da lahko zagotovi želen bremenski tok. Pri tem pa se lahko frekvenca napajalne napetosti med obratovanjem tudi spremeni, kar ni značilno za pulzno-širinsko modulacijo. Zaradi spreminjanja frekvence napajalne napetosti v disertaciji obravnavamo število pulzov napajalne napetosti v enako dolgih varilnih ciklih. Spreminjanje frekvence pa vpliva na tako imenovane dinamične izgube sistema za UTV, ki so odvisne od frekvence napajalne napetosti. Med te izgube uvrščamo stikalne izgube frekvenčnega pretvornika, izgube povezane s kožnim pojavom v navitjih transformatorja in histerezne izgube železnega jedra transformatorja za UTV. Z zmanjšanjem frekvence se te običajno zmanjšajo, kar smo potrdili tudi v primeru sistema za UTV. Pri uporabi algoritma histereznega vodenja, ki transformator napaja z minimalno frekvenco napajalne napetosti pa naraste valovitost bremenskega toka. Ta je lahko še posebej velika pri varjenju pločevin z nizko vrednostjo nadomestne varilne upornosti. Za tak primer smo pripravili tudi algoritem vodenja, ki zmanjša valovitost bremenskega toka na polovico tako, da maksimalno dolžino pulza napajalne napetosti prepolovi. Pri tem algoritem vodenja samodejno določi dolžino pulza napajalne napetosti na podlagi prvega pulza napajalne napetosti, ki vrednost gostote magnetnega pretoka spremeni od ene točke nasičenja do druge. Oba razvita algoritma pa lahko uporabljamo tudi pri DC-DC pretvornikih, ki vsebujejo transformator. V disertaciji pa smo analizirali tudi vplive bremenskega toka, nadomestne upornosti bremena in napetosti enosmernega vodila na obremenitev sistema. Od obremenitve je namreč odvisno koliko bo lahko algoritem vodenja znižal frekvenco oziroma zmanjšal število pulzov napajalne napetosti. Na podlagi te analize lahko izberemo tak nabor varilnih parametrov, pri katerih bo izkoristek sistema za UTV največji. Vrednosti varilnih parametrov lahko namreč tudi nekoliko spremenimo, pri tem pa se kvaliteta nastalega spoja ne spremeni. Keywords: uporovno točkovno varjenje, regulacija, histerezna regulacija, nasičenje, algoritem vodenja, minimalna frekvenca, izgube, izkoristek, valovitost bremenskega toka, frekvenčni pretvornik Published in DKUM: 05.07.2017; Views: 1901; Downloads: 84 Full text (9,12 MB) |
7. REALIZACIJA VODENJA ZA OPTIMALNO IZKORIŠČANJE ŽELEZNEGA JEDRA VARILNEGA TRANSFORMATORJAPrimož Sukič, 2013, master's thesis Abstract: Delo opisuje načrtovanje in izdelavo krmilnega sistema za srednje frekvenčni sistem za uporovno točkovno varjenje. Obsega načrtovanje in izdelavo elektronskih komponent, ki so potrebne za zajemanje podatkov iz senzorjev ter za proženje razsmernika. Jedro sistema predstavlja zmogljiv digitalni signalni krmilnik TMS320F28335, ki je bil grafično programiran v programskem paketu Matlab/Simulink. Uporabljen je sistem vodenja varilnega transformatorja, ki upošteva magnetne razmere v železnem jedru. Razvit je bil za detekcijo nasičenja železnega jedra varilnega transformatorja. Z njegovo uporabo v sistemu vodenja je mogoče preprečiti pojav nasičenja v železnem jedru varilnega transformatorja. Samo jedro pa je mogoče optimalno izkoristiti. Rezultati vodenja z razvitim krmilnim sistemom so pokazali, da je z njegovo uporabo mogoče izboljšati obratovalne lastnosti sistema za uporovno točkovno varjenje. Keywords: točkovno varjenje, uporovno varjenje, varilni transformator, železno jedro, krmilni sistem, vodenje, DSP, 28335, TMS320F28335 Published in DKUM: 13.09.2013; Views: 2885; Downloads: 121 Link to full text |
8. REKONSTRUKCIJA IZDELKA IN PROIZVODNEGA POSTOPKABranko Mihelak, 2010, undergraduate thesis Abstract: Predstavljeni so postopki varjenja s katerimi si pomagamo pri reševanju problemov v proizvodnji. Opisane so možnosti uporabe v procesu. Zaradi številnih prednosti točkovnega varjenja bodisi avtomatizacije ali serijske proizvodnje je le ta natančneje razdeljen in je tudi glavna rešitev same teme. Izdelek in elementi so bili izdelani v razvojnem okolju Pro/ENGINEER. Stroji za izdelavo po postopku raziskanem v diplomski nalogi so v fazi nabave prav tako pa je izdelan prototip izdelka po postopku točkovnega varjenja s prilagoditvijo obstoječih naprav. Keywords: - točkovno varjenje
- ojačitveni profil
- varilna priprava
- varjenje čepov
- MIG/MAG varjenje Published in DKUM: 01.06.2010; Views: 2231; Downloads: 485 Full text (1,16 MB) |
9. |
10. |