| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 195
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Oborožene sile v boju zoper terorizem : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Miha Cerar, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava vlogo oboroženih sil v boju proti terorizmu. Pomembno izhodišče preprečevanje in zatiranja terorizma je uskladitev glede njegove opredelitve, ki v svetu še ni dovolj poenotena. Seveda pa je že načelno boj proti terorizmu visoko legitimen, saj terorizem ogroža demokratične vrednote, pravno državo in človekove pravice, kot so pravica do življenja, varnosti in svobode. Prav tako je boj proti terorizmu upravičen na temelju mednarodnega prava ter na temelju nacionalnih pravnih ureditev, ki so zavezane zaščiti svojih državljanov pred terorizmom kot hudim kaznivim dejanjem in k ohranjanju javnega reda. Protiteroristična vloga oboroženih sil vključuje predvsem zaščito infrastrukture, krizno odzivanje, preprečevanje groženj, mednarodno delovanje ter sodelovanje z drugimi akterji (policija, obveščevalne službe itd.). Analizirane države se pri tem poslužujejo različnih strategij. Tako se Združene države Amerike osredotočajo na globalne operacije, Francija poudarja domačo vojaško prisotnost, Združeno kraljestvo pa ima bolj uravnotežen pristop. Skupne značilnosti teh držav vključujejo sodelovanje z mednarodnimi organizacijami in demokratične pravne okvire, razlike pa so v stopnji militarizacije in uporabi vojske za zagotavljanje notranje varnosti. Ključne možne izboljšave na področju protiterorističnega delovanja vključujejo skupne imenovalce pri definiranju terorizma, krepitev sodelovanja med različnimi akterji, vlaganje v napredno tehnologijo, prilagojeno usposabljanje vojaškega osebja, sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in redno posodabljanje protiterorističnih strategij.
Keywords: oborožene sile, terorizem, varnost, vojska, policija, diplomske naloge
Published in DKUM: 12.02.2025; Views: 0; Downloads: 49
.pdf Full text (1,24 MB)

2.
Kibernetski terorizem in njegove implikacije za Evropsko unijo : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Peter Smrekar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V tem diplomskem delu so raziskani pomen in vpliv kibernetskega terorizma na družbo. V prvem poglavju so opredeljenicilji in namen naloge, ki so bili ugotoviti kako kibernetski terorizem, kibernetska kriminaliteta in kibernetska vojna delujejo in kaj so njihovi motivi. V drugem delu so opredeljeni kibernetski kriminal, kibernetsko vojno in kibernetski terorizem kot različni pojmi in s tem tudi postavljen definicijski okvir za nadaljno raziskovanje vsakega posebej. Ker je naslov naloge osredotočen na kibernetski terorizem je posebna vloga namenjena temu poglavju in raziskovanju primerov, ki so se zgodili v realnem svetu. V tretjem delu se je naloga osredotočena na raziskovanje pravnega okvirja v EU in nekaterih večjih svetovnih državah, kjer tako kot v uvodnem delu, veliko prepreko pri vzpostavljanju pravnega okvirja predstavljajo prav definicije kibernetskega terorizma, zatoje v četrtem poglavju izbrana definicija, ki je dovolj razlikovala posamezne pojave kibernetske odklonskosti, torej kibernetskega kriminala, kibernetske vojne in kibernetskega terorizma. Četrto poglavje je namenjeno zakonodajalcu torej državnim in naddržavnim entitetam, ki imajo pristojnosti za delovanje na mednarodnem nivoju ali pa na nacionalnem. Organi pregona potrebujejo v prvi vrsti pravni okvir, kjer bodo lahko preganjali ali pa sankcionirali omenjena dejanja zopet v okviru predlaganih zakonov. Tu je potrebno omeniti harmonizacijo mednarodnega prava na tem področju in tudi zagotavljanje mednarodnega sodelovanja omenjenih organov pregona.
Keywords: kibernetski terorizem, kibernetski kriminal, kibernetska varnost, Evropska unija, diplomske naloge
Published in DKUM: 24.09.2024; Views: 0; Downloads: 32
.pdf Full text (822,67 KB)

3.
Vahabistični radikalizem kot temelj terorizma v Bosni in Hercegovini : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Ajla Sefić, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Največji oborožen konflikt v Evropi, ki se je zgodil po drugi svetovni vojni, je bila vojna v Bosni in Hercegovini (BiH), ki je trajala od leta 1992 do leta 1995. Poleg Srbov, Hrvatov in Bošnjakov, so se v tej vojni, na strani bosanskih muslimanov, borili tudi prostovoljci iz različnih držav. Večina jih je bila iz Savdske Arabije, Egipta, Libije, Iraka in Irana. Ko se je vojna končala, so morali vsi tuji borci zapustiti državo, ampak še danes niso tega storili. Skupaj s še nekaterimi Bošnjaki širijo radikalno obliko islama, ki se imenuje vahabizem. Na določenih območjih BiH so nekdanji borci in del Bošnjakov ustanovili organizacije in svoje skupnosti, kjer živijo samo vahabiti. Nekateri pripadniki vahabitskih skupnosti so se povezovali z ostalimi pripadniki radikalnega islama po vsem svetu in sodelovali v terorističnih in kriminalnih dejavnostih. Diplomsko delo se osredotoča na ideologijo, ki želi oblikovati družbo po vzorcih tako imenovanega izvornega islama. Teroristična grožnja v BiH je majhna, saj od leta 2016 ni bilo storjenih terorističnih dejanj. Danes, po sprejetju vahabizma v bosansko družbo, številni muslimani v BiH ne vidijo nobene nevarnosti niti razumejo razlik v obrednem in tradicionalnem izvajanju verskih dolžnostih. Pojav vahabizma ustvarja zmedo med muslimani in medsebojna nestrinjanja a največjo nevarnost predstavlja za Islamsko skupnost v BiH. Vahabizem veliko vpliva na pojav sporov med ljudmi in samega terorizma v BiH ter pojava strahu med prebivalci. Menimo, da vahabizem predstavlja enega od potencialnih virov ogrožanja varnosti prebivalstva in same države Bosne in Hercegovine.
Keywords: vahabizem, radikalizacija, terorizem, džihad, Bosna in Hercegovina, diplomske naloge
Published in DKUM: 28.08.2024; Views: 96; Downloads: 36
.pdf Full text (1,33 MB)

4.
Terorizem in obramba pred orožji za množično uničevanje na stičišču dveh znanstvenih disciplin : okrogla miza
Iztok Podbregar, Teodora Ivanuša, 2007, published professional conference contribution

Keywords: NATO, terorizem
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 115; Downloads: 7
.pdf Full text (618,78 KB)

5.
Giddensovi in Beckovi pogledi na družbo tveganja
Matjaž Drev, 2007, published professional conference contribution

Keywords: družba tveganja, kultura strahu, varnost, nadzor, kriminaliteta, terorizem
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 87; Downloads: 5
.pdf Full text (609,04 KB)

6.
Jedrsko orožje : orožje držav ali tudi teroristov?
Bernarda Tominc, Božidar Koren, Andrej Sotlar, 2007, published professional conference contribution

Keywords: terorizem, jedrsko orožje, obveščevalne službe
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 101; Downloads: 14
.pdf Full text (654,03 KB)

7.
Omejenost protiobveščevalne dejavnosti v boju proti sodobnemu terorizmu
Jožef Tišlarič, Veronika Križman, 2007, published scientific conference contribution

Keywords: terorizem, obveščevalna dejavnost, džihad
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 70; Downloads: 7
.pdf Full text (761,18 KB)

8.
Strupi ali nadaljevanje politike z drugimi sredstvi
Ladko Korošec, 2007, published scientific conference contribution

Keywords: terorizem, bioterorizem, biološko orožje, strupi
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 84; Downloads: 4
.pdf Full text (1,00 MB)

9.
Odziv mednarodnih varnostnih organizacij in Evropske unije na grožnje terorizma
Bojan Geršak, 2007, published scientific conference contribution

Keywords: terorizem, mednarodni terorizem, preprečevanje, Evropska unija, EU
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 100; Downloads: 6
.pdf Full text (548,47 KB)

10.
Vojaška policija Slovenske vojske in njena vloga pri zoperstavljanju terorizmu
Gregor Garb, Robert Klinar, 2007, published scientific conference contribution

Keywords: terorizem, vojaška policija, nacionalna varnost
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 103; Downloads: 7
.pdf Full text (726,00 KB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica