| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Predšolski otroci in njihov odnos do živali : diplomsko delo
Urška Režen, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo z naslovom Predšolski otroci in njihov odnos do živali je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu smo povzeli dosedanje ugotovitve strokovne literature o splošnem pomenu, ki ga imajo živali na razvoj otroka – tako pozitivne kot negativne – ter podrobneje predstavili vpliv živali na otrokov čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju smo opisali dejavnike, ki vplivajo na odnos otroka do živali, kot so predsodki, strah, navezanost, agresivnost, smrt ter vlogo odraslih pri razvijanju odnosa. Na koncu smo povzeli pomen živali v vzgojno-izobraževalnih ustanovah ter predstavili terapijo s pomočjo živali in njene pozitivne učinke. V empiričnem delu smo izvedli raziskavo o odnosu predšolskega otroka do živali, vključno z njihovimi odzivi na živali, skrbjo zanje, strahovi, agresivnim vedenjem, izgubo živali ter vplivom prisotnosti živali v vrtcu. Prav tako nas je zanimalo, kako se razlikuje odnos do živali glede na spol in starost otroka. Podatke za raziskavo smo pridobili s pomočjo spletnega anketnega vprašalnika, v katerem so sodelovali starši predšolskih otrok. Po zaključku ankete smo rezultate obdelali s statističnim programom SPSS ter jih interpretirali. Rezultati so pokazali, da imajo otroci radi živali, se na bližino živali pozitivno odzovejo, sodelujejo pri skrbi za žival, do njih ne kažejo agresivnega vedenja ter pri večini otrok žival še ni bila prisotna v vrtcu.
Keywords: predšolski otrok, žival, čustveni razvoj, socialni razvoj, terapija s pomočjo živali
Published in DKUM: 05.02.2025; Views: 0; Downloads: 17
.pdf Full text (1,09 MB)

2.
Vpliv terapije s pomočjo živali pri osebah s pridobljeno možgansko poškodbo
Sara Pozderec, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Terapija s pomočjo živali je oblika terapije, ki jo izvajamo samostojno ali v okviru drugih terapij, npr. psihoterapije ali delovne terapije. Pri osebah s pridobljeno možgansko poškodbo jo lahko vključujemo tudi v sklopu nevrorehabilitacije, vključimo pa lahko različne živali. V zaključnem delu želimo s sistematičnim pregledom literature ugotoviti, kakšen vpliv ima terapija z živalmi pri osebah s pridobljeno možgansko poškodbo. Metode: Uporabili smo sistematični pristop z metodo pregleda, analize in sinteze strokovne literature ter metodo kompilacije. Iskanje literature je potekalo po podatkovnih bazah: CINAHL, PubMed, Web of Science, Cochrane Library, Taylor & Francis ter Google Scholar. Potek iskanja literature smo prikazali v obliki diagrama po priporočilih PRISMA. Izvedli smo vsebinsko analizo in sintezo vključenih raziskav. Rezultati: Ugotovili smo, da terapija s pomočjo živali pozitivno vpliva na osebe s pridobljeno možgansko poškodbo. Poveča jim motivacijo za rehabilitacijo, izboljša komunikacijo in razpoloženje. Hipoterapija izboljša tudi hitrost hoje in ravnotežje ter pljučno funkcijo. Razprava in zaključek: Terapija s pomočjo živali pomembno vpliva na izid zdravljenja, saj pri pacientih poveča motivacijo za zdravljenje in rehabilitacijo, med samo terapijo pa jim izboljša razpoloženje ter spodbuja pozitivne občutke. Smiselno bi bilo raziskovati vplive terapije z živalmi tudi na drugih področjih zdravstvene nege in le to vključiti kot del holistične obravnave pacienta.
Keywords: terapija s pomočjo živali, pridobljena možganska poškodba
Published in DKUM: 18.11.2022; Views: 902; Downloads: 180
.pdf Full text (1,54 MB)

3.
Vpliv intervencij s pomočjo živali na otroke s spektroavtistično motnjo
Aljaž Malec, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Avtizem je razvojno pogojena motnja, ki je sama po sebi neozdravljiva, vendar se lahko simptomi do določene mere obvladajo in zmanjšajo. V diplomskem delu smo predstavili intervencije s pomočjo živali in njihov vpliv na otroke s spektroavtistično motnjo. Našteli smo živali, ki so najbolj primerne za otroke s spektroavtistično motnjo, in njihove lastnosti ter predstavili zadržke pri uporabi intervencij s pomočjo živali pri otrocih s spektroavtistično motnjo. V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno in komparativno metodo dela. Uporabljena literatura so dostopni strokovni in znanstveni članki, knjige, publikacije, zborniki, priročniki ter strokovni verodostojni internetni viri v slovenskem in tujem jeziku v časovnem obdobju od leta 1991 do 2017. Raziskovali smo na kakšen način intervencije s pomočjo živali vplivajo na otroke s spektroavtistično motnjo. Ugotovitve raziskav kažejo, da intervencije s pomočjo živali vplivajo na povečano socialno interakcijo in komunikacijo, boljše razpoloženje, vidne so izboljšave na področju motorike ter zmanjšanje agresivnega vedenja. Za doseganje optimalnih rezultatov je potrebno izvesti najprimernejšo intervencijo, bodisi terapijo ali aktivnost, in sicer z uporabo živali, ki ima najprimernejše lastnosti in karakteristike za določenega otroka s spektroavtistično motnjo. Intervencije s pomočjo živali so dobra alternativna, dopolnila in načeloma neškodljiva oblika zdravljenja, za katero bi se kot zdravstveni delavci morali zavzemati.
Keywords: avtizem, aktivnosti s pomočjo živali, terapija s pomočjo živali, vpliv aktivnosti s pomočjo živali, vpliv intervencij s pomočjo živali
Published in DKUM: 04.06.2018; Views: 1807; Downloads: 223
.pdf Full text (457,57 KB)

4.
Navezanost na mačke pri predšolskih otrocih
Urban Rudolf, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Tema diplomskega dela je navezanost na mačke pri predšolskih otrocih. Namen je bil ugotoviti, kakšen vpliv imajo mačke kot domači ljubljenčki na vedenje in počutje predšolskih otrok ter v kolikšni meri se otroci navežejo na mačke. Preko anketnih vprašalnikov in raziskovanja smo prišli do odgovorov na vprašanja: ali se navezanost predšolskih otrok na mačke kaže v izrazu varnosti, varnem izhodišču ter varnem zatočišču; ali obstajajo razlike v navezanosti na mačke glede na spol otroka; ali obstajajo razlike v navezanosti na mačke glede na starost otroka. Uporabili smo anketni vprašalnik za starše, ki je vključeval demografske podatke in ocenjevalno lestvico, ki meri izraženost različnih vidikov varne navezanosti. Ugotovili smo, da se vzorec navezanosti varnost, ki ga zasledimo med otrokom in starši, pojavlja tudi v odnosu med otrokom in mačko ter da ne obstajajo pomembne razlike v navezanosti na mačke glede na spol in starost otroka.
Keywords: Navezanost, mačke, predšolski otroci, živali, terapija s pomočjo živali
Published in DKUM: 29.05.2018; Views: 1583; Downloads: 191
.pdf Full text (1,59 MB)

5.
Doživljanje terapije s psmi s strani starostnika
Eva Povirk, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Druženje z živaljo lahko pozitivno vpliva na zdravje ljudi. Stik z živalmi je ugoden za človekovo duševnost ter pripomore tudi k boljšemu zdravstvenemu stanju. Dokazano ima žival pozitivne učinke na telo, duševnost in spodbujanje socialnega vključevanja. Namen raziskave je bil ugotoviti kakšno je sprejemanje terapije s psmi s strani starostnikov. Metodologija: Pri izdelavi diplomskega dela smo uporabili opisno oziroma deskriptivno metodo dela. V okviru raziskave smo uporabili kvalitativno metodologijo raziskovanja, za zbiranje podatkov polstrukturiran intervju. Poslužili smo se procesa zvočnega snemanja, katerega bomo potem tudi dobesedno pretipkali in analizirali besedilo. Sodelovalo je 10 starostnikov, ki bivajo v domu starejših občanov v Sloveniji. Rezultati: Ugotovili smo, da se starostniki ob stiku z živaljo počutijo dobro, imajo občutek, da jim daje žival pozitivno energijo ter jih spodbuja k aktivnostim. Glede na vsebinsko združevanje kod, ki smo jih določili na osnovi analize besedila smo določili naslednje podkategorije »doživljanje terapij», »fizična komponenta« in »terapevtska sposobnost«. Zaznan je bil pozitiven čustven odziv starostnikov ob srečanju s psom, kar nakazuje na njihove terapevtske sposobnosti. Sklep: Terapije s psmi imajo pozitiven učinek na človekovo telo, duševnost in socialno interakcijo. Terapija s pomočjo živali je torej odlična metoda dela, ki je uporabna tudi v socialno varstvenih zavodih, ob tem pa mora medicinska sestra dobro poznati starostnike, da lahko z njimi in s terapevtskim parom uspešno sodeluje pri terapiji s psmi. Delovati mora v skrbi za podporo starostnika, tako v fizičnem, kot psihičnem smislu.
Keywords: Starostnik, terapija s pomočjo živali, pes, počutje.
Published in DKUM: 04.07.2017; Views: 2145; Downloads: 290
.pdf Full text (1007,67 KB)

6.
Živali kot pomoč pri rehabilitaciji zapornikov : diplomsko delo univerzitetnega študija Varstvoslovje
Tina Senica, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Začetek diplomskega dela nas popelje od začetkov rehabilitacijskega gibanja do danes. Predstavimo različna stališča do rehabilitacije v zaporih in kakšne oblike rehabilitacije poznamo. Sledi kratka predstavitev slovenskih zaporov in kakšne oblike rehabilitacije se izvajajo. Nato je opisana vez človek-žival, kako so žival v daljni preteklosti uporabili v rehabilitacijske namene in kako lahko uporabimo živali pri rehabilitaciji zapornikov. Nadaljuje se z definicijo terapije in aktivnosti s pomočjo živali in s predstavitvijo drugih tovrstnih programov, ki se vedno pogosteje pojavljajo tudi v zaporih. Zaporniki so lahko v stiku z živaljo ob pogovoru s strokovno osebo, lahko pa so v stalni interakciji z živaljo, zanjo skrbijo in jo šolajo za različne namene. Zanima nas kako je z uporabo živali v terapevtske namene v Sloveniji in če jih uporabljajo v zaporih kot pomoč pri rehabilitaciji zapornikov. Uporaba živali v terapevtske namene je pri nas vse bolj pogosta, ni pa takšnih terapij v zaporih. Iz opravljenih intervjujev smo ugotovili, da sta največji oviri za vzpostavitev takšnega programa pri nas prostorska stiska v zaporih in pomanjkanje finančnih sredstev. Z Ministrstva za pravosodje so nam podali informacijo, da se v Zavodu za prestajanje kazenskih sankcij Dob v tem času vzpostavlja terapevtsko delo z psi iz zavetišč. Za primernost psov bi poskrbelo Društvo za zaščito živali Posavje. Zaporniki bi pse šolali do mere, da bi bili primerni za oddajo. V raziskovalnem delu diplomskega dela smo preverjali naslednje hipoteze: - rehabilitacija pomembno vpliva na ponovno integracijo zapornikov v okolje po prestani zaporni kazni, - živali s pozitivnimi psihosocialnimi učinki pripomorejo k rehabilitaciji zapornikov in vplivajo na stopnjo povratništva v zaporih, - društvo Ambasadorji nasmeha je pripravljeno izvajati terapijo s pomočjo živali v zaporih in - Sektor za tretma Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij je v nabor strokovne pomoči, ki jo nudijo, pripravljen vpeljati živali kot pomoč pri rehabilitaciji zapornikov. Na podlagi analize strokovne literature in znanja intervjuvancev smo vse hipoteze potrdili. Na koncu pa sledi še diskusija o intervjujih in obrazložitev hipotez.
Keywords: zaporne kazni, zaporniki, rehabilitacija, terapija z živalmi, aktivnosti s pomočjo živali, diplomske naloge
Published in DKUM: 12.10.2015; Views: 2087; Downloads: 308
.pdf Full text (276,09 KB)

7.
Aktivnosti in terapija s pomočjo živali - vpliv živali na počutje starejših ljudi
Dajana Vodnjov, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo je usmerjeno v obravnavo aktivnosti in terapije s pomočjo živali ter proučevanje vpliva živali na počutje starejših ljudi. Predstavljen je problem osamljenosti starejših ljudi in pomen pozitivnih vplivov živali na starejše ljudi. V tem kontekstu je središčnega pomena spoznati oziroma ugotoviti spremembe in potrebe v starosti, predstaviti in analizirati aktivnosti in terapijo z živalmi in primerjati njuno razširjenost ter uporabnost v Sloveniji in po svetu. Pri pisanju diplomskega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela s študijem strokovne literature. Pridobljeni podatki so bili sistematizirani, analizirani in vključeni v diplomsko delo. Pregled literature je pokazal, da je osamljenost v starosti ena najpogostejših emocij, vzroki zanjo so družbena izolacija in diskriminacija starejših, umikanje starejših iz družbenega življenja, tudi določene telesne motnje. S starostjo se, poleg fizioloških sprememb, pojavijo tudi spremembe v psiholoških značilnostih in čustvovanju. Za premagovanje osamljenosti je zelo primerno druženje z živalmi in skrb zanje. Živali so konstante, ki v hitro spreminjajočem se življenju, ljudem krajšajo čas, jih nasmejijo, jim dajejo občutek varnosti. Bistvenega pomena je dotik živali, ki opogumlja in osrečuje. Živali pomagajo premagovati družbeno izoliranost in vzpodbujajo socialne stike, prinašajo lahkotnost, ljubeznivost in dajejo občutek neogroženosti. Aktivnosti in terapija s pomočjo živali sta odlični komplementarni metodi dela, ki sta uporabni v vseh okoljih, še posebej v institucionalnih oblikah pomoči. Pod aktivnosti oziroma terapijo s pomočjo živali se razumejo vsa dejanja, pri katerih se z načrtno uporabo živali doseže pozitivne odzive pri uporabniku. Terapija in aktivnosti s pomočjo živali sta v Sloveniji prisotni, vendar v manjšem obsegu kot v tujini. V nekaterih evropskih državah, kot so Avstrija, Italija in Anglija, je terapija s pomočjo živali vključena v zdravstveni sistem. Živali lahko v starosti polepšajo življenje in pomagajo lajšati težave, s katerimi se starejši človek sooča. Živalske moči, ljubezni, energije in drugih pozitivnih lastnosti, bi se morali bolj zavedati in jih koristiti.
Keywords: staranje, starostnik, osamljenost, aktivnost s pomočjo živali, terapija s pomočjo živali, terapevtske živali
Published in DKUM: 09.05.2013; Views: 3725; Downloads: 647
.pdf Full text (330,66 KB)

8.
VLOGA ŽIVALI PRI STAROSTNIKU V DOMSKEM VARSTVU
Andreja Doberšek, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Terapija, ki se izvaja s pomočjo živali, zlasti s šolanimi psi, vpliva na kakovost življenja starostnikov kot tudi posameznike, ki so vključeni ta program. To je oblika druženja posameznika in živali, katera ima številne prednosti in ugodno vpliva na zdravje ljudi. V ta namen usposobljene živali obiskujejo otroke, invalide, posameznike in starostnike v socialno varstvenih ustanovah vsaj enkrat na teden. Nekateri obiski so izključno družabniški, kar pomeni, da aktivnosti temeljijo predvsem na druženju uporabnika z živaljo in so preproste, saj se lahko ponavljajo pri različnih stanovalcih. Druga oblika so zahtevnejši obiski saj, imajo vedno smisel in namen doseči cilj, ki so si ga zastavili skupaj z uporabnikom. V teoretičnem delu diplomskega dela smo predstavili proces staranja in težave starostnika, ki se pojavljajo na psihičnem in fizičnem in tudi na socialnem področju. Opisali smo življenje starostnikov, ki bivajo v domskem varstvu in težave, ki se pojavijo ob selitvi starostnikov iz domačega okolja v domsko varstvo. Izpostavili smo terapijo s psi ter opisali način izvajanja terapije in njene učinke. Raziskava, ki je bila izvedena v domu starejših občanov Vrhnika je zajemala 10 starostnikov, ki so vključeni v program terapije s pomočjo psa in 10 starostnikov, ki niso vključeni v ponujen program. Rezultate smo dobili s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je vseboval 13 vprašanj odprtega, polodprtega in zaprtega tipa. Zanimala nas je vloga medicinske sestre pri strokovni terapiji obravnave starostnika s pomočjo živali in izvajanju terapije. Želeli smo ugotoviti socialne potrebe starostnika v novem okolju, predvsem nas je zanimala želja starostnika po druženju ž živalmi v domskem varstvu ter pozitivni in negativni vplivi živali na starostnika. Rezultati raziskave so pokazali da druženje starejših z živalmi, ki so vključeni v program terapije s psi ugodno vpliva tako na psihičnem, fizičnem in tudi socialnem področju. Razveseljivo je da, s pomočjo živali lahko uspešno opravimo proces integracije stanovalcev doma in proces mobilizacije k smiselnim aktivnostim. Hkrati se zadovoljijo potrebe po naklonjenosti in nežnosti in tudi, da možno obliko terapije s psi sprejema zdravstveno negovalna služba ( Marinšek, Tušak, 2007, str. 97 ).
Keywords: Ključne besede: starostnik, domsko varstvo, medicinska sestra, terapija s pomočjo živali.
Published in DKUM: 18.05.2012; Views: 3077; Downloads: 372
.pdf Full text (677,42 KB)

9.
AKTIVNOSTI IN TERAPIJA S POMOČJO ŽIVALI - VKLJUČEVANJE TERAPEVTSKEGA PSA V VZGOJNI PROCES
Tjaša Palčič Kukanja, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Aktivnosti in terapija s pomočjo živali temelji na odnosu med človekom in živaljo. V tovrstne aktivnosti in terapije so lahko vključene skoraj vse živalske vrste. Med pogostimi pri nas so psi, ki so nam zelo blizu in so na splošno socialne živali. Področje izvajanja aktivnosti in terapij s pomočjo živali je široko v smislu preventive, podpore, družabništva ali prave terapije. Namen diplomske naloge je bil predstaviti vključevanje terapevtskega psa v vzgojno-izobraževalni proces v vrtcu, v katerega so vključeni otroci s posebnimi potrebami, izpostaviti njihova močna in šibka področja ter ugotoviti, kakšni učinki se kažejo pri različnih aktivnostih s pomočjo psa. Raziskava je bila izvedena z opazovanjem primerov na vzorcu petih otrok s posebnimi potrebami (PP), dva od teh z motnjami avtističnega spektra (MAS), ter z intervjujem na vzorcu vodnice terapevtskega psa, ki izvaja program po metodi branja s pomočjo psa pri otrocih z motnjami govora in branja. Rezultati so pokazali, da imajo otroci s PP nekaj skupnih značilnosti, kot so na primer težave na področju komunikacije, pa tudi nekaj specifičnih težav in sposobnosti, zaradi katerih so posebni. Aktivnosti s pomočjo psa se lahko izvajajo za vse otroke skupno, torej so za vse enake, lahko pa jih prilagodimo individualnim potrebam otrok in z njimi vplivamo ter dosegamo pozitivne učinke na različnih področjih, kot so komunikacija, socialna interakcija, pozornost, motorika. Lahko bi rekli, da so aktivnosti in terapija s pomočjo živali v večji meri uspešne in prispevajo k boljšemu počutju uporabnikov.
Keywords: aktivnosti in terapija s pomočjo živali, terapevtski pes, značilnosti otrok s posebnimi potrebami, pozitivni učinki aktivnosti s pomočjo psa.
Published in DKUM: 01.03.2012; Views: 4755; Downloads: 984
.pdf Full text (960,46 KB)

Search done in 0.16 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica