| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Fakulteta za strojništvo : Raziskovalni vodnik
2024

Abstract: Publikacija predstavlja pregled raziskovalne dejavnosti in raziskovalnih dosežkov na Fakulteti za strojništvo. Predstavljena so raziskovalna področja: Energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, Proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje ter Temeljno in splošno področje. Posamezni laboratoriji in centri Fakultete za strojništvo predstavljajo svojo raziskovalno opremo, ponudbo storitev za gospodarstvo, sodelovanja s podjetji in drugimi ustanovami, najodmevnejšime publikacije, patente, nacionalne in mednarodne projekte in najpomembnejše raziskovalne dosežke.
Keywords: energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje
Published in DKUM: 22.11.2024; Views: 0; Downloads: 18
.pdf Full text (18,38 MB)
This document has many files! More...

2.
Razvoj inteligentnega sistema za modeliranje nanašanja materiala z uporabo laserja
Zoran Lestan, 2013, doctoral dissertation

Abstract: Lasersko nanašanje materialov predstavlja sodobno dodajalno tehnologijo, ki ima v primerjavi s preostalimi postopki nanašanja kovinskih materialov številne prednosti. Poleg minimalnega vnosa energije, kvalitetnega spoja in majhnega toplotno vplivnega območja to tehnologijo odlikuje še dobra mehanska trdnost nanesenega materiala, ki je posledica hitrega ohlajanja. Kljub perspektivnosti tehnologije pa je ta še vedno v razvojni fazi. Vpeljujejo se novi materiali ter tehnike za določitev optimalnih procesnih parametrov. V disertaciji je prikazan postopek izdelave empiričnih modelov, s katerimi lahko na podlagi uporabljenih procesnih parametrov stroja napovemo lastnosti nanesenega materiala. Za izdelavo modelov je bilo uporabljeno genetsko programiranje ter regresijska analiza, ki za iskanje regresijskih koeficientov uporablja genetske algoritme. Na podlagi eksperimentalnih podatkov sta bila izdelana modela za napovedovanje volumna in modela za napovedovanje hrapavosti. Verifikacija dobljenih modelov je bila izvedena z uporabo testne množice eksperimentalnih podatkov. Na osnovi dobljenih modelov sistem določi optimalne parametre nanašanja materiala s stališča hitrosti nanašanja, izkoristka materiala in hrapavosti površine. Določitev optimalnih procesnih parametrov stroja je bila izvedena z uporabo nedominiranega sortiranja. Rezultati ponujajo operaterju niz optimalnih nastavitev procesnih parametrov, kar omogoča izdelavo kakovostnih izdelkov.
Keywords: lasersko nanašanje materialov, dodajalne tehnologije, tehnologija LENS, modeliranje, genetsko programiranje, genetski algoritmi, nedominirano sortiranje.
Published in DKUM: 07.08.2013; Views: 2041; Downloads: 217
.pdf Full text (15,77 MB)

3.
Sodobno konstruiranje zlepnih spojev
Marjan Potočan, 2009, master's thesis

Abstract: V nalogi je predstavljena tehnologija spajanja materialov s postopki lepljenja. Za samo tehnologijo lepljenja smo izdelali tudi analizo zunanjih vplivov, ki se pojavijo pri uporabi tehnologije lepljenja za spajanje materialov. Pri oblikovanju zlepnih spojev, smo upoštevali priporočila oziroma zahteve podjetij ter dodatno uporabljali tudi princip dobre laboratorijske prakse. Za vsak primer zlepnega spoja, smo pripravili določeno število vzorcev, realnih zlepnih spojev, ki smo jih kasneje tudi mehansko preizkusili. Z metodo mehanskih preizkusov, smo na osnovi dobljenih rezultatov ugotovili ustreznost izbranega lepila. Prav tako smo lahko ob pomoči izmerjenih rezultatov mehanskih preizkusov, določili najustreznejše parametre za oblikovan zlepni spoj. Rezultati, ki so bili izmerjeni v laboratorijih posameznih podjetij za katera so se izdelali praktični primeri lepljenja, so izpolnili vsa zahtevana merila glede trdnosti zlepnih spojev. Prav tako so zlepni spoji v času preizkušanja, delovali po pričakovanjih in predvidevanjih. Tudi kasnejši naključno odvzeti vzorci zlepnih spojev iz proizvodne linije, niso kazali bistvenih odstopanj pri rezultatih mehanskih preizkusov, v primerjavi z laboratorijsko pripravljenimi vzorci zlepnih spojev.
Keywords: Lepilo, lepljenje, zlepni spoj, adhezija, kohezija, tehnologija lepljenja, spajanje materialov, trdnostno preizkušanje lepil
Published in DKUM: 19.05.2009; Views: 3922; Downloads: 533
.pdf Full text (14,15 MB)

4.
Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica