| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 205
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Mednarodni kazenski pregon storilcev, ki niso državljani pogodbenic Rimskega statuta : magistrsko delo
Lejla Veladžić, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga se osredotoča na problematiko izvajanja mednarodnega kazenskega pregona storilcev, ki niso državljani držav pogodbenic Rimskega statuta. Ključna naloga je analizirati alternativne mehanizme, ki omogočajo uspešen pregon posameznikov in vpliv Varnostnega sveta Združenih narodov. V nalogi se najprej obravnavajo štiri temeljna kazniva dejanja, kot so genocid, zločin proti človeštvu, vojni zločini ter agresija in njihov pravni okvir. Nato se obravnava zgodovinski vpliv nekdanjih mednarodnih sodišč, ki so pripomogla k vzpostavitvi prvega stalnega Mednarodnega sodišča v Haagu na podlagi sprejetja Rimskega statuta, tj. temeljnega dokumenta, ki ureja delovanje in strukturo sodišča. V nadaljevanju naloga analizira in ovrednoti Rimski statut ter njegovo vlogo pri pregonu storilcev, ki niso državljani držav pogodbenic. Posebna pozornost je namenjena tudi Varnostnemu svetu, enemu izmed temeljnih organov Organizacije združenih narodov, ki ima v okviru pregona štirih temeljnih mednarodnih kaznivih dejanj pomembno vlogo v zvezi z uporabo svojih pooblastil na podlagi VII. Poglavja Ustanovne listine. Hkrati se naloga osredotoča na druga mednarodna sodišča in na sodelovanje držav, ki je poglavitnega pomena za učinkovito izvajanje pregona in preprečevanja nekaznovanosti.
Keywords: Mednarodno kazensko sodišče, Rimski statut, univerzalna jurisdikcija, ad hoc, Varnostni svet.
Published in DKUM: 04.12.2024; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (745,92 KB)

2.
Islam kot nacionalistični instrument odpora proti percipirani dominaciji Zahoda
Dragan Potočnik, Primož Šterbenc, 2023, review article

Abstract: Zahodne kolonialne sile so skozi 19. stoletje zasedle šibkejši muslimanski svet in med svojo vladavino izvajale za muslimane travmatične politike. Čeprav so do prve polovice 20. stoletja muslimanske države dobile formalno neodvisnost, pa večji del muslimanov meni, da Zahod z neokolonialnimi politikami še vedno vlada svetu islama. Takšno prepričanje najbolj ustvarjajo neposredni vojaški posegi Zahoda. Muslimani so se percipirani podrejenosti najprej poskušali upirati s pomočjo sekularnega arabskega nacionalizma, po letu 1967 pa se je kot nacionalistični instrument odpora uveljavil islam. Dogajanja v odnosu med muslimanskim svetom in Zahodom po letu 1967, predvsem radikalizacijo muslimanov, je mogoče razlagati z uporabo socioloških konceptov kulturne obrambe, religijskega nastopa in kozmične vojne.
Keywords: muslimanski svet, Zahod, neokolonializem, islam, religijski nacionalizem, radikalizacija
Published in DKUM: 11.10.2024; Views: 0; Downloads: 2
URL Link to file

3.
Pravica delavcev do obveščenosti : magistrsko delo
Matej Makoter Rožmarin, 2024, master's thesis

Abstract: Pravica delavcev do obveščenosti postaja zaradi svoje vse večje pomembnosti vedno bolj aktualna tema razprav v delovnem pravu. Uveljavila se je kot izjemno pomembna pravica delovnega prava, saj se brez ustreznega informiranja delavec ne more ustrezno odzvati ali primerno ukrepati. Pravica do obveščenosti pa vpliva tudi na številne druge pravice iz delovnega prava in prava socialne varnosti. Pri pravici delavcev do obveščenosti je ključna tudi ločitev, in sicer kdaj se obvešča posameznega delavca in kdaj se pravica delavcev do obveščenosti realizira preko obveščanja delavskih predstavnikov. Posameznega delavca se tako npr. obvešča o zadevah, ki vplivajo na njegov delovnopravni položaj kot posameznika. Tako je bilo skozi analizo tako mednarodnih pravnih virov, kot tudi pravnih virov prava EU in nacionalnih pravnih virov ugotovljeno, da se mora delavca obveščati na številnih področjih delovnega prava, kot npr. v primeru redne ali izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, plačilnem dnevu in njegovi spremembi, napotitvi na čakanje na delo od doma, odreditvi nadurnega dela, letnega razporeda delovnega časa, začasne prerazporeditve delovnega časa ter v primeru odmere letnega dopusta ipd. V večini navedenih primerov bo šlo tudi za obvezno pisno obveščanje delavca. V primeru ureditve pravice delavcev do obveščenosti v Republiki Sloveniji je bilo ugotovljeno, da slednja ugodneje ureja pravico delavcev do obveščenosti v primerjavi z mednarodnopravno ureditvijo ali ureditvijo na ravni prava EU. Na drugi strani pa je z vidika pravnega položaja delavcev zelo pomembna pravica delavcev, da so tudi preko svojih predstavnikov obveščeni o pomembnih zadevah, ki vplivajo na njihov položaj pri delodajalcu (v podjetju). Delavske predstavnike se tako obvešča (in se z njimi posvetuje) o zadevah, ki vplivajo na kolektiv delavcev (torej ne samo na posameznega delavca). Pri čemer pa se razlikuje obveščanje preko sindikatov ali pa preko voljenih delavskih predstavnikov (npr. sveta delavcev), saj pravni akti vsakemu izmed navedenih delavskih predstavnikov nalagajo drugačne pristojnosti in naloge. Tako se bo delavske predstavnike v splošnem obveščalo npr. v primerih kolektivnih odpustov, prenosih podjetja, splošnih aktih pri delodajalcu, nočnem delu ipd. Pristojnosti v zvezi s pravico delavca do obveščenosti pa bodo delavski predstavniki imeli tudi, kadar bo šlo za vprašanje odločanja o pravicah posameznega delavca, npr. v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi, disciplinske odgovornosti itd.
Keywords: obveščanje delavcev, posvetovanje z delavci, obveščanje posamičnega delavca, obveščanje preko delavskih predstavnikov, delavski predstavniki, sindikat, svet delavcev
Published in DKUM: 12.07.2024; Views: 209; Downloads: 175
.pdf Full text (1,49 MB)

4.
Primerjava korporativnega upravljanja družbe za upravljanje in Slovenskega državnega holdinga d. d. (SDH, d. d.) : magistrsko delo
Ana Novak, 2024, master's thesis

Abstract: Osrednja tema magistrske naloge je primerjava upravljanja Slovenskega državnega holdinga, d. d., z upravljanjem družbe za upravljanje, katerih opravljanje dejavnosti je usmerjeno v upravljanje tujega premoženja. Družba za upravljanje je pravna oseba, katere primarna dejavnost je upravljanje z investicijskimi skladi. V Republiki Sloveniji je trenutno registriranih pet družb za upravljanje. Te, poleg upravljanja investicijskih skladov, izvajajo tudi druge finančne storitve. Za potrebe ureditve njihovih statusnopravnih značilnosti in upravljanja se uporablja Zakon o investicijskih skladih in družbah za upravljanje (ZISDU-3), ki predvideva dvotirni sistem upravljanja, oblikovanj z upravo in nadzornim svetom. Slovenski državnih holding, d. d., pa velja za krovnega upravljalca državnih kapitalskih naložb, ki jih vlaga v več gospodarskih družb. Prek teh vpliva in se vključuje v različne panoge, kot so energetika, turizem in promet. Poleg upravljanja kapitalskih naložb Republike Slovenije Slovenski državni holding, d. d., opravlja tudi druge dejavnosti in storitve, s katerimi vpliva na slovensko gospodarstvo. Delovanje in organizacijo Slovenskega državnega holdinga, d. d., podrobneje ureja Zakon o Slovenskem državnem holdingu (ZSDH-1), ki predpisuje tudi dvotirni sistem upravljanja, sestavljen iz uprave in nadzornega sveta. Magistrska naloga se deli na tri dele. V prvem delu se predstavi in uvrsti investicijske sklade in družbe za upravljanje v finančni sistem. Za lažjo predstavitev in uvrstitev se obravnavano primerja tudi s pomočjo pravnih aktov, kot so direktive in ZGD-1. Drugi del se osredotoča na predstavitev korporativnega upravljanja družb za upravljanje in Slovenskega državnega holdinga, d. d. Pri tem se korporativno upravljanje obeh družb podrobno obravnava in primerja s splošno ureditvijo upravljanja, določeno z določbami zakona ZGD-1. Tretji del pa se osredotoča na primerjavo elementov korporativnega upravljanja obravnavanih družb. Korporativno upravljanje je zelo široko področje, zato se v drugem in tretjem delu magistrske naloge osredotoča predvsem na pravno ureditev sistemov upravljanja in upravljalnih organov, kot sta uprava in nadzorni svet. Pri tem se, poleg primerjave zakonskih aktov, k obravnavi uvršča tudi druge pravne akte, kot so kodeksi, politike in pravilniki. V zadnjem delu magistrske naloge se ugotavlja, da je primerjava obravnavanih družb smiselna. Ugotovitve se nanašajo predvsem na pomen in vpliv določb zakona ZGD-1. Ta zakon predstavlja podlago tako za specialne zakone, namenjene organizaciji in poslovanju obravnavanih družb, kot tudi za ureditev drugih področij korporativnega upravljanja. Izpostavlja pa se tudi določene razlike, ki se odražajo v opredelitvi in organizacij področij, prilagojenih naravi obravnavanih družb (npr.: organizacija posvetovalnih organov in pooblaščenih oseb).
Keywords: korporativno upravljanje, družba za upravljanje, Slovenski državni holding, d. d., dvotirni sistem upravljanja, uprava, nadzorni svet, upravljalni organi, organi vodenja in nadzora.
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 200; Downloads: 55
.pdf Full text (1,83 MB)

5.
Položaj žensk v državah islamskega sveta na primeru Kuvajta in Turčije : magistrsko delo
Tina Bobek, 2024, master's thesis

Abstract: V nalogi smo obravnavali položaj in vlogo žensk v državah islamskega sveta. Osredotočili smo se na državi Kuvajt in Turčijo. Raziskovali smo položaj in vlogo žensk v državah islamskega sveta skozi posamezna zgodovinska obdobja. Zanimalo nas je, kako se je položaj žensk v islamskem svetu spreminjal, kakšen vpliv je na to imel pojav islama in kako se položaj ter vloga žensk v državah islamskega sveta kažeta danes. Uporabili smo kvalitativni metodi raziskovanja, in sicer polstrukturiran intervju in analizo zgodovinskih virov. Vloga in položaj žensk v državah islamskega sveta sta se skozi različna zgodovinska obdobja spreminjala. V preteklih zgodovinskih obdobjih so ženske v družbi imele pomembnejše vloge in položaje kot danes, nikoli niso uživale popolne svobode. V preteklih zgodovinskih obdobjih so ženske imele bolj aktivno vlogo v družbi. V določeni meri je na te spremembe vplival islam, v kombinaciji s kulturo. Kot pereča problematika za ženske se kažeta izključenost iz javnega življenja ter političnega odločanja. Udeleženke intervjujev kot problematično izpostavljajo vključitev žensk na trg dela in povečano nasilje nad ženskami v družbi. Intervjuvanke so mnenja, da je do največjih izboljšav prišlo na področju izobrazbe za ženske in njihove participacije v politiki. Kuvajtska družba se v primerjavi s turško kaže kot bolj strpna in naprednejša za ženske. Turška družba na drugi strani kaže znake nazadovanja za ženske, predvsem na področju politične participacije in udejstvovanja v javni sferi. V obeh državah ostajajo prisotne neenakosti med spoloma v družbi.
Keywords: islam, položaj žensk, Turčija, Kuvajt, intervju, neenakost, neenakost med spoloma, kultura, religija, islamske države, islamski svet, ženske
Published in DKUM: 21.03.2024; Views: 345; Downloads: 151
.pdf Full text (2,25 MB)

6.
Uporabnost priročnika Sveta Evrope o preprečevanju kriminalitete v urbanih okoljih v R. Sloveniji
Alojz Pungerčar, Gorazd Meško, 2005, published scientific conference contribution

Keywords: kriminaliteta, urbano okolje, Svet Evrope, Slovenija
Published in DKUM: 21.03.2024; Views: 184; Downloads: 5
.pdf Full text (275,37 KB)

7.
Pojmovanje preprečevanja kriminalitete in zagotavljanja varnosti v lokalni skupnosti
Gorazd Meško, Milan Vogrinec, 2003, published professional conference contribution

Keywords: kriminaliteta, preprečevanje, Svet Evrope, priporočila, Žalec, Velenje, lokalna skupnost
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 191; Downloads: 6
.pdf Full text (208,84 KB)

8.
Vloga in pomen Sveta za nacionalno varnost
Nenad Donau, 2003, published professional conference contribution

Keywords: Svet za nacionalno varnost, obveščevalno-varnostni sistem
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 195; Downloads: 6
.pdf Full text (305,27 KB)

9.
Evropski semester skozi čas: primer Slovenije
Teja Ropič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Z diplomskim delom želimo predstaviti pomen evropskega semestra njegovo delovanje in cilje. Kot pomoč za lažjo razlago vsega omenjenega smo si vzeli primer Slovenije kjer natančno preučimo evropski semester Slovenije od leta 2019 do vključno leta 2022. preučujemo na podlagi poročil za posamezna leta, ki vključujejo gospodarske razmere in obete, napredek pri izvajanju in prednostna področja reform. Zaradi COVID-19 je prišlo do izrednega cikla evropskega semestra kar pomeni, da priporočilo za leto 2021 ni bilo izdano kot vsa leta prej, to je posledično privedlo do uvedbe splošne odstopne klavzule katero prav tako opišemo skozi diplomsko nalogo. Prav tako je zaradi COVID-19 prišlo do prilagoditve delovanja evropskega semestra v letu 2021. Za tekoče leto torej 2023/24 smo predstavili pričakovanja Slovenije in priporočila. Z uporabo virov in literature, smo želeli kar se da dobro predstaviti pojem evropskega semestra in ga obrazložiti na čim bolj razumljiv način. Skozi diplomsko delo smo skušali ugotoviti ali je Slovenija skozi leta 2019 do 2022 uspela izpolniti pričakovanja zastavljena s strani Komisije in njen napredek ali stagnacijo morda celo nazadovanje.
Keywords: evropski semester, evropska komisija, poročila o državi, evropski svet
Published in DKUM: 03.11.2023; Views: 378; Downloads: 39
.pdf Full text (798,71 KB)

10.
Pomen komunikacije med tehničnim in umetniškim osebjem v organizacijah na področju kulture : magistrsko delo
Ivan Modrić, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu raziskujemo, kolikšna je učinkovitost komunikacije med tehničnim in umetniškim osebjem v gledališču. S pomočjo intervjujev smo izvedli kvalitativno raziskavo in analizo le-te. V raziskavi je sodelovalo 14 oseb, delno zaposlenih na umetniškem in delno na tehničnem področju. Gledališči, ki sta bili izbrani kot vzorec raziskave, sta Slovensko narodno gledališče Maribor in Lutkovno gledališče Maribor. Raziskovanje komunikacije na tem področju prinaša več izzivov, predvsem zato ker primerjamo dva načina razmišljanja, umetniškega in tehničnega, ki delujeta na različnih principih. Raziskava nudi vpogled na področje, ki je zelo slabo raziskano, in lahko pomaga pri nadaljnjem raziskovanju pomena komunikacije v kulturnih institucijah in širše na področju umetnosti.
Keywords: komunikacija, gledališče, umetniški svet, tehnični svet, tehnika
Published in DKUM: 12.10.2023; Views: 513; Downloads: 29
.pdf Full text (1,23 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica