| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
VPLIV PROCESNIH PARAMETROV NA LASTNOSTI ALGINATNIH AEROGELOV
Jan Štos, 2015, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskovali vpliv procesnih parametrov na lastnosti alginatnih aerogelov. Aerogele smo pripravljali s pomočjo sol-gel postopka. Pri tem procesu lahko spreminjamo vrsto alginata, zamreževalca ter čas zamreževanja. Ti parametri nato vplivajo na specifično površino, velikost por in ostale lastnosti aerogelov. V našem primeru smo uporabili tri vrste alginata ter štiri vrste alkohola (metanol, etanol, propanol, n-butanol). Alginat smo gelirali 1h in 24 h da smo preverili vpliv časa geliranja na lastnosti aerogelov. Za našo raziskavo smo uporabili alginat, ki je naravni polisaharid in se nahaja v rjavih algah. Sol-gel proces je postopek pri katerem pripravimo raztopino polisaharida, ki ga zamrežimo, bodisi kemijsko ali fizikalno, ter tako dobimo mokri gel. V našem primeru je alginat geliral v prisotnosti alkohola. Dobljeni gel zato imenujemo alkogel. Alkohol iz alkogela odstranimo s superkritičnim sušenjem s CO2. Po sušenju smo aerogelu izmerili specifično površino, velikost por in toplotno prevodnost. S spreminjanjem procesnih parametrov so bile karakteristike aerogelov pričakovano drugačne. Geliranje v metanolu in etanolu je bilo uspešno, medtem ko v prisotnosti propanola in n-butanola stabilni gel ni nastal. Najboljše lastnosti aerogelov, vključno z najvišjo specifično površino smo dobili pri geliranju v metanolu z uporabo visoko viskoznega alginata.
Keywords: aerogel, alginat, alkohol, procesni parametri, superkritično sušenje
Published in DKUM: 29.10.2015; Views: 3010; Downloads: 165
.pdf Full text (1,92 MB)

2.
KARAKTERIZACIJA BIORAZGRADLJIVIH ALGINATNIH AEROGELOV KOT NOSILCEV AKTIVNIH SUBSTANC
Monika Koroša, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Naravni polimeri, kot so polisaharidi, se vse bolj uveljavljajo v medicini ter prehrambni industriji. So namreč biokompatibilni, biorazgradljivi, netoksični, stabilni, cenovno dostopni zaradi velikih količin nahajališč v naravi ter spadajo med obnovljive vire. Med take polisaharide spada tudi alginat, katerega vse bolj izkoriščajo zaradi njegovih izjemnih lastnosti. V diplomskem delu smo s sol-gel procesom sintetizirali alginatne gele, kot nosilce aktivne substance, v našem primeru nikotinske kisline, jih nato superkritično posušili s CO2. Dobljene aerogele smo na koncu še analizirali. Nastali aerogeli so izjemno porozni, zaradi česar lahko sproščanje aktivne substance nadzorujemo ter z ustrezno sintezo gela tudi kontroliramo. Za nastanek gela smo uporabili dve različni sredstvi za zamreženje, CaCl2 in BaCl2, ter različne koncentracije alginata. Rezultate analiz smo primerjali med sabo glede na sredstvo zamreženja ter glede na koncentracijo alginata. Opravili smo termoanalitsko DSC analizo, sproščanje aktivne substance, s SEM mikroskopom smo analizirali površino in notranjost nastalega aerogela, ter porozimetrijo.
Keywords: alginat, sol-gel proces, aerogel, superkritično sušenje, nikotinska kislina, nadzorovano sproščanje
Published in DKUM: 02.10.2013; Views: 2066; Downloads: 203
.pdf Full text (2,64 MB)

3.
PRIPRAVA MULTI MEMBRANSKIH ALGINATNIH AEROGELOV KOT NOSILCEV AKTIVNIH UČINKOVIN
Simona Černčič, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Sistemi s kontroliranim sproščanjem imajo v večini primerih prednost pred farmacevtskimi oblikami s takojšnjim sproščanjem. Tako s stališča učinkovitosti kot tudi varnosti. Za doseganje kontroliranega sproščanja se v večini primerih danes uporabljajo alginati. Posebna oblika s prirejenim sproščanjem je farmacevtska učinkovina obložena z večimi plastmi alginata, oziroma t.i. multi-membranska struktura. Z njo lahko vplivamo na hitrost sproščanja učinkovine. Mi smo pripravili 3, 5 in 8 membranske aerogelne kroglice v katere smo vezali teofilin, ki v naši diplomski nalogi predstavlja aktivno učinkovino. Nato smo jih superkritično posušili s CO2, ter s pomočjo naprave FARMATESTER-3 izvedli sproščanje aktivne učinkovine iz nosilca.
Keywords: alginat, aerogel, superkritično sušenje, teofilin, nadzorovano sproščanje.
Published in DKUM: 09.09.2011; Views: 2895; Downloads: 259
.pdf Full text (1,72 MB)

4.
SINTEZA IN UPORABA ORGANSKIH BIORAZGRADLJIVIH AEROGELOV KOT NOSILCEV AKTIVNIH UČINKOVIN
Tanja Fajfar, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Naravni polimeri so se uveljavili kot obetaven material za sintezo in pripravo nanoporoznih delcev. Eden izmed najbolj raziskanih in uporabljenih naravnih polimerov je alginat, ki ga pridobivajo iz različnih vrst rjavih morskih alg. Zaradi sposobnosti geliranja in nabrekanja ter nekaterih drugih lastnosti je zelo primeren kot nosilec aktivnih učinkovin. V diplomski nalogi smo pripravili 1,5%; 2% in 2,5% alginatne gele: monolite, ki smo jih narezali na koščke in sferične alginatne kroglice, v katere smo vezali nikotinsko kislino kot aktivno substanco. Nato smo jih superkritično posušili s CO2 in tako dobili organske biorazgradljive aerogele.
Keywords: alginat, aerogeli, nikotinska kislina, škrob, superkritično sušenje, nadzorovano sproščanje.
Published in DKUM: 10.09.2010; Views: 3046; Downloads: 395
.pdf Full text (9,31 MB)

Search done in 0.12 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica