1. Analiza stroškovne cene izdelka v podjetju x d.o.o.Matejka Tkalec, 2021, undergraduate thesis Abstract: V projektu je predstavljen model izračuna stroškovne cene v podjetju X, d. o. o. Tema se mi je zdela zanimiva, ker sem tudi sama zaposlena v omenjenem podjetju in sem se pri svojem delu srečala s problemom lastne cene in njenim izračunom.
V teoretičnem delu so predstavljeni stroškovna cena in njeni elementi. Na kratko so predstavljeni stroški, stroškovna mesta in nosilci. Predstavljene so še metode in postopki ugotavljanja stroškovnih cen.
V praktičnem delu je predstavljeno obravnavano podjetje, analiza stanja v podjetju, predstavljen je tudi model izračuna stroškovne cene. Predlagan je tudi izboljšan model za uporabo v podjetju, predstavljene so tudi njegove prednosti in slabosti.
Skozi projekt sem ugotovila, da družba ni izkoristila informacijske tehnologije, ki omogoča natančno spremljanje stroškov po stroškovnih nosilcih. V podjetju je v času nastanka naloge prišlo do posodobitve računalniškega programa in izboljšav, ki omogočajo natančnejše spremljanje stroškov. Ker je projekt še v fazi uvajanja in preizkušanja, še niso vidni končni učinki, ki bi omogočili primerjavo z dosedanjim modelom. Keywords: stroškovna cena, kalkulacija, stroški, stroškovni nosilci Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 204; Downloads: 34
Full text (1,07 MB) |
2. Načrtovanje proizvodnje prijemala v procesu rokovanja z medom : diplomsko deloEva Seražin, 2020, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo prikazuje celoten potek priprave proizvodnje prijemala v procesu rokovanja z medom. V izhodišču je predstavljeno podjetje, ki izdeluje izdelek.
V jedru se seznanimo z izdelkom, potekom konstruiranja izdelka, pregledom konkurenčne ponudbe na trgu in načrtovanjem proizvodnje izdelka. Pogledamo si izbiro materiala in obdelovalnih strojev in obdelovalnih postopkov, obrazce delovnega poteka, analizo dela in primerjalna obrazca stroškovne kalkulacije za maloserijsko in velikoserijsko proizvodnjo.
Diplomsko delo se zaključi s sklepom, v katerem so ovrednotene teze, cilji, predpostavke in omejitve diplomske naloge.
Diplomska naloga vsebuje tudi poglavje Priloge, kjer so zbrani strojni listi obdelovalnih naprav in obrazci analiz del za jasen prikaz stroškovne kalkulacije. Keywords: Razvoj novega izdelka, Stroškovna kalkulacija, Načrtovanje proizvodnje Published in DKUM: 01.10.2020; Views: 309; Downloads: 20
Full text (2,87 MB) |
3. Izdelava vpenjalne priprave za varjenje ohišja sedeža : magistrsko deloAleš Ipavic, 2020, master's thesis Abstract: V magistrski nalogi je predstavljena izdelava vpenjalne priprave za varjenje ohišja sedeža, ki je bila izdelana v podjetju KAL d.o.o. Vpenjalna priprava, ki se je uporabljala pred izdelavo nove, je bila dotrajana, okvirji sedežev zvarjeni na njej pa niso bili več v okviru zahtevane kakovosti. Z uporabo nove vpenjalne priprave se je skrajšal čas sestave ter zmanjšal izmet. V prvem delu magistrske naloge je prikazana zasnova vpenjalne priprave. V drugem delu so predstavljeni stroji in naprave ter koraki izdelave vpenjalne priprave. V tretjem delu pa je predstavljena stroškovna kalkulacija. Vpenjalna priprava se je izkazala za zelo uporaben izdelek v podjetju. Keywords: Vpenjalna priprava, ohišje sedeža, mehanska obdelava, sestava, stroškovna kalkulacija Published in DKUM: 22.05.2020; Views: 627; Downloads: 87
Full text (3,60 MB) |
4. ANALIZA STROŠKOV V WELLNESS DEJAVNOSTIAndrejka Bauer, 2016, undergraduate thesis Abstract: Wellness x se podobno kot večina vseh drugih podjetij sooča s problemom previsokih stroškov. Vprašanje je, kako zmanjšati stroške poslovanja na najmanjši možni nivo, da bo poslovanje postalo dobičkonosno. Trenutna gospodarska situacija ne kaže, da bi lahko pozitivni poslovni izid dosegli z dvigom cen storitev.
S pomočjo analize stroškov wellnessa po naravnih vrstah so v diplomski nalogi podani predlogi za oblikovanje stroškovnih mest.
Wellness x ne razporeja stroškov na stroškovna mesta, kakor tudi ne na stroškovne nosilce. Odločitev podjetja, sprejeta na podlagi naloge je podrobno proučiti stroške vseh postavk storitev na ceniku in prekinitev obratovanja savn za čas ko ni sezone. Keywords: stroški, analiza stroškov, stroškovna mesta, stroškovni nosilci, kalkulacija, obvladovanje stroškov Published in DKUM: 30.09.2016; Views: 1219; Downloads: 138
Full text (707,54 KB) |
5. |
6. Analiza stroškov izdelave pri ročnem in robotskem varjenju nosilcaDavid Potočnik, 2016, undergraduate thesis Abstract: Diplomska naloga obravnava stroškovno analizo dveh postopkov MAG varjenja, in sicer klasično ročno varjenje in robotsko varjenje za izdelek Nosilec strehe za prtljago. Nosilec strehe za prtljago je eden izmed sestavnih delov za vozila znamke Mercedes-Benz G 270 CDI, G 280 CDI ali G 300 CDI. Sestavljen je iz treh delov, in sicer iz dveh polizdelkov (Nosilec in Ojačitev) ter štirioglate matice M8.
Za namen stroškovne analize obeh postopkov varjenja je bilo potrebno izdelati prototipni izdelek in varilno pripravo, na podlagi česar smo izmerili tehnološke čase in določili ter ocenili stroške. Stroškovno ugodnejši postopek varjenja smo izbrali na podlagi izračuna lastne cene izdelka za operacijo varjenja in dodatne potrebne operacije brušenja s pomočjo obrazca Stroškovna kalkulacija. Izkazalo se je, da je stroškovno ugodnejši in primernejši postopek robotskega MAG varjenja izdelka. Keywords: nosilec, varjenje, tehnološki časi, stroški, stroškovna kalkulacija Published in DKUM: 16.09.2016; Views: 1089; Downloads: 132
Full text (3,78 MB) |
7. VPLIV KONTROLINGA NA USPEŠNOST PODJETJATanita Jeraj, 2016, master's thesis Abstract: V magistrskem delu smo povzeli celotno delo kontrolinga na področju obvladovanja stroškov in prikazali njegov vpliv na uspešnost podjetja.
Delovanje kontrolinga smo v prvem delu opredelili teoretično, v drugem delu pa so spoznanja iz literature uporabljena na praktičnem primeru enega produkta, proizvedenega v podjetju BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje. Cilj je bil prikazati različna področja, metode in orodja, s katerimi kontroling posredno in neposredno vpliva na kazalnike gospodarnosti, likvidnosti in plačilne sposobnosti. Podatke za oceno uspešnosti smo pridobili iz bilance stanja in izkaza poslovnega izida. V zadnjem koraku smo ovrednotili končne rezultate poslovanja podjetja, poiskali razloge za spremembe in prikazali vpliv kontrolinga na uspešnost podjetja. Delo kontrolerja smo tako razvili od preprostih analiz do vpliva na odločitve, ki aktivno posežejo v poslovanje in končne rezultate.
Znotraj področja kontrolinga smo se osredotočili na stroškovne analize, ki smo jih kategorizirali v skupine glede na vrsto stroškov. Teoretično smo opredelili najbolj pogosto uporabljene metode, ki jih je v drugem delu naloge možno zaznati v praktičnem delovanju. Z izbranim projektom smo simulirali analize stroškov preko kalkulacij in stroškovnih mest. Analize smo nadgradili s kontrolniškim projektom, preko katerega je mogoče ne le slediti stroškovnim izboljšavam, temveč tudi graditi računovodstvo odgovornosti in omogočiti utemeljene odločitve vodstva. Keywords: kontroling, uspešnost, stroški, finančni kazalniki, kalkulacija, stroškovna mesta, BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje. Published in DKUM: 10.03.2016; Views: 1504; Downloads: 137
Full text (5,47 MB) |
8. Racionalizacija izdelave namiznih prtovKatja Kelc, 2014, undergraduate thesis Abstract: Hitri tempo življenja nas vedno znova sili k razvijanju takšnega načina dela in življenja, da mu lahko sledimo. Vse, kar se vrti okoli nas, je povezano s časom, zato mnogokrat velja slovenski pregovor: čas je denar.
Diplomsko delo sem razdelila v štiri sklope. V uvodu sem predstavila predmet obravnave diplomskega dela. Drugi del zajema opise dela v delavnici od naročil do končnega izdelka in opise pojmov, kot sta racionalizacija in kronometriranje. Tretji del sestavljajo izračuni in podatki, dobljeni z opažanjem poteka dela v delavnici. V zadnjem, četrtem delu naloge, pa so predstavljeni rezultati, ki sem jih dobila v tretjem delu naloge.
Diplomsko delo zaokrožuje zaključek, ki predstavlja povzetek ključnih ugotovitev. Keywords: racionalizacija, delovni proces, kronometriranje, stroškovna kalkulacija, norma dela Published in DKUM: 14.04.2015; Views: 1320; Downloads: 67
Full text (1,01 MB) |
9. PRESOJA OBRAČUNAVANJA STROŠKOV V DRUŽBI SLOVENSKE ŽELEZNICE D.O.O.Maja Grošl, 2013, undergraduate thesis Abstract: Naloga predstavlja potek zajemanja stroškov v družbi Slovenske železnice – Tovorni promet, d.o.o. Tema se mi je zdela zanimiva, saj sem želela presoditi način zajemanja stroškov v družbi SŽ – TP, d.o.o, predvsem zaradi specifičnosti podjetja.
V teoretičnem delu, ki predstavlja izhodišče za praktični del, sem se omejila na stroške predvsem na neposredne in posredne. Dobila sem pogled v razvrščanje stroškov po stroškovnih mestih in stroškovnih nosilcih ter kaj so kalkulacije in kakšen je njihov namen v podjetjih.
V praktičnem delu naloge sem predstavila železniško storitev v tovornem prometu in sicer Službo za proizvodnjo v družbi SŽ – TP, d.o.o. Predstavila sem primer zajemanja stroškov za 16 procesov osnovne dejavnost tovornega prometa na proizvodni lokaciji Maribor – Tezno. Dobila sem vpogled v module programa SAP R/3, njegove pomanjkljivosti ter v obračunsko kalkulacijo, ki je razčlenjena po stroškovnih mestih in vrstah stroškov. Ker je bil glavni namen naloge proučiti obstoječi sistem zajemanja stroškov v družbi SŽ – TP, d.o.o., sem s pomočjo programa SAP R/3 in s pomočjo internega kontnega plana presodila ali je sistem zajemanja stroškov učinkovit.
Skozi nalogo sem ugotovila ter presodila, da uporaba programa SAP R/3 delno omogoča natančno spremljanje stroškov in je zaradi reorganizacije sistema potreben prilagoditve izboljšav in sprememb. Problem pri zajemanju stroškov predstavljajo zelo različni in številčni procesi dela ter številna stroškovna mesta, kjer ti procesi dela nastajajo. Menim, da bi družbi koristilo, če program SAP nadgradijo in ves sistem usmerijo vanj. Tako bi zmanjšali stroške in omogočili vpogled v višino stroškov družbe in v kalkulacijo stroškov iz proizvodnih lokacij celotne Slovenije. Keywords: stroški, stroškovna mesta, stroškovni nosilci, zajemanje stroškov, kalkulacija. Published in DKUM: 28.10.2014; Views: 1617; Downloads: 153
Full text (1,44 MB) |
10. PRESOJA KALKULACIJE STROŠKOVNE CENE OSKRBNEGA DNE ZA BREZDOMCA V ZAVETIŠČU ZA BREZDOMCE JAVNEGA ZAVODA SOCIO CELJEŠpela Kopriva, 2013, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo, ki je hkrati poslovna raziskava, obravnava presojo kalkulacije stroškovne cene oskrbnega dneva za brezdomca v Zavetišču za brezdomce JZ SOCIO Celje. Del socialnovarstvenega programa oskrbe brezdomcev se financira iz namenskih sredstev MDDSZ in MOC, del sredstev za pokritje nastalih stroškov pa mora zavod zagotoviti iz drugih virov (v nasprotnem primeru izgubi pravico do izvajanja tovrstnega programa). Zato smo se odločili izračunati polno stroškovno ceno oskrbnega dneva za brezdomca v Zavetišču za brezdomce, nato pa jo zožiti za tiste stroške, ki jih pokrijejo namenska sredstva MDDSZ in MOC v izbranem obračunskem obdobju. Takšna zožena stroškovna cena oskrbnega dneva za brezdomca nam da informacijo o tem, koliko stroškov mora zavod pokriti iz drugih virov. Da bi zavodu olajšali delo pri računanju polne in zožene stroškovne cene oskrbnega dneva za brezdomce, smo JZ SOCIO Celje pripravili model v Microsoftovem orodju Excel in postopek izračuna prikazali opisno in nazorno po posameznih korakih. Keywords: javni zavod, socialnovarstvene storitve, stroškovno računovodstvo, kalkulacija, polna stroškovna cena, zožena stroškovna cena Published in DKUM: 28.03.2014; Views: 1588; Downloads: 193
Full text (697,14 KB) |