| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 93
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Strategije za premagovanje stresa na delovnem mestu
Janja Marolt, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V zaključnem delu smo raziskali trenutno stanje na področju stresa na delovnem mestu. Gre za aktualno temo, na katero se vse bolj osredotočajo tudi delodajalci. V teoretičnem delu smo opisali stres in posledice stresa ter razširjenost med prebivalstvom. Postavili smo hipoteze in s pomočjo ankete raziskali stanje v naši okolici. Potrdili smo naša predvidevanja, da stres v modernem svetu predstavlja velik problem. Zelo je prisoten v delovnem okolju, na kar lahko delno vplivamo sami, večji del pa ne, saj v večjem delu na to vplivajo naši nadrejeni oz. vodje organizacij. Z razvojem moderne tehnologije človeštvo močno napreduje, po drugi strani pa nazaduje naša sposobnost komuniciranja, sodelovanja, reševanja konfliktov itd. Težave v odnosih prinašajo nezadovoljstvo in stres. Prav tako nelagodje in stres povzročajo vse hitrejše spremembe, ki pa jim ni vedno enostavno slediti. Še bolj očitno je to pri starejših generacijah. Z uvajanjem ukrepov in prilagajanjem različnim ciljnim skupinam podjetja postopoma prepoznavajo aktualne razmere in se jim prilagajajo.
Keywords: stres, strategije za premagovanje stresa, bolezen modernega časa, stres na delovnem mestu.
Published in DKUM: 06.09.2024; Views: 43; Downloads: 17
.pdf Full text (1,18 MB)

2.
Obvladovanje stresa v delovnem okolju vojakov : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Benjamin Kepec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Zaradi hitrega načina življenja in uvedbe vse bolj zahtevnih delovnih nalog je stres vedno bolj prisoten v našem življenju. V delovnem okolju so vodilni vzroki za stres; preobremenjenost, trpinčenje, slaba razdelitev nalog, slaba organizacija, neprimerne delovne razmere, visoka stopnja odgovornosti ter sama vrsta zaposlitve. Obstajajo tudi različne vrste stresa, opozorilni znaki pa so njihov prvi indikator. Stres ima lahko škodljive posledice tako za posameznika kakor tudi za organizacijo, v kateri opravlja delo. S stresom se spoprijemamo z redno telesno aktivnostjo, tehnikami sproščanja, uravnoteženim delovnim urnikom, iskanjem podpore pri bližnjih ali strokovnjakih ter z razvojem pozitivnih miselnih vzorcev. V zaključnem delu predstavljamo obvladovanje stresa v delovnem okolju vojakov ter raziskavo konkretnih primerov le-tega. Vendar pa, če hočemo bolje spoznati vpliv stresa in rezultat le-tega, moramo najprej opredeliti posamezne pojme, ki se nanašajo na rezultat stresa v vojski. Predstavljamo stres in njegovo obvladovanje v delovnem okolju, ter raziskujemo, kako se mu lahko izognemo ali ga vsaj omilimo. S primerjavami in raziskavami člankov in drugih strokovnih literatur ugotavljamo bistvene ugotovitve razlik med različnimi vrstami pripadnikov Slovenske vojske z že zbranimi analizami ter raziskavami. Ugotovili smo, da se občutje stresa razlikuje glede na vrsto pripadnikov Slovenske vojske. V zaključnem delu preučujemo dolgoročne posledice kroničnega stresa, vključno z izgorelostjo in drugimi psihološkimi ter fizičnimi težavami. Zaključimo lahko, da je celosten pristop k obvladovanju stresa ključnega pomena za zagotavljanje optimalnega delovnega okolja v Slovenski vojski.
Keywords: stres na delovnem mestu, vojaki, delovno okolje, diplomske naloge
Published in DKUM: 28.08.2024; Views: 79; Downloads: 12
.pdf Full text (852,19 KB)

3.
Vpliv dejavnikov stresa na delovnem mestu in zavzetost zaposlenih v podjetju x
Maja Gorišek, 2024, master's thesis

Abstract: S stresom se vsakdo izmed nas srečuje tako v svojem zasebnem življenju kot tudi na delovnem mestu. Stres različno doživljamo in ima na vsakega izmed nas drugačen vpliv. Zato je vedno bolj aktualna tema današnjega časa ravno stres na delovnem mestu in zavzetost zaposlenih. V teoretičnem delu magistrskega dela je obravnavana opredelitev stresa, njegovi simptomi in posledice. Predstavljeni so načini premagovanja stresa tako pri posamezniku kot tudi na ravni organizacije. Obenem je predstavljena tudi zavzetost zaposlenih in možnosti za povečanje le-te. V empiričnem delu magistrskega dela je obravnavana analiza stresa in zavzetosti v izbranem podjetju, ki ponuja možnost vpogleda v dejansko stanje iz teoretičnih izhodišč. S pomočjo rezultatov anketnega vprašalnika v izbranem podjetju smo spoznali, v kolikšni meri njihovi zaposleni občutijo stres na delovnem mestu. Poleg tega smo spoznali njihove najpogostejše posledice stresa in v kolikšni meri so pri zaposlenih prisotne. Ugotovili smo, kateri dejavniki stresa na delovnem mestu so v izbranem podjetju najbolj pogosti in katere metode premagovanja stresa so pri zaposlenih najbolj priljubljene. Spoznali smo tudi, kako so zaposleni ocenili svojo zavzetost organizaciji. Rezultati empiričnega dela so nam ponudili vpogled v analizo stresa in zavzetosti. Z njimi smo zadane hipoteze sprejeli ali ovrgli. Spoznali smo, da moški ne doživljajo stresa statistično značilno bolj od žensk, da obstaja delna negativna korelacija med stresom in zavzetostjo na delovnem mestu ter da skoraj polovica starejših zaposlenih premaguje stres z redno fizično aktivnostjo. Prav tako smo spoznali, da slaba organizacija dela povzroča stres na delovnem mestu.
Keywords: stres na delovnem mestu, vzroki in posledice stresa, načini premagovanja stresa, zavzetost zaposlenih
Published in DKUM: 16.07.2024; Views: 177; Downloads: 56
.pdf Full text (2,88 MB)

4.
Stres na delovnem mestu in spoprijemanje s stresnimi situacijami v zdravstveni negi
Ines Medved, 2024, master's thesis

Abstract: Uvod: Stres je odziv telesa na obremenitev in lahko povzroči številne spremembe v telesu in vedenju posameznika. Na delovnem mestu se stres pojavi, ko so zahteve delovnega mesta večje od sposobnosti zaposlenega in ta tem zahtevam ni več kos. Stres v zdravstveni negi pomembno vpliva na kakovost življenja zaposlenih in zmanjšuje kakovost zdravstvene oskrbe. Metode: V teoretičnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. V empiričnem delu raziskave smo anketirali zaposlene v zdravstveni negi na internem in kirurškem oddelku ene izmed slovenskih bolnišnic. Namen zaključnega dela je raziskati situacije, ki med zaposlenimi v zdravstveni negi povzročajo stres. Cilji zaključnega dela so ugotoviti, katere situacije stres med zaposlenimi v zdravstveni negi najpogosteje povzročajo in kakšne so posledice. Rezultati: V raziskavi je sodelovalo 14 zaposlenih v zdravstveni negi na internem in 26 zaposlenih v zdravstveni negi na kirurškem oddelku ene izmed slovenskih bolnišnic. Ugotovili smo, da anketirani med najpogostejše dejavnike stresa uvrščajo nezadostno število zaposlenih (PV = 4,45) in preobremenjenost (PV = 4,13), kot najbolj pogoste posledice stresa pa prepoznajo premalo časa, posvečenega telesni vadbi (PV = 1,95) in nepravilno prehranjevanje (PV = 2,08). Zaključek: Raziskovanje stresnih situacij na delovnem mestu v zdravstveni negi je ključnega pomena za celovito razumevanje problema in s tem povečanje zadovoljstva zaposlenih, izboljšanje pogojev dela ter zagotavljanje kar najboljše oskrbe pacientov.
Keywords: stres na delovnem mestu, posledice stresa, spoprijemanje s stresom, zdravstvena nega
Published in DKUM: 21.06.2024; Views: 205; Downloads: 59
.pdf Full text (1,24 MB)

5.
Ali so obremenjeni zaposleni dovzetnejši za spletne prevare prek elektronske pošte: mediatorska vloga stresa in utrujenosti : mediatorska vloga stresa in utrujenosti
Nadja Škafar, 2024, master's thesis

Abstract: »Phishing« napadi predstavljajo eno največjih varnostnih tveganj za delovne organizacije. Kljub številnim napredkom na področju kibernetske varnosti ostajajo te ranljive za »phishing« napade, saj je zagotavljanje kibernetske varnosti v veliki meri odvisno tudi od zaposlenih. Za uspešno preprečevanje »phishing« napadov je zato ključno poznavanje dejavnikov in mehanizmov, ki prispevajo k dovzetnosti posameznika za »phishing« e-pošto. Glavni cilj magistrskega dela je bil raziskati, kakšen je odnos med delovnimi obremenitvami (hitrost in količina dela, mentalne in emocionalne delovne obremenitve), stresom na delovnem mestu, utrujenostjo in dovzetnostjo posameznika za »phishing« e-pošto. V raziskavi je sodeloval 101 udeleženec, zaposlen v različnih poklicnih panogah. Rezultati mediacijskih analiz so pokazali, da je utrujenost statistično pomemben mediator odnosa med hitrostjo in količino dela ter dovzetnostjo posameznika za »phishing« e-pošto ter med emocionalnimi delovnimi obremenitvami in dovzetnostjo posameznika za »phishing« e-pošto. Stres na delovnem mestu v nasprotju s predvidenim ne mediira odnosa med omenjenimi spremenljivkami. Dve večji pomanjkljivosti, ki sta pomembno vplivali na izsledke raziskave, sta merjenje dovzetnosti za »phishing« e-pošto z nalogo presojanja e-pošte in heterogenost vzorca. Z raziskavo smo se pridružili sodobnim raziskavam, ki izpostavljajo potrebo po proučevanju povezave med kontekstualnimi dejavniki, notranjim stanjem in dovzetnostjo posameznika za »phishing« e-pošto.
Keywords: dovzetnost za »phishing« e-pošto, delovne obremenitve, stres na delovnem mestu, utrujenost
Published in DKUM: 05.06.2024; Views: 231; Downloads: 24
.pdf Full text (2,81 MB)

6.
Vpliv stresa na delovnem mestu natakarja
Ema Blaznik, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bil ugotoviti, kakšen je vpliv stresa na delovnem mestu natakarja oziroma natakarice. V teoretičnem delu je predstavljeno, kaj sploh je stres, kateri so viri stresa, znaki, posledice in kakšno je spopadanje z njim. Sledijo opis in razlaga stresa na delovnem mestu, viri, znaki in posledice ter načini, kako se spopadati s takšno vrsto stresa. Na koncu teoretičnega dela smo se osredotočili na stres, ki ga doživljajo zaposleni v poklicu natakarja oziroma natakarice, in prav tako na vire, znake in posledice stresa pri njih. Pri teoretičnem delu smo uporabili metodo deskripcije in kompilacije. V raziskovalnem delu diplomskega dela pa je raziskan izključno stres na delovnem mestu natakarja oziroma natakarice. Z anketo smo pridobili odgovore o vplivu stresa na natakarje in natakarice. Ugotovili smo, da so zaposleni v povprečju občasno (od dva- do trikrat tedensko) pod vplivom stresa. Vir stresa, ki najmočneje vpliva na njih, je premalo spoštovanja. Najpogostejši opaženi znaki stresa so nepotrpežljivost, razdražljivost in slaba volja. Kot posledica stresa se najpogosteje pojavijo spremembe razpoloženja. Pri spopadanju s stresom se jih največ odloči za pogovor s prijateljem oziroma prijateljico.
Keywords: stres, stres na delovnem mestu natakarja, natakar in natakarica, vzroki stresa, posledice stresa
Published in DKUM: 03.06.2024; Views: 108; Downloads: 15
.pdf Full text (1,36 MB)

7.
Stres in zadovoljstvo na delovnem mestu v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Anže Berra, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo ugotavljali stopnjo stresa in zadovoljstva na delovnem mestu v zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana. Osredotočili smo se tudi na opis kaj je stres, tehnike kako se soočiti s stresom, kakšno je zadovoljstvo z delom in opisali dejavnike, ki vplivajo na zadovoljstvo zaposlenih in opisali Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana. Rezultati raziskave kažejo, da je glavni razlog za nezadovoljstvo med zaposlenimi preobremenitev. S pomočjo raziskave smo tudi ugotovili, da se zaposleni na delovnem mestu počutijo dobro, ter menijo, da stres na delovnem mestu vpliva na medsebojne odnose. Ugotovili smo tudi, da se zaposleni soočajo s stresom tako, da se pogovorijo z družino, prijatelji, sodelavci. Največ pa jih za soočanje s stresom izvaja športne dejavnosti. Ugotovili smo tudi, da se 23 anketirancev od 50 ne strinja, da so za opravljeno delo primerno nagrajeni. Ugotovili smo tudi, da 17 anketirancev od 50 radi prihajajo na delovno mesto in da se ne strinjajo, da imajo možnost dodatnega izobraževanja in usposabljanja.
Keywords: zadovoljstvo na delovnem mestu, stres na delovnem mestu, zaporski delavci, Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana, diplomske naloge
Published in DKUM: 05.01.2024; Views: 417; Downloads: 47
.pdf Full text (848,40 KB)

8.
Stresne obremenitve delavcev Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Anja Nose, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Stres je danes nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, saj smo vsakodnevno izpostavljeni številnim izzivom, težavam in pritiskom, tako v osebnem kot poklicnem življenju. Čeprav je stres naraven odziv telesa na različne dražljaje in situacije, lahko dolgotrajna izpostavljenost stresu vodi v številne negativne posledice, kot so izgorelost, težave s spanjem, tesnoba, depresija, oslabljena imunost ter celo bolezni srca in ožilja. Stres ima lahko tudi resne posledice na posameznikovo zdravje, počutje in kakovost življenja. Stres je prisoten pri vseh ljudeh ne glede na to, kakšno delo opravljajo. Vendar pa so nekatera delovna mesta bolj stresna kot druga. Ena izmed skupin zaposlenih, ki se srečuje s stresom na delovnem mestu, so zaporski delavci. Delo v zaporu prinaša s seboj posebne izzive, kot so varnostne zahteve, 24-urno dežurstvo, nasilje, izpostavljenost boleznim, nenavadne delovne ure in omejena interakcija z zunanjim svetom. Vse to lahko vodi do fizične in psihološke obremenitve pri zaporskih delavcih, kar lahko negativno vpliva na njihovo zdravje, dobro počutje in učinkovitost na delovnem mestu. Zato je pomembno, da se zavedamo vpliva stresa na naše življenje ter da se učimo učinkovitih strategij obvladovanja stresa, s katerimi lahko zmanjšamo tveganje za razvoj negativnih posledic stresa. Namen diplomskega dela je raziskati stresne obremenitve in njihove posledice na zaporske delavce, ki delajo v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni. V delu je opisan pojem stresa, različni dejavniki, ki vplivajo na nastanek stresa pri delu, ter posledice, kot so izgorelost, zmanjšana storilnost ter zdravstvene težave. V empiričnem delu diplomskega dela so predstavljeni rezultati raziskave, ki je bila izvedena med zaporskimi delavci z namenom ugotavljanja, kateri dejavniki stresa so najbolj prisotni v njihovem delovnem okolju ter kako se ti dejavniki odražajo na njihovem telesnem in duševnem zdravju.
Keywords: stresne obremenitve, zaporski delavci, stres na delovnem mestu, Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni, diplomske naloge
Published in DKUM: 24.07.2023; Views: 603; Downloads: 103
.pdf Full text (1,98 MB)

9.
Merjenje stresa pri zaposlenih v organizaciji "x"
Eva Štefančič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Stres je v 21. stoletju neizogiben na vsakem koraku. V teoretičnem delu diplomske naloge smo obravnavali stres, ki ima ogromno opredelitev. Ena izmed opredelitev je, da je stres fiziološki ali psihološki odziv na notranje ali zunanje stresorje. Spoznali smo, da obstaja ogromno vrst stresa, nekatere so lahko pozitivne in druge negativne. Posameznik gre čez tristopenjski proces, skozi katerega gre v bistvu telo, da se prilagodi stresorju, imenovan prilagoditveni sindrom. Spoznali smo, da se dejavniki delijo na tiste, ki pozvročajo stres na delovnem okolju in tiste izven njega. O stresu lahko sodimo po različnih simptomih, ki jih vidimo in ocenjujemo na podlagi reakcij in posledic. Posledice stresa se kažejo na ravni posameznika in organizacije. Ugotovili smo, da pri posamezniku obstajajo fizični, vedenjski, čustveni in kognitivni simptomi. Prišli smo do spoznanja, da je ključno obvladovanje stresa s strategijami, tehnikami in metodami, katerih namen je zmanjšati raven stresa v življenju posameznika. Pomembno je tudi preprečevanje delovnega stresa, saj s tem organizacija zmanjša tako zdravstvena tveganja za posameznike kot tudi stroške same organizacije. V empiričnem delu smo izmerili stopnjo stresa pri izbranih skupinah zaposlenih v organizaciji »x« in si pri analizi pomagali z literaturo iz teoretičnega dela. Prišli smo do naslednjih ugotovitev: v podjetju »x« sta najpogostejša vzroka za stres časovni pritisk in preobremenjenost, zaposleni v podjetju »x« doživljajo visoko stopnjo stresa, moški doživljajo višjo stopnjo stresa kot ženske, podjetje »x« nima razvitega sistemskega preprečevanja in obvladovanja stresa ter najpogostejši posledici visoke stopnje stresa v podjetju »x« sta težko pridobivanje novega osebja in odpoved zaposlenih. Priporočila podjetju »x« za zmanjševanje stresa so uvedba delavnic in programov, vključevanje zaposlenih v strateško odločanje, pravična razdelitev nalog, redna izobraževanja o obvladovanju stresa ter teambuildingi idr.
Keywords: stres na delovnem mestu, stresorji, simptomi stresa, posledice stresa, preprečevanje in obvladovanje stresa
Published in DKUM: 12.10.2022; Views: 806; Downloads: 252
.pdf Full text (800,66 KB)

10.
Problematika stresa in izgorelosti pri nepremičninskih posrednikih
Vanessa Kacjan, 2022, master's thesis

Abstract: Pri definiranju stresa so pomembne različne opredelitve, teorije in modeli stresa. Prva opredelitev, ki sta jo podala Holmes in Rahe, se osredotoča na zunanje vire stresa in predlaga, da do stresne reakcije pride zaradi zunanjih dražljajev. Večji kot je pritisk na posameznika, večja je možnost, da mu bo ta podlegel. Selye se je osredotočal na stres kot reakcijo, oziroma kot fiziološki odziv na škodljivi dražljaj, ki poteka v treh fazah: v prvi se telo na stres odzove z opozorilno reakcijo. V drugi stopnji – stopnji upora, se telo pripravi na spopad s stresom. Ko pa stres prične presegati posameznikove zmogljivosti, pride do končne faze – izčrpanosti. Zadnja faza doživljanja stresa je stanje izgorelosti oziroma burnout. Takrat telo pregori in tako podleže pritisku. Pojem izgorelost se običajno pojavi v kontekstu delovnega okolja. Delovna izgorelost obsega tri dimenzije: izčrpanost (izgorelost na čustveni ravni), cinizem (depersonalizacija) in izguba strokovne oziroma poklicne učinkovitosti. Poučevanje stresa in izgorelosti pri nepremičninskih posrednikih je smiselno zaradi velikega pritiska, ki je vsakodnevno prisoten na delovnem mestu, še posebej v situacijah, kjer zaposleni opravlja delo z ljudmi. Delu s strankami pripisujemo visoko raven stresa prav zaradi človeškega stika, ki s seboj prinese čustva in čustvene reakcije. Pri obvladovanju in preprečevanju stresa bi se tako morali pogovarjati že o preventivi.
Keywords: Stres, stres na delovnem mestu, stresorji, izgorelost, burnout, nepremičninski posrednik
Published in DKUM: 27.06.2022; Views: 777; Downloads: 150
.pdf Full text (2,20 MB)

Search done in 0.29 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica