| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 149
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Optimizacija aplikacijskih strežnikov v velikem podjetju
Iztok Kirm, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V velikem telekomunikacijskem podjetju se za delovanje poslovnih aplikacij še vedno v veliki meri uporablja aplikacijske strežnike. Vzdrževanje in upravljanje velikega števila različnih tipov aplikacijskih strežnikov predstavlja za podjetje velik izziv. V diplomskem delu predstavljamo možnosti optimizacije aplikacijskih strežnikov, predvsem na račun zmanjšanja števila različnih platform in verzij ter prehoda na odprtokodne rešitve. Nujna je preudarna izbira platforme za delovanje poslovnih aplikacij. Te so namreč izredno pomembne za poslovni proces. Od njih je odvisno, ali bodo storitve delovale nemoteno in ali bo podpora procesom ter zaposlenim kakovostna in visoko razpoložljiva; posledično bodo tudi stranke zadovoljne, ker bodo poslovni procesi potekali hitro in zanesljivo. Podjetja se čedalje bolj posvečajo optimizaciji poslovanja. Sem sodi tudi varčevanje pri porabi sredstev za platforme, na katerih delujejo aplikacije. Cena licenc aplikacijskih strežnikov se vsako leto povečuje in za podjetje predstavlja velik strošek, zlasti če ima okoli 270 stalno delujočih aplikacijskih strežnikov. Spreminjanje platform, na katerih tečejo aplikacije, je velik izziv. Obstoječe aplikacije je treba predelati in prilagoditi na delovanje na novi platformi. Ob kadrovskem pomanjkanju razvijalcev je to velika težava. Naredili smo analizo stanja in alternativno rešitev primerjali z obstoječo.
Keywords: aplikacijski strežnik, optimizacija, telekomunikacijsko podjetje, Wildfly, Weblogic
Published in DKUM: 03.06.2024; Views: 120; Downloads: 16
.pdf Full text (1,34 MB)

2.
Centralno upravljanje terminalov za odpiranje vrat : diplomsko delo
Rok Mihailović Krpan, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bil izdelava terminalov z RFID (angl. Radio Frequency Identification) čitalcem, ki jih lahko nadziramo prek centralnega administrativnega vmesnika. Sistem je sestavljen iz oblačnega sistema za upravljanje in samega terminala. V diplomskem delu najprej definiramo protokol izvedbe. Nato se premaknemo na izdelavo dostopnih terminalov, kjer sproti proučujemo potrebne stvari za izdelavo terminala in težave, ki jih moramo rešiti. Po izdelanem terminalu se lotimo izdelave oblačnega sistema, prek katerega ga bomo lahko upravljali. Zatem se lotimo še izvedbe programske opreme za sam terminal, ki komunicira s centralnim oblačnim sistemom. Na koncu se lotimo še testiranja celotnega sistema in premislimo, kje so možnosti za bodoče nadgradnje in izboljšave.
Keywords: Raspberry Pi, gRPC, RFID, spletna aplikacija, strežnik, Go, Vue
Published in DKUM: 22.05.2024; Views: 247; Downloads: 26
.pdf Full text (2,60 MB)

3.
Razvoj IIoT vmesnikov za procesno avtomatizacijo : magistrsko delo
Dominik Bajec, 2023, master's thesis

Abstract: Zaradi naraščajoče potrebe po upravljanju procesov na daljavo in prilagajanju ali spreminjanju obstoječih regulatorjev smo razvili vmesnik IIoT za procesno avtomatizacijo. Vmesnik IIoT je sestavljen iz strojne naprave IIoT, ki jo povežemo s senzorjem in aktuatorjem, in strežnika, s katerim sprejemamo podatke senzorjev in nadzorujemo proces. Vmesnik IIoT je mogoče namestiti v analogne signalne povezave sistema vodenja proizvodnega procesa. Lokalni regulator deluje nemoteno in naprava IIoT ne vpliva na njegovo delovanje. Lokalni regulator in vmesnik IIoT istočasno sprejemata podatke iz senzorja, medtem ko vmesnik IIoT odloča, ali bo z aktuatorjem krmilil lokalni regulator ali oddaljen regulator.
Keywords: industrijski internet stvari, protokol MQTT, procesna avtomatizacija, mikrokrmilnik, strežnik
Published in DKUM: 01.03.2024; Views: 445; Downloads: 51
.pdf Full text (3,78 MB)

4.
Uporaba Arduino platforme in QR kode v sistemu pametnega doma : diplomsko delo
Miloica Brašanac, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava razvoj enostavnega in univerzalnega pametnega sistema, primernega za implementacijo v pametni dom. Pri izdelavi sistema smo uporabili elemente avtomatizacije in daljinskega vodenja, tako da delovanje sistema temelji na uporabi QR kode za upravljanje naprav na daljavo. Pomembne lastnosti tega sistema sta enostavna zgradba in široko področje uporabe. Za izdelavo in praktični prikaz delovanja sistema na eksperimentalni plošči smo potrebovali mikrokrmilnik, rele in ventilator. Kot rezultat smo dobili enostaven in funkcionalen sistem, idealen za nadgradnjo in praktično implementacijo v že obstoječe sisteme v hiši. Z uvedbo tega pametnega sistema si lahko z minimalno opremo in stroški olajšamo marsikatero dejavnost v domu.
Keywords: Avtomatizacija, QR koda, Arduino IDE, Mikrokrmilnik ESP 32, Strežnik, Internet stvari
Published in DKUM: 18.01.2024; Views: 306; Downloads: 38
.pdf Full text (1,90 MB)

5.
Upravljanje pametnega doma z aplikacijo openhab
Matej Kotnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta predstavljeni nastavitev in uporaba aplikacije OpenHAB. Aplikacija omogoča lokalni nadzor in avtomatizacijo naprav v pametnem domu, kar je predstavljeno na konkretnih primerih. Delo obsega namestitev aplikacije OpenHAB na Linux OS, razvoj lastnih naprav za pametni dom, povezovanje naprav, avtomatizacijo in izdelavo uporabniškega vmesnika. Namen je tako informativni za nove uporabnike kot poučni za razvijalce začetnike. Uporabljeni sta izkustvena in raziskovalna metoda. Vsebina je zasnovana na lastnem znanju o napravah in programiranju iz izkušenj v jeziku C++ in Javi. Napredni tehnični ukazi so podprti z literaturo. Rezultat dela je delujoča aplikacija OpenHAB, ki jo uporabljajo vsi domači. Med raziskovanjem smo ugotovili, da so potrebne izboljšave pri obdelavi prejetih podatkov od naprav v aplikaciji OpenHAB ter avtomatizacija dodajanja naprav, saj je delo z nastavitvami veliko naprav precej zamudno.
Keywords: avtomatizacija, strežnik, OpenHAB, mikrokrmilnik, Arduino
Published in DKUM: 16.01.2024; Views: 355; Downloads: 29
.pdf Full text (3,12 MB)

6.
Razvoj aplikacije za testiranje vhodno-izhodnih signalov v ogrodju .net core : diplomsko delo
Rok Kebelj, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V sodelovanju s podjetjem Trac d.o.o. smo v okviru diplomske naloge razvili sistem modela odjemalec-strežnik, kot pripomoček pri testiranju signalov. Po razvoju sistema v proizvodnem procesu je potrebno preizkusiti vsak signal elementa posebej. Z aplikacijo smo želeli zmanjšati možnost napak med preizkušanjem, ga pohitriti in narediti uporabniku bolj preprosto. Delovanje aplikacije zajema vse od priprave na testiranje, samega preizkušanja signalov in vse do končnega kreiranja poročila. Izdelana rešitev stremi k zagotavljanju transparentnosti in sledljivosti zabeleženih informacij v času opravljanja testnih procedur nad signali.
Keywords: kvalifikacije vgradnje, arhitektura odjemalec-strežnik, ogrodje .NET Core, transparentnost, sledljivost
Published in DKUM: 21.09.2023; Views: 433; Downloads: 51
.pdf Full text (3,24 MB)

7.
Primerjava hitrosti izrisa spletne strani na odjemalcu in strežniku
Lenart Velkavrh, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Spletni brskalniki izrisujejo spletne strani na podlagi modela DOM, ki ga prevedejo iz HTML dokumenta, ali pa ga ustvarijo s programom, napisanem v jeziku JavaScript. V prvem primeru izris poteka na strežniku (SSR), v drugem primeru pa pri uporabniku (CSR). Končni rezultat je enak – prikazana spletna stran na uporabnikovem zaslonu. Vsak način izrisa ima svoje prednosti in pomanjkljivosti. V diplomskem delu smo izdelali dve vizualno skoraj identični spletni strani, ki se razlikujeta zgolj v načinu izrisa. Prva se izriše na uporabnikovi napravi z JavaScript programom, druga pa do naprave pride v obliki HTML dokumenta. Metrike za merjenje hitrosti izrisa smo opisali in izmerili s pomočjo vgrajenih orodij v dveh trenutno najbolj popularnih brskalnikih na svetu – Chrome in Safari. Z meritvami smo opredelili prednosti in pomanjkljivosti različnih načinov izrisa spletnih strani.
Keywords: spletna stran, izris spletne strani, odjemalec, strežnik, primerjava hitrosti
Published in DKUM: 22.02.2023; Views: 584; Downloads: 29
.pdf Full text (3,80 MB)

8.
Primerjava števila in kvalitete imputacije genotipov polimorfizmov posameznega nukleotida pridobljenih s HRC in TOPMed imputacijskim serverjem
Almir Softić, 2022, master's thesis

Abstract: Uvod: Imputacija genotipskih podatkov je postala že vsakdanje orodje za uporabo na področju človeške genetike, ki predvideva in vstavlja manjkajoče genetske podatke med posameznimi biooznačevalci glede na različice, ki so že določene na referenčnem panelu predhodno sekvenciranih posameznikov. Učinkovitost trenutnih metod imputacije je privedla do pojava brezplačnih spletnih storitev imputacije genotipa, ki bistveno povečajo statistično moč ter so bistvenega pomena pri metaanalizah gensko povezanih študij. Metode: Za pripravo surovih genotipskih podatkov na imputacijo smo uporabili program PLINK, programski jezik R in operacijski sistem Linux. Datoteke smo naložili na Michigan (HRC za ang. Haplotype Reference Consortium) in TOPMed imputacijska strežnika, jih po imputaciji ustrezno združili ter prešteli filtrirane (Rsq > 0,3) in nefiltrirane (Rsq > 0,0) različice. Rezultate smo statistično primerjali in dokazali, kateri imputacijski strežnik je učinkovitejši. Rezultati: Na podlagi Wilcoxonovega testa predznačenih rangov pri številu nefiltriranih različic in statistične primerjave filtriranih različic (Rsq > 0,3) s pomočjo parnega T-testa smo na podlagi obeh testov ugotovili, da lahko s strežnikom TopMED panel statistično značilno imputiramo večje število manjkajočih polimorfizmov kot s strežnikom HRC. Razprava in sklep: Z uporabo dveh imputacijskih strežnikov smo dokazali, da pride do bistvenih razlik pri številu imputiranih različic in je za kvaliteto študije pomembno, katerega se raziskovalec odloči uporabiti v praksi.
Keywords: genotip, imputacija, TOPMed, HRC, imputacijski strežnik
Published in DKUM: 19.12.2022; Views: 584; Downloads: 48
.pdf Full text (794,87 KB)

9.
Pogoste ranljivosti spletnih aplikacij in vpliv aplikacijskega požarnega zidu na njihovo varnost : diplomsko delo
Vid Sovič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Spletne aplikacije so v današnjem času postale ključni del naših dejavnosti v vsakdanjem življenju, kot so na primer zabava, krajšanje časa, raziskovanje in poslovanje. Z vsemi omenjenimi dejavnostmi obstaja možnost, da pride do izkoriščanja teh spletnih storitev z znanimi tipi napadov. Glavni namen diplomskega dela je bil, spoznati deset najpogostejših tipov ranljivosti, predstavljenih v seznamu OWASP iz leta 2021. V sklopu zaključnega dela smo izvedli eksperiment, kjer smo ranljive aplikacije najprej predstavili in demonstrirali prisotno ranljivost, ter v nadaljevanju preizkusili vpliv aplikacijskega požarnega zidu imenovanega ModSecurity. Ugotovili smo, da aplikacijski požarni zid bolje ščiti pred pomanljkljivostmi, ki v zahtevah pošiljajo znano škodljivo in zlonamerno kodo, kot na primer vrivanje stavkov SQL ali ukazne kode. Ranljivosti, ki so povezane z zasnovo aplikacije in površnostjo pri postavitvi, pa v tem primeru niso bile zaščitene.
Keywords: spletne ranljivosti, aplikacijski požarni zid, OWASP, spletni strežnik, vrivanje zlonamernih stavkov, neustrezna kontrola dostopa, ModSecurity, spletna aplikacija
Published in DKUM: 07.11.2022; Views: 639; Downloads: 71
.pdf Full text (2,46 MB)

10.
Sistem za pametni nadzor luči : diplomsko delo
Jan Hauptman, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bila izdelava pametnega sistema za nadzorovanje različnih tipov luči. Sistem je sestavljen iz treh različnih zunanjih enot, pri čemer vsaka služi svoji svojemu tipu luči, centralnega strežnika in spletne aplikacije, ki predstavlja uporabniški vmesnik. Najprej predstavimo že obstoječe sisteme za pametne domove in sisteme za pametni nadzor luči. V nadaljevanju opišemo komponente in postopke potrebne za izdelavo. Opišemo tako implementacijo kot tudi integracijo celotnega sistema. Sistem je sestavljen iz spletne aplikacije, preko katere uporabnik pošlje zahtevo na strežnik, strežnika ki teče na računalniku Raspberry Pi in obdela prejete informacije, ter jih pošlje na ustrezno zunanjo enoto, na kateri se nato ukaz izvede.
Keywords: pametni dom, LED luči, internet stvari, Raspberry Pi, spletna aplikacija, strežnik
Published in DKUM: 26.10.2022; Views: 585; Downloads: 88
.pdf Full text (2,48 MB)

Search done in 0.22 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica