| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 10
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Razpoznava objektov ter napovedovanje njihovega obnašanja v aplikacijah za avtonomno vožnjo : magistrsko delo
Niko Kolar, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo se osredotočili na raziskovanje in implementacijo sistema za avtonomno vožnjo, ki služi kot osnova za sprejemanje odločitev. Informacije iz okolice vozila pridobivamo zgolj s pomočjo kamere. Za implementacijo smo uporabili dve vrsti kamer, in sicer monokularno ter stereo. Nad podatki monokularne kamere smo implementirali algoritme za prepoznavanje objektov v okolici vozila, sledenje tem objektom skozi zaporedje slik, zaznavanje voznega pasu, določanje pozicije vozila na njem in ocenjevanje časa do roba vozišča. Podatke stereo kamere smo uporabili za določanje razdalje do prepoznanih objektov ter konstrukcijo 3D strukture okolice premikajočega se vozila.
Keywords: avtonomna vožnja, stereo vid, računalniški vid, konvolucijske nevronske mreže
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 16
.pdf Full text (3,98 MB)

2.
Določanje razdalje do predmeta s pomočjo strojnega vida : diplomsko delo
Matic Krepek, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena uporaba strojnega vida za merjenje razdalje med opazovanim objektom in kamero, s čimer se definira tri prostostne stopnje, ki opišejo položaj predmeta v prostoru oz. njegovo pozicijo. Za popolno definiranje predmeta v prostoru je poleg njegove pozicije potrebna še orientacija, ki je v obravnavanem delu poenostavljena in vnaprej znana. V tem primeru zaznava globine zadostuje za robotsko manipulacijo predmeta. Cilj diplomskega dela je izdelava sistema 3D strojnega vida s kar se da natančno zaznavo razdalje do predmeta. Predstavljena sta dva različna pristopa. Prvi pristop je z uporabo ene kamere in na podlagi eksperimenta ugotoviti funkcijo globine v odvisnosti od površine predmeta na zajeti sliki ter v oddaljenosti središča predmeta od središča zajete slike. Drugi pristop je z dvema kamerama in tako imenovanim stereo vidom, s katerim lahko s pomočjo dveh zajetih slik z dveh različnih vnaprej znanih zornih kotov pridobimo 3D informacije o predmetu. V namen zajema in obdelave slik je bil uporabljen programski paket MATLAB. Uporabljeni sta bili dve spletni kameri Logitech “C920 HD PRO”, ki sta bili vpeti v ohišje, slednje pa je bilo pritrjeno na stojalo. Razdalja med kamerama in objektom se je tekom izvajanja eksperimenta spreminjala. V diplomskem delu so predstavljeni rezultati testiranj obeh razvitih pristopov.
Keywords: strojni vid, stereo vid, zaznavanje globine, kamera, MATLAB
Published in DKUM: 04.03.2024; Views: 297; Downloads: 33
.pdf Full text (1,41 MB)

3.
Uporaba stereo vida za tridimenzionalno zaznavanje objektov v proizvodnih sistemih : magistrsko delo
Marko Marković, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo opisuje eksperimentalni pristop pri uporabi stereo vida za tridimenzionalno zaznavo objektov v proizvodnih sistemih. V delu je opisan postopek, kako z nizkocenovno opremo lahko zajemamo optične informacije, s katerimi razen širine in dolžine dobimo še tretjo dimenzijo, globino. Podana je osnovna razlaga pomembnih pojmov strojnega vida ter prikaz na primerih v praksi. Prikazana je kalibracija sistema v programskem okolju Matlab ter rezultati v pogledu globinskega zemljevida. Razloženi sta težavi, s katerima smo se soočili med delom. Naša glavna naloga je pridobiti tretjo dimenzijo iz zajetih slik in razviti sistem, ki se bo testiral s primeri realnih objektov iz proizvodnega okolja.
Keywords: stereo vid, strojni vid, kalibracija, globinski zemljevid, Matlab, proizvodni sistemi
Published in DKUM: 24.04.2023; Views: 565; Downloads: 36
.pdf Full text (3,12 MB)

4.
Razvoj metode za spremljanje rasti razpoke na površini materiala med obratovanjem
Bruno Glaser, 2018, doctoral dissertation

Abstract: Z namenom preprečitve porušitve konstrukcije zaradi razpoke, ki bi nastala med obratovanjem v linearno-elastičnem območju obremenjevanja, je bilo potrebno razviti metodo za spremljanje rasti razpoke na površini materiala. V okviru naloge sta bila razvita merilna elektronska sistema za merjenje deformacij Dynastrain, kot tudi stroj za dinamično ciklično utrujanje Rotech, ki je bil dodatno opremljen z večkanalnim merilnim sistemom National Instruments. V nalogi je analizirano utrujenostno obnašanje upogibnega nosilca z začetno površinsko razpoko, izdelanega iz konstrukcijskega jekla S690, ki se uporablja na visoko obremenjenih dinamičnih konstrukcijah. Spremembe deformacije v odvisnosti od števila ciklov in višine obremenitve so bile merjene z merilnimi lističi vzdolž roba razpoke. Zaradi utrujenostne rasti razpoke je prišlo do relaksacij deformacij, ki so bile zajete v analizo in konstrukcijo kalibracijske krivulje. Kalibracijska krivulja kaže višino relaksacije posameznega merilnega lističa oz. je definirana na posameznem mestu na površini v odvisnosti od položaja razpoke. Za potrditev rezultatov in primerjavo izmerjenih deformacij z merilnimi lističi smo numerično z metodo končnih elementov (MKE) izračunali deformacije v posameznih fazah rasti utrujenostne razpoke. Dodatno je bila narejena primerjava med rezultati deformacij iz analize MKE in rezultati posnetimi s stereo-optično metodo sistema ARAMIS, ki je tudi pokazala dobro ujemanje vseh treh načinov določanja deformacij v linearno-elastičnem območju obremenjevanja. Ugotovljeno je, da merilni lističi dajo verodostojne rezultate pri nizkih linearno-elastičnih obremenitvah, vendar v območju višjih cikličnih obremenitev, v bližini meje elastičnosti, rezultati ne kažejo več linearne odvisnosti. Nasprotno temu stereo-optična metoda v začetni fazi obremenjevanja pri nizkih obremenitvah kaže večji raztros vrednosti deformacij, ki se pri nadaljnjem obremenjevanju z višjimi obremenitvami zmanjšuje in dobimo primerljive rezultate deformacij, kot smo jih izračunali z analizami MKE na različnih delih površine. Razvita metoda merjenja relaksacij deformacij z merilnimi lističi omogoča spremljanje rasti utrujenostne razpoke v globino prereza nosilca med upogibnim obremenjevanjem na osnovi predhodno definirane kalibracijske krivulje. S tem je omogočeno pravočasno zaznavanje rasti utrujenostne razpoke za preprečitev nenadne porušitve nosilca.
Keywords: rast razpoke, uporovni merilni lističi, stereo-optične metode, digitalna stereo grametrija, utrujanje, utrujenostna rast razpoke
Published in DKUM: 19.12.2018; Views: 1796; Downloads: 282
.pdf Full text (7,99 MB)

5.
STEREO VID
Smiljan Lampret, 2017, diploma project paper

Abstract: Stereo vid je pomembno področje v industrijski avtomatizaciji in igralni industriji. V diplomskem delu je opisano, kako s sistemom dveh kamer generirati sliko, ki nam zraven višine in širine poda še tretjo dimenzijo, globino. S pomočjo programskega orodja Matlab je prikazana kalibracija sistema kamer ter končna slika globinskega zemljevida. Podan je podroben opis pomembnih pojmov, opis kamere, algoritmov in kalibracije. Glavni cilj naloge je prikaz globinskega zemljevida in primerjava tega z zemljevidom, pridobljenim z Microsoftovo igralno konzolo kinect.algoritmov in kalibracije. Glavni cilj naloge je prikaz globinskega zemljevida in primerjava tega z zemljevidom, pridobljenim z Microsoftovo igralno konzolo kinect.
Keywords: stereo vid, kalibracija, globinski zemljevid, Matlab
Published in DKUM: 29.01.2018; Views: 2065; Downloads: 175
.pdf Full text (1,50 MB)

6.
Zaznavanje krožnih oblik v 2D in 3D prostoru z uporabo stereo kamere
Peter Fekonja, 2016, diploma project paper

Abstract: V zaključnem delu predstavimo razvoj in delovanje programa za iskanje, prepoznavo in razvrščanje krožnih oblik v stereo sliki. Podan bo pregled uporabljenih algoritmov in metod za reševanje tega problema, na kratko pa opisanih še nekaj ostalih metod s tega področja. Podrobneje so opisani posamezni koraki v postopkih načrtovanja in realizacije projekta. Na kratko je predstavljena uporabljena strojna oprema, ter njene prednosti in pomanjkljivosti. Naloga se v nadaljevanju osredotoča na programski vidik reševanja problema. S stereo kamere zajemamo 3D slike, s pomočjo katerih lahko izračunamo globinsko sliko prostora. Na dobljeni globinski sliki iščemo kroge, ki predstavljajo okrogle predmete v prostoru. Z uporabo samo ene slike lahko enak prizor analiziramo v 2D pogledu. Z iskanjem, obdelavo, primerjanjem robov in podatkov iz obeh pristopov lahko dobimo precej zanesljiv način zaznave krožnih oblik v sliki.
Keywords: stereo kamera, dispariteta, globinske slike, iskanje robov, strojni vid, 3D slike, prepoznavanje vzorcev, iskanje krogov
Published in DKUM: 22.03.2017; Views: 1949; Downloads: 212
.pdf Full text (2,06 MB)

7.
MODIFIKACIJA MEHANIZMA ROBOTSKEGA STEREO VIDA
David Rožmarin, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sem predstavil osnove robotskih sistemov, servo pogonov ter gonil v strojnih elementih. Naloga vsebuje opis robotskega stereo vida, njegovo delovanje, sestavo ter pogon. Obširno je opisana modifikacija mehanizma, izdelava oz. dodelava nestandardnih strojnih elementov s pomočjo programskega paketa CATIA ter izdelava delavniških risb. Predstavljen je opis izdelave novega povezovalnega vezja s pomočjo programskega paketa EAGLE in fizična izdelava tiskanega vezja. Na kratko sem opisal tudi elektronski in programski del projekta robotskega stereo vida, ki sta ju bolj podrobneje obdelala moja sošolca, s katerima sem sodeloval pri projektu. Cilj naloge je bil usvojiti znanje o sestavnih delih stereo vida ter njegovega delovanja in uporabe, pridobiti znanje o strojnih elementih in konstruiranju s programskimi paketi CATIA, EAGLE in se poučiti o osnovah LabView-a. Seveda je bilo zelo pomembno, da smo mehanizem spravili v pogon, ga vseskozi preizkušali, testirali in poskušali odpraviti morebitne napake ter ga nadgradili z izboljšavami oz. preučevali, da bi deloval kar najbolje.
Keywords: robotski sistemi, stereo vid, konstruiranje
Published in DKUM: 15.11.2012; Views: 1875; Downloads: 127
.pdf Full text (3,95 MB)

8.
STEREOSKOPSKA 3D ANIMACIJA
Matej Pevec, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo predstavili stereoskopijo, ki je v zadnjem času v zelo velikem razmahu. Predstavili smo načine gledanja in prikazovanja stereoskopskih vsebin, kajti tako za njihovo gledanje kot za njihovo prikazovanje potrebujemo v večini temu posebej namenjeno opremo. Da je ogled stereoskopskih vsebin sploh mogoč, je treba te vsebine tudi distribuirati do uporabnikov; tako smo predstavili formate stereoskopskih vsebin za distribucijo prek različnih distribucijskih poti. Za podkrepitev vseh teorij smo s programom Autodesk Maya izdelali krajšo stereoskopsko 3D-animacijo. Problem pri vsem tem je, ali te metode in tehnike dajejo uporabnikom tisto, kar želijo, ter ali so te tehnike in metode res najboljše. S preučitvijo vseh teh tehnik smo ugotovili, da zdajšnje tehnike niso ravno optimalne in da je možnosti za razvoj v tej smeri še veliko.
Keywords: Stereoskopija, stereoskopska 3D animacija, 3D-očala, stereo kamera, upodabljanje, stereoskopski predvajalnik
Published in DKUM: 26.04.2012; Views: 8526; Downloads: 284
.pdf Full text (3,72 MB)

9.
STEREO VID Z DVEMA KAMERAMA IN 3D OČALI
Simon Nemec, 2011, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomskem delu opisujemo postopke za generiranje stereo slike s pomočjo dveh spletnih kamer. Te postopke kasneje tudi uporabimo pri izdelavi testne aplikacije. Najprej predstavimo teorijo stereo vida, očala za gledanje 3D slike in model stereo kamere. Podrobno opišemo kalibracijo kamer, rektifikacijo slik in generiranje 3D slike. V nadaljevanju predstavimo prototipno aplikacijo in opišemo uporabljene funkcije iz knjižnice OpenCV. Diplomsko nalogo sklenemo s predstavitvijo rezultatov in z diskusijo, opredelimo pa tudi nadaljnje možne izboljšave testne aplikacije.
Keywords: stereo vid, kamera, 3D, OpenCV, EmguCV
Published in DKUM: 16.09.2011; Views: 2552; Downloads: 243
.pdf Full text (2,71 MB)

10.
MERJENJE RAZDALJE S STEREO VIDOM
Mitja Repinc, 2009, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen razvoj in konstruiranje mehanizma za merjenje razdalje s pomočjo stereo vida. Za merjenje so na izdelan mehanizem pritrjene kamere. Prikazan je postopek od postavitve problema, iskanja rešitev, konstruiranja in modeliranja s programskimi orodji AutoCAD in Catia vse do izdelave mehanizma. Prikazan je razvoj direktnega kinematičnega modela mehanizma, ki je potreben za izvedbo algoritma za izračun razdalje do znanega opazovanega predmeta.
Keywords: robotika, stereo vid, direktni in inverzni kinematični model, on-line merjenje razdalje
Published in DKUM: 01.06.2009; Views: 3380; Downloads: 191
.pdf Full text (3,48 MB)

Search done in 0.27 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica