| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 57
First pagePrevious page123456Next pageLast page
1.
Zasnova urbanega središča za mlade v Murski Soboti : magistrsko delo
Ajša Cigüt, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo podaja predlog za revitalizacijo središča mesta Murska Sobota in kot ključno temo obravnava izzive ene izmed najbolj ranljivih skupin, mladih. Mladi in mlade družine se soočajo z nizkimi dohodki, željo po osamosvojitvi in selitvi iz domov svojih staršev ter vključevanjem v aktivno urbano življenje. Mesto Murska Sobota, kot celotna Pomurska regija, se srečuje s pomanjkanjem cenovno dostopnih, sodobnih in privlačno zasnovanih stanovanj, kar vodi v izseljevanje mladih v ostale statistične regije. Poleg tega je izseljevanje mladih spodbudilo tudi pomanjkanje podjetniških, razvojnih, inovacijskih in izobraževalnih dejavnosti. Ti dejavniki skupaj prispevajo k demografski in gospodarski stagnaciji Murske Sobote. V okviru naloge so podana teoretska izhodišča, prostorska analiza obravnavanega območja in predlog idejne urbanistično-arhitekturne rešitve Urbanega središča za mlade. Predlogi in rešitve so osredotočeni na potrebno stanovanjsko gradnjo, ki je prilagojena mladim, ter implementacijo novih hibridnih in urbanotvornih vsebin, usmerjenih v razvoj, inovacije in izobraževanje. Lokacija v središču mesta bo mladim omogočala dostop do obstoječih storitev in dejavnosti, hkrati pa ima potencial za oživitev mestnega jedra in vključitev mladih v mestno tkivo. Izbrana vsebina stremi k izboljšanju kakovosti življenja v mestu, povečanju socialne vključenosti vseh prebivalcev s poudarkom na mladih in končnim ciljem razvoja in dviga konkurenčnosti Murske Sobote kot mesta.
Keywords: mladi, arhitektura, revitalizacija, Murska Sobota, stanovanjska problematika mladih, hibridni program, revitalizacija mestnega središča, stanovanja za mlade
Published in DKUM: 24.09.2024; Views: 0; Downloads: 277
.pdf Full text (65,87 MB)

2.
Role of housing in new centrality areas: Rt2-C Maribor : master thesis
Enis Beqiri, 2024, master's thesis

Abstract: Med dinamično preobrazbo urbanih središč se je koncept centralnosti v urbanističnem načrtovanju razvil, da bi izpolnil nove družbeno-ekonomske, kulturne in ekološke zahteve. Diplomsko delo obravnava osrednjo vlogo stanovanj v kontekstu vzpostavljanja ali definiranja središčnih območij mesta s poudarkom na območju centra Rotuš 2 v Mariboru v Sloveniji. Preučuje, kako lahko stanovanjska dinamika oblikuje naravo, funk-cionalnost in trajnost takih mestnih jeder. Študija spodbuja vključujoč stanovanjski pristop, mešano rabo in pobude strateškega urbanega oblikovanja za ustvarjanje živahnih, prožnih in bivalnih osrednjih območij sodobnega mesta.
Keywords: Maribor, stanovanja, nova centralost, urbana transformacija, inkluzivnost, trajnost, nova urbana središča, stanovanjske soseske
Published in DKUM: 19.09.2024; Views: 0; Downloads: 162
.pdf Full text (276,50 MB)

3.
Pravna ureditev osebnih služnosti : magistrsko delo
Tim Ograjenšek, 2024, master's thesis

Abstract: Služnost je omejena stvarna pravica na tuji stvari, ki njenega imetnika upravičuje, da tujo stvar uporablja oziroma da od lastnika tuje stvari zahteva, da opusti določena ravnanja, ki bi mu sicer kot lastniku bila dovoljena. Institut služnosti je sicer klasičen stvarnopravni institut, katerega zgodovina sega celo v čas pred našim štetjem, v skoraj identični obliki, kot ga poznamo danes, pa se je razvil že v rimskem pravu. Služnosti so različnih vrst, med katerimi je v magistrskem delu posebna pozornost namenjena osebnim služnostim, medtem ko so ostale vrste, tj. stvarne služnosti, neprave stvarne služnosti in služnosti v javno korist, opisane le v osnovnem okviru njihovih temeljnih značilnosti. Glavnina magistrskega dela torej obsega obravnavo osebnih služnosti, katerih bistvena lastnost je, da pripadajo točno določeni osebi, v posledici tega pa niso podedljive in odsvojljive. Ne glede na dejstvo, da gre za zelo star in že davno pravno razdelan institut, se v pravni ureditvi še vedno pojavljajo določene dileme, ki so v magistrskem delu sistematično predstavljene in poglobljeno pojasnjene. Eno izmed pomembnih vprašanj, glede katerega je v teoriji zaslediti različna stališča, je vprašanje vsebine posameznih vrst osebnih služnosti oziroma v okviru tega zlasti vprašanje, ali tudi raba in služnost stanovanja vsebujeta upravičenje do uživanja stvari ali pa gre to upravičenje samo imetniku užitka. Magistrsko delo vsebuje odgovore na ta in številna druga vprašanja, med njimi tudi takšna, glede katerih v teoriji oziroma sodni praksi ni oblikovanega konsenza. Tako so v magistrskem delu natančno teoretično analizirani številni instituti v okviru osebnih služnosti, ob tem postavljeni v kontekst veljavne zakonske ureditve, mestoma pa pojasnjeni tudi s pomočjo sodne prakse in primerjalnopravne analize.
Keywords: osebna služnost, užitek, raba, služnost stanovanja, varstvo služnosti
Published in DKUM: 04.09.2024; Views: 83; Downloads: 90
.pdf Full text (1,42 MB)

4.
Primerjava conskega hlajenja med adsorbcijsko in kompresorsko toplotno črpalko : magistrsko delo
Klemen Umek, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava primerjavo različnih sistemov conskega hlajenja stanovanja. Najprej je izračunana hladilna obremenitev stanovanja z več temperaturnimi conami, tako ročno kot s programom KI Energija. Za tem so opisane različne vrste conskega hlajenja in izvedena je primerjava različnih vrst hladilnih naprav. Izbrana je adsorpcijska toplotna črpalka v povezavi s kanalnim sistemom hlajenja. Preračunana je velikost kanalnega sistema hlajenja, potrebna moč adsorpcijske toplotne črpalke in velikost drugih potrebnih komponent za delovanje sistema. V zaključku je izračunana investicija v kanalni sistem z adsorpcijsko toplotno črpalko in primerjana z investicijo v kanalni sistem s kompresorsko toplotno črpalko.
Keywords: consko hlajenje stanovanja, adsorpcijska toplotna črpalka, kanalno hlajenje, sončni kolektorji, ekonomski izračun investicije
Published in DKUM: 15.01.2024; Views: 401; Downloads: 27
.pdf Full text (3,05 MB)

5.
Nekateri vidiki stanovanjske problematike v Sloveniji
Andrej Božin, Blaž Grudnik-Tominc, 2012, professional article

Abstract: Z vidika zagotavljanja ponudbe stanovanj je stanovanjska politika neločljivo povezana z gradbeništvom, ki je pomembna gospodarska panoga. V Sloveniji je svoj največji razcvet gradbeništvo doseglo leta 2008, gospodarska kriza pa je gradbeništvo prizadela bolj, kot v povprečju ostalo gospodarstvo. Gradnja, vzdrževanje stanovanj in bivanje v njih prinašajo tudi številne negativne vplive na okolje. V skladu s EU smernicami, je Slovenija v Nacionalnem akcijskem načrtu za energetsko učinkovitost za obdobje 2008 - 2016, kot svoje cilje opredelila predvsem spodbujanje izboljšanja energijske učinkovitosti stavb ter spodbujanje tehnološkega razvoja na področju materialov, stavbnega pohištva, energetskih tehnologij idr. Za Slovenijo je značilen visok delež lastniško zasedenih stanovanj, kar ima več negativnih posledic. Visok delež lastniških stanovanj je tako eden od pomembnih razlogov za nizko mobilnost ljudi, kar ima negativne posledice tudi na trg delovne sile. Ukrepi stanovanjske politike v Sloveniji, ki so že od ustanovitve Stanovanjskega sklada RS deležni veliko kritike, so v preteklosti vodili zlasti v podporo povpraševanju po stanovanjih in s tem posledično do cenovne precenjenosti stanovanjskih enot. Stanovanjska politika bi se zato morala osredotočiti na uravnovešenje ponudbe in povpraševanja po stanovanjih, ob hkratni usmerjenosti v trajnostno in energetsko učinkovito gradnjo. Kot eno izmed možnosti predlagamo usklajeno delovanje občin z urejanjem komunalno opremljenih parcel ob pomoči sredstev iz evropskih strukturnih skladov ter skladov, ki bodo spodbujali trajnostno usmerjeno gradnjo.
Keywords: stanovanja, stanovanjska gradnja, stanovanjska politika, okolje, trajnostni razvoj
Published in DKUM: 06.09.2023; Views: 291; Downloads: 0

6.
Stanovanjske razmere med mladimi v Sloveniji : magistrsko delo
Samantha Sever, 2022, master's thesis

Abstract: Eno izmed ključnih točk osamosvajanja mladih predstavlja prvo stanovanje oz. samostojno bivanje. V zadnjih nekaj letih so se stanovanjske razmere mladih spremenile in mladi te razmere opredeljujejo kot problem, ki je zanje pomemben iz osebnega vidika. Iz tega razloga nas zanima, kako dojemajo stanovanjsko problematiko mladi, ki živijo v večstanovanjskem objektu, in kako mladi, ki živijo v enostanovanjskem objektu. Zanimajo nas tudi stališča mladih glede življenjskega dogodka, ki je bil ključen pri odločitvi o odselitvi iz primarnega okolja. Namen magistrskega dela je primerjati dve populaciji, in sicer mlade, ki živijo v večstanovanjski namestitvi, in mlade, ki živijo v enostanovanjski namestitvi. Magistrsko delo temelji na kvalitativni analizi fokusnih skupin, ki jih sestavljajo mladi, živeči v Sloveniji, med 15 in 29 letom starosti. Podatke smo zbirali s pomočjo metode dveh fokusnih skupin. Analiza podatkov je bila opravljena z metodo vsebine, pri kateri smo si pomagali s programskim orodjem QDA Miner. Mladi, ki živijo v večstanovanjskih objektih, ne dojemajo stanovanjske problematike drugače kot pa mladi, ki živijo v enostanovanjskih objektih. Glede razlogov za odselitev so v obeh fokusnih skupinah izpostavili, da je bil ključen dejavnik za selitev želja živeti na svojem, so se pa pojavili tudi drugi razlogi, kot je nova služba, ki pa so to željo le pospešili. Cene nepremičnin in najemnin se mladim zdijo previsoke in se iz tega razloga največkrat ne odločajo za selitev od staršev.
Keywords: mladina, stanovanja, stanovanjske razmere, stanovanjska problematika.
Published in DKUM: 30.11.2022; Views: 822; Downloads: 145
.pdf Full text (1,33 MB)

7.
Vstop v tuje stanovanje in hišna preiskava brez odredbe sodišča : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Eva Stariha, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Ustava Republike Slovenije in drugi zakonski pravni akti ščitijo pred nedovoljenimi kršitvami človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Pooblastila, zapisana v Zakonu o kazenskem postopku ter Zakonu o nalogah in pooblastilih policije, omogočajo policiji izvajanje nalog tudi v najbolj zapletenih in spornih okoliščinah. Diplomsko delo obravnava vstop v tuje stanovanje in druge prostore ter hišno preiskavo brez odredbe sodišča. V prvem delu zajema policijska pooblastila kot poseg v človekove temeljne pravice in svoboščine ter opredelitev ustavno zaščitene pravice do zasebnosti in iz nje izpeljane pravice do nedotakljivosti stanovanja. V drugem delu so natančneje razčlenjeni in analizirani pogoji za vstop v tuje stanovanje in druge prostore ter hišno preiskavo brez odredbe sodišča. Pojasnjen je problem definiranja stanovanja in drugih prostorov ter s tem povezana problematika hišne preiskave s pristankom imetnika stanovanja. Obravnavana je tudi problematika vstopa v tuje stanovanje in druge prostore ter izvajanja hišne preiskave brez odredbe sodišča zaradi prekrška in privedbe osebe po odredbi pristojnega organa. Za lažjo predstavo in razumevanje so opredeljene razlike med vstopom in hišno preiskavo brez odredbe sodišča. V tretjem delu diplomskega dela sta analizirani sodbi Vrhovnega sodišča Republike Slovenije za ugotavljanje morebitnih kršitev zakonov. Na koncu so podani tudi pravni problemi in dileme ter rešitve.
Keywords: diplomske naloge, policijska pooblastila, pravica do nedotakljivosti stanovanja, vstop v stanovanja, hišna preiskava, hišna preiskava brez odredbe sodišča
Published in DKUM: 21.01.2022; Views: 1539; Downloads: 265
.pdf Full text (942,06 KB)

8.
Vstop v tuje stanovanje in druge prostore kot pooblastilo policije : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Žan Hliš, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Da lahko policija svoje naloge po pričakovanju družbe opravlja kar se da učinkovito, potrebuje policist potrebna policijska pooblastila. Policiji so pooblastila dana kot orodje za to, da lahko z njimi uspešno in učinkovito opravlja z zakoni in podzakonskimi predpisi določene naloge. Vstop v tuje stanovanje in druge prostore ima slovenska policija natančno opredeljena v različnih zakonih, saj je stanovanje prostor, kjer posameznik upravičeno pričakuje zasebnost. Cilj diplomske naloge je s pomočjo literature podrobneje opisati vstop v tuje stanovanje po obstoječi zakonodaji v Republiki Sloveniji. S pomočjo literature smo pojasnili, kakšne so bistvene razlike med hišno preiskavo in vstopom v tuje stanovanje. Ugotovili smo, da nobene hišne preiskave ne moremo opraviti, ne da bi pred tem vstopili v tuje stanovanje ali prostore, bistvena razlika pa se nahaja v »intenzivnosti« pregleda prostora. S pomočjo statističnih podatkov policije za leto 2019 smo med seboj primerjali, koliko vstopov na podlagi hišne preiskave na 100.000 prebivalcev je opravila določena policijska uprava. S preučitvijo statističnih podatkov policije smo naredili graf, ki prikazuje število vstopov v tuje stanovanje na podlagi hišne preiskave za obdobje desetih let (2010–2019). Graf prikazuje, da so številke skozi leta približno enake. Med seboj smo primerjali zakonodajo na področju vstopa v tuje stanovanje in druge prostore med Republiko Hrvaško in Republiko Slovenijo, kjer smo ugotovili, da je zakonodaja na tem področju zelo podobna.
Keywords: diplomske naloge, vstop v tuje stanovanje, policija, hišna preiskava, nedotakljivost stanovanja
Published in DKUM: 19.01.2021; Views: 1109; Downloads: 175
.pdf Full text (1021,74 KB)

9.
Transformacija območja med Ruško in Taborsko ulico
Dijana Božić, 2019, master's thesis

Abstract: Območje med Ruško cesto in Taborsko ulico s svojo lego neposredno nasproti Lenta predstavlja območje z velikim potencialom za nadaljnji razvoj mesta Maribor. Tega bi lahko narekoval razvoj območja v medicinsko medgeneracijsko središče, ki ga napoveduje bližina Univerzitetnega kliničnega centra in Medicinske fakultete. Danes so stavbe tega območja večinoma neslavno propadle in ne dosegajo potenciala območja. S svojim videzom kazijo pogled s priljubljenega levega brega Drave, hkrati pa onemogočajo zasnovo nujno potrebnih površin za druženje in rekreacijo. Na obravnavanem območju prepoznavamo potencial za vzpostavitev stanovanjske soseske, zasnovane na medgeneracijskem druženju, ki bi starejšim omogočala dostojnejše življenje in hiter dostop tako do medicinskih ustanov kot do družbeno pomembnega središča mesta, hkrati pa bi stanovalcem širšega območja zagotovila nove prostore za druženje. Hkrati bi ureditev območja vplivala na povečanje turističnega potenciala tega območja, predvsem zahvaljujoč odprtim pogledom na najstarejši del Maribora. V nalogi je predstavljen urbanistično-arhitekturni projekt revitalizacije obravnavanega območja, ki temelji na rekonstrukciji najbolj izstopajoče vogalne stavbe na Trgu revolucije 9, zasnovi zelenih površin, javnega prostora in izgradnji novega stanovanjskega objekta, ki bi skupaj omogočali nastanek kvalitetnejšega bivalnega okolja, ki bi postal privlačen za meščane in turiste. Z novimi vsebinami bi se oživilo propadajoče mestno tkivo in tako prispevalo k urejanju mesta od znotraj.
Keywords: socialna stanovanja, najemna stanovanja, varovana stanovanja, rekonstrukcija, Maribor
Published in DKUM: 01.04.2019; Views: 1300; Downloads: 283
.pdf Full text (62,09 MB)

10.
Osebna služnost užitka v novejši sodni praksi
Darinka Perko, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Ena izmed temeljnih človekovih pravic je tudi lastninska pravica, ki kljub popolnemu varstvu ni v celoti neomejena. Njena omejenost se meddrugim kaže v služnosti kot eni izmed stvarnih pravic na tuji stvari, s katero lahko »utesnjujemo« lastninsko pravico. Služnost omogoča njegovemu imetniku uporabljati tujo stvar ali od lastnika tuje stvari zahtevati, da opušča določena dejanja, ki bi jih sicer imel pravico izvrševati na svoji stvari. Temeljna delitev služnosti izvira iz rimskega prava in se je ohranila vse do današnjih dni. Poznamo dve vrsti služnosti: stvarne in osebne. Stvarne služnosti so ustanovljene v korist vsakokratnega lastnika gospodujoče nepremičnine. So časovno neomejene in prehajajo na njegove pravne naslednike skupaj z lastninsko pravico. Osebne služnosti predstavljajo predmet mojega diplomskega dela. Temeljito so predstavljene v teoretičnem delu naloge. V praktičnem delu naloge sem predstavila primere novejše sodne prakse, s katerimi sem analizirala osebne služnosti v vsakdanjih pravnih razmerjih njihovih nosilcev. Osebne služnosti so ustanovljene v korist točno določene osebe. Ustanovijo se lahko na nepremičninah, premičninah in pravicah. So časovno omejene: v primeru njihove ustanovitve v korist fizične osebe lahko trajajo najdlje do smrti služnostnega upravičenca; če so ustanovljene v korist pravne osebe, lahko trajajo največ trideset let. Število osebnih služnosti je omejeno in se delijo na užitek, služnost rabe in služnost stanovanja. Med seboj se razlikujejo po vsebini in obsegu upravičenj. Temeljito sem predstavila užitek kot najobsežnejšo osebno služnost. Užitek najbolj omejuje lastninsko pravico lastnika in omogoča užitkarju pravico do uporabe in uživanja tuje stvari. Užitkar sme izvrševanje užitka prenesti na drugo osebo, kar pri služnosti rabe in služnosti stanovanja ni mogoče. Služnost rabe njegovemu imetniku ne dopušča možnosti uživanja tuje stvari, ampak dopušča samo rabo. Služnost stanovanja omogoča pravico imetniku služnosti in njegovim družinskim članom uporabljati tuje stanovanje ali njegove dele.
Keywords: lastninska pravica, služnost, stvarna služnost, osebna služnost, užitek, služnost rabe, služnost stanovanja, sodna praksa
Published in DKUM: 08.06.2018; Views: 6896; Downloads: 1018
.pdf Full text (586,67 KB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica