1. Prepoznavnost sponzorstva v športu in njegov pomen za blagovno znamko : magistrsko deloKlara Sternad, 2024, master's thesis Abstract: V magistrskem delu smo predstavili sponzorstvo v športu, predvsem, kako poteka proces sodelovanja in kakšen pomen ima za blagovno znamko. Pri tem smo se nanašali na primer sponzorskega sodelovanja med blagovno znamko Argeta in Smučarsko zvezo Slovenije. Raziskovali smo tudi, kako so sponzorske vsebine prepoznane med širšim občinstvom in kako se nanje odzivajo. Podatke smo pridobivali z izvedbo dveh poglobljenih intervjujev s predstavnico Argete kot sponzorja in predstavnikom Smučarske zveze Slovenije kot sponzoriranca ter anketnega vprašalnika, s katerim smo preverjali odziv na sponzorske vsebine med širšim občinstvom. Keywords: marketing, sponzorstvo, blagovna znamka, šport Published in DKUM: 03.10.2024; Views: 0; Downloads: 36
Full text (7,55 MB) |
2. Marketing v nogometnem klubu velesovoLuka Sanković, 2024, undergraduate thesis Abstract: Nogometni klub Velesovo je športna organizacija, ki skrbi za razvoj mladih nogometašev ter tekmovanja vseh selekcij v slovenskih nogometnih ligah. Poleg tega, da izvaja program nogometne šole, je klub neposredno vpet v segment marketinga.
V prvem delu bomo predstavili teoretične temelje marketinga, športnega marketinga ter natančneje opisali področje sponzorstva. V nadaljevanju bomo izpostavili probleme, s katerimi se klub sooča v zadnjih obdobjih.
V drugem delu smo na podlagi rezultatov anketnega vprašalnika ter usmerjenih intervjujev oblikovali predlogo, ki bi lahko pripomogla k boljšemu delovanju marketinške službe NK Velesovo.
Za ključni cilj zaključnega dela smo si zadali pripraviti rešitve na področju digitalnega marketinga s poudarkom na večji prepoznavnosti kluba ter učinkovitejšem izvajanju sponzorskih aktivnosti s pomočjo spletnih platform ter povečanju vpisa mlajših otrok v nogometno šolo.
Menimo, da smo dosegli vse zastavljene cilje zaključnega dela. Keywords: Marketing v športu, sponzorstvo, digitalni marketing Published in DKUM: 20.03.2024; Views: 293; Downloads: 78
Full text (3,03 MB) |
3. Marketinško komuniciranje v Olimpijskem komiteju Slovenije - združenju športnih zvezMarko Krajšek, 2022, undergraduate thesis Abstract: Pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez (v nadaljevanju OKS-ZŠZ) morajo za uspešno izvedbo svojih programov in za operativno delovanje družbe skoraj polovico sredstev zagotoviti z uspešnim trženjem svoje blagovne znamke in produktov.
Diplomska naloga obravnava tematiko marketinškega komuniciranja s sponzorji in partnerji OKS-ZŠZ ter jo opisuje od samega začetka družbe – od ustanovitve do danes.
V diplomski nalogi smo uporabili analitično deskriptivno metodo, ki zajema študij literature, v raziskovalnem delu naloge pa obravnavali problem predčasne prekinitve partnerskih pogodb partnerjev OKS-ZŠZ. V ta namen smo intervjuvali štiri podjetja, ki so imela z OKS ZŠZ podpisane pogodbe nižjih vrednosti, vendar so jih iz različnih vzrokov predčasno prekinili.
Na osnovi raziskave smo izdelali naslednje predloge za prenovo marketinškega komuniciranja s partnerji OKS-ZŠZ: predlagamo večjo izpostavljenost partnerjev, več sodelovanja na vseh marketinških dogodkih, več mreženja med partnerji in ostalimi deležniki OKS-ZŠZ in uvedbo rednih sestankov s partnerji v vsakem tromesečju za redno spremljanje rezultatov sodelovanja. Ugotavljamo, da smo s tem smo dosegli vse zastavljene cilje diplomskega dela. Keywords: Marketinško komuniciranje, marketing, sponzorstvo, donatorstvo, partnerji OKS-ZŠZ Published in DKUM: 30.08.2022; Views: 726; Downloads: 100
Full text (788,09 KB) |
4. Marketing hokejskega kluba Triglav KranjŽan Zupan, 2018, bachelor thesis/paper Abstract: Marketing v športu je relativno mlada disciplina, ki je v slovenskem športu dokaj neizkoriščena. Poročanje o stanju športnih društev in organizacij, ki se v današnjih časih soočajo s problemom pridobivanja potrebnih (finančnih) sredstev za izvajanje športnih programov in splošnega transparentnega poslovanja, lahko zasledimo v večini medijev. Pomanjkanje (finančnih) sredstev je v Kranju v zadnjih letih privedlo delovanje večine lokalnih športnih panog na polprofesionalno oziroma amatersko raven, posledično pa sta se zmanjšala interes potencialnih sponzorjev in pokritost medijske pozornosti.
V prvem delu smo predstavili teoretične trženjske temelje ter posebnosti marketinga v športu, ki se v tujini uporablja že vrsto let. Za praktični primer smo vzeli Hokejski klub Triglav Kranj, v nadaljevanju HK Triglav, kjer se prav tako srečujejo s težavo izvajanja učinkovitega marketinga. V nadaljevanju smo na kratko predstavili trenutno delovanje oziroma aktivnosti Hokejskega kluba Triglav Kranj ter izpostavili probleme s katerimi se v klubu trenutno soočajo kot so, na primer, težavnost pridobivanja potencialnih sponzorjev, nezadostna medijska pokritost in nezanimanje za kranjski hokej.
V drugem delu smo na podlagi raziskave oblikovali predlogo, ki bi lahko pripomogla k izvajanju učinkovitejšega marketinga v hokejskem klubu Triglav Kranj. Pri oblikovanju predloge smo se osredotočili predvsem na oblikovanje dodatne ponudbe na športnih dogodkih kot so tekme, oglaševalsko aktivnost in oblikovanje predloge za potencialne poslovne partnerje.
S pomočjo raziskave smo ugotovili pomanjkanje aktivnosti na področju oglaševanja, predvsem slabo izkoriščenost na socialnih omrežjih. Poleg oglaševanja smo ugotovili tudi, da si obiskovalci hokejskih tekem v Kranju želijo dodatno ponudbo – v tem primeru ponudbo hrane in pijače v času tekem. Na podlagi ugotovitev smo oblikovali predlogo, ki bo pripomogla k odpravljanju teh pomanjkljivosti. Keywords: Hokejski klub, Marketing v športu, Sponzorstvo, Raziskava Published in DKUM: 13.09.2018; Views: 1333; Downloads: 164
Full text (1,27 MB) |
5. SPONZORSTVO V SLOVENSKEM AVTOŠPORTUMaja Hribar Mrak, 2016, bachelor thesis/paper Abstract: Danes sta sponzorstvo in oglaševanje prisotna že na vsakem koraku. Logotipe podjetij srečujemo bodisi na kulturnih, turističnih in šolskih dogodkih ali pa športnih prireditvah. V tem diplomskem delu se bomo posvetili sponzorstvu v slovenskem avtomobilskem športu. Sponzoriranje je le eno izmed orodij trženjskega komuniciranja, ki ga podjetja uporabljajo, da bi s tem dosegla večjo prepoznavnost svojega izdelka, storitve oziroma celotnega podjetja.
Avtomobilski šport pri nas ni tako medijsko podprt kot nekateri drugi ekipni ali zimski športi. Zahteva tudi velike finančne vložke, te pa tekmovalci in organizatorji prireditev le stežka pridobijo.
Prvi del diplomske naloge smo podprli s teoretičnimi dejstvi iz omejene literature, v raziskovalnem delu pa smo med tekmovalci v slovenskem državnem prvenstvu v rallyju ter gorsko-hitrostnih dirkah izvedli anketo. Zanimal nas je odnos tekmovalcev do sponzorjev in pridobivanja finančnih sredstev ter odnos do medijev in slovenske krovne Zveze za avtošport Slovenije AŠ 2005.
V veliko pomoč nam je bil tudi pogovor z dolgoletnim avtomobilističnim športnim novinarjem Gregorjem Pavšičem, ki nam je podal potrebne informacije in pojasnil novinarsko stališče do avtomobilskega športa ter vrhunskim slovenskim dirkačem Rokom Turkom, s katerim smo govorili o trenutnem stanju slovenskega avtomobilskega prvenstva ter težavah, ki pestijo ta šport. Keywords: sponzorstvo, sponzorska sredstva, financiranje, oglaševanje, komunikacija, avtomobilizem Published in DKUM: 13.10.2016; Views: 1568; Downloads: 105
Full text (1,60 MB) |
6. Problematika obdavčitve dohodkov iz nepridobitne dejavnostiSuzana Kralj, 2016, master's thesis Abstract: V magistrski nalogi je obravnavano področje delovanja nepridobitnih organizacij z vidika problematike obdavčitve dohodkov iz nepridobitne dejavnosti. Raziskala sem področje organiziranosti in značilnosti nepridobitnih dejavnosti. V osnovi lahko nepridobitne organizacije delimo na pravne osebe javnega in zasebnega prava oziroma na javne nepridobitne organizacije in zasebne nepridobitne organizacije. Razlika med njimi je, da prve delujejo v javnem interesu, druge pa v skupnem interesu. Temeljne oblike nepridobitnih organizacij so društvo, zavod, ustanova, verska skupnost ter skupnost lastnikov stanovanj, vendar pa iz samega imena nepridobitne organizacije ne moremo ugotoviti za katero pravno statusno obliko nepridobitne organizacije gre. K nepridobitnim organizacijam poleg naštetih prištevamo še politične stranke in sindikate. Glavna značilnost nepridobitnih organizacij je, da so ustanovljene v splošnokoristne namene s ciljem zagotavljati čim širšo raven zadovoljenosti potreb različnih interesnih skupin.
V magistrski nalogi je posebna pozornost namenjena raziskovanju virov financiranja nepridobitne dejavnosti, ki jih v glavnem lahko razdelimo na dohodke iz državnih, regionalnih in občinskih proračunov ter ostale nepridobitne dohodke, kamor prištevamo donacije, članarine, investicije, koncesije. Pomemben delež financiranja nepridobitne dejavnosti predstavljajo tudi pridobitni prihodki, ki jih nepridobitne organizacije ustvarjajo s prodajo proizvodov in storitev ter s sponzorskimi sredstvi. Posebno pozornost sem namenila razlikovanju med donacijami in sponzorskimi sredstvi, saj je obravnavanje teh dveh vrst dohodkov v praksi nemalokrat napačno.
Osrednji del magistrske naloge je bil namenjen proučitvi problematike obdavčitve dohodkov iz nepridobitne dejavnosti z vidika davka od dohodka pravnih oseb, davka na dodano vrednost in dohodnine. Pri obdavčitvi z davkom od dohodka pravnih oseb je osnovno poznavanje Pravilnika o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, da se pravilno vključijo ali izvzamejo iz davčne osnove dohodki iz opravljanja nepridobitne dejavnosti, dohodki od obresti od depozitov, dohodki doseženi z organizacijo javnih humanitarnih in dobrodelnih prireditev, članarin, predvsem pa zbrane donacije in sponzorska sredstva. Tudi pri obdavčitvi z davkom na dodano vrednost je potrebno posebno pozornost nameniti pravilni določitvi odbitnega oziroma neodbitnega deleža davka na dodano vrednost. Dohodke kot so subvencije, članarine in sponzorska sredstva je potrebno vsakokrat znova proučiti z vsebinskega in ne le s formalnega vidika. Pri obdavčitvi z dohodnino prihaja pri nepridobitnih organizacijah do težav pri obravnavi prostovoljnega dela ter razmejitvi med avtorsko in podjemno pogodbo. Tudi pri izplačilu povračil stroškov funkcionarjev ni enoznačnega odgovora, kdaj so ti obdavčeni in kdaj ne. Namreč v določenih primerih jih ni potrebno vključiti v davčno osnovo za obračun dohodnine, v drugih pa je to nujno potrebno.
Z namenom zagotovitve pravične obdavčitve dohodkov iz nepridobitne dejavnosti je nujno obravnavanje dohodkov iz vsebinskega vidika, torej kako je bil dohodek porabljen, ne pa le z vidika izvora, torej kdo ga je nepridobitni organizaciji nakazal. Keywords: nepridobitna dejavnost, nepridobitna organizacija, viri financiranja, subvencije, dotacije, sponzorstvo, donacije, članarina, koncesije, obresti na depozite, davčne olajšave, oprostitve, avtorska pogodba, podjemna pogodba, prostovoljno delo, davek od dohodka pravnih oseb, davek na dodano vrednost, dohodnina. Published in DKUM: 21.07.2016; Views: 2112; Downloads: 256
Full text (912,25 KB) |
7. Vloga odnosov z javnostmi in sponzorstva pri dogodku Formula student 2011Simon Potočnik, 2015, master's thesis Abstract: Orodja odnosov z javnostmi in oglaševanja nas obdajajo na vsakem koraku oz. področju življenja. Njihovo razširjenost je omogočila tržno usmerjena družba, ki se hoče svojim potrošnikom približati, oz. se jim predstaviti v najboljši možni luči. V magistrskem delu se ukvarjamo z analizo kliping poročil dogodka Formula student 2011, katerega sponzor je bilo podjetje Henkel Slovenija. Zanimajo nas učinki sponzoriranja z vidika sponzorskega podjetja. Teoretični del se nanaša na podrobnejšo razlago določenih teoretičnih pojmov s področja odnosov z javnostmi ter sponzorstva, katerih poznavanje je nujno za razumevanje empiričnega dela. Keywords: odnosi z javnostmi, sponzorstvo, kliping Published in DKUM: 04.07.2016; Views: 2341; Downloads: 116
Full text (3,65 MB) |
8. SPONZORSTVO V SMUČANJU PROSTEGA SLOGABlaž Ogorelc, 2015, undergraduate thesis Abstract: Tema diplomskega seminarja je sponzoriranje na področju športa s poudarkom na zimskih športnikih. V literaturi najdemo malo raziskav o sponzorstvu z vidika športnikov. V teoretičnem delu prikažem proces sponzoriranja, soodvisnost med sponzorjem in športniki ter zunanje deležnike. Sponzorstvo je v športu pomemben instrument marketinškega komuniciranja, v katerem igrajo sponzorirani športniki vlogo oblikovalcev javnega mnenja pri obveščanju javnosti.
Raziskava o zaznavanju in stališčih sponzoriranja med slovenskimi zimskimi športniki je osredotočena na tri področja, ki so: motivi tekmovalcev pri sponzoriranju, tveganja za sponzorirane športnike in dejavniki uspešnega sponzorstva. Glavni motivi športnikov so pridobivanje finančnih sredstev, opreme in storitev ter spodbuda pri treningih. Anketiranci zaznavajo dve glavni nevarnosti, psihološki pritisk na tekmovalca in nevarnost prekinitve pogodbe, ter več dejavnikov uspešnega sponzorstva: vzajemno delovanje, podpora tekmovalcu, redno komuniciranje in aktivacija sponzorstev.
smučanje prostega sloga, sponzoriranec, sponzorstvo v športu, sponzorstvo in marketinško komuniciranje, stališča športnikov o sponzorstvu v zimskih športih. Keywords: Smučanje prostega sloga, sponzoriranec, sponzorstvo v športu, sponzorstvo in marketinško komuniciranje, stališča športnikov o sponzorstvu v zimskih športih. Published in DKUM: 09.11.2015; Views: 1356; Downloads: 134
Full text (1,12 MB) |
9. SPONZORIRANJE ŠPORTNIH DEJAVNOSTI V PODJETJU MERCATOR D.D.Miha Hiršman, 2015, undergraduate thesis Abstract: Temeljni cilj vsakega podjetja je zagotovitev trdne in stabilne konkurenčne prednosti, ki se kaže tudi pri sponzorstvu in donacijah. Družbeno odgovorna podjetja, ki so usmerjena v trajnostni razvoj in ki se zavedajo vpetosti v širše družbeno in naravno okolje, želijo prispevati k višji kakovosti življenja in razvoju tako lokalnih kot regionalnih okolij. Zato vsako leto podprejo številne humanitarne, kulturne, športne in izobraževalne projekte. Tudi v zelo zaostrenih gospodarskih razmerah podjetja sodelujejo v sponzorskih in donatorskih akcijah. Podpirajo dogodke, ki so vseslovenskega značaja in pomena. To so na eni strani množične športno rekreativne prireditve, na drugi stran vrhunski športni in kulturni dogodki.
Prvo poglavje je namenjeno opredelitvi področja, namenu in ciljem diplomskega dela, predpostavkam in omejitvam ter uporabljenim metodam. V drugem poglavju smo opredelili pomen sponzorstva, strategije in cilje sponzoriranja, odnos med sponzorjem in sponzorirancem, sponzorsko pogodbo ter davčni vidik sponzoriranja. Tretje poglavje zajema sponzorstvo v športu. Opredelili smo značilnosti sponzorstva v športu, oblike, tipe in cilje sponzoriranja v športu. Predstavili smo izbiro področja in trženjsko komuniciranje v sponzorstvu. V četrtem poglavju smo predstavili sponzoriranje športnih dejavnosti v družbi Mercator, d.d. Na kratko smo predstavili Mercator ter podrobno opisali sponzoriranje Ljubljanskega maratona, OKS in RK Celje Pivovarna Laško. Diplomski projekt smo zaključili s sklepno mislijo, v kateri poudarjamo, da čarobna formula za uspešno aktivacijo sponzorstva ne obstaja. Pomemben je predvsem celovit pristop, partnersko sodelovanje, navdušenje in vpletenost sodelujočih pri izvedbi aktivnosti.
Z diplomskim projektom smo želeli poudariti pomen in koristi sponzoriranja za oba partnerja v procesu, tako za sponzorja kot za sponzoriranca. Keywords: Mercator, d.d., sponzorstvo, šport, cilji, Ljubljanski maraton, OKS, RK Celje Pivovarna Laško Published in DKUM: 29.10.2015; Views: 1156; Downloads: 142
Full text (769,69 KB) |
10. SPONZORIRANJE V ŠPORTU NA PRIMERU VESLAŠKEGA KLUBA DRAVSKE ELEKTRARNE MARIBORGašper Fistravec, 2013, undergraduate thesis Abstract: Pričujoče diplomsko delo prinaša analizo športnega sponzoriranja. Poglavitni namen diplomske naloge je ugotoviti vzrok, zakaj se podjetja odločijo sponzorirati določen šport oz. športno prireditev. Predmet raziskovanja sta veslaški klub Dravske elektrarne in okolje, v katerem ta deluje. Glavna vprašanja, na katerih temelji diplomsko delo, so: ali je sponzoriranje razlog za pogosto omenjanje Dravskih elektrarn kot glavnega sponzorja kluba v medijih; ali se sponzorstvo izplača; ali se športni imidž veslanja in veslaškega kluba lahko primerja z medijsko bolj priljubljenimi športi ter v kolikšni meri anketiranci poznajo sponzorje veslaškega kluba. Raziskava je bila opravljena s pomočjo analize časnika Večer in analize spletnega anketnega vprašalnika. Potrjene so bile tri od štirih zastavljenih hipotez, ena hipoteza je bila na podlagi rezultatov obeh analiz ovržena. Keywords: sponzorstvo, šport, veslanje, veslaški klub, oglaševanje. Published in DKUM: 11.02.2013; Views: 6620; Downloads: 225
Full text (2,65 MB) |