| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Analiza in optimizacija spletnih strani na primeru spletnega mesta x
Urška Žnuderl, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Optimizacija spletnih strani (angl. Search Engine Optimization) je še pred nekaj leti veljala za pristranski pojem, kateremu se ni namenjalo veliko pozornosti. Informacijska revolucija in z njo širjenje informacijske kulture je dojemanje pojma temeljito spremenila. Dejstvo je, da se družbeno in poslovno življenje seli na splet. Posamezniki se z marsikaterim vprašanjem obrnemo raje na spletni iskalnik kot na sočloveka. Težimo k hitremu iskanju kakovostnih informacij, zato pričakujemo, da bomo med prvimi rezultati iskanja našli točno to, kar smo iskali. Vedeti moramo, da se v ozadju odvija velik boj med lastniki spletnih mest za prva mesta med zadetki v iskalniku. Optimizacija spletnih strani je proces, katerega cilj je, da se spletne strani uvrstijo čim višje med organskimi rezultati iskanja z namenom povečanja obiska, prodaje, pridobivanja novih strank, prepoznavnosti blagovne znamke … Je proces, ki je zahteven, kompleksen in dolgoročen. Odvisen je od mnogih dejavnikov, najbolj pa nanj vplivajo algoritmi za razvrščanje, ki so vezani na posamezni iskalnik. V diplomski nalogi se bomo posvetili procesu optimizacije spletnih strani in opredelili elemente, ki ga sestavljajo in kateri imajo nanj največji vpliv. Še prej bomo pojasnili ključne pojme, kot so: spletne strani, spletni iskalniki, spletni pajki in uporabniška izkušnja. Ti so namreč temelj za razumevanje posameznih korakov procesa optimizacije spletnih strani. Nato se bomo osredotočili na elemente notranje optimizacije in nadaljevali z elementi zunanje optimizacije spletnega mesta. Povzeli bomo tudi nekatera orodja, ki služijo k dobremu usmerjanju v procesu optimizacije spletnih strani in s katerimi lahko učinkovito spremljamo rezultate našega dela ter ostalo analitiko, ki je vezana na spletno mesto. V drugem delu diplomske naloge bomo proces optimizacije utemeljili na primeru spletnega mesta x. V praksi bomo predstavili, kako s postopkom analize sedanjega stanja spletnega mesta pridemo do rešitev, ki bodo nagradile spletno mesto x in izboljšale njegovo uvrstitev med rezultati iskanja.
Keywords: optimizacija spletnih strani, spletne strani, spletni iskalniki, spletni pajki, notranja optimizacija, zunanja optimizacija
Published in DKUM: 23.11.2020; Views: 1476; Downloads: 172
.pdf Full text (1,63 MB)

2.
Izdelava strgalnika novic iz spleta
Jaka Mežnar, 2017, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo splošno opisali spletne strgalnike in pregledali nekatere najbolj razširjene brezplačne sorodne projekte. Delo vsebuje tudi opis uporabljenih tehnologij pri implementaciji lastnega strgalnika in samo implementacijo strgalnika, ki se specifično uporablja za strganje novic.
Keywords: pridobivanje informacij iz spleta, spletno programiranje, spletni pajki, strgalniki novic
Published in DKUM: 26.10.2017; Views: 1907; Downloads: 75
.pdf Full text (37,24 MB)

3.
Tehnike za izgradnjo in optimizacijo delovanja spletnih iskalnikov
Blaž Breznik, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu se spoznamo s spletnimi iskalniki, njihovim delovanjem in tehnikami za njihovo izdelavo. Poskušamo razviti lasten spletni iskalnik, ki temelji na tehnikah in tehnologijah, opisanih v teoretičnem delu. Spletni iskalnik uporabnikom omogoča iskanje po rezultatih, ki v ozadju neprestano posodabljajo svoj indeks s pomočjo spletnih pajkov. Uporabnost izdelane rešitve pokažemo tudi na dveh primerih. Ugotovili smo, da je v sklopu magistrskega dela preveč omejitev, da bi lahko izdelali rešitev, ki bi iskala po globalnih rezultatih in se približala iskalnikom, kot je Google. Lahko pa izdelamo uporaben lokalni iskalnik, ki išče po določeni spletni strani. Takšen se je med testiranji odrezal celo bolje od iskalnika Google.
Keywords: podatkovno rudarjenje, spletni iskalniki, optimizacija delovanja, indeksiranje, spletni pajki
Published in DKUM: 18.08.2017; Views: 1355; Downloads: 151
.pdf Full text (2,76 MB)

4.
IZDELAVA SPLETNEGA PAJKA ZA POTREBE DETEKCIJE PODOBNIH VSEBIN
Boštjan Ferlič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Spletni pajki so programi za prenos spletnih strani iz interneta, njihovo obdelavo in shranjevanje. V teoretičnem delu diplomske naloge je opisano splošno delovanje spletnih pajkov in problemi, s katerimi se srečujemo pri njihovi implementaciji. Opisano je tudi delovanje spletnih pajkov dveh najbolj razširjenih spletnih iskalnikov ter trije odprtokodni spletni pajki. V praktičnem delu diplomskega dela smo implementirali porazdeljen spletni pajek v dveh ločenih aplikacijah. Ena aplikacija je grafični vmesnik za urejanje vseh nastavitev, druga pa konzolna aplikacija, ki prenaša strani in jih shranjuje v podatkovno bazo.
Keywords: spletni pajki, porazdeljeni računalniški sistemi
Published in DKUM: 07.09.2016; Views: 2022; Downloads: 105
.pdf Full text (1,76 MB)

5.
PRIMERJAVA PRISTOPOV IN ORODIJ ZA TESTIRANJE SPLETNIH APLIKACIJ
Adam Stradovnik, 2014, master's thesis

Abstract: S hitrim širjenjem in razvojem interneta ter odprtokodnih tehnologij, ki so bile še pred leti v manjšini, se bistveno povečuje število spletnih strani ter spletnih aplikacij. Zanje je potrebno zagotoviti ustrezno raven zanesljivosti, varnosti in ponovne uporabe posameznih njihovih komponent. V magistrskem delu, smo predstavili načine testiranja spletnih aplikacij ter pregledali obstoječe rešitve in orodja na tem področju. V praktičnem delu, smo izbrali eno od spletnih aplikacij in jo testirali z izbranimi orodji ter prikazali rezultate tega testiranja.
Keywords: Spletne aplikacije, Testiranje, Tehnike testiranja, Spletne strani, Varnost spletnih aplikacij, Mutacija, Diagrami, Končni avtomati, Spletni pajki, Pregledovalniki, Optimizacija iskalnikov, Spletna dostopnost
Published in DKUM: 30.10.2015; Views: 1828; Downloads: 236
.pdf Full text (4,47 MB)

6.
Iskanje informacij po horizontalno porazdeljenih virih
Sandi Pohorec, Milan Zorman, 2009, original scientific article

Abstract: Uporaba spletnih iskalnikov je postala vsakodnevna stalnica. Pogosto so spletni iskalniki edini način iskanja informacij. Spletnim mestom, ki želijo svojim uporabnikom ponuditi napredne iskalne storitve, pogosto ne zadostuje uporaba storitev večjih iskalnikov (Google, Yahoo, Live Search). Razlogi za izgradnjo lastnih iskalnih storitev so predvsem v varnosti, želeni ravni poosebitve ter seveda v potrebi po prilagojenem ocenjevanju in razvrščanju rezultatov. Prispevek predstavi delovanje sodobnih iskalnikov in podrobneje opiše iskalno storitev, ki je bila razvita z vidika posameznega spletnega mesta. Iskalni zadetki se avtomatsko prilagajajo uporabniku in njegovim pravicam, ponujeno pa je tudi iskanje po sorodnih spletnih mestih ter strukturiranih in nestrukturiranih virih podatkov. Iskalna storitev ponuja prav tako poosebljanje iskalnih rezultatov glede na interesna področja uporabnika.
Keywords: spletni iskalniki, iskanje informacij, spletna mesta, iskalna storitev, iskalni indeksi, spletni pajki, porazdeljeni viri
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1547; Downloads: 37
URL Link to full text

7.
IZDELAVA PROGRAMSKEGA PAKETA ZA PRIDOBIVANJE IN PRIMERJANJE BESEDIL IZ INTERNETA
Matej Petek, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo obdelali področje pridobivanja dokumentov iz različnih virov na internetu. V teoretičnem delu smo predstavili, kako delujejo spletni pajki, strežniki OAI-PMH in OAI-ORE ter orodje Appache Tika, ki omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v tekstovno obliko in ekstrakcijo metapodatkov. Zatem smo na kratko predstavili naloge, ki jih rešujejo sistemi za obdelavo besedil v naravnem jeziku. V praktičnem delu smo izdelali programski paket za pridobivanje dokumentov iz interneta in primerjanje besedil iz teh dokumentov.
Keywords: procesiranje naravnega jezika, metapodatki, spletni pajki, OAI-PMH, detekcija plagiatov
Published in DKUM: 14.03.2012; Views: 3419; Downloads: 264
.pdf Full text (2,57 MB)

Search done in 0.16 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica