| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
OPTIMIZACIJA POSTAVITVE NASELIJ GLEDE NA SONČNI POTENCIAL
Marko Bizjak, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavimo metodo za optimizacijo postavitve naselja na določenem območju glede na prejeti sončni potencial skozi leto. Maksimizacija sončnega potenciala naselja je eden izmed pomembnih izzivov na področju prostorskega načrtovanja, še posebej pri razvoju samooskrbnih mest. V naši aplikaciji naselja načrtujemo nad 2.5D mrežo, generirano iz podatkov LiDAR, kar nam omogoča optimizacijo v realnem okolju. Postavitev optimiziramo s prirejeno diferencialno evolucijo, pri čemer upoštevamo parametre modeliranja naselja. Za vsako kombinacijo parametrov se modelira naselje in ovrednoti glede na izračunan sončni potencial. Eksperimentalno smo poleg optimizacijskih parametrov preverili tudi vpliv različnih oblik tlorisov stavb in strategij diferencialne evolucije.
Keywords: računalniški algoritmi, diferencialna evolucija, sončni potencial, sončno obsevanje, podatki LiDAR
Published in DKUM: 27.05.2015; Views: 1786; Downloads: 216
.pdf Full text (5,03 MB)

2.
ISKANJE OPTIMALNE POSTAVITVE INTERAKTIVNO MODELIRANIH STAVB Z UPORABO DIFERENCIALNE EVOLUCIJE IN UPOŠTEVANJEM SONČNEGA POTENCIALA NAD PODATKI LiDAR
Marko Bizjak, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Količina sončnega obseva, ki ga prejme stavba, je zelo pomembna pri izkoriščanju sončne energije za proizvodnjo električne energije in pasivnem ogrevanju stavbe ter posledično zmanjšanju emisij. V diplomskem delu iščemo optimalno postavitev stavbe, ki prejme največ sončnega potenciala skozi leto. Najprej si ustvarimo mrežo celic, ki jo generiramo iz podatkov LiDAR. Nad mrežo modeliramo stavbo in nato z uporabo diferencialne evolucije poiščemo njeno optimalno postavitev. Pri tem upoštevamo več parametrov modelirane stavbe za izboljšanje natančnosti. V eksperimentih z različnimi strategijami pokažemo, da lahko hitro najdemo globalni optimum za maksimizacijo sončnega obseva dane stavbe.
Keywords: sončni potencial, postavitev stavbe, diferencialna evolucija
Published in DKUM: 13.09.2013; Views: 1754; Downloads: 184
.pdf Full text (9,14 MB)

3.
IZRAČUN SONČNEGA POTENCIALA IZ PODATKOV LIDAR NA GPU
Niko Lukač, 2012, master's thesis

Abstract: Izračun sončnega potenciala iz podatkov LiDAR je eden iz med najbolj učinkovitih pristopov za iskanje primernih površin za namestitev fotovoltaičnih sistemov v urbanih področjih. Pri tem je potrebno upoštevat različne faktorje, ki vplivajo na natančnost izračuna, npr.: lokacija na Zemlji, topografija površja, senčenje, in zmanjševanje sončnega sevanja zaradi vplivov atmosfere ter oblakov. Čas izračuna se poveča, kadar je velikost podatkov znatno večja. Hitrejši izračun je sicer možen z uporabo superračunalnikov, vendar je cenovno neugoden za splošno uporabo. V tem magistrskem delu predstavimo učinkovito metodo za izračun sončnega potenciala iz podatkov LiDAR na grafičnem procesorju. Pri tem upoštevamo topografijo, pridobljeno iz podatkov LiDAR in statistične podatke sončnega obsevanja iz meritev s piranometrom. Večločljivostno globalno senčenje zaradi trdih objektov, in hevristično globalno senčenje zaradi vegetacije, dopolnjujeta predstavljeno metodo. Eksperimenti demonstrirajo učinkovitost in natančnost predstavljene metode.
Keywords: sončni potencial, sončno obsevanje, fotovoltaika, podatki LiDAR, GPU, GPGPU, CUDA
Published in DKUM: 04.09.2012; Views: 3313; Downloads: 454
.pdf Full text (51,16 MB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica