| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 31
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Energetski pregled podjetja gorenje keramika d.o.o. : diplomsko delo
Urban Laubič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava energetski pregled podjetja Gorenje Keramika, d. o. o., in je obnova energetskega pregleda, ki je bil narejen leta 2004. V energetskem pregledu je prikazana poraba energentov, ki jih podjetje uporablja v svoje namene. Podatki energentov, ki so prikazani v energetskem pregledu, so iz let 2018 in 2019. Predstavljena bosta tudi največja porabnika energentov v podjetju, in sicer atomizer, ki porabi 7,1 % električne energije, namenjene porabi za proizvodne namene, in 21,8 % zemeljskega plina za proizvodne namene, ter žgalna peč, pri kateri se za proizvodne namene porabi 12,4 % električne energije in 60,2 % vsega zemeljskega plina, namenjenega za proizvodne namene. V zaključku naloge so v energetskem pregledu navedena še priporočila in potencialne investicije za izboljšanje energetske učinkovitosti podjetja. Potencialne investicije se nanašajo na boljši izkoristek energentov v podjetju ter s tem zmanjšanje stroškov, ki jih ti energenti predstavljajo danes. V energetskem pregledu bo podrobneje prikazana investicija nove kompresorske postaje, s katero bo podjetje privarčevalo tretjino električne energije v primerjavi s staro kompresorsko postajo.
Keywords: energetski pregled podjetja, energenti, smotrna raba energije, ogrevanje, električna energija, zemeljski plin, komprimirani zrak
Published in DKUM: 12.10.2021; Views: 1119; Downloads: 112
.pdf Full text (1,85 MB)

2.
Izračun toplotne obremenitve hiše po SIST EN in URSA
Boris Mladenovič, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljen izračun toplotne obremenitve hiše. Za primerjavo sta izdelana izračuna projektne toplotne obremenitve s standardom SIST EN 12831:2004 in programskim paketom URSA4. Glavni cilj diplomske naloge je natančno določiti toplotne izgube objekta z namenom uvrstitve v energetski razred in s tem izdelave energetske izkaznice z obema metodama. Na podlagi dobljenih rezultatov smo podali možne ukrepe za zmanjšanje toplotnih izgub. S programom URSA smo izračunali nekaj možnih ukrepov povečanja toplotne zaščite in podali prihranek toplotne energije, vrednost investicije in vračilno dobo.
Keywords: gradbena fizika, ovoj zgradbe, toplotna prehodnost, energetska izkaznica, toplotne izgube, smotrna raba energije
Published in DKUM: 23.05.2012; Views: 6079; Downloads: 1610
.pdf Full text (3,07 MB)

3.
IZRAČUN TOPLOTNE OBREMENITVE HIŠE PO DIN IN ISO STANDARDU
Matija Glinšek, 2011, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljen preračun toplotne obremenitve hiše za obstoječo stavbo. Za primerjavo sta izdelana izračuna projektne toplotne obremenitve hiše po dveh metodah. Starejša je metoda DIN 4701, ki je predstavljena v starejših različicah najbolj razširjenega projektantskega priročnika Grejanje i Klimatizacija avtorjev Recknagel in ostali. Druga metoda je standard SIST EN 12831:2004. Glavni cilj diplomskega dela je ugotoviti razlike med obema metodama na primeru hiše. Dobljene računske rezultate smo primerjali z dejansko količino porabljene toplote in izdelali energetsko izkaznico za stavbo.
Keywords: prenos toplote, gradbena fizika, toplotne izgube, smotrna raba energije, energetska izkaznica
Published in DKUM: 21.10.2011; Views: 6311; Downloads: 1427
.pdf Full text (2,91 MB)

4.
SIMULACIJA VPLIVA OBRATOVALNIH PARAMETROV NA UČINKOVITOST OBRATOVANJA ABSORPCIJSKE HLADILNE NAPRAVE AMONIAK - VODA
Zvonimir Črepinšek, 2011, master's thesis

Abstract: Raziskava vključuje teoretične osnove različnih zasnov absorpcijskih hladilnih naprav, primerjavo učinkovitosti (COP) absorpcijskih hladilnih naprav oziroma, delovnih snovi: NH3/H2O, NH3/LiNO3, NH3/NaSCN, CH3NH2/H2O, R22/DMEU, R32/DMEU, R124/DMEU, R152a/DMEU, R125/DMEU, R134a/DMEU, TFE/TEGDME, CH3OH/TEGDME in R134a/DMAC, ki se uporabljajo za hlajenje pod 0 oC, ter simulacijo vpliva obratovalnih parametrov na učinkovitost obratovanja enostopenjske absorpcijske hladilne naprave NH3/H2O z računalniškim programom Aspen Plus. COP obratovanja je odvisna od temperature generatorja, kondenzatorja, absorberja in uparjalnika.
Keywords: kemijska tehnika, energetika, smotrna raba energije, prenosni pojavi, absorpcijske hladilne naprave, simulacija obratovanja.
Published in DKUM: 30.03.2011; Views: 4002; Downloads: 254
.pdf Full text (3,74 MB)

5.
PREGLED GORIVNO CELIČNIH ENERGETSKIH SISTEMOV IN PRIMER 20MW-GC POSTROJA
Boštjan Pišotek, 2010, bachelor thesis/paper

Abstract: Teoretične osnove gorivnih celic so znane že več sto let, vendar je odvisnost od nafte in naftnih lobijev preprečila njihov nadaljnji razvoj v praksi. Razvoj in tehnologija gorivnih celic je tako šele zdaj, ko so se na globalnem trgu pojavile višje energetske zahteve po smotrni rabi energije, višje cene surove nafte ter problem onesnaževanja, prišla v ospredje kot oblika alternativnega vira energije za zadovoljevanje potreb po energijski varnosti. Rezultat diplomskega dela predstavlja implementacijo GC sistema, kot pomožnega sistema jedrske elektrarne, v proces pridobivanja vodika z elektrolizo ob presežkih proizvodnje električne energije in njegovemu koriščenju ob povečani rabi v energetskem omrežju.
Keywords: gorivne celice, elektroliza, GC sistem, smotrna raba energije, obnovljivi vir, jedrska energija, električna energija, kogeneracija, energetska varnost, ekonomska analiza, ekologija
Published in DKUM: 13.10.2010; Views: 2654; Downloads: 218
.pdf Full text (2,22 MB)

6.
OPTIMIZACIJA VROČEVODNEGA OMREŽJA IN VPLIV VODNEGA KAMNA NA PRENOS TOPLOTE GRELNIH POVRŠIN
Danijela Urbancl, 2009, dissertation

Abstract: Doktorska disertacija zajema tri sklope v katerih so predstavljene rešitve, ki lahko v znatni meri prispevajo k smotrni rabi energije, zmanjšanju škodljivih vplivov na okolje in posledično k ciljem, ki so prioriteta svetovne energetske in okoljske politike. Predstavljeni so statistični podatki o emisijah toplogrednih plinov in predlagani ukrepi za njihovo zmanjšanje. Raziskane so pretočno - tlačne zakonitosti sistema daljinskega ogrevanja ter z variacijo vplivnih parametrov v optimizacijskem modelu analiziran vpliv na potek optimalnih drevesnih poti v zankastem omrežju. Podrobneje je predstavljena morfologija vodnega kamna, katerega glavna sestavina je kalcijev karbonat v kalcitni ali aragonitni strukturi. V sklopu eksperimentalnega dela so izvedeni preizkusi izločanja vodnega kamna na grelcih bojlerjev za toplo vodo in na grelcih pralnih strojev. Analiziran je vpliv dvovalentnih ionov na kristalno obliko vodnega kamna in podana ocena zmanjšanega prenosa toplote zaradi oblog na grelcih iz različnih materialov. Predlagana je optimalna namestitev grelcev in oblika kadi, ki zagotavlja dobro turbulenco toka vode in manjšo tvorbo vodnega kamna.
Keywords: energetika, smotrna raba energije, prenos toplote, vročevodna omrežja, optimizacija, nelinearno programiranje, pralni stroji, grelci pralnih strojev, vodni kamen
Published in DKUM: 06.05.2009; Views: 5099; Downloads: 406
.pdf Full text (4,82 MB)

7.
8.
9.
10.
Search done in 0.1 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica