| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Posodabljanje input-output tabel - primer tabel za Slovenijo
Monika Škvorc, 2021, master's thesis

Abstract: Input-output tabele so tabele, ki opisujejo opazovano gospodarstvo. Ker je originalen postopek nastajanja drag in dolgotrajen, se kot alternativen način pridobivanja novih tabel pojavljajo posodabljanja že obstoječih tabel nekega preteklega leta. V literaturi obstaja veliko metod posodabljanja input-output tabel. V magistrskem delu navedemo obstoječe metode in izpostavimo v praksi najbolj uporabljeno RAS metodo ter njene različice. V sklopu magistrskega dela izdelamo programsko kodo izbrane RAS metode posodabljanja input-output tabel v Mathlabu in jo izvedemo na treh različnih vhodnih podatkih za Slovenijo. Izbrana metoda rešitve omejitvenega matričnega problema je iterativen postopek, ki izmenično posodablja stolpce in vrstice, dokler ne zadostujejo podanim robnim omejitvam. Rezultati potrdijo hipotezo, da se z zniževanjem ustavitvenega pogoja poveča število potrebnih iteracij za konvergiranje. Hkrati domnevamo, da večji del ocen vrednosti naredi napako manjšo od 65 %.
Keywords: Input-output tabele, RAS metoda, omejitveni matrični problem, slovensko gospodarstvo.
Published in DKUM: 23.07.2021; Views: 6939; Downloads: 81
.pdf Full text (879,85 KB)

2.
Vpliv gospodarske krize na transport
Alja Hudomalj, 2015, bachelor thesis/paper

Abstract: Transport je sektor, ki je razvit v večini gospodarstev po svetu. Je nekakšen povezovalni steber vseh svetovnih trgov. Ko se je leta 2007 začela kriza v ZDA, se je kmalu kriza razširila v vse panoge gospodarstev, prizadela je vse sektorje, vključno s transportom. Avtomobilska industrija je trpela, avtoprevozniki so zaradi recesije v cestno transportnem sektorju težko poslovali, ogromno tovora, ki je leta prej prihajal in odhajal iz držav, je bilo ustavljenega. Rast transportnih storitev se je ustavila. Gospodarska kriza je prizadela tako posameznike, kot celotna gospodarstva. A vendar so ob vseh izgubah in zaprtjih nekaterih podjetij obstajala transportna podjetja, ki so s pravilnimi ukrepi premagala krizo in se ji uspešno zoperstavila. To so podjetja, ki so uspešno delovala že pred krizo, tako, da jih izguba transportnih storitev in zmanjšan obseg povpraševanja nista dokončno ustavila.
Keywords: transport, gospodarska kriza, transportne storitve, podjetje Transporti Draganović Enes s.p., Evropsko gospodarstvo, Slovensko gospodarstvo
Published in DKUM: 11.02.2016; Views: 2128; Downloads: 126
.pdf Full text (941,68 KB)

3.
ZAKONSKA UREDITEV CARINSKE POLITIKE V SLOVENIJI
Aleš Kolar, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena zakonska ureditev carinske politike v Republiki Sloveniji, ki se prepleta z evropskim pravnim redom, kjer osnovna carinska pravila opredeljuje Carinski zakonik Skupnosti. Naloge carinske službe opravlja Carinski urad Republike Slovenije, ki pri svojem delu uporablja tako mednarodno kot nacionalno pravo.
Keywords: zakonska ureditev, carinska politika, Republika Slovenija, Evropska Unija, Carinski zakonik Skupnosti, Carinski urad Republike Slovenije, nacionalno pravo, mednarodno pravo, schengensko območje, blagovna menjava, slovensko gospodarstvo, Republika Hrvaška.
Published in DKUM: 09.04.2014; Views: 1761; Downloads: 201
.pdf Full text (741,72 KB)

4.
ŠALEŠKA DOLINA V ČASU PRVE SVETOVNE VOJNE (1914-1918)
Dijana Šmon, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Čas prve svetovne vojne ostaja v človeški zgodovini kot ena izmed poglavitnih prelomnic človeštva ter eno izmed najtežjih zgodovinskih obdobij, katerega posledice so spremenile razmerja med državami in podobo sveta, Evrope, Slovenije ter posledično tudi Šaleške doline. Slovenci so v času prve svetovne vojne živeli pod tujo upravo, ki je vplivala na vsa družbeno-kulturna in politična področja. Z mobilizacijo so ostali kraji Šaleške doline povsem brez delovne sile, kar je oslabilo gospodarstvo in okrnilo izvedbo pouka v šolah, saj so moške vloge doma prevzeli otroci. Zaradi rekvizicij in velikih potreb vojske je ljudem primanjkovalo tudi osnovnih potrebščin za preživetje, ki so jih od leta 1914 dalje dobili še samo na karte. Tuja oblast se je kazala v ustanavljanju nemških ustanov, zavodov, društev in prevladi nemškega prebivalstva v mestnih upravah. Dve izmed večjih gospodarskih panog v Šaleški dolini, ki sta se ohranjali, sta bili rudarstvo in usnjarstvo z družino Vošnjak. V premogovniku je delovanje prevzela vojaška uprava, v usnjarni v Šoštanju pa so se borili s pomanjkanjem delavcev. Kljub vojni pa je slovensko prebivalstvo želelo ohranjati narodno zavest s številnimi društvi (Družba Cirila in Metoda, Sokol) in obdržati kulturno življenje s prirejanjem različnih gledaliških predstav. Težnje po neodvisnosti slovenskega naroda so se pojavile že med vojno in so se z Majniško deklaracijo 30. maja 1917 razvile v vseslovensko deklaracijsko gibanje. Preobrati na vojnih frontah so ob koncu leta 1918 pripeljali do konca prve svetovne vojne in slovenskemu narodu se je uspelo rešiti tuje nadoblasti ter povezati z južnoslovanskimi narodi v novo državno tvorbo, ki je omogočila samoodločbo narodov ter avtonomijo ljudstev znotraj le-te z enotnim političnim vodstvom.
Keywords: Šaleška dolina, prva svetovna vojna, vojaška uprava, življenjske razmere, gospodarstvo, slovensko-nemški odnosi, jugoslovansko gibanje, deklaracijsko gibanje, čas prevrata.
Published in DKUM: 07.03.2014; Views: 2612; Downloads: 323
.pdf Full text (1,92 MB)

5.
ANALIZA IN PROJEKTIRANJE ORGANIZACIJE IGOR BERK S.P. - TELSIM
Živa Berk, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Tako kot svetovno se je tudi slovensko gospodarstvo znašlo sredi gospodarske krize. Zato je zelo pomembno, kako se podjetje znajde v teh turbulentnih časih, saj preživijo samo tista podjetja, ki se znajo najbolj prilagoditi novim pogojem, ki vladajo na trgu. To pomeni, da ne glede na to, kako dobro je podjetje poslovalo pred krizo, je pomembno, kako podjetje posluje v času same krize. Kajti le s pravilnimi in hitrimi odločitvami bo podjetje uspešno krmarilo skozi turbulentne razmere na trgu in ostalo konkurenčno. Propad podjetja je le posledica niza slabih in neracionalnih odločitev. Mala in mikro podjetja so v takšnih časih še posebej ranljiva, zato je še posebej pomembno, da spremljajo in analizirajo razmere na trgu, skušajo predvideti, kaj se bo zgodilo in se čim hitreje prilagoditi razmeram na trgu. Za storitvena podjetja, takšno kot je na primer Igor Berk s.p. - TELSIM, je pomembno, da se v okviru svojih sposobnosti reorganizirajo, če jim seveda same razmere v podjetju le-to omogočajo. Sama reorganizacija pa ni vedno ključ do uspeha. Pomembno je tudi, da podjetje opravi storitve kakovostno in po ceni, za katero so kupci pripravljeni odšteti določen znesek in takšno ceno, ki podjetju še omogoča eksistenco. Če tega ni, je podjetje obsojeno na propad. Pomembno pa je tudi, da se podjetje poskuša čim bolj držati načela finančnega poslovanja in pokrivati svoje finančne obveznosti čim bolj v roku, saj vsaka zamuda plačila samo še poslabša položaj podjetja. To pomeni, da se lahko neplačila samo še kopičijo in vodijo v finančno nelikvidnost. Za torej je za podjetje zelo pomembno, da je pravilno organizirano, saj mu le dobra organizacija podjetja omogoča obstoj na trgu.
Keywords: Pomen analize in organizacije v podjetju, metode, vrste in namen analize, projektiranje organizacije, opredelitev organizacije, organizacijske strukture, proces projektiranja organizacije, metode projektiranja, svetovna kriza in slovensko gospodarstvo, pomen analize za mala in mikro podjetja, kriza v storitveni dejavnosti in sposobnost reorganizacije
Published in DKUM: 14.10.2013; Views: 3162; Downloads: 202
.pdf Full text (322,26 KB)

6.
FINANCIRANJE PODJETIJ V KRIZNIH RAZMERAH - PRIMER PROIZVODNEGA PODJETJA
Sanja Potočnik, 2011, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu bom predstavila financiranje podjetij v kriznih razmerah s ponazoritvijo na primeru proizvodnega podjetja. Diplomsko delo se nanaša na financiranje podjetja in opisuje kako podjetje posluje v teh časih finančne krize, ki je zajela veliko večino slovenskega gospodarstva. V prvem, teoretičnem delu diplomskega dela se bom uprla na osnove financiranja podjetja, ki jih mora poznati vsako podjetje, da lahko uspešno posluje. Pričela bom z osnovnimi pojmi, kot so pomen denarja in financ, vsebina in pojem financiranja podjetja, finančni sistem in finančni trg ter razložila tudi pomen in naloge finančne funkcije. To poglavje se bo ukvarjalo tudi s finančnim vodenjem in upravljanjem, sledile bodo temeljne kategorije financiranja podjetja. Za podjetje je priporočljivo, da pozna temeljna načela financiranja, oblikovati pa mora tudi svoje cilje in politiko financiranja podjetja, saj je od tega lahko odvisen uspeh njegovega poslovanja. Pri odločanju o financiranju podjetja pa so pomembna tudi pravila financiranja. V nadaljevanju pa bom opisala oblike financiranja, ki zajemajo vire financiranja premoženja podjetja in odločanje o le-teh. Zelo pomembna za podjetje pa je cena virov financiranja, vračanje denarja le-tem in pa najpomembnejše stroški, ki nastanejo pri financiranju podjetja. Opisano bo tudi več vrst stroškov financiranja podjetja. V teh kriznih časih pa so za podjetja lahko usodna finančna tveganja s katerimi se podjetje srečuje, zato lahko na trgu, poznavanju oziroma prepoznavanju le-teh, pripišemo velik pomen. Žal pa se nekatera podjetja v finančni krizi znajdejo tudi v zelo neugodnih razmerah in prav zaradi tega je zelo pomembno poznavanje Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). V praktičnem delu diplomskega dela, pa bo predstavljeno proizvodno podjetje in njegovi načini financiranja podjetja ter stroški, ki ob tem nastajajo. Pri preučevanju podjetja se bom osredotočila na oblike dolgoročnega in kratkoročnega financiranja podjetja v kriznih razmerah. Vsako financiranje pa ima določeno ceno in tako imenovane stroške, ki nastajajo ob poslovanju podjetja. Konec koncev pa je najtežji del financiranja podjetja prav vračanje denarja virom financiranja, še posebno pa v kriznih razmerah v kakršnih se nahajajo podjetja še dan danes. Tako bom na primeru omenjenega podjetja želela ugotoviti kako se s financiranjem v kriznih razmerah sooča s problemi ter tveganji in reševanju le-teh. V zaključnem delu pa bom predstavila ugotovitve kako proizvodnemu podjetju uspeva poslovanje na podlagi prikazane primerjave po letih 2007, 2008 in 2009.
Keywords: Financiranje, krizne razmere, poslovanje podjetja, finančna kriza, slovensko gospodarstvo, pomen denarja, finance, finančni sistem, finančni trg, pomen finančne funkcije, naloge finančne funkcije, finančno vodenje, upravljanje podjetja, načela financiranja, politika podjetja, politika financiranja podjetja, pravila financiranja, oblike financiranja, viri financiranja podjetja, stroški financiranja, finančna tveganja, Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem preneh
Published in DKUM: 19.01.2012; Views: 4048; Downloads: 297
.pdf Full text (1,18 MB)

7.
Deželno tveganje Slovenije in tuje neposredne investicije
Boštjan Verčkovnik, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Slovenija se pri oceni deželnega tveganja uvršča v prvo trideseterico držav. Visoka ocena je odraz političnega, gospodarskega in socialnega stanja pri nas. Za dosego tako dobre ocene je morala Slovenija v procesu tranzicije sprejeti številne reforme. Po osamosvojitvi je morala izvozne trge bivše Jugoslavije nadomestiti z novimi trgi v EU, kar je bila verjetno njena najtežja naloga. Tako je tudi ohranila visoko raven zaposlenosti, saj vemo, da so se številne države med procesom tranzicije svojega gospodarstva ubadale s povišano stopnjo brezposelnosti. Ocena deželnega tveganja bi morala vplivati na tuje neposredne investicije v državi. Boljša kot je, večje možnosti bi morala imeti država pri privabljanju neposrednih investitorjev. Tu pa se Slovenija ne izkaže, saj je navkljub dobri oceni deželnega tveganja neto izvoznica neposrednih investicij. Takšno stanje je verjetno posledica prevelikega vmešavanja politike (države) v gospodarstvo, saj so v preteklosti interesi posameznikov večkrat prevladali nad interesi skupnosti. Prešibek pa je tudi program za privabljanje tujih investitorjev.
Keywords: Tveganje, deželno tveganje, slovensko gospodarstvo, tuje neposredne investicije
Published in DKUM: 02.07.2009; Views: 3518; Downloads: 324
.pdf Full text (468,32 KB)

Search done in 0.22 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica