| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 23
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Terminologija v kibernetski varnosti - izhodišče angleško-slovenskega slovarja kibernetske varnosti : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Sebastijan Razboršek Maček, 2025, undergraduate thesis

Abstract: V slovenskem jeziku obstaja kar nekaj terminoloških slovarjev, ki pokrivajo področje kibernetske varnosti, vendar pa večinoma niso primerni za uporabo izven ozke strokovne javnosti. Med obstoječimi je nekaj zastarelih, nekaj je povsem ozko usmerjeno tehničnih in brez ustreznih razlag, nekaj pa takšnih, ki se sicer sproti posodabljajo, a imajo pogosto zelo kompleksne razlage, neprimerne za splošno javnost ali javnosti, ki se s kibernetsko varnostjo srečujejo zgolj občasno. To diplomsko delu na podlagi analize gesel v obstoječih slovarjih in glosarjih, z izdelavo lastnega korpusa kibernetske varnosti v obsegu več kot milijon besed in s pomočjo razlag v tujih glosarjih in slovarjih utemelji in v več kot stotih geslih oblikuje izhodišče za nov slovar kibernetske varnosti, ki bi bil dovolj preprost za uporabo izven ozkih krogov industrije kibernetske varnosti in uporaben tako za praktike kibernetske varnosti kot tudi za splošno, nestrokovno javnost, predvsem tiste, ki se s kibernetsko varnostjo srečujejo zgolj občasno, na primer novinarje. Analiza je namreč pokazala, da obstoječi slovarji in glosarji za ta namen niso najbolj primerni, tudi kadar vsebujejo analizirana gesla. Še bolj kot to pa se je izkazalo, da številnih izrazov, ki so v svetu kibernetske varnosti še kako aktualni, ni na voljo nikjer, niti v slovarjih in glosarjih niti v drugih vrstah javno dostopnih besedil, zato izpostavljamo potrebo ne samo po pripravi tovrstnega slovarja – ali samostojno ali v okviru obstoječih slovarjev – pač pa tudi nujo po njegovem stalnem dopolnjevanju zaradi nenehnega nastajanja novih konceptov, terminov in trendov.
Keywords: slovaropisje, korpusno jezikoslovje, terminološki slovar, kibernetska varnost, diplomske naloge
Published in DKUM: 19.05.2025; Views: 0; Downloads: 25
.pdf Full text (1,69 MB)

2.
Pleteršnikova dediščina : ob stoletnici smrti Maksa Pleteršnika
2024, journal

Abstract: Urednik Marko Jesenšek je pripravil vrhunsko znanstveno delo s področja slovenskega slovaropisja. V monografiji, ki ima 20 samostojnih poglavij, so predstavljeni najnovejši dosežki na področju eSSKJ-a, Slovarja pregovorov in sorodnih paremioloških izrazov, Sprotnega slovarja slovenskega jezika, Rastočega besednjaka SLA, Slovarja slovenskega taroka, jezikovne terminologije v Pleteršnikovem slovarju in njegove makronske dediščine, analize Pleteršnikove rokopisne zbirke zemljepisnih imen in številnih drugih pomembnih ozko slovaropisnih vprašanj s področja sinhronije in diahronije. Pri pisanju so sodelovali najbolj aktivni slovenski jezikoslovci, ki se na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, na ZRC SAZU, na Univerzi v Ljubljani in Univerzi v Mariboru ukvarjajo s slovenskim slovaropisjem ter življenjem in delom Maksa Pleteršnika. Znanstvena monografija Pleteršnikova dediščina je nastala ob stoletnici smrti znamenitega slovaropisca Maksa Pleteršnika (* 3. 12. 1840, Pišece, † 13. 9. 1923, Pišece). Gre za inovativno, aktualno in doslej najpopolnejše delo s področja slovaropisja, ki promovira slovensko jezikoslovno znanost in razširja vedenje o slovenski kulturni in jezikoslovni dediščini.
Keywords: Maks Pleteršnik, slovenski jezik, slovaropisje, slovarji, jezikovni viri in tehnologije
Published in DKUM: 04.09.2024; Views: 75; Downloads: 21
.pdf Full text (6,39 MB)
This document has many files! More...

3.
Toporišič kot organizator in vodja Pleteršnikovih dnevov
Marko Jesenšek, 2016, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Abstract: Toporišič je leta 1996 organiziral prve Pleteršnikove dneve v Pišecah, nato pa je simpozij vodil do leta 2003, ko je skrb za Pleteršnikovo jezikovno in slovaropisno delo prepustil Marku Jesenšku - njegov zadnji nastop na znanstveni konferenci in zadnja znanstvena objava (2011a) sta prav tako povezana s simpozijem v Pišecah, in sicer je predstavil Škrabčev pogled na naglasoslovje v Pleteršnikovem slovarju in tako simbolično sklenil svoje jezikoslovno delo s premislekom o dveh slovenskih jezikoslovcih, ki ju je najbolj cenil in jima je namenjal velik del svojega raziskovalnega in organizacijskega dela. V prispevku je analiziran Toporišičev pogled na Pleteršnikovo delo in pomen Toporišičevih Pleteršnikovih dnevov za razvoj slovenskega slovaropisja.
Keywords: Pleteršnikovi dnevi, slovenščina, Pišece, slovaropisje, Toporišič, Jože, 1926-2014
Published in DKUM: 29.07.2024; Views: 70; Downloads: 7
URL Link to full text
This document has many files! More...

4.
Narečno besedje slovenskega jezika : v spomin na akademikinjo Zinko Zorko
2022

Abstract: V monografiji Narečno besedje slovenskega jezika. V spomin na akademikinjo Zinko Zorko je v šestnajstih poglavjih predstavljeno delo Zinke Zorko in najnovejše slovenske raziskave, ki nadaljujejo njeno delo dialektološko delo: Zinka Zorko in Pleteršnikovi dnevi, Zinka Zorko in Slovenski lingvistični atlas, Narečna podoba malečniškega govora, Germanizmi v malečniškem govoru, Poimenovanja oseb v malečniškem govoru, Glasovne značilnosti novomeškega govora, Tradicionalni poklici gorenjskega podeželja kot motivacija narečnih hišnih imen, Prevajanje in sinhronizacija: Teoretske in metodološke osnove ter lastne izkušnje s prevajanjem in sinhronizacijo dialektoloških filmov, Narečno besedje v etnološki razpravi Avgusta Pavla. Tipologija pomenskih prenosov v slovenskih narečjih (z ozirom predvsem na zahodna slovenska narečja), (Bavarsko)visokonemške in (karnijsko)furlanske jezikovne prvine v rezijanski antroponimiji, Pleteršnikove rokopisne zbirke zemljepisnih imen, Metelkova zbirka slovenskih toponimov 1823, Projekt Historična topografija Primorske, Vsaka vas ima svoj glas tudi v Občini Brežice
Keywords: Zinka Zorko, Maks Pleteršnik, slovenski jezik, narečje, dialektologija, slovaropisje
Published in DKUM: 14.12.2022; Views: 813; Downloads: 121
.pdf Full text (7,29 MB)
This document has many files! More...

5.
Jezik in turizem, Language and Tourism, Sprache und Tourismus
2021

Abstract: V monografiji je predstavljenih deset znanstvenih poglavij, usmerjenih v turistični jezik, ki zajemajo od učenja in poučevanja jezika do leksikografije, manjšinskih jezikov in izbranih jezikovnih konceptov. Med njimi so predstavljene značilnosti slovenskega turističnega slovarja, vprašanje manjšinskih skupnosti in njihovih turističnih spletnih strani, moč kolokacij in kontrastivna analiza pridevniško-samostalniških kolokacij, pojem gibanja v terciarnem izobraževanju, analize slovensko-nemških prevodov izbranih spletnih menijev, turistični spletni viri v okviru učilnice tujega jezika, povezava jezikovnega raziskovanja s turizmom, pisne sposobnosti v angleščini za potrebe turizma, lokalne jezikovne različice osebnih imen ter poučevanje in učenje jezika za posebne namene med pandemijo COVID-19.
Keywords: turizem, promocija, jezik stroke, poučevanje, prevajanje, slovaropisje
Published in DKUM: 23.12.2021; Views: 1071; Downloads: 166
.pdf Full text (17,14 MB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 4 documents!

6.
Pater Oton Škola in njegov rokopisni slovar Pronouncing Dictionary – English and German (1839)
Simona Štavbar, 2018, original scientific article

Abstract: V prispevku je obravnavan rokopisni slovar Pronouncing Dictionary – English and German1 slovenskega frančiškana, misijonarja, leksikografa in slikarja p. Otona Škole. Slovar iz leta 1839 je po mojem védenju edini ohranjeni primer izgovarjalnega slovarja, ki ga je pri- pravil slovenski misijonar, najverjetneje za lastno rabo, tj. da se nauči tujega jezika (angleščine) za potrebe misijonarjenja. Njegov obstoj v slovenski strokovni literaturi ni natančneje obravnavan. V prispevku je na kratko predstavljeno življenje in delo frančiškana in misijonarja p. Otona Škole. Sledi metaleksikografski opis rokopisnega slovarja, nato pa so opisane nekatere njegove mikrostrukturne značilnosti.
Keywords: rokopisni slovar, izgovarjalni slovar, misijonarsko slovaropisje, metaleksikografski opis
Published in DKUM: 10.10.2018; Views: 1104; Downloads: 123
.pdf Full text (619,96 KB)
This document has many files! More...

7.
8.
SSKJ2
Andrej Perdih, Marko Snoj, 2015, original scientific article

Abstract: Jeseni l. 2014 je izšla druga, dopolnjena in deloma prenovljena izdaja Slovarja slovenskega knjižnega jezika (prva izdaja 1970–1991), ki zapolnjuje vsebinsko in časovno vrzel v opisu slovenskega jezika med prvo izdajo SSKJ in novim slovarjem slovenskega jezika, ki bo nastajal v naslednjih letih. Prispevek prikazuje okoliščine nastajanja druge izdaje SSKJ ter opisuje glavne vsebinske novosti in spremembe jezikovnega opisa.
Keywords: slovenščina, slovaropisje, slovarji, knjižni jezik
Published in DKUM: 19.02.2018; Views: 1643; Downloads: 575
.pdf Full text (1,82 MB)
This document has many files! More...

9.
Slovensko slovaropisje in kritika
Majda Merše, 2015, original scientific article

Abstract: Vzporedni pojav slovenskega slovaropisja je njegova kritika. Na raznovrstne slovarske opise slovenskega jezika se opazneje in odmevneje odziva zadnji dve stoletji. Večjega kritičnega odziva so bili deležni zlasti slovarski priročniki splošnega značaja, kakršna sta Slovar slovenskega knjižnega jezika (1970–1991) in Slovenski pravopis (2001). V prispevku bo predstavljen obseg kritike slovarjev, njena tipologija in vpliv, ob vzorčnih primerih pa tudi glavni kritični poudarki.
Keywords: slovenščina, slovaropisje, slovarska tipologija, kritika
Published in DKUM: 19.02.2018; Views: 979; Downloads: 487
.pdf Full text (3,90 MB)
This document has many files! More...

10.
Pravopisno slovaropisje na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU
Helena Dobrovoljc, Aleksandra Bizjak Končar, 2015, original scientific article

Abstract: V prispevku so predstavljene pravopisne dejavnosti Leksikološke sekcije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU v Ljubljani ter spremembe v pojmovanjih te veje slovaropisja v drugi polovici 20. stoletja in na začetku 21. stoletja. Medtem ko je v 20. stol. pravopisni slovar pogosto nadomeščal enojezični pomenskorazlagalni slovar, je danes pravopisni slovar organiziran v obliki podatkovne zbirke, specializirane za normativne zadrege. Predstavljena so načela, uporabljena pri gradnji teh zbirk in zasnovi slovarja.
Keywords: slovenščina, slovaropisje, normativno slovaropisje, pravopisna pravila, jezikovno svetovanje
Published in DKUM: 16.02.2018; Views: 1723; Downloads: 577
.pdf Full text (3,41 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.11 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica