| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 122
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Uporaba brezpilotnih letalnikov pri analizah varnosti v cestnem prometu
Alem Salaji, 2024, master's thesis

Abstract: Prometna varnost je že dolgo prepoznana kot velik problem po svetu. S pojavom brezpilotnih letalnikov in razvojem tehnologije so se razvili novi načini analize prometne varnosti in možnosti, da preprečimo prometne nesreče, preden se te zgodijo. Magistrsko delo obravnava prometno varnostno analizo križišča v Mariboru, ki je bila izvedena z obdelavo videoposnetka, posnetega z brezpilotnim letalnikom in s programskim orodjem, ki uporablja računalniški vid za razvoj trajektorij in za sledenje posameznega prometnega udeleženca. Prometna varnost je bila analizirana s pomočjo nadomestnih varnostnih indikatorjev (čas do trka, čas po posegu in močna zaviranja), s katerimi lahko ocenimo tveganje morebitnih trkov in tako dobimo informacije o nevarnih območjih in konfliktnih točkah.
Keywords: prometna varnost, brezpilotni letalniki, analiza videoposnetkov, cestni promet, sledenje.
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 4
.pdf Full text (5,03 MB)

2.
Asinhrono sledenje KUKA robota točkam na obračalni mizi
Tine Tomšič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Bistveno prvino vseh proizvodnih sistemov predstavljajo roboti, ki so iz leta v leto bolj nepogrešljivi. Od tod izvira ideja o gradnji pametne in avtonomne robotske celice, ki temelji na vzpostavitvi komunikacije med KUKA robotom in obračalno mizo. V sklopu diplomske naloge smo zasnovali delovno celico, znotraj katere KUKA robot sledi premikom obračalne mize. Medtem ko se miza rotira, robotska roka z manjšo časovno zakasnitvijo sledi vnaprej določeni točki. Z uporabo programabilnega logičnega krmilnika Siemens S7-1500 in protokola PROFINET je izvedeno izračunavanje prostorskih koordinat ter komunikacija med krmilnikom in robotom za uspešno asinhronsko sledenje vrha robota in točke na obračalni mizi.
Keywords: Obračalna miza, KUKA robot, Siemens PLK, PROFINET, TIA Portal, asinhrono sledenje
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 19
.pdf Full text (2,86 MB)

3.
Problematika varnosti starejših voznikov motornih vozil v prometu : magistrsko delo
Anamarija Poll, 2024, master's thesis

Abstract: Zaključno delo predstavlja problematiko z vidika prometne varnosti, s katero se soočajo starejši vozniki motornih vozil. Osnovni namen je prikazati njihovo varnost v prometu skozi analizo prometnih nesreč in s pomočjo eksperimenta, ki smo ga izvedli na fakulteti. Analiza prometnih nesreč prikazuje podrobne informacije o prometnih nesrečah za obdobje 2012–2022, v katerih so bili udeleženi kot povzročitelji, starejši vozniki. Približno 20 % prometnih nesreč v zadnjih letih povzročijo prav oni. Za boljše razumevanje analize prometnih nesreč je bil izveden eksperiment s 30-imi prostovoljci različnih starosti. Vseboval je anketo s testom o cestno prometnih predpisih in vožnjo na simulatorju z očali za sledenje pogleda. Rezultate poizkusa smo primerjali po starostnih skupinah in ugotovili, da z leti znanje o cestno prometnih predpisih pada. Ena izmed pomembnih ugotovitev je, da imajo starejši vozniki kljub manjši vozni hitrosti daljši reakcijski čas v primerjavi z ostalimi vozniki. Na koncu so podani tudi možni predlogi za izboljšanje stanja na področju prometne varnosti starejših voznikov.
Keywords: varnost v prometu, starejši vozniki, analiza prometnih nesreč, simulator vožnje, očala za sledenje pogleda
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 247; Downloads: 32
.pdf Full text (5,41 MB)

4.
Pomembnost maksimalne hitrosti sprinta in teka z visokimi hitrostmi z uporabo HIIT v nogometu : diplomsko delo
Luka Verbič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V nogometu se pričakuje razumevanje fizioloških in lokomotornih ali ne-lokomotornih zahtev. Z razvrščanjem igralcev v smislu funkcionalno-motoričnih sposobnosti se lahko ustvarja učinkovitejše treninge za vse posameznike v ekipi. Izredno pomemben del kondicijske priprave v nogometu je sledenje obremenitev. Ključnega pomena pri kondicijski pripravi nogometašev je, da imajo trenerji jasno sliko pri doseganju ciljev (moč, hitrost, vzdržljivost, regeneracija, reakcija itd.). V procesu treninga je pomembna fizična, tehnična in taktična integracija. Pri vrednotenju MSS (angl. največje hitrosti sprinta) se lahko zanašamo na uporabo GPS (angl. global positioning system) sistemov, saj so pri tem dokazano zanesljivi. V nogometu je potrebno hitrost trenirati na integriran način, kar pomeni povezovanje elementov tehnike, taktike in telesne priprave, ter z vidika pomena preventive pred poškodbami vključevati tudi krivočrtni tek oziroma sprint. V praksi se moramo pri tedenski periodizaciji predvsem zavedati in upoštevati značilnosti in zahteve treh obdobij: faze regeneracije, faze kondicioniranja in faze »tejperinga«. V mesečnem planiranju moramo na sistematičen in načrtovan način iskati dneve (okna priložnosti), kjer so lahko igralci izpostavljeni največjim obremenitvam v smislu moči, vzdržljivosti in hitrosti. Pomanjkanje HSR na treningu in posledično nenadno povečanje le tega med tekmo privede do slabše izvedbe in poveča možnost poškodb.
Keywords: Nogometne zahteve, sledenje, integracija, sprint, tek, HIIT
Published in DKUM: 28.05.2024; Views: 140; Downloads: 20
.pdf Full text (2,53 MB)

5.
Preprečevanje izgub tovora z inovativno tehnologijo pametnih kontejnerjev : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Manja Hrastnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh integralnih komponent. Začetni segment ponuja teoretično predstavitev, ki zajema pomorski in kontejnerski promet. To pojasnjuje temeljno bistvo teh dveh konceptov, razmejuje njune prednosti in slabosti ter zaporedne korake znotraj paradigme kontejnerskega transporta. Nato se naslednje poglavje poglobi v bistvo tega dela, ki se vrti okoli izgub kontejnerjev in zamud. Poglablja se v temeljne vzroke teh pojavov, a hkrati razlaga njihove posledice, ki jih je mogoče priročno razvrstiti v okoljske in gospodarske. V drugem segmentu je celovit prikaz današnjega scenarija. To vključuje zapleteno upodobitev procesa pošiljanja kontejnerjev, ki se začne od točke oddaje naročila in doseže vrhunec s prihodom tovora na določen cilj. Ta diskurz se neopazno nadaljuje v raziskovanje sodobnih tehnologij sledenja. Ta kontekst postavlja temelje za glavno temo diplomskega dela – preprečevanje izgub tovora z inovativno tehnologijo pametnih kontejnerjev. Ti kontejnerji združujejo fizično infrastrukturo z nizom senzorjev, komunikacijskih sistemov in zmogljivosti za obdelavo podatkov za zagotavljanje vpogledov v realnem času, s čimer povečujejo varnost tovora in nadzor. Poleg tega je razloženo razlikovanje med pametnimi kontejnerji in obstoječimi tehnologijami sledenja kontejnerjev, kar omogoča jasno razumevanje velikih razlik in inherentnih prednosti, povezanih s pametnimi kontejnerji. Na podlagi obsežnih raziskav postane očitno, da kljub znatnim začetnim stroškom implementacije predstavljajo preudarno in stroškovno učinkovito dolgoročno rešitev. Ta rešitev, ki temelji na globokem razumevanju raziskanega problema, je pripravljena na učinkovito zmanjšanje pojavnosti izgub kontejnerjev v pomorskih in tranzitnih domenah, kar na koncu prinese oprijemljive koristi.
Keywords: izguba kontejnerjev, kontejnerizacija, naprave za sledenje, pametni kontejnerji
Published in DKUM: 14.02.2024; Views: 256; Downloads: 17
.pdf Full text (2,45 MB)

6.
Razvoj sistema za avtomatsko sledenje dinamičnih območij interesa in določanje usmerjenosti pogleda : magistrsko delo
Emin Pamuk, 2023, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je bil razviti sistem, ki analizira podatke pridobljene s pomočjo sledilnika pogleda in definira dinamično področje zanimanja na video posnetku. Področje zanimanja predstavlja oseba, ki se ji določijo referenčne točke na ključni delih telesa. V ta namen smo uporabili dve metodi za zaznavanje področja zanimanja in določanje ključnih točk, ki temeljita na nevronskih mrežah. Za implementacijo smo uporabili funkcije iz knjižnice OpenCV, sistem pa je bil razvit v programskem jeziku Python. Razviti sistem se je izkazal kot učinkovit za prepoznavanje področij interesa in je omogočil visoko ujemanje s kvalitativnim kodiranjem eksperta.
Keywords: semantična segmentacija, nevronske mreže, sledenje pogleda
Published in DKUM: 13.04.2023; Views: 631; Downloads: 89
.pdf Full text (4,63 MB)

7.
Analiza komisioniranja z uporabo pametnih očal za sledenje pogledu komisionarja : magistrsko delo
Miša Gabor Zver, 2022, master's thesis

Abstract: Komisioniranje predstavlja najintenzivnejši skladiščni proces, saj se zanj porabi največ časa. Zaradi slednjega raziskovalci že leta iščejo rešitve, kako izboljšati proces, oz. doseči večjo učinkovitost. S ciljem povečanja produktivnosti procesa komisioniranja uporabljamo metode in tehnike, ki pomagajo doseči učinkovit proces. Ena izmed sodobnih tehnologij na trgu je sledenje pogledu, v angleščini »Eye tracking«. Cilj magistrskega dela je bil ugotoviti, kateri tip označb skladiščnih regalov je za komisionarje najbolj razumljiv, da čim prej najdejo iskane artikle. Za dosego cilja smo analizirali čas komisioniranja ter kolikokrat so komisionarji začetniki med procesom komisioniranja osredotočeni na različne označbe na skladiščnih regalih. Raziskavo smo izvedli tako, da smo s komisionarji začetniki izvedli eksperiment, kjer so komisionirali glede na različne načine označb regalov. Z eksperimentom smo s pomočjo očal za sledenje pogledu pridobili posnetke, ki smo jih analizirali v programu Tobii Pro Lab in tako pridobili čase komisioniranja, število in trajanje fiksacij. Glavne ugotovitve pri analiziranju časa komisioniranja so, da so bili komisionarji začetniki najhitrejši pri drugem načinu označbe regalov, kjer so imeli na delovnem nalogu podatke o nazivu artikla, mikrolokaciji, coni oz. regalu in višini, na kateri se je nahajal iskani artikel. Skupno so potrebovali T = 2.509 s, kar je bilo za ΔT = 113 s hitreje od drugega najboljšega časa, ki so ga dosegli komisionarji začetniki pri četrtem načinu označb. Pri tem so imeli komisionarji začetniki na razpolago podatke o nazivu artikla, mikrolokaciji artikla, coni oz. regalu, višini oz. črki, barvi in številki zabojnika. Največ časa, T = 2.803 s, so komisionarji začetniki potrebovali za komisioniranje po tretjem načinu označb, kjer so imeli na voljo podatke o nazivu artikla, mikrolokaciji, coni oz. regalu, višini oz. črki in barvi. Pri analizi fiksacij, torej pogledov na določenih točkah, smo ugotovili, da so bili komisionarji začetniki največ časa osredotočeni na delovni nalog, in sicer 36 % celotnega časa. Naziv artikla in skeniranje artikla sta bila na drugem in tretjem mestu s 30 in 28 %. Kot naslednje so bili največ časa osredotočeni na mikrolokacijo artikla, višino oziroma črko ter na številko zaboja. Najmanj pa so bili osredotočeni na številko regala in barvo. Pri analizi števila fiksacij smo ugotovili, da so največkrat, tj. 646-krat, pogledali na delovni nalog, nato pa na naziv artikla, 543-krat. Na naslednjih mestih so bili skeniranje artikla, višina oz. črka, mikrolokacija artikla ter barva. Najmanjkrat so pogledali na številko zaboja, 22-krat, ter na številko regala, 10-krat.
Keywords: skladiščenje, komisioniranje, komisionarji začetniki, označbe regalov, pametna očala za sledenje pogledu, Tobii Pro Lab, analiza učinkovitosti
Published in DKUM: 22.02.2023; Views: 667; Downloads: 47
.pdf Full text (2,68 MB)

8.
9.
Razvoj ros aplikacij za robustno in varno delovanje humanoidnega robota v dinamičnem okolju : diplomsko delo
Amin Gerzić, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je razvoj, testiranje in uporaba ROS aplikacij na humanoidnem robotu Pepper z uporabo že obstoječih knjižnic v okolju ROS. V testiranje so bile zajete funkcije zajema in obdelave slike iz kamer robota, ter uporabo obdelanih informacij iz kamer za varno vodenje robota v realnem okolju. Namen tega dela je čim bolj učinkovita in varna interakcija med robotom in realnim okoljem ter objekti v njem. Dokument opisuje funkcije in metode, ki se uporabljajo v ROS za pridobivanje informacij iz robotovih senzorjev ter kako in na kakšen način jih obdelujemo, da krmilimo gibanje robota. V delu je predstavljena aplikacija sledenja humanoidnega robota Pepper na podlagi obdelave slike v okolju ROS, ki je izvedeno na platformi Docker.
Keywords: Humanoidni robot, ROS, Docker, sledenje, obdelava slik
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 555; Downloads: 44
.pdf Full text (4,05 MB)

10.
Pregled in primerjava sistemov za spletno analitiko : diplomsko delo
Timotej Vošinek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Spletno analitiko uporablja večina spletnih strani. Omogoča nam zbiranje in analizo podatkov o uporabi spletnih mest. V delu smo si ogledali razliko med notranjo in zunanjo analitiko. Pogledali smo najbolj pogosti metodi zbiranja podatkov, to sta označevanje strani in analiza strežniških zapisov. Pregledali smo šest sistemov za spletno analitiko, med njimi so Google Analytics, Adobe Analytics, Mixpanel, Plausible, Open Web Analytics in GoAccess. Ugotovili smo, da je potrebno plačati za uporabo večine orodij vsaj za večje število uporabnikov in funkcij. Večina sistemov z največjim tržnim deležem uporablja metodo označevanja strani. Uvedli smo Google Analytics in ugotovili, da sama uvedba ni zahtevna.
Keywords: spletna analitika, označevanje strani, zbiranje podatkov, sledenje uporabnikom
Published in DKUM: 20.10.2022; Views: 729; Downloads: 44
.pdf Full text (1,25 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica