| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 17
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Analiza aktivnosti delovnega mesta za upravičenost njegove avtomatizacije
Maksim Jarnovič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo z uporabo različnih metod popisali aktivnosti delavca na delovnem mestu. Rezultati se najbolj razlikujejo po kriteriju osebe, torej izvajalca aktivnosti. Obdelava podatkov je pokazala vrsto pomanjkljivosti pri upoštevanju internih predpisov. Podali smo konkretne predloge izboljšav. S primerjavo pridobljenih podatkov napram načrtovanim aktivnostim ob avtomatizaciji delovnega mesta smo podali vrednosti izboljšanja delovnih učinkov na opazovanem delovnem mestu, pri čemer je za podjetje ključen kazalnik povprečna izkoriščenost delovne opreme, s tujko v kratici OEE.
Keywords: analiza, skupna učinkovitost opreme, naključni posnetki, učinek
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 560; Downloads: 0

2.
Študija primera izboljšave skupne učinkovitosti v proizvodnem procesu
Rok Kalan, 2018, master's thesis/paper

Abstract: Tehnološka zahtevnost proizvodov, visoki standardi kakovosti, omejene proizvodne kapacitete in svetovna konkurenca silijo podjetja k stalnim izboljšavam in zagotavljanju dobičkonosnosti. S tem namenom je v magistrski nalogi predstavljena praktična izvedba projekta izboljšave obstoječega proizvodnega procesa, ki je lahko osnova za podobne primere v različnih okolji. Z ustrezno strukturiranim pregledom, analizo, izvedbo in korekcijami smo proizvodnemu procesu občutno izboljšali rezultat, sodelovali pa smo neposredno z zaposlenimi in jih pri njihovem utečenem delu usmerjali ter dopolnjevali. Organizacijsko-procesni vidik projekta, ki je pomemben za področje te naloge, zajema predvsem oblikovanje in spremljanje od strokovnih sodelavcev definiranih akcij in njihovega vpliva na skupno učinkovitost opreme (OEE), ki je v tem primeru glavni kazalnik proizvodne uspešnosti. Kazalnik namreč združuje tri faktorje  razpoložljivost, uspešnost in kakovost. Z njim proizvodnjo spremljajo vodilna svetovna podjetja, saj nudi odlično osnovo za analizo in spremljanje proizvodnega procesa.
Keywords: Ključni kazalniki proizvodne učinkovitosti, Skupna učinkovitost opreme (OEE), Sistem stalnih izboljšav, Zagotavljanje kakovosti, Akcijski načrt
Published in DKUM: 12.11.2018; Views: 1667; Downloads: 155
.pdf Full text (1,08 MB)

3.
IZBOLJŠANJE PROCESA VZDRŽEVANJA V PODJETJU ELEKTRODE JESENICE D.O.O.
Slobodan Filipov, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: V podjetju Elektrode Jesenice, d. o. o., se soočajo s pomanjkljivim in neučinkovitim vzdrževanjem. Glavni namen diplomskega dela je izboljšanje procesa vzdrževanja v podjetju, saj je trenutno stanje precej neurejeno, učinkovito vzdrževanje pa je eden od pomembnih dejavnikov uspešnosti podjetja. V prvem delu diplomskega dela smo predstavili nekaj načinov vzdrževanja, ki jih podjetja dandanes najpogosteje uporabljajo. Osredotočili smo se na preventivno vzdrževanje in za vlečno-rezalno linijo KL1 izračunali vrednosti skupne učinkovitosti opreme (OEE) pred in po uvedbi prenovljenega sistema vzdrževanja. Ugotovili smo, da so v podjetju uporabljali napačne formule za izračun skupne učinkovitosti opreme (OEE). Na vlečno-rezalni liniji KL1 smo določili glavne izgube. Izdelali smo natančnejše izračune OEE in jih primerjali z obstoječimi izračuni. Na podlagi izračunov, smo določili prednostne naloge za izboljšanje učinkovitosti stroja. Pripravili pa smo tudi podlago za postopno uvajanje celovitega produktivnega vzdrževanja (TPM), ki je del kratkoročnega načrta poslovanja podjetja. Predvidevamo, da bomo z uvedbo izboljšav v roku enega leta OEE zvišali za vsaj 12 %. Stopnjo kakovosti naj bi zvišali za 1 %, razpoložljivost za 7 % in učinkovitost za 8 %. Ugotovitve, pridobljene med izdelavo diplomske naloge, bomo lahko uporabili tudi za izboljšanje delovanja preostalih delovnih sredstev v podjetju.
Keywords: skupna učinkovitost opreme, celovito produktivno vzdrževanje, preventivno vzdrževanje.
Published in DKUM: 14.11.2016; Views: 2619; Downloads: 315
.pdf Full text (1,86 MB)

4.
UVEDBA PROIZVODNEGA INFORMACIJSKEGA SISTEMA V PODJETJU ODEJA D.O.O.
Otmar Luznar, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: Diplomsko delo obravnava uvedbo sistema za upravljanje proizvodnje v podjetju Odeja, d. o. o. in njegove povezave z obstoječim informacijskim sistemom. Namen diplomske naloge je s pomočjo analize rezultatov, doseženih v proizvodnem procesu po uvedbi sistema, potrditi uspešnost projekta, poiskati nove možnosti za izboljšanje sistema in podati predloge za izboljšave ter s tem omogočiti še boljše delovanje proizvodnega procesa v podjetju.
Keywords: Celovite programske rešitve, sistem za upravljanje proizvodnje, Odeja, d. o. o., SCADA sistem, namenjen nadzorovanju in krmiljenju tehnološkega procesa z računalnikom, SUO skupna učinkovitost opreme.
Published in DKUM: 07.10.2016; Views: 1354; Downloads: 172
.pdf Full text (5,66 MB)

5.
IZBOLJŠAVA OEE S POMOČJO ORODIJ MANAGEMENTA KAKOVOSTI
Rade Spasojević, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: V času zaostrenih gospodarskih razmer je za preživetje in konkuriranje podjetja potrebno vsak proizvodni proces obvladovati in poznati do najmanjših podrobnosti. S poznavanjem procesa podjetje lažje pristopi k povečanju učinkovitosti. Cilj raziskave diplomskega dela je analizirati obstoječe stanje ter poiskati ustrezne tehnike in orodja managementa kakovosti, ki bi pozitivno vplivala na učinkovitost procesnoproizvodnih področij. Izhodiščni problem je vezan na vprašanje, kako naj podjetje zagotovi višjo učinkovitost v kovinskoproizvodnem podjetju z zelo širokim asortimanom izdelkov. Da bi odkrili in izkoristili področja, kjer obstaja potencial za izboljšanje učinkovitosti, smo vzpostavili sistem za ocenjevanje učinkovitosti s kazalnikom OEE (Overall Equipment Effectiveness). Analiza OEE se navezuje na stroškovno mesto 35391 v podjetju TRO, d. o. o., in sicer na rezkalni stroj CNC. Na osnovi analize obstoječega stanja smo ugotovili, da je skupna učinkovitost opreme (OEE) znašala 56,8 %. Poleg izračuna kazalnika OEE smo v okviru analize obstoječega stanja proučili tudi vzroke za reklamacije, in sicer je 31,57 % vseh reklamacij v obravnavanem obdobju bila posledica dimenzijskega odstopanja izdelkov od predpisanih toleranc. Na temelju dobljenih rezultatov v povezavi z ustreznimi teoretičnimi spoznanji utemeljujemo orodja 5S, TPM in FMEA kot najprimernejše modele za implementacijo. Predvideni efekti teh orodij so povečanje razpoložljivosti stroja in zmanjšanje nekakovostnih proizvodov ter povečanje produktivnosti in avtonomnosti zaposlenih. Na osnovi teoretičnih spoznanj predvidevamo tudi, da bi s slednjimi različnimi organizacijskimi pristopi dosegli zmanjšanje števila reklamacij.
Keywords:  management kakovosti,  skupna učinkovitost opreme (OEE),  5S,  celovito produktivno vzdrževanje (TPM),  analiza možnih napak in posledic (FMEA).
Published in DKUM: 29.06.2016; Views: 14944; Downloads: 313
.pdf Full text (2,33 MB)

6.
PROGRAMSKA REŠITEV ZA ANALIZO PROIZVODNIH PODATKOV
Vladimir Stare, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljena uporaba sistema Decisyon za ustvarjanje nadzorne plošče za izračun in grafični prikaz skupne učinkovitosti opreme na osnovi podatkov, prenesenih iz MES. Glavnina naše pozornosti je bila usmerjena na dva problema – dostopnost in hitrost poročil in analizo izvornih vzrokov za slabše rezultate. Dostop do sistema preko Apache Tomcat strežnika omogoča uporabo nadzornih plošč preko katerekoli naprave, ki omogoča brskanje po spletu. Uvedeni sistem uporabnikom omogoča ustvarjanje lastnih poročil na obstoječih podatkovnih kockah. V zaključku so podane ocena sistema ter možnosti za razširitev uporabe sistema na različna področja.
Keywords: OEE – skupna učinkovitost opreme, MES – sistem za upravljanje proizvodnje, podatkovna kocka, nadzorna plošča, poročilo
Published in DKUM: 22.04.2016; Views: 1972; Downloads: 106
.pdf Full text (2,82 MB)

7.
ANALIZA CELOSTNEGA VZDRŽEVANJA V DRUŽBI TALUM SERVIS IN INŽENIRING d.o.o.
Anej Kovačič, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Ustvarjanje konkurenčne prednosti v današnjih časih predstavlja v industrijskem sektorju ključno prednost pred drugimi podjetji. Ustvarimo jo lahko le tako, da ob minimalnih stroških proizvodnje zagotavljamo kupcu visoko kvalitetne proizvode v dogovorjenem roku dobave. Za doseganje tega nam je lahko v pomoč metoda TPM (celovito produktivno vzdrževanje), katere namen je vključevati vse zaposlene v podjetju in posledično dvigovati učinkovitost proizvodnega sistema na vseh nivojih podjetja. V diplomskem delu je tako predstavljena metoda TPM, nato pa je ob izvajanju te metode v podjetju Talum Servis in inženiring d.o.o. narejena analiza obstoječega stanja. Ker ta metoda stremi k nenehnim izboljšavam delovnih procesov, smo opravili tudi nekaj nadgradenj obstoječega sistema. V diplomskem delu je tako predstavljena nadgradnja dveh osnovnih načel TPM. Prvo načelo predstavlja izboljšavo administrativnega sistema podjetja s pomočjo uvajanja mrežnega planiranja proizvodnje z računalniškim programom Microsoft Project. Nadgradnja drugega načela izboljševanja opreme in procesov je izvedena s pomočjo izdelave računalniškega pripomočka za spremljanje izgub, ki nastajajo ob puščanju komprimiranega zraka in z izračunom skupne učinkovitosti dveh CNC strojev, kar nakazuje pomembnost spremljanja učinkovitosti strojev in naprav v podjetju.
Keywords: tehnični sistem, delovna sredstva, celovito produktivno vzdrževanje (TPM), planiranje proizvodnje, skupna učinkovitost opreme (OEE)
Published in DKUM: 13.03.2015; Views: 2913; Downloads: 323
.pdf Full text (2,19 MB)

8.
ZAGOTAVLJANJE CELOVITO PRODUKTIVNEGA VZDRŽEVANJA V PODJETJU ODELO D.O.O.
Nina Strgar, 2013, undergraduate thesis

Abstract: V današnjem času je vsak proizvodni proces del globalnega trga, podjetja pa so prisiljena kontinuirano izboljševati konkurenčno sposobnost svojih proizvodnih procesov. Eno od orodij za izboljševanje teh procesov je uvajanje in zagotavljanje TPM (celovito produktivno vzdrževanje), ki je postal sinonim najnaprednejših proizvodnih sistemov. TPM je torej ena od pomembnih aktivnosti, ki jo lahko uporabimo pri uvajanju sistema kakovosti, saj neposredno vpliva na kakovost proizvodov. Glavna zamisel te metode je preprečevanje napak, nesreč in zastojev v proizvodnji s proaktivnim in natančnim načrtovanjem vzdrževanja tovarne in strojev. TPM je torej učinkovit sistem vodenja proizvodnje. Pojavil se je kot standardni program po svetu in se uporablja za doseganje in vzdrževanje »svetovne konkurence«. Z uspešnim izvajanjem metod TPM v podjetju Odelo zmanjšujejo zastoje in okvare strojev, z nenehnim iskanjem izboljšav ter konkretnim in vsakdanjim vključevanjem vseh zaposlenih pa dosegajo večjo učinkovitost sredstev. Pri procesu metalizacije se je učinkovitost strojev povečala za kar 15 %, izboljšalo se je stanje na področju same kakovosti in dobave, prodajni prihranki pa so se kar podvojili.
Keywords: vzdrževanje, vitka proizvodnja, celovito produktivno vzdrževanje (TPM), skupna učinkovitost opreme (SUO)
Published in DKUM: 01.07.2013; Views: 3389; Downloads: 664
.pdf Full text (1,52 MB)

9.
POVEČANJE UČINKOVITOSTI EKSTRUZIJSKIH LINIJ Z UVEDBO PREVENTIVNEGA PERIODIČNEGA VZDRŽEVANJA
Rok Srebotnjak, 2012, specialist thesis

Abstract: V specialističnem delu sem obravnaval skupno učinkovitost ekstruzijskih linij glede na uvedbo preventivnega periodičnega vzdrževanja. Posnel sem trenutno stanje skupne učinkovitosti opreme, uvedel določene kazalnike za natančnejše spremljanje parametrov ter na podlagi teh vpeljal preventivno periodično vzdrževanje. Izvedeni ukrepi so pokazali izboljšanje skupne učinkovitosti opreme in povečanje razpoložljivosti linij v sezonskih mesecih. Pri pregledu finančne kalkulacije sem dosegel upravičenost finančnega vložka v preventivno vzdrževanje ter učinka na drugi strani (povečanje skupne učinkovitosti opreme), kar je bil tudi cilj naloge.
Keywords: skupna učinkovitost opreme, ekstruzijska linija, preventivno periodično vzdrževanje, razpoložljivost, zmogljivost, kakovost
Published in DKUM: 04.06.2013; Views: 1927; Downloads: 202
.pdf Full text (3,18 MB)

10.
UVEDBA METODE TPM NA LINIJO KAVNIH APARATOV EQ7 V PODJETJU BSH NAZARJE
Petra Hribernik, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Temeljni namen te diplomske naloge je bila uvedba metode celovito produktivno vzdrževanje (TPM) na linijo kavnih aparatov EQ7 v podjetju BSH Nazarje. Z uvedbo TPM smo želeli zmanjšati zastoje in okvare strojev ter tako izboljšati kakovost, dobavne roke in hitrost izdelave. Naš cilj je nenehno spremljanje, čiščenje in mazanje strojev ter prilagajanje proizvodnje razvoju. V diplomski nalogi je opisan postopek vpeljave TPM ter analiza obstoječega stanja ter ocenjeno stanje po vpeljavi metode TPM. Izdelali smo planske karte in kontrolne karte za pomoč delavcem na liniji. TPM planska karta nam bo pomagala pri izvajanju potrebnih preventivnih pregledov z namenom določiti kdaj, kaj preveriti in način pregleda. Izračunali smo OEE ter njene parametre. Predvidevamo, da bomo OEE v obdobju enega leta povečali za 14 odstotkov. Kakovost se naj bi zvišala za 5%, razpoložljivost za 11% ter uspešnost delovanja za 5%.
Keywords: • Vzdrževanje, • Preventivno vzdrževanje, • Celovito produktivno vzdrževanje (TPM), • Skupna učinkovitost opreme (OEE), • FMEA, • Linija kavnih aparatov.
Published in DKUM: 06.01.2012; Views: 3516; Downloads: 634
.pdf Full text (1,65 MB)

Search done in 0.27 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica