| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Avtomatizacija stroja za praznjenje co2 jeklenk
Jaka Štampar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko zaključno delo opisuje potek gradnje avtomatiziranega stroja za praznjenje CO2 jeklenk. Gre za rotacijski stroj, gnan s pomočjo servo pogona, ki s pomočjo pnevmatskih cilindrov izprazni jeklenke ter jih preda polnilnemu stroju. Jeklenke, ki jih stroj ne uspe izprazniti v prvem ciklu, ter ki pridejo v stroj s prenizkim tlakom, se na izhodnem traku s pnevmatskim cilindrom izvržejo. Stroj se dejansko obnaša kot neke vrste stroj inšpektor, saj je tako omogočen ponoven proces visokotlačnega polnjenja s plinom CO2. Izpraznjen CO2 se skozi praznilni ventil in odzračevalni kanal odzrači s pomočjo ventilatorja. Proces je opisan od začetnih pomembnih konstrukcijskih lastnosti pa vse do njegove elektro-programske rešitve.
Keywords: praznjenje jeklenk, CO2, inšpektor jeklenk, PLK, servo pogon
Published in DKUM: 23.11.2023; Views: 434; Downloads: 0

2.
Načrtovanje, izdelava in vodenje invertiranega nihala na linearnem vodilu z vozičkom : magistrsko delo
Vedran Lugarić, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo zasnovali invertno nihalo na linearnem vodilu z vozičkom, ki temelji na industrijski opremi Mitsubishi. Sistem smo implementirali tako na mehanski kot tudi na programski ravni. Predstavili smo mehansko zasnovo sistema skupaj z električno shemo, izdelano v EPLAN-u. Opisali smo tudi programsko rešitev za vodenje servo pogona preko CC-Linka in analogno-digitalnih signalov. Za pokončno stabilizacijo sistema smo uporabili kaskadni PID regulator, ki omogoča prehod iz nihaja v stabilen položaj. Meritve pozicije vozička in nihala smo izvajali preko inkrementalnih dajalnikov, povezanih na hitre vhode PLK. Uporabniški vmesnik omogoča nadzor sistema in spreminjanje parametrov servo krmilnika.
Keywords: invertirano nihalo, kaskadni PID regulator, PLK, HMI, servo pogon
Published in DKUM: 31.05.2023; Views: 496; Downloads: 65
.pdf Full text (9,73 MB)

3.
Meritve karakteristik asinhronega motorja s frekvenčnim pretvornikom : diplomsko delo
Matic Robič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno delovanje frekvenčnega pretvornika z asinhronskim motorjem in delovanje servo pogona skupaj s programirljivim logičnim krmilnikom. Iz omenjenih komponent je zgrajen merilni sistem, na katerem so izvedene meritve karakteristik asinhronskega motorja. Upravljanje sistema je izvedeno preko enote HMI. Izmerjene in grafično predstavljene so karakteristike uporabljenega trifaznega asinhronskega motorja pri različnih frekvencah napajanja ter podane ugotovitve, kako izbran način vodenja frekvenčnega pretvornika in sprememba frekvence vpliva na delovanje motorja.
Keywords: frekvenčni pretvornik, asinhronski motor, servo pogon, programirljivi logični krmilnik, momentna karakteristika
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 1260; Downloads: 166
.pdf Full text (2,52 MB)

4.
Napreden zaklepni sistem za avtomatska drsna vrata : magistrsko delo
Damian Murgec, 2020, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je prikazati celoten inženirski pristop pri razvoju nove generacije električne ključavnice avtomatskih drsnih vrat. Opredelili smo probleme trenutne ključavnice in raziskali možne tipe alternativnih aktuatorjev. Naročili smo nekaj vzorcev različnih motorjev, izdelali lasten elektromagnetni aktuator in s pomočjo programskega orodja Altium Designer razvili tiskana vezja za izdelavo delujočih prototipov. Po napisani programski kodi za mikrokontroler, smo ključavnice skozi serijo preizkusov medsebojno primerjali in izbrali najbolj primerno ključavnico začetnim kriterijem.
Keywords: zaklepni sistem, servo pogon, koračni motor, razvoj tiskanega vezja, končni avtomat prehajanja stanj, avtomatska drsna vrata
Published in DKUM: 06.01.2021; Views: 1345; Downloads: 124
.pdf Full text (3,61 MB)

5.
Avtomatizacija stroja za zamaševanje pet plastenk s servo pogonom : diplomsko delo
Matic Munda, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V podjetju GEA Vipoll smo avtomatizirali klasično zamašilno glavo, kjer je uporabljen navadni asinhronski motor, ki preko jermena žene zamašilno glavo, ta pa za zamaševanje uporablja torno varnostno sklopko, ki ob prekoračitvi vrtilnega momenta prekine zvezo med gonilnim in gnanim delom zamašilne glave. Ta sistem zamašitve smo avtomatizirali s servo pogonom, ki programsko, preko servo pogona in sinhronskega servo motorja omeji moment, da se izvrši pravilna zamašitev PET plastenk. Za servo pogon ima proizvajalec napisanih že veliko programskih funkcij za merjenje in reguliranje parametrov motorja, ki smo jih uporabili v programski kodi.
Keywords: servomotor, servo pogon, zamaševanje plastenk, industrijski računalnik, programsko okolje B&R, avtomatizacija
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 1017; Downloads: 123
.pdf Full text (2,72 MB)

6.
Vodenje linearnega pogona s Siemens PLK
Marko Zadravec, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Povzetek Linearni pogoni so v montažni industriji zelo pomemben člen avtomatizacije procesov. Uporabljamo jih za prestavljanje elementov, ki so sestavni deli izdelka, premikanje orodij ipd. V diplomskem delu je bil izdelan demonstracijski sistem z linearnim pogonom, s katerim je možno izvajati vaje, raziskave ter različne projektne naloge. Omenjeni sistem je sestavljen iz linearnega pogona z jermenskim prenosom, gnanim s servomotorjem. Ta servomotor krmili namenski krmilnik, ki je preko vhodov in izhodov ter komunikacijskega protokola PROFIBUS povezan na programirljivi logični krmilnik (PLK). Krmilniška konfiguracija je sestavljena iz Siemensove serije krmilnikov S7-1500, linearni pogon in vso pripadajočo strojno opremo pa proizvaja FESTO.
Keywords: PLK, linearni pogon, servo motor, vodenje, PROFIBUS
Published in DKUM: 24.10.2017; Views: 1876; Downloads: 246
.pdf Full text (7,52 MB)

7.
Servopogon polnilne linije
Benjamin Balažic, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V podjetju Vipoll, d. o. o., kjer se z izdelovanjem polnilnih linij za steklenice in plastenke ukvarjajo že vrsto let, je med praktičnim usposabljanjem nastala ideja za diplomsko delo, ki obravnava zasnovo polnilne linije in pravilno izbiro servo pogona. Da izberemo dovolj močan servo pogon in ne predimenzioniran, so potrebni izračuni. Ugotovljeno je bilo, da so izračunane moči malo višje kot izmerjene vrednosti, vendar pa so le-te veliko nižje od nazivne moči elektro servo motorjev. To pomeni, da so servo pogoni predimenzionirani.
Keywords: polnilna linija, izpiralec, polnilec, zamašilec, elektro servo pogon
Published in DKUM: 14.04.2015; Views: 2060; Downloads: 245
.pdf Full text (8,09 MB)

8.
Uporaba servo pogonov v stiskalnicah z omejeno potjo
Andraž Hlastec, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Tehnološko zahtevni izdelki zahtevajo razvoj naprednih preoblikovalnih postopkov, pri katerih je uporaba konvencionalnih mehanskih stiskalnic nemogoča. Z uporabo servo pogonov v stiskalnicah z omejeno potjo je možno slediti trendom razvoja. Diplomsko delo prikazuje temeljne karakteristike navadnih mehanskih stiskalnic in stiskalnic s servo pogoni. Pri razdelitvi stiskalnic glede na pogonski mehanizem, se diploma osredotoča na 3 najbolj značilne zasnove. Te so: ekscentrska, kolenasta in večzgibna zasnova. Namen naloge je izvesti podrobno primerjavo med kinematičnimi veličinami obeh konceptov stiskalnic in v kakšni meri te veličine vplivajo na preoblikovalni proces. Z uporabo servo pogonov zagotovimo neposreden nadzor nad celotnim hitrostnim profilom stiskalnice, neodvisno od položaja paha, kar s pridom izkoriščamo za izboljšanje produktivnosti in zagotavljanje kakovosti.
Keywords: Preoblikovalni postopki, mehanske stiskalnice, servo pogon, direktni pogon, hibridni pogon, navorni motor, globoki vlek, produktivnost
Published in DKUM: 06.01.2014; Views: 2272; Downloads: 480
.pdf Full text (4,25 MB)

9.
POZICIONIRANJE S 3-FAZNIM SINHRONSKIM SERVO MOTORJEM
Marko Škvarč, 2010, bachelor thesis/paper

Abstract: Servo pogoni so v industriji nepogrešljivi, saj omogočajo hitre in zelo precizne premike. V podjetju I.H.S. iz Krškega sem se seznanil s pakirnim strojem Tray packer, ki je namenjen pakiranju manjših paketov. Motor, ki poganja potisnik, sem zamenjal s cenejšo in zmogljivejšo različico servo pogona iz družine Lexium, podjetja Schneider Electric. V nadaljevanju bom podrobneje opisal servo pogon in servo motor.
Keywords: servo pogon, pozicioniranje, sinhronski servo motor, kaskadna regulacija, servo sistem, sekvenčna tabela
Published in DKUM: 05.01.2011; Views: 4002; Downloads: 643
.pdf Full text (1,34 MB)

Search done in 0.28 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica