| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Analiza pristopov iskanja in selekcije kadrov v slovenskih podjetjih
Simona Kastelic, 2023, master's thesis

Abstract: Uspešno delovanje podjetij je v veliki meri odvisno od njihovih zaposlenih. Zagotavljanje zadostnega števila ustreznih kadrov je ena od temeljnih nalog managementa človeških virov. Pri tem je bistven ustrezno izveden postopek iskanja in selekcije kadrov. V raziskavi smo želeli ugotoviti, katere metode iskanja in selekcije so se v praksi izkazale za najprimernejše. Podjetja najpogosteje pridobivajo kandidate z objavami prostih delovnih mest na različnih zaposlitvenih portalih, spletnih straneh in socialnih omrežjih. Vedno pogosteje sta v uporabi tudi headhunting in pridobivanje kandidatov na podlagi priporočil. Na področju selekcijskega postopka pa sta se kot najustreznejši izkazali metodi intervjuja in testiranja kandidatov. Ugotovili smo, da obstajajo razlike pri iskanju kvalificiranega in nekvalificiranega kadra. Razlike se kažejo tako v postopkih pridobivanja kandidatov kot v fazi selekcije. Prav tako so bile zaznane razlike med javnim in zasebnim sektorjem. V zasebnem sektorju je v uporabi širši spekter metod iskanja in selekcije kot v javnem sektorju. V javnem sektorju je pri izboru kandidatov ključno izpolnjevanje razpisnih pogojev, medtem ko je v zasebnem sektorju poudarek tudi na osebnostnih in vedenjskih karakteristikah kandidatov. Potrdila se je naša domneva, da se večina podjetij sooča s težavami pri zapolnitvi prostih delovnih mest, zato smo podali priporočila tako glede postopkov pridobivanja kandidatov kot tudi glede izvedbe selekcijskega postopka. Predpogoj za uspešnost iskanja in selekcije kadrovskih virov pa je ustrezna blagovna znamka delodajalca.
Keywords: iskanje in pridobivanje kadra, selekcijske metode, izbirni postopek
Published in DKUM: 31.05.2023; Views: 547; Downloads: 118
.pdf Full text (3,59 MB)

2.
Vidiki iskanja in selekcije kadrov
Žana Lončarič Rangus, 2018, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomskem delu smo obravnavali tematiko kadrovanja, s poudarkom na iskanju in selekciji kadrov. V prvem delu diplomske naloge smo predstavili teoretične osnove in pojme, povezane s kadrovanjem, pridobivanjem kadrov in z njihovo selekcijo. Kadrovanje je proces, v katerem potekajo tako aktivnosti, povezane z ugotavljanjem potreb po kadrih, kot tudi aktivnosti, povezane s pridobivanjem kadrov. Pojem kadri zajema vse ljudi, zaposlene v organizaciji, ki s svojim delom prispevajo k delovanju organizacije in doseganju njenih ciljev. Nekatere organizacije poskušajo z reorganizacijo delovnih procesov (uvajanje nadurnega dela, prerazporeditev dela med že zaposlen kader, prerazporeditev delovnega časa ...) zapolniti potrebe po kadrih. Ker pa tak način kadrovanja, zaradi preobremenjenosti že zaposlenih, ni vedno najboljša rešitev, se organizacije odločijo za pridobivanje novega kadra. Teorija loči dve metodi pridobivanja kadrov, in sicer notranjo metodo znotraj same organizacije in zunanjo metodo med iskalci zaposlitve na trgu dela. Prakse podjetij pa so različne tako z vidika iskanja kadrov kot tudi izvajanja selekcijskih postopkov in metod. Osrednji del diplomske naloge predstavlja izvedba intervjujev z osmimi podjetji, ki so odgovarjala na vprašanja, povezana z iskanjem kadrov in njihovo izbiro s ciljem, da ugotovimo njihove metode iskanja in selekcije kadrov, katerim elementom selekcije dajejo prednost in poudarek, kako se spopadejo s prvim vtisom kandidata na razgovoru in kakšen je njihov odnos do priporočil. Na podlagi narejenih povzetkov odgovorov vseh podjetij smo v razpravi opravili še primerjavo odgovorov, pri čemer smo podjetja razdelili v tri skupine (velikost glede na število zaposlenih v organizaciji). V zaključnem delu diplomske naloge pa smo podali sklepne ugotovitve. Velike organizacije uporabljajo podobne metode iskanja in pridobivanja novih kadrov, pri čemer se v pretežni meri poslužujejo obeh metod (notranjega in zunanjega pridobivanja kadrov). Srednje velike in male organizacije pa najpogosteje uporabijo metodo zunanjega pridobivanja kadrov. Zanimiva pa je ugotovitev, da pri selekciji kadrov vse organizacije, z izjemo ene, uporabljajo enake metode izbire kadra.
Keywords: Kadri, pridobivanje kadrov, selekcija kadrov, selekcijske metode
Published in DKUM: 13.09.2018; Views: 1872; Downloads: 323
.pdf Full text (538,60 KB)

3.
Analiza selekcijskih postopkov za potrebe študentskega dela
Lara Grah Amidžić, 2018, bachelor thesis/paper

Abstract: Bistvo kadrovanja je povečati produktivnost organizacije z optimizacijo učinkovitosti svojih zaposlenih. Pri tem je pomembno, da v organizacijo privabimo in zaposlimo ustrezno kvalificiran kader. Iz finančnega, administrativnega vidika ali zaradi sezonsko povečanega obsega dela se podjetja obračajo na študentske servise, ki ponujajo fleksibilno delovno silo. Dijaki in študentje predstavljajo organizacijam ugodno delovno silo za pokrivanje kadrovskega primanjkljaja. Medtem ko mladim študentsko delo omogoča zgodnejšo vključitev na trg dela, bodisi iz finančnih razlogov bodisi zaradi pridobivanja delovnih izkušenj in poklicne socializacije. V diplomskem delu smo analizirali selekcijske metode, ki se pojavljajo pri študentskem delu. Zanimalo nas je tudi, kako pogosto in v katerih dejavnostih študentje delajo, razlogi za opravljanje študentskega dela in podobno. Pridobljene podatke iz anketnih vprašalnikov smo analizirali in ugotovili, da se dejavnost študentskega dela razlikuje glede na študentovo smer izobraževanja. Razlike obstajajo tudi pri selekcijskih metodah glede na spol študenta. Ugotovili smo, da število opravljenih ur mesečno ni povezano s prejemanjem štipendije. Prav tako ne obstajajo razlike med smerjo študijskega programa in višino urne postavke. Medtem ko obstajajo statistično značilne razlike med načinom najdbe oziroma pridobitve dela in selekcijskimi metodami.
Keywords: kadrovanje, selekcijski postopek, selekcijske metode, študentsko delo
Published in DKUM: 31.05.2018; Views: 1449; Downloads: 98
.pdf Full text (1,17 MB)

4.
Psihološka testiranja kot ena izmed metod selekcijskih postopkov
Petra Frčej, 2018, bachelor thesis/paper

Abstract: Selekcija kadrov je ena izmed pomembnejših nalog v kadrovskih službah. Dobra in premišljena selekcija kadra omogoča organizaciji izbiro ustreznega kandidata, kar je podlaga za uspešnost tako posameznika kot tudi celotne organizacije in njenega poslovanja. Izbor metode je v procesu selekcioniranja ključen. V teoretičnem delu naloge smo se dotaknili predvsem priprave na načrtovanje izbora kadrov, največji poudarek pa smo namenili psihološkim testom. V raziskovalnem delu smo posvečali pozornost sami uporabi psiholoških testov v praksi. Raziskovali smo, kako uporabljati psihološke teste, za katere profile se uporabljajo psihološka testiranja ter kakšna je povezava med ceno in kakovostjo psihološkega testa. Preverjali smo tudi mnenje strokovnjakov o psiholoških testih, ki se pojavljajo na internetu. Na koncu pa smo intervjuvance povprašali o novih smernicah na področju psiholoških testiranj, s ciljem ugotoviti, ali nas na tem področju čakajo novosti. Izbira pravega psihološkega testa nam prinese podatke o informacijah, ki jih pri kandidatu iščemo in jih sicer ne bi našli. Prav tako je izrednega pomena izvedba psihološkega testiranja. Samo strokovnjaki so tisti, ki lahko podajo pravilno interpretacijo rezultatov, rezultate pa med seboj povežejo v smiselno celoto.
Keywords: Analiza in opis delovnega mesta, selekcijski postopki, selekcijske metode, psihološka testiranja.
Published in DKUM: 25.05.2018; Views: 1502; Downloads: 206
.pdf Full text (606,45 KB)

5.
Grafološka metoda pri izbiri kadrov : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija
Barbara Lysa Bojanc, 2009, undergraduate thesis

Keywords: grafologija, proces zaposlovanja, selekcijske metode
Published in DKUM: 07.05.2009; Views: 2459; Downloads: 351
.pdf Full text (879,81 KB)

Search done in 0.11 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica