1. DEDOVANJE POSLOVNIH DELEŽEV V GOSPODARSKIH DRUŽBAH IN PODJETJU SAMOSTOJNEGA PODJETNIKA POSAMEZNIKAJasmina Helbl Kramljak, 2012, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi smo predstavili dedovanje poslovnih deležev v gospodarskih družbah in podjetju samostojnega podjetnika posameznika. V podjetništvu se večkrat srečamo z dedovanjem podjetniškega premoženja. Z dedovanjem podjetniškega premoženja razumemo prehod premoženja, s katerim je umrli samostojni podjetnik posameznik opravljal pridobitno dejavnost, kot tudi prehod udeležbe (članstva) umrlega v kapitalski ali osebni družbi v obliki delnic ali deleža na pravnega naslednika (pravne naslednike) zapustnika.
Zakon o dedovanju nima posebnih določb o tej materiji, Zakon o gospodarskih družbah pa vsebuje samo nekaj temeljnih pravil. Tako na področju dedovanja podjetniškega premoženja vlada praznina, zaradi katere je prepuščeno teoriji in praksi, da najdeta rešitve številnih nerešenih vprašanj. Keywords: Dedovanje podjetniškega premoženja, Zakon o dedovanju, Zakon o gospodarskih družbah, poslovni delež, delnica, gospodarske družbe, samostojni podjetnik posameznik, vrednotenje podjetij. Published in DKUM: 02.07.2012; Views: 3947; Downloads: 857 Full text (607,93 KB) |
2. STATUSNE SPREMEMBE PRI PODJETNIKU POSAMEZNIKUMateja Zadravec, 2009, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu predstavljamo statusne spremembe podjetnika posameznika, in sicer nadrobno proučujemo statusno preoblikovanje podjetnika posameznika v družbo z omejeno odgovornostjo. Statusno preoblikovanje predstavljamo tako teoretično kot tudi praktično, in sicer iz statusnega, davčnega in računovodskega zornega kota.
Pred nadrobno predstavitvijo statusnega preoblikovanja je predstavljen status podjetnika posameznika in status družbe z omejeno odgovornostjo. Za oba obravnavana gospodarska subjekta prikazujemo potek knjigovodenja in njuno obdavčitev, iz slednjega pa je izdelana tabela primerjave med samostojnim podjetnikom in družbo z omejeno odgovornostjo.
S praktičnim primerom skušamo podkrepiti teoretični vidik statusnega preoblikovanja in spoznati, ali se teorija ter praksa na tem področju izpodbijata. Primer prikazuje enega pomembnih razlogov, ki podjetnika privede do statusnega preoblikovanja, in celoten postopek, ki ga je potrebno izvesti, da podjetje samostojnega podjetnika postane podjetje družbe z omejeno odgovornostjo. Keywords: samostojni podjetnik posameznik, družba z omejeno odgovornostjo, računovodstvo, obdavčitev, preoblikovanje, presečni dan, davčno nevtralen prenos Published in DKUM: 16.07.2010; Views: 3497; Downloads: 512 Full text (12,65 MB) |
3. PREDSTAVITEV POKLICA - UČITELJ GOLFAHermina Ogrizek, 2009, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu predstavljamo poklic učitelj golfa. Skušali smo — pri nas sorazmerno nov in redek poklic — opisati čimbolj celovito. V teoretičnem delu smo med drugim prikazali osnove klasifikacije dejavnosti in pojmovanja ter standardne klasifikacije poklicev. V empiričnem delu smo podrobno orisali okvir za delovanje tega poklica (društva, Golf zveza Slovenije, Profesionalno golfsko združenje profesionalcev Slovenije…). Izčrpno smo predstavili sistem licenc za opravljanje poklica, zakone oziroma predpise za opravljanje poklicne dejavnosti, pogoje in dimenzije lastnosti učitelja golfa, njegovega dela z mladino in podobno.
Delo zaključujemo s krajšim intervjujem, ki smo ga opravili z učiteljem golfa. V osmih prilogah smo dodali nekaj ključnih dokumentov, ki so pomembni za opravljanje tega poklica. Keywords: učitelj golfa, Golf zveza Slovenije, Profesionalno golfsko združenje profesionalcev Slovenije, licenca, športno društvo, zasebni športni delavec, samostojni podjetnik posameznik Published in DKUM: 23.02.2010; Views: 2833; Downloads: 154 Full text (1,46 MB) |
4. USTREZNOST IZBIRE D.O.O ALI S.P.Daniela Crljenica, 2009, undergraduate thesis Abstract: Posameznik, ki se odloča za ustanovitev malega gospodarstva, se mora seznaniti z vsemi pomembnimi dejavniki, ki bodo vplivali na njegovo poslovanje. Preden se odloči za obliko samostojnega podjetnika posameznika oziroma družbo z omejeno odgovornostjo, se mora poučiti o bistvenih problemih in lastnostih obeh oblik, da bi lahko prinesel pravo odločitev. Torej mora vedeti, kaj sploh pomeni biti del podjetniškega procesa, kaj vse je potrebno za ustanovitev podjetja, kako poteka sama ustanovitev in s tem tudi prenehanje delovanja podjetja, kako vpliva osebna odgovornost pri obeh oblikah podjetniškega udejstvovanja, kaj je z osnovnim kapitalom, ustanovitvenimi stroški in s časom, ki je potreben za ustanovitev. Zelo je pomembno, da se posameznik seznani z načinom obdavčitve dohodka, vodenjem knjig pa tudi o poslovnem računu in načinu izplačila plače. To so eni najpomembnejših dejavnikov, na katere mora vsak podjetnik misliti pri odločitvi med izbiro d.o.o. ali s.p. Izbira med tema dvema sloni na njunih prednostih in slabostih, zato je pomembno, da so zastavljeni cilji, ki jih posameznih želi doseči, realni in dosegljivi. Tako je potrebno skrbno premisliti o vseh možnostih, ki so na razpolago, da je potem lahko rezultat čim učinkovitejši. Ustanovitev statusa samostojnega podjetnika posameznika je primernejša, ker je potek same ustanovitve kratkotrajnejši in stroškovno ugodnejši, kar velja tudi pri prenehanju delovanja samostojnega podjetnika posameznika in vodenju knjig. Pri manjšem obsegu poslovanja je ta oblika primernejša tudi zaradi nižjih dajatev, če se pa obseg dejavnosti znatno poveča, pa je smiselno premisliti o preoblikovanju samostojnega podjetnika posameznika v družbo z omejeno odgovornostjo. Keywords: KLJUČNE BESEDE:
- družba z omejeno odgovornostjo
- samostojni podjetnik posameznik
- izbira statusne oblike
- temeljni dejavniki pri izbiri
- preoblikovanje podjetja Published in DKUM: 01.12.2009; Views: 2952; Downloads: 377 Full text (408,41 KB) |
5. |