| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 15
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Znanje, odnos in navade žensk o samopregledovanju dojk
Nastja Špelec, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Rak dojke predstavlja velik zdravstveni problem po svetu, saj je eden izmed vodilnih vzrokov smrti pri ženskah po menopavzi glede vseh malignih obolenj. Za pravočasno odkrivanje le-tega je pomembno redno izvajanje samopregledovanja dojk po 20. letu starosti. Namen zaključnega dela je bil ugotoviti, kakšno znanje, odnos in navade imajo ženske o samopregledovanju dojk. Pri izdelavi zaključnega dela smo uporabili sistematičen pregled znanstvene in strokovne literature. Članke, ki smo jih uporabili v zaključnem delu, smo pridobili v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed, ScienceDirect in Web of Sciences. Članke smo kritično ocenili po Joanna Briggs Institute (JBI) kontrolnih seznamih. Za analizo in sintezo podatkov smo uporabili tematsko analizo. Od dobljenih 1532 zadetkov smo glede na primernost v končno analizo vključili devet člankov. Glavni rezultati analize so pokazali, da v večini ženske premalo izvajajo samopregledovanje dojk. Razlog za to je slabo znanje o tem, zaradi premajhnega informiranja žensk ter negativen odnos žensk do samopregledovanja dojk. Samopregledovanje dojk je pomembna metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk, zato je bistveno, da se o tehniki le-tega več govori. S tem bi pripomogli k izboljšanju znanja in odnosa žensk do smopregledovanja.
Keywords: Ženske, samopregledovanje dojk, rak dojk.
Published in DKUM: 29.11.2021; Views: 981; Downloads: 195
.pdf Full text (547,78 KB)

2.
Pomen samopregledovanja pri zgodnjem odkrivanju predrakavih sprememb na modih
Katja Brilej, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Incidenca raka mod se iz leta v leto povečuje. Da bi lahko to preprečili oziroma zmanjšali, je izjemno pomembno, da predvsem mladi moški spoznajo pomen izvajanja samopregledovanja mod. Namen zaključnega dela je bil, ugotoviti znanje moških o raku mod in samopregledovanju mod ter izvajanje le-tega. Metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo raziskovanja. Izvedli smo spletno anketo. Kot inštrument zbiranja podatkov smo uporabili anketni vprašalnik, na katerega je odgovorilo 100 polnoletnih moških. Rezultati: Ugotovili smo, da se vsi anketirani moški zavedajo pomena samopregledovanja mod, vendar ga v veliki meri ne izvajajo (31 %) oziroma ga izvajajo občasno (46 %). Menijo, da imajo o tej temi premalo informacij in premalo znanja. Večina se je s pojmom samopregledovanje mod srečala na sistematičnem pregledu v šoli, na internetu in v medijih. Moški so menili, da je stopnja ozaveščenosti in izvajanja samopregledovanja mod nizka (51 %). Razprava in sklep: Znanje moških o samopregledovanju mod je nizko, zato si želijo, da bi se o tej temi več govorilo in jo promoviralo. Z aktivnostmi promocije samopregledovanja mod, usmerjene v vzgojo in izobraževanje, bi lahko dvignili ozaveščenost moških o pomenu izvajanja samopregledovanja in simptomih raka mod.
Keywords: rak mod, samopregledovanje mod, zdravstvena vzgoja
Published in DKUM: 20.05.2021; Views: 933; Downloads: 96
.pdf Full text (1,03 MB)

3.
Poznavanje in ozaveščenost študentov o raku mod
Gregor Cvilak, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Rak mod je maligna bolezen, ki prizadene relativno malo moških in predstavlja približno 2% vseh rakastih obolenj. Čeprav je incidenca raka mod zelo nizka, pa je rak mod najpogostejša maligna bolezen med mladimi moškimi v starostnem obdobju med 20. in 35. letom. Poznavanje bistvenih značilnost raka mod in pravilno ter redno izvajanje samopregledovanja, so ključnega pomena za zgodnje odkritje. Namen dela je ugotoviti poznavanje raka mod in izvajanje samopregledovanja med študenti. Metodologija raziskovanja: V teoretičnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. Proučili smo strokovna in znanstvena dela domačih in tujih avtorjev. Za empirični del diplomskega dela smo uporabili kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kot instrument za izvedbo raziskave smo uporabili anketo. Pridobljene podatke smo analizirali in obdelali s spletno aplikacijo DataCracker ter jih nato predstavili s programom Microsoft Excel 2013. Rezultati: V raziskavi smo ugotovili, da med študenti ni bistvene razlike v poznavanju osnovnih značilnosti raka mod. Sklep: Rak mod je eden od najozdravljivejših malignih obolenj. Na področju preventive in ozaveščanja je še veliko neizkoriščenih možnosti. Nepoznavanje je edina ovira za zgodnje odkrivanje raka mod. Poznavanje dejstev o raku mod in izvajanje samopregledovanja med študenti je zelo slabo.
Keywords: Germinalni tumorji, samopregledovanje mod, ozaveščenost o raku mod, vloga zdravstvenih delavcev, preventiva.
Published in DKUM: 02.12.2016; Views: 1592; Downloads: 240
.pdf Full text (766,28 KB)

4.
PREVENTIVA PRED DEJAVNIKI TVEGANJA RAKA DOJK V ZASAVJU
Barbara Leskovšek Polak, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišča: Rak dojke predstavlja slabo tretjino vseh rakov pri ženskah. Predstavlja diagnozo, ki ženski spremeni življenje. Na določene dejavnike tveganja za nastanek raka dojk lahko ženska sama vpliva, na druge žal ne. Namen diplomskega dela je predstaviti dejavnike tveganja za raka dojk v Sloveniji in Zasavju. Ugotoviti želimo, kaj o dejavnikih tveganja in preventivi raka dojk menijo ženske v zasavski regiji in katerih ukrepov za preventivo se držijo. Raziskovalne metode: V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno in kvantitativno metodo dela. Kot instrument raziskave je uporabljen anketni vprašalnik. V raziskavi je sodelovalo 117 žensk iz zasavske regije. Dobljene podatke smo uredili, sešteli po skupinah in izračunali deleže. Rezultate smo prikazali opisno in grafično. Z metodo analize in sinteze smo odgovorili na raziskovalna vprašanja. Rezultati: S pomočjo anketnega vprašalnika smo ugotovili, da so ženske v Zasavju najbolj seznanjene z naslednjimi dejavniki tveganja za raka dojk: dedna nagnjenost, okolje v katerem živimo, onesnaženost zraka, negativni stres, kajenje ter telesna neaktivnost in debelost. Pri teh vprašanjih so pritrdilno odgovorile v višjih odstotkih. Tudi drugi dejavniki tveganja so jim poznani, vendar ne v tako velikem deležu. Izvedeli smo tudi, da anketiranke dokaj dobro skrbijo za preprečevanje dejavnikov tveganja za raka dojk in se jih trudijo same odpravljati. Veliko število vprašanih jih ne kadi, uživa zdravo, uravnoteženo prehrano, mnogo jih redno hodi na preglede h ginekologu in si redno samopregleduje dojke. Glede poznavanja programov ozaveščanja o preventivi raka dojk pa so bili odgovori manj zadovoljivi. Polovica anketirank ne ve, če v njihovem kraju obstaja tak program. Diskusija in zaključek: Menim, da bi se dalo na področju preventive v Zasavju narediti še veliko. Ženske so sicer seznanjene z nekaterimi dejavniki tveganja, ne pa z vsemi. Še vedno si želimo, da bi manj žensk kadilo in se jih še več zdravo prehranjevalo. Predvsem pa želimo, da bi bil odstotek žensk, ki si redno samopregledujejo dojke, čim višji.
Keywords: rak dojke, dejavniki tveganja, skrb za zdravje, Zasavje, onesnaženost okolja, samopregledovanje dojk
Published in DKUM: 24.10.2016; Views: 1769; Downloads: 142
.pdf Full text (998,41 KB)

5.
Osveščenost žensk o samopregledovanju dojk v Pomurski regiji
Mateja Novak, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Rak dojk je po svetu najpogostejši rak pri ženskah. S starostjo se ta bolezen veča. Z rednim samopregledovanjem dojk, hitrim prepoznavanjem sprememb na dojkah ter poznavanjem dejavnikov tveganja lahko ženske hitro prepoznajo bolezen. Namen: Namen diplomskega dela je bil ugotoviti, kolikšna je osveščenost žensk o samopregledovanju dojk v Pomurski regiji. Metodologija raziskovanja: Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Podatke smo pridobili s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je vseboval 15 vprašanj zaprtega tipa. Raziskovalni vzorec je zajemal 100 naključno izbranih žensk. Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da so anketirane ženske seznanjene s pravilno tehniko samopregledovanja dojk, saj si 86 % žensk dojke samopregleduje stoje pred ogledalom, vendar pa samo 22 % žensk samopregledovanje izvaja redno, enkrat na mesec. Znanje tehnike za samopregledovanje dojk je 34 % žensk pridobilo od svojega ginekologa in prav tako 34 % žensk iz strokovnih člankov, samo 6 % pa od medicinske sestre. Anketiranke tudi premalo poznajo dejavnike tveganja, ki povzročajo raka dojke. Sklep: Ženske se morajo zavedati, da je rak dojk ozdravljiva bolezen, če je le odkrita pravočasno. Največ lahko storijo same, s samopregledovanjem dojk ter poznavanjem dejavnikov tveganja. V Sloveniji uspešno deluje tudi državni program presejanja za raka dojk DORA, ki vabi vse ženske med 50. in 69. letom na mamografski pregled vsaki dve leti.
Keywords: samopregledovanje dojk, rak dojk, medicinska sestra, DORA
Published in DKUM: 27.09.2016; Views: 1492; Downloads: 151
.pdf Full text (1,64 MB)

6.
OZAVEŠČENOST MOŠKIH O RAKU MOD IN DOJKE
Primož Osek, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Rak je bolezensko stanje, pri katerem gre za nenormalno rast celic. Najpogostejši rak pri mladih moških med 15. in 35. letom je rak mod, medtem ko se rak dojke redko pojavlja pri moških te starosti. Možnost za nastanek raka na dojki pri moških z leti narašča, tako da je rak dojke najpogostejši pri moških med 60. in 70. letom starosti. Namen raziskave je bil ugotoviti ozaveščenost moških na območju Kozjanskega o raku mod in dojk. Kot raziskovalni inštrument smo uporabili anketni vprašalnik. Ugotovili smo, da so moški na našem območju slabo seznanjeni o raku mod ter zelo slabo seznanjeni o raku dojke pri moškem ter da si redno ne pregledujejo ne mod in ne dojk, saj jih o tem ni nihče poučil. Na področju ozaveščanja moških o raku mod in dojk bo v prihodnosti potrebno še veliko postoriti. Vzgojno izobraževalne ter zdravstvene ustanove lahko na tem področju naredijo največ, saj spremljajo posameznika skozi vse njegovo življenje.
Keywords: rak mod, rak dojke pri moškem, ozaveščenost, samopregledovanje mod, samopregledovanje dojk
Published in DKUM: 07.12.2015; Views: 1640; Downloads: 236
.pdf Full text (869,10 KB)

7.
Europa Donna in osveščenost žensk o raku dojke
Monika Vidovič, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Rak dojke je v Sloveniji eden izmed najpogostejših rakov pri ženskah. Na raka dojke vplivajo različni dejavniki, kot so reproduktivni dejavniki, alkohol, kajenje, telesna neaktivnost in nepravilna prehrana. S problematiko raka dojk je širša javnost premalo osveščena, zato je organizacija Europa Donna zaslužna za širjenje informacij o bolezni s številnimi aktivnostmi in projekti. Namen diplomskega dela je predstaviti raka dojke in organizacijo Europa Donna, ter z raziskavo ugotoviti poznavanje organizacije Europa Donna in osveščenost žensk o raku dojke. V diplomskem delu je bila uporabljena deskriptivna metoda dela. Za teoretična izhodišča smo uporabili strokovno literaturo, knjige in članke o raku dojke. V empiričnem delu smo uporabili metodo anketiranja. Raziskovalni vzorec je zajemal 100 naključno izbranih žensk starih nad 18 let. Rezultati raziskave so pokazali, da so ženske nad 30 let bolj osveščene o raku dojke, kot ženske pod 30 let starosti. 78 % anketiranih žensk si pravilno pregleduje dojke, vendar neredno. Več kot polovica anketiranih žensk pozna organizacijo Europa Donna. Največ informacij o organizaciji Europa Donna ženske dobijo preko interneta, časopisov, revij in televizije. Zavedati se moramo, da je rak dojke ozdravljiva bolezen, če jo odkrijemo pravočasno. Zato bi se morale ženske v Sloveniji zavedati, kako zelo pomembno je samopregledovanje dojk in redno obiskovanje mamografije po 50. letu starosti. Kajti preventiva je boljša kot kurativa.
Keywords: Rak dojk, dejavniki tveganja, samopregledovanje dojk, mamografija, Europa Donna
Published in DKUM: 07.12.2015; Views: 2526; Downloads: 354
.pdf Full text (455,18 KB)

8.
Preventivno ravnanje v skrbi za zdravo kožo
Barbara Mumelj, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Koža je naš največji čutni organ, na katerega prevečkrat pozabljamo in zanj premalo skrbimo, kljub temu da je najbolj izpostavljen zunanjim vplivom. Preventivno ravnanje v skrbi za zdravo kožo je ključnega pomena, da se izognemo poškodbam kože, ki bi nastale zaradi prekomernega izpostavljanja kože in neprimerne uporabe zaščitnih sredstev, oziroma neuporabe le-teh. Škodljivi učinki sončnih žarkov so številni najbolj pa nas skrbita foto staranje in kožni rak. Metodologija: Teoretična izhodišča smo poiskali z analizo slovenske in tuje literature. Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji, kot raziskovalni inštrument smo uporabili anketni vprašalnik, ki je vseboval 31 vprašanj, 3 vprašanja odprtega tipa, 18 zaprtega tipa in 10 pol odprtega tipa. Pridobljeni podatki so obdelani in urejeni v grafe s pomočjo računalniškega programa Microsoft Word in Microsoft Exel. Rezultati: Glede na rezultate raziskave smo ugotovili, da so ljudje seznanjeni z zaščitnimi sredstvi, vendar se zaščitnih sredstev premalokrat poslužujejo. Prav tako je raziskava pokazala, da se 40 % anketiranih velikokrat in 47 % občasno kopa ravno v urah, ki so označene kot najmanj priporočljive. Iz raziskave je razvidno, da je kar 40 % anketiranih imelo večkrat v mladosti sončne opekline. Raziskava je še pokazala, da se anketiranci zavedajo posledic, kot sta kožni rak in fotostaranje. Da je fotostaranje posledica sončenja se zaveda kar 75 % vprašanih. Sklep: Kožni rak je v Sloveniji na drugem mestu pri ženskah in moških. Za preprečitev nastanka kožnega raka pa je ključnega pomena, da smo osveščeni o uporabi zaščitnih sredstev in jih tudi uporabljamo. V preventivi je ključnega pomena tudi samopregledovanje, saj le-tako lahko pravočasno odkrijemo znamenje, ki lahko privede do kožnega raka.
Keywords: koža, zaščitna sredstva pred sončnimi žarki, samopregledovanje, kožni rak
Published in DKUM: 24.01.2014; Views: 2075; Downloads: 291
.pdf Full text (1009,30 KB)

9.
Presejalni program Dora in motiviranost žensk za samopregledovanje dojk
Mirela Dorić, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Rak dojke je najpogostejša maligna bolezen pri ženskah in še vedno ostaja prvi med vzroki smrti zaradi raka. Razlogov za nastanek je več, pomembno pa je dejstvo, da se je življenjska doba podaljšala in ker je rak bolezen predvsem starejših ljudi, ženske zbolevajo v večji meri kot včasih. Potrebno je poudariti, da je rak dojke visoko ozdravljiva bolezen, če jo le odkrijemo dovolj zgodaj. Samopregledovanje dojk je prva in najenostavnejša metoda za zgodnje odkrivanje raka in edino uspešno orožje, ki ga ima vsaka ženska v svojih rokah. Namen mojega diplomskega dela je ugotoviti, če ženske izvajajo samopregledovanje, ali ga pravilno izvajajo ali so ženske, ki so zaposlene v zdravstvu, bolj vestne pri samopregledovanju dojk in ali ženske poznajo Državni presejalni program Dora. Raziskavo smo s pomočjo vprašalnika opravili med zdravstvenimi delavkami in med naključno izbranimi ženskami, ki niso zaposlene v zdravstvu. Rezultati raziskave so pokazali, da ženske v večini ne poznajo pravilnega samopregledovanja dojk in da pri tem ni očitnejših razlik med obema skupinama žensk. Več kot polovica udeleženk pozna program Dora oz. njegovo področje delovanja.
Keywords: Samopregledovanje, rak dojk, Državni presejalni program Dora, mamografija
Published in DKUM: 30.05.2013; Views: 2875; Downloads: 344
.pdf Full text (796,66 KB)

10.
Osveščenost študentk o raku dojk
Tara Bohnec, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Rak dojk pri ženskah predstavlja resen problem povsod po svetu, saj se iz leta v leto povečuje število na novo zbolelih. Pričakovati je, da bo v prihodnjih letih število obolelih še naraščalo, ne padalo. Diplomsko delo Osveščenost študentk o raku dojk sestavljata teoretični in empirični del. V teoretičnem delu so opisani: zgradba dojk, rak dojk v obsegu dejavnikov tveganja za nastanek raka dojk, simptomi raka dojke, diagnostične metode za odkrivanje raka dojk, zdravljenje raka dojk in preventivni ukrepi raka dojk ter vloga medicinske sestre pri preventivnih ukrepih pred rakom dojk, in sicer v vlogi učiteljice ter demonstratorke. V empiričnem delu diplomskega dela so predstavljeni rezultati raziskave, s katero smo želeli ugotoviti razlike pri poznavanju dejavnikov tveganja za nastanek raka dojk pri samopregledovanju dojk in vzrokih za odklanjanje samopregledovanja dojk med študentkami Fakultete za zdravstvene vede Univerze v Mariboru (FZV) in Filozofske fakultete Univerze v Mariboru (FF). Metodologija raziskovanja. Uporabili smo deskriptivno metodo dela, za pridobitev želenih podatkov pa smo uporabili anonimen anketni vprašalnik. Sodelovalo je 50 študentk FZV in 50 študentk FF. Anketiranje študentk je bilo izvedeno konec meseca marca 2011 na obeh fakultetah. Dobljene podatke smo računalniško obdelali in prikazali z grafi. Rezultati raziskave. Ugotovili smo, da kljub boljšemu poznavanju dejavnikov tveganja za nastanek raka dojk med študentkami Fakultete za zdravstvene vede le-te v nič večjem številu ne pregledujejo dojk kot študentke Filozofske fakultete. Sklep. Znanje o raku dojk pri anketiranih študntkah je vse prej kot zadovoljivo. Potrebno bi bilo že dekleta v srednji šoli poučiti o dejavnikih tveganja za nastanek raka na dojkah, preventivnih ukrepih, predvsem v smislu samopregledovanja dojk in jih k temu motivirati.
Keywords: Rak dojk, samopregledovanje, dejavniki tveganja, preventivni ukrepi, zgodnje odkrivanje, študentke.
Published in DKUM: 06.06.2011; Views: 11400; Downloads: 477
.pdf Full text (1,53 MB)

Search done in 0.32 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica