| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv pandemije covid-19 in rusko-ukrajinske vojne na poslovanje večjih slovenskih delniških družb
Vid Brkljačič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Zadnja leta so bila močno zaznamovana s pandemijo covida-19, ki je spremenila vse vidike življenja ljudi in soočila podjetja z zahtevnimi okoliščinami, ki so zahtevale nenehne adaptacije za uspešno poslovanje. Pandemiji covida-19 je sledil še en globalen šok, rusko-ukrajinska vojna, ki je povzročila hitro rast cen surovin in energentov ter je še dodatno soočila podjetja z novimi težavami. V diplomskem delu sprva analiziramo različne vidike pandemije covida-19 – zdravstveni, družbenopolitični in ekonomski vidik. Nato se osredotočimo na ozadje rusko-ukrajinskega konflikta, opišemo pomembnost in velikost obeh gospodarstev za svetovni trg ter opišemo mednarodne sankcije in njihov vpliv na rusko gospodarstvo. V empiričnem delu diplomskega dela analiziramo poslovanje treh slovenskih večjih delniških družb v različnih panogah: Krka, tovarna zdravil, d. d., mednarodno generično farmacevtsko podjetje s sedežem v Novem mestu, Petrol, d. d., največja slovenska energetska družba in Impol 2000, d. d., največji predelovalec aluminija na Balkanu. Opišemo in analiziramo poslovanje omenjenih družb pred pandemijo v letih 2015–2019, prikažemo vpliv pandemije na njihovo poslovanje v letih 2020–2021 ter opišemo vpliv rusko-ukrajinske vojne na poslovanje družb v letu 2022. Prikažemo tudi pričakovanja družb za leto 2023.
Keywords: pandemija covida-19, rusko-ukrajinska vojna, Krka, d. d., Petrol, d. d., Impol 2000, d. d.
Published in DKUM: 16.10.2023; Views: 421; Downloads: 29
.pdf Full text (1,25 MB)

2.
Vpliv pandemije COVID-19 in rusko-ukrajinske vojne na finančno izpostavljenost skupine Krka, d. d.
Lea Kranjc, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Pandemija COVID-19 in rusko-ukrajinska vojna postavljata svetovno prebivalstvo in gospodarstvo pred nepredvidljive in predvsem težavne okoliščine, kar zahteva nenehna prilagajanja in prinaša mnoga tveganja. Zaradi vpliva obeh dogodkov na globalno dogajanje na eni in širokega obsega mednarodnega poslovanja skupine Krka, d. d., na drugi strani, je skupina še posebej izpostavljena aktualnim mednarodnim poslovnim tveganjem. Velikost sredstev in obveznosti skupine Krka d. d., v tujih valutah (predvsem ruskem rublju in ameriškem dolarju) močno vpliva na finančno izpostavljenost skupine, še posebej pri valutnem tveganju, kar je posledica izrazitega nihanja deviznih tečajev, in kreditnem tveganju. Izpostavljenost nihanju deviznega tečaja ruskega rublja v največji meri izhaja iz prodajnih aktivnosti skupine; Rusija namreč predstavlja največji posamični prodajni trg skupine Krka, d. d., kjer je skupina prisotna z dvema podjetjema. Razlog za izpostavljenost nihanju deviznega tečaja ameriškega dolarja je v največji meri nabava izdelkov in proizvodnega materiala na tem trgu. Skupina Krka, d. d., je upravljala izpostavljenost valutnim tveganjem z metodo naravnega ščitenja in s terminskimi pogodbami. Izpostavljenost kreditnemu tveganju je skupina upravljala z razpršitvijo terjatev med veliko število kupcev in prodajnih trgov ter z zavarovanjem terjatev pri kreditni zavarovalnici. Z metodami varovanja izpostavljenih postavk in njihovo pravočasno uveljavitvijo je skupina Krka, d. d., učinkovito obvladovala nastala mednarodna poslovna tveganja in nadzorovala finančno izpostavljenost skupine.
Keywords: COVID-19, rusko-ukrajinska vojna, mednarodno poslovanje, tveganja v poslovanju, finančna izpostavljenost, skupina Krka, d. d.
Published in DKUM: 11.11.2022; Views: 921; Downloads: 154
.pdf Full text (1,50 MB)

3.
UPOR V BOSNI IN HERCEGOVINI SKOZI OČI SLOVENSKEGA LJUDSTVA (1875 - 1881)
Lidija Jelić, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje upor v Bosni in Hercegovini, ki je danes znan pod poimenovanjem nevesinjska puška. To je bil boj slovanskega naroda, živečega v turških provincah Bosni in Hercegovini, proti otomanskemu cesarstvu. Upor je pripeljal do vojn med Srbijo, Črno goro in Rusijo na eni strani proti Turčiji. Pod pretvezo pomoči upornikom so hotele uveljaviti lastne politične interese in želje po novih ozemeljskih pridobitvah. Vojne so se končale s podpisom premirja v mestecu San Stefan med Turčijo in Rusijo. Posledica tega premirja je bil berlinski kongres, ki so ga izsilile nezadovoljne evropske države, ki niso želele ruske nadvlade v JV Balkanu in na Črnem morju. V mojem diplomskem delu so zbrane določbe berlinske pogodbe. To je bil čas očitnega upadanja moči nekdaj mogočnega otomanskega imperija in nastajanja novih, neodvisnih slovanskih držav. V tem obdobju se po nekaj več kot štiristo letih preneha turška oblast v Bosni in Hercegovini in ta preide v sklop Avstro-Ogrske monarhije.
Keywords: nevesinjska puška, srbsko-turška vojna, črnogorsko-turška vojna, rusko-turška vojna, berlinski kongres, avstro-ogrska okupacija Bosne in Hercegovine.
Published in DKUM: 03.01.2013; Views: 3258; Downloads: 321
.pdf Full text (1,16 MB)

Search done in 1.47 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica