| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Optimizacija algoritma za avtonomno navigacijo mobilnega robota : magistrsko delo
Gregor Popič, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo opisuje delovanje algoritma avtonomne navigacije robota FarmBeast, ki je namenjen avtomatizaciji različnih kmetijskih opravil, sekundarno pa tudi za tekmovanje Field Robot Event v sklopu panoge osnovne in napredne navigacije. Za delovanje so uporabljeni napredni senzorji, kot sta LiDAR in IMU, pri čemer se podatki filtrirajo in transformirajo z namenom natančnejše zaznave podatkov o okolici robota. Ob tem je za potrebe obračanja implementirana uporaba kvaternionov, kar pripomore k večji natančnosti in robustnosti delovanja. Testiranja, na podlagi primerjave s predhodno verzijo algoritma, so pokazala znatno izboljšanje hitrosti in večjo natančnost vožnje ter izrazito zmanjšanje poškodovanih rastlin. Meritve potrjujejo, da je novo razviti algoritem bolj učinkovit in bolj zanesljiv v primerjavi s predhodno verzijo.
Keywords: FarmBeast robot, avtonomna navigacija, kmetijska avtomatizacija, optimizacija algoritma
Published in DKUM: 03.10.2024; Views: 0; Downloads: 23
.pdf Full text (4,26 MB)

2.
Konstrukcija podvozja in ogrodja avtonomnega kmetijskega robota : diplomsko delo
Liza Škulj, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava konstrukcijo podvozja in ogrodja. Na začetku je predstavljen projekt in robot FarmBeast, splošna teorija konstrukcije podvozja, ter materialov, ki jih bomo uporabljali pri konstruiranju. V nadaljevanju načrtujemo in modeliramo dve verziji podvozja z istim ogrodjem. Podvozja se razlikujeta predvsem v izbiri gradiva, kjer je prva zasnovana iz konstrukcijskega jekla in druga iz standardnih aluminijevih profilov z režami. V okviru naloge je izvedena tudi računalniška simulacija, s katero preverimo ali sta konstrukciji primerni za predvidene obremenitve in prikažemo ustrezne rezultate. Diplomsko delo se zaključi z vrednotenjem rezultatov.
Keywords: podvozje robota, šasija, kmetijski robot, FarmBeast
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 619; Downloads: 62
.pdf Full text (4,99 MB)

3.
Razvoj algoritma za avtonomno vožnjo robota v ros/gazebo okolju : diplomsko delo
Gregor Popič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga povzema snovanje algoritmov za avtonomno vožnjo robota v različnih simulacijskih okoljih. Pri tem so uporabljeni različni senzorji, kot so LiDAR, IMU in inkrementalni ter absolutni dajalniki za odometrijo. Algoritem je zapisan v C++ programskem jeziku, ki je namenjen meta robotskemu operacijskemu sistemu ROS. Ob tem je uporabljeno simulacijsko okolje Gazebo, ki služi kot pripomoček, za naključno generiranje testnih okolij, ki so bila tudi del tekmovanja Field Robot Event 2021. To je sestavljeno iz več nalog, kjer prva predstavlja avtonomno vožnjo robotov po ukrivljenih vrstah, na koncu katerih je potrebno zaviti v naslednjo vrsto. Drugo nalogo pa sestavljajo ravne vrst, deloma nepopolne vrste, kjer mora robot prevoziti le določene vrste, po v naprej določenem zaporedju. Razvita algoritma sta bila testirana v simulacijskem okolju in ovrednotena v primerjavi z drugimi podobnimi rešitvami na tekmovanju poljskih robotov Field Robot Event 2021.
Keywords: FarmBeast, Field Robot Event, avtonomna vožnja, ROS, Gazebo
Published in DKUM: 30.08.2021; Views: 872; Downloads: 99
.pdf Full text (2,01 MB)

4.
Izdelava škropilnega sistema za kmetijskega robota FarmBeast : diplomsko delo
Miha Kajbič, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Razvoj škropilnih sistemov v sodobnem kmetijstvu se vse bolj usmerja v uporabo senzorskih in mehatronskih sistemov za zmanjšanje količine nanosa fito-farmacevtskih sredstev. Diplomska naloga tako prikazuje snovanje in izdelavo škropilnega sistema namenjenega namestitvi na kmetijskega robota FarmBeast. Škropilni sistem omogoča nanos kemijskih pripravkov v dveh pozicijah in prilagajanje oddaljenosti škropilnih šob od objekta škropljenja. S tem dosežemo veliko stopnjo prilagodljivosti. Vse potrebne informacije o poziciji objekta škropljenja pridobimo iz merilnih sistemov nameščenih na robotu. Robot s škropilnim sistemom komunicira preko robotskega operacijskega sistema. V diplomskem delu so predstavljeni tudi preračuni elementov, ki so potrebni za ustrezno izvedbo celotnega sistema.
Keywords: Škropilni sistem, robot FarmBeast, škropilne šobe, robotski operacijski sistem
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 961; Downloads: 97
.pdf Full text (4,84 MB)

Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica