| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 18
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Razvoj pametnega prezračevalnega sistema in priprava za certificiranje : magistrsko delo
Matic Smogavec, 2025, master's thesis

Abstract: Zaradi naraščajočih cen energije postaja problematika prezračevanja brez izgube toplote vedno bolj pomembna. V magistrskem delu je predstavljen celoten postopek, od zasnove do prodaje izdelka, ki to omogoča – lokalne pametne prezračevalne enote. Glavni motiv za lastni razvoj so bile številne pomanjkljivosti obstoječih sistemov na trgu, ki smo jih prepoznali z metodo analize. S kombinacijo metod programiranja, CAD-a, načrtovanja elektronike, izdelave mobilne aplikacije in vzpostavitve strežnika za prenos podatkov smo razvili končni izdelek. Po pridobitvi CE certifikata ima ta izdelek tudi možnost prodaje v EU.
Keywords: prezračevanje, lokalna prezračevalna enota, rekuperacija toplote, pametni dom, kakovost bivanja.
Published in DKUM: 03.06.2025; Views: 0; Downloads: 3
.pdf Full text (6,15 MB)

2.
Zasnova napihljivega šotora z rekuperacijo toplote : magistrsko delo
Nejc Zore, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obravnava zasnovo napihljivega šotora z rekuperacijo toplote. Namen zaključenega dela je določiti najboljšega toplotnega prenosnika za mobilno uporabo. V tej nalogi bomo primerjali tri različne tipe toplotnih prenosnikov pri treh različnih temperaturah in treh različnih pretokih. Za preverjanje dobljenih rezultatov iz simulacije, s pomočjo računalniškega programa SolidWorks bomo najboljši rezultat preverili s ε - NTU metodo.
Keywords: rekuperacija toplote, protitočni toplotni prenosnik, sotočni toplotni prenosnik, križni toplotni prenosnik, napihljiv šotor
Published in DKUM: 01.06.2023; Views: 769; Downloads: 70
.pdf Full text (7,78 MB)

3.
Razvoj pametnega prezračevalnega sistema : diplomsko delo
Matic Smogavec, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Zaključno delo govori o razvoju prezračevalnega sistema z možnostjo upravljanja le-tega s pomočjo telefona, tablice ali računalnika. Delo zajema metode kot so 3D modeliranje, načrtovanje vezja, Programiranje v C jeziku, programiranje v HTML in Javascript jezikih, sestava vezja oz. spajkanje ter montažo sistema. V začetku smo podrobneje analizirali podobne sisteme, ki so ponujeni na trgu in glede na to opredelili zahteve za naš sistem z namenom, da bi bil le-ta boljši. Sledila je izbira ustreznih komponent, ki so na voljo na trgu, nato pa načrtovanje in izdelava strojnih in elektronskih delov ter montažo teh v smiselno zaključeno celoto. Na koncu sledi analiza našega oz. lastnega sistema v kateri ugotavljamo ali sistem v celoti izpolnjuje v začetku postavljene zahteve in glede na to podamo rezultate. Sledi še opis in rešitev večjih težav, ki jih je pomembno izpostaviti in pa zaključni komentar z nekaj idejami za nadgradnjo.
Keywords: razvoj, prezračevalni sistem, rekuperacija toplote, Wi-Fi, upravljanje na daljavo, 3D modeliranje, 3D tiskanje, načrtovanje, vezja, mikrokrmilnik, programiranje, C, C++, HTML, Javascript, CSS, spletna stran, Websocket
Published in DKUM: 08.11.2022; Views: 1043; Downloads: 175
.pdf Full text (2,28 MB)
This document has many files! More...

4.
Razvoj decentralizirane prezračevalne naprave z vračanjem toplote
Tadej Srpčič, 2021, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljen razvoj decentralizirane prezračevalne naprave z vračanjem toplote. Pri razvoju in sestavi prezračevalne naprave so bile uporabljene že standardne komponente in 3D-tiskane komponente, ki smo jih razvili sami z orodjem CAD. Analitično, numerično in eksperimentalno smo dokazali, da naprava deluje v skladu s pričakovanji ter zadosti zastavljenim ciljem. Kratka stroškovna analiza in ustrezni rezultati delovanja naprave so dobra popotnica za nadaljnje delo in razvoj.
Keywords: prezračevanje, rekuperacija, decentralizirana, toplotni izmenjevalec, razvoj
Published in DKUM: 17.12.2021; Views: 1484; Downloads: 122
.pdf Full text (7,89 MB)

5.
Primerjava ogrevalne moči stanovanjskega objekta pri izvedbi z in brez rekuperacije zraka ter ekonomska upravičenost : diplomsko delo
Leon Dragošič, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo zajema projektiranje prezračevalnega sistema z rekuperacijo toplote v stanovanjskem objektu. V diplomski nalogi je tudi zajeta primerjava med ogrevalno močjo in stroški investicije ter obratovanja pri izvedbi z in brez rekuperacije zraka. Na začetku so najprej na kratko predstavljeni tipi stanovanjskih objektov in smernice za projektiranje prezračevanja v stanovanjskem objektu. Sledi določitev potrebnih podatkov za izračun potrebne ogrevalne moči v primeru z in brez rekuperacijskega sistema in izračun ogrevalne moči. Na osnovi velikosti objekta in potrebne izmenjave zraka v prostorih se izdela projekt prisilnega prezračevanja s prezračevalno napravo z rekuperacijo zraka. Na koncu diplomske naloge je še izvedena primerjava investicijskih in obratovalnih stroškov ter določitev vračilne dobe oz. ekonomske upravičenosti sistema. Iz pridobljenih podatkov smo ugotovili, da je izvedba z rekuperacijo zraka upravičena.
Keywords: ogrevalna moč, projektiranje, rekuperacija zraka, ekonomska upravičenost
Published in DKUM: 04.02.2021; Views: 882; Downloads: 54
.pdf Full text (1,97 MB)

6.
Izvedba prezračevalnega sistema za obstoječo stavbo
Tadej Mlakar, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomske naloge je izbira, dimenzioniranje in izvedba prezračevalnega sistema v obstoječi hiši. V nalogi je najprej prikazano obstoječe energetsko stanje hiše z izbranimi obstoječimi materiali konstrukcije. Na podlagi tega so bili predlagani ukrepi za rekonstrukcijo le te v energetsko varčen objekt. V nadaljevanju so bili predstavljeni različni načini prezračevanja izmed katerih je bil izbran in dimenzioniran najbolj primeren za obstoječ objekt. S pomočjo energetske izkaznice je bilo ugotovljeno, kakšen vpliv ima pravilno izbran prezračevalni sistem na porabo energije, ki je potrebna za ogrevanje. Ugotovljeno je bilo tudi ali je možno učinkovito ohlajati hišo z prezračevanjem v poletnem času.
Keywords: centralno prezračevanje, lokalno prezračevanje, energetska izkaznica, rekuperacija toplote, ohlajevanje hiše
Published in DKUM: 06.10.2017; Views: 2296; Downloads: 321
.pdf Full text (5,00 MB)

7.
UČINKOVITA RABA ENERGIJE V KLIMATIZACIJSKIH SISTEMIH
Andreja Zemljič, 2016, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga opredeljuje ključne dejavnike učinkovite rabe energije pri izbiri klimatizacijskega sistema. V začetni fazi načrtovanja in izbire ustreznega sistema je pomembna analiza vplivov klimatizacijskih pogojev. Pomemben vpliv imajo zunanji dejavniki, klimatski dejavniki, karakteristika objekta in letni režim delovanja sistema. Ogrevanje, hlajenje in prezračevanje objektov so področja, kjer ob ustreznem načrtovanju in izbiri ustreznih energentov in sistemov dosežemo prihranke energije, kar je eno izmed vodil trajnostnega razvoja učinkovite rabe energije. Teoretične osnove prezračevanja in klimatizacijskih sistemov rekuperativne oziroma regenerativne stopnje vračanja odpadne toplotne energije predstavljajo vodilo ekonomske ocene pri izbiri sistema. Na podlagi raziskav in analitskega dela so podatki primerljivi z teoretičnimi osnovami. Preračun hladilnih obremenitev, notranje in zunanje hladilne obremenitve je bil opravljen na podlagi podatkov določenih klimatizacijskih parametrov in lastnosti karakteristike objekta. Količina in stanje dovodnega zraka je odvisno od suhe hladine obremenitve, maksimalne količine zraka na osebo in količina potrebe dovedenega zraka glede na število izmenjav v eni uri. Na podlagi opravljene analize in aplikativnega dela je podana izbira ustreznega klimatizacijskega sistema. Ekonomski aspekti predstavljajo nalogo planiranja in načrtovanja klimatizacijskih sistemov učinkovite rabe energije in pri izbiri ustreznega sistema v primerjavi več sistemov nudijio prihranke energije. Narejena je primerjalna analiza osnovnega sistema, ki ne podaja vračanja odpadne toplote v primerjavi z sistemoma rekuperacije in regeneracije. Sistem rekuperacije je proces, pri katerem poteka vračanje odpadne toplote, sistem regeneracije je proces, pri katerem poteka vračanje odpadne toplote z ustreznim vlaženjem zraka. Osnovni klimatizacijski sistem v primerjavi rekuperativnim in regenerativnim sistemom ima nižji prihranek energije. Naravno prezračevanje predstavlja največje izgube v primerjavi s različnimi klimatizacijskimi sistemi, vračanja odpadne toplote v povprečju 10 - 40%. Analize in raziskave potrjujejo, da je izbira ustreznega sistema pri novogradnjah oziroma pri adaptacijah pomembna in ima veliko vlogo pri prihrankih energije, kar je vodilo učinkovite rabe energije in trajnostnega razvoja.
Keywords: učinkovita raba enerije, energetika, klimatizacijski sistemi, rekuperacija, regeneracija, stroškovna analiza
Published in DKUM: 25.10.2016; Views: 1814; Downloads: 169
.pdf Full text (3,51 MB)

8.
OPTIMIZACIJA DELOVANJA SISTEMA PROSTEGA HLAJENJA
Tadej Kotar, 2016, master's thesis

Abstract: Danes je na trgu konkurenca zelo velika. Podjetja, ki želijo biti uspešna, morajo proizvajati kakovostne izdelke po konkurenčni ceni. Da so cene njihovih izdelkov konkurenčne, morajo dobro obvladovati stroške proizvodnje. Poleg surovin in delovne sile je eden pomembnejših stroškov tudi strošek energije, ki jo potrebujemo za zagotavljanje ustreznih klimatskih pogojev v podjetju. V svoji magistrski nalogi sem preučil delovanje določenega klimatskega sistema v hladnejšem obdobju leta. S klimatskim sistemom lahko ob uporabi odpadne toplote iz proizvodnje ogrevamo pisarniške prostore ali pa z zajemom zunanjega zraka hladimo proizvodnjo. Na podlagi meritev, ki so bile narejene ob različnih zunanjih temperaturah, smo izračunali, kateri sistem je v posameznih temperaturnih območjih ekonomsko bolj upravičen.
Keywords: klimatizacijski sistem, prosto hlajenje, rekuperacija
Published in DKUM: 24.10.2016; Views: 1496; Downloads: 126
.pdf Full text (3,29 MB)

9.
PRIPRAVA HLADNE VODE Z REKUPERACIJO KONDENZACIJSKE TOPLOTE
Boštjan Celcer, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi so opisane osnove hladilnega sistema in komponente iz katerih je hladilni sistem sestavljen. Prikazan je postopek dimenzioniranja hladilnega sistema in osnovnih komponent. Osnovna ideja diplomske naloge je predstavitev načinov izrabe kondenzacijske toplote (toplotna energija), ki je stranski produkt pri proizvodnji hladne vode in največkrat odvedena v "okolico". Kot sklep diplomske naloge lahko podamo dejstvo, da je kondenzacijska toplota nadvse uporabna oblika energije, kar pa je v današnjih časih še kako pomembno, saj smo čedalje bolj osveščeni o varčevanju energije na vseh področjih.
Keywords: Priprava hladne vode, rekuperacija, izraba kondenzacijske toplote, hladilni sistem
Published in DKUM: 07.07.2016; Views: 1525; Downloads: 151
.pdf Full text (4,05 MB)

10.
PREZRAČEVANJE IN KLIMATIZACIJA POSLOVNIH PROSTOROV
Robert Špegel, 2010, master's thesis/paper

Abstract: Predmet magistrskega dela je preračun in izbira primernega načina izvedbe prezračevanja in klimatizacije manjših poslovnih prostorov. Podani so osnovni parametri ugodja bivanja, ki jih moramo zagotavljati z prezračevanjem in klimatizacijo. Izveden je izračun grelne in hladilne obremenitve prostorov. Na osnovi dobljenih rezultatov so predlagane različne rešitve prezračevanja in klimatizacije. Pri prezračevanju je nujna rekuperacija toplote, kjer izkoriščamo toploto odpadnega zraka in hkrati možnost nočnega prezračevanja v času visokih dnevnih temperatur. Navedene rešitve so v skladu z Direktivo o energetski učinkovitosti stavb. Dodatno hlajenje prostorov lahko izvedemo z invertersko klimatsko napravo z visokim izkoristkom delovanja.
Keywords: Prezračevanje, klimatizacija, hladilna obremenitev, grelna obremenitev, rekuperacija.
Published in DKUM: 03.02.2011; Views: 5553; Downloads: 991
.pdf Full text (1,34 MB)

Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica