| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 245
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Poznavanje multiple skleroze med laično populacijo
Mia Markuž, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Multipla skleroza (MS) je kronična avtoimuna bolezen centralnega živčnega sistema, ki lahko povzroči invalidnost. Kljub napredku v zdravljenju in ozaveščanju o bolezni strokovna javnost ugotavlja, da znanje o MS med laično populacijo ni zadostno. Raziskava je vključila 105 anketirancev. Anketiranci so izpolnili vprašalnik s 25 vprašanji o poznavanju MS. V vprašalniku se je ocenjevalo njihovo znanje o bolezni, simptomih, vzrokih, diagnostiki in zdravljenju. Rezultati so pokazali, da so anketiranci dosegli zadovoljivo znanje o MS, saj je večina pridobila med 50 % in 70 % možnih točk. Boljše rezultate so dosegli starejši anketiranci in tisti s srednješolsko izobrazbo. Več težav so imeli pri vprašanjih o delovanju človeškega telesa in diagnostičnih postopkih. Naša raziskava potrjuje, da ima laična populacija zadovoljivo, vendar ne celovito znanje o MS. Rezultati so višji v primerjavi z mednarodnimi študijami iz leta 2021, kar kaže na povečano ozaveščenost. Priporočamo nadaljnje raziskave o poznavanju MS med zdravstvenimi delavci in bolniki in večjo izpostavljenost podatkov o bolezni v medijih in zdravstvenih ustanovah.
Keywords: Multipla skleroza, laiki, ozaveščenost, raziskava
Published in DKUM: 19.02.2025; Views: 0; Downloads: 39
.pdf Full text (1,38 MB)

2.
Kultura varnosti pri delu v operacijskih dvoranah
Teodor Pevec, 2025, doctoral dissertation

Abstract: Izhodišča in namen raziskave: Bolnikova varnost je postala glavna skrb izvajalcev in kreatorjev zdravstvenega sistema, saj se v Evropi varnostni zapleti zgodijo pri 8 % do 12 % vseh sprejetih bolnikov v bolnišnice. Metode: Razvili smo slovenski vprašalnik odnosa do varnosti v operacijskih dvoranah in na istem vzorcu zaposlenih v operacijskih dvoranah v sedmih od deset slovenskih regionalnih bolnišnicah ugotavljali vpliv poklicne skupine in izkušenj na odnos do varnosti. Nadaljevali smo s kvalitativno raziskavo, kjer smo pri predstavnikih poklicnih skupin, ki delajo v operacijskih dvoranah, ugotavljali odnos do incidentne situacije. Na koncu pa preverili, kako se upoštevajo priporočila za uporabo preventivne antibiotične zaščite. Rezultati: Slovenska verzija vprašalnika odnosa do varnosti v operacijski dvorani vsebuje 28 vprašanj in izkazuje primerne kriterije veljavnosti in zanesljivosti. Pri reševanju incidentov ne pride do pomoči med različnimi profili zaposlenih v operacijski dvorani. Vsi elementi perioperativne antibiotične zaščite so bili pravilno upoštevani pri 82 % bolnikov. Zaključek: Slovenski vprašalnik o varnostni kulturi v operacijskih dvoranah je dober merilni instrument, in se lahko uporablja tako pri opredelitvi potencialno nevarnih področij za varnost bolnikov kakor za merjenje učinka ukrepov za povečanje kulture varnosti.
Keywords: kultura varnosti, vprašalnik, raziskava mešanega tipa, perioperativna antibiotična zaščita
Published in DKUM: 18.02.2025; Views: 0; Downloads: 15
.pdf Full text (1,55 MB)

3.
Razvoj in vitro modela kože
Maja Sever, Dominik Škrinjar, 2024, final research report

Abstract: Tridimenzionalni (3D) biotiskani modeli kože se vse bolj uveljavljajo v predkliničnih in kliničnih raziskavah kot alternativa testiranju na živalih. Ključno za uspeh teh raziskav je zagotavljanje ponovljivosti in primerljivosti rezultatov, kar zahteva razvoj zanesljivih hidrogelov, ki omogočajo stabilno vključitev celic v 3D biotisk. Eden največjih izzivov pri tem je zagotavljanje konsistentnosti lastnosti hidrogela, ki je temeljni material za izdelavo 3D tiskanega in vitro modela kože, potrebnega za različne faze raziskav. Namen te raziskave je bil preučiti možnost priprave večje serije hidrogela ter raziskati načine njihovega dolgoročnega shranjevanja, s poudarkom na tehnikah zamrzovanja, z namenom ohranitve njihovih fizikalno-kemijskih lastnosti. Tako bi omogočili uporabo enotne serije hidrogela skozi celoten razvoj in vitro modela kože, kar bi zmanjšalo variacije, ki nastajajo pri posameznih pripravah hidrogelov za različne raziskovalne metode. Osredotočili smo se na vpliv temperature (-20 °C in -80 °C) ter trajanja shranjevanja (7 in 29 dni) na ključne lastnosti hidrogelov, kot so viskoznost, poroznost, sposobnost nabrekanja, degradacija in mehanske lastnosti po odmrznitvi. Potrditev teh hipotez bi prispevala k večji ponovljivosti in natančnosti 3D biotiskljivih in vitro modelov kože.
Keywords: in vitro model kože, 3D biotiskanje, hidrogel, predkinična in klinična raziskava
Published in DKUM: 24.01.2025; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (2,90 MB)

4.
Vpliv prodajnega procesa poslovne programske opreme na uporabniško izkušnjo končnega poslovnega uporabnika
Nino Kaučič, 2024, master's thesis

Abstract: V raziskavi smo se osredotočili na preučevanje vpliva osebnega svetovanja, jasnosti komunikacije in strokovnosti prodajnega osebja na uporabniško izkušnjo poslovnih uporabnikov programske opreme. Naš glavni namen je bil ugotoviti, kako ti dejavniki vplivajo na zadovoljstvo uporabnikov in njihove odločitve za nakup ter nadaljnjo uporabo programske opreme. Raziskavo smo izvedli s kvalitativno metodologijo, pri čemer smo analizirali transkripte poglobljenih intervjujev s poslovnimi uporabniki iz različnih industrijskih sektorjev. Cilj intervjujev je bil pridobiti vpogled v njihove resnične izkušnje, potrebe, pričakovanja in dojemanja, ki oblikujejo njihovo zadovoljstvo ali nezadovoljstvo s poslovno programsko opremo. Ugotovili smo, da je osebno svetovanje s strani prodajnih predstavnikov ključno za pozitivno uporabniško izkušnjo. Uporabniki so izrazili visoko stopnjo zadovoljstva z jasnostjo in transparentnostjo komunikacije ter strokovnostjo prodajnega osebja. Njihovo znanje in sposobnost prilagoditve informacij specifičnim potrebam uporabnikov sta bistveno prispevala k odločitvi za nakup in kasnejši uporabi programske opreme. Rezultati naše raziskave bodo imeli pomemben vpliv na strategije podjetij, ki razvijajo in tržijo poslovno programsko opremo. Poudarjajo potrebo po vlaganju v usposabljanje prodajnega osebja, da bi izboljšali njihovo tehnično znanje in komunikacijske veščine. Prav tako priporočamo vzpostavitev sistemov za zbiranje in upoštevanje povratnih informacij uporabnikov, kar lahko vodi k večjemu zadovoljstvu strank in izboljšanju produktov ter storitev. Z implementacijo teh ukrepov lahko podjetja izboljšajo svojo konkurenčnost na trgu, povečajo zvestobo strank in dosežejo boljše poslovne rezultate. Naša raziskava tako ponuja dragocene uvide za podjetja, ki želijo izboljšati svojo uporabniško izkušnjo in s tem dolgoročno uspešnost na trgu.
Keywords: uporabniška izkušnja, osebno svetovanje, jasnost komunikacije, strokovnost prodajnega osebja, poslovna programska oprema, zadovoljstvo strank, kvalitativna raziskava, poglobljeni intervjuji, prodajni proces, povratne informacije uporabnikov
Published in DKUM: 29.11.2024; Views: 0; Downloads: 33
.pdf Full text (1,60 MB)

5.
Prospektivna raziskava okužbe s človeškimi papilomavirusi pri moških z anogenitalnimi bradavicami in zdravih prostovoljcih
Vesna Tlaker, 2024, doctoral dissertation

Abstract: Da bi pridobili globlji vpogled v naravni potek anogenitalnih bradavic (AGB) in dinamiko okužbe s HPV, smo v prospektivni raziskavi spremljali moške paciente z novodiagnosticiranimi AGB in zdrave kontrolne preiskovance. Med vstopom in šestimi kontrolnimi obiski (vsakih 2,6 meseca) smo zbrali tkivne vzorce AGB in 1.232 vzorcev dlak iz anogenitalne regije in obrvi. To predstavlja najtesnejše dolgotrajno spremljanje pacientov z AGB doslej. Pacienti so bili zdravljeni v skladu z uveljavljenimi postopki, večinoma krioterapijo. Ugotovili smo tesno povezavo med prisotnostjo HPV6/11 v dlakah in klinično vidnimi AGB, z visoko stopnjo ujemanja na ravni (pod)linij pri posameznih pacientih. Delež pacientov z vidnimi AGB in HPV6/11-pozitivnimi dlakami se je med spremljanjem zmanjševal s podobnimi trendi. Nobena različica HPV6/11 ni bila povezana z večjo stopnjo ponovitve AGB. Kljub zdravljenju je visok odstotek pacientov z AGB doživel eno ali več ponovitev AGB.Pacienti s HPV6/11-pozitivnimi vzorci dlak ali vidnimi AGB na prejšnjem obisku so imeli znatno večje možnosti za pojav vidnih AGB ob naslednjem obisku. Naši izsledki kažejo na potrebo po nadaljnjih raziskavah za poglobljeno razumevanje naravnega poteka okužbe s HPV6/11, za spodbujanje ozaveščenosti o AGB in podporo širokemu dostopu do cepljenja proti HPV za oba spola in širše starostne skupine.
Keywords: anogenitalne bradavice, humani papilomavirus, HPV6, HPV11, prospektivna raziskava
Published in DKUM: 26.11.2024; Views: 0; Downloads: 15
.pdf Full text (1,95 MB)

6.
Spolnost v oglaševanju ter odziv študentov in starejših na spolno obarvane oglase
Aneja Krautberger, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Napredek v oglaševanju in sodobni način življenja sta povzročila, da smo ljudje vsak dan preplavljeni s sporočili podjetij, ki promovirajo svoje izdelke in storitve na vsakem koraku. V zadnjem času opažam, da je večina oglasov, ki se pojavljajo v tiskanih medijih, radiu, televiziji in spletu, izrazito spolno naravnanih. Diplomsko delo obravnava spolnost v oglaševanju, pri čemer je v teoretičnem delu predstavljena zgodovina spolnosti v oglaševanju ter razvoj različnih pojavnih oblik spolnosti skozi čas. Prav tako so obravnavani etični in regulativni vidiki uporabe spolnosti za oglaševanje. Empirični del naloge analizira odzive študentov in starejših na spolno obarvane oglase ter ponuja vpogled na njihove odzive in posledično tudi njihove nakupne namere. Poleg starostnih razlik raziskava poudarja tudi razlike med spoloma. Ženske so bolj kritične do spolno obarvanih oglasov in so bolj naklonjene nevtralnim oglasom, medtem ko moški pogosteje reagirajo pozitivno na spolno vsebino v oglaševanju. To poudarja potrebo po premišljenem in odgovornem oglaševanju, ki upošteva demografske in kulturne značilnosti ciljnih skupin.
Keywords: oglaševanje, spolnost v oglaševanju, nakupne namere, raziskava
Published in DKUM: 02.10.2024; Views: 0; Downloads: 15
.pdf Full text (5,59 MB)

7.
Varnost v lokalnih skupnostih – multidisciplinarne perspektive
2024, scientific monograph

Abstract: Pričujoča knjiga o multidisciplinarnih perspektivah varnosti v lokalnih okoljih predstavlja delo raziskovalcev programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih – primerjava ruralnih in urbanih okolij (2019–2024). Knjiga obsega pet delov, in sicer o delu programske skupine ter večdisciplinarnosti in večperspektivnosti varnosti v lokalnih okoljih, urbanih in ruralnih perspektivah varnosti, policijski in redarstveni dejavnosti ter deležnikih na področju zagotavljanja varnosti v lokalnih okoljih, multikulturnosti in odzivanju na varnostna tveganja ter kibernetski varnosti v lokalnih skupnostih. Prispevki obravnavajo naslednje teme: raziskovanje varnosti, nacionalno in človekovo varnost, javno mnenje o varnosti, družbene vezi in solidarnost, ruralno kriminologijo, občutke varnosti, mladoletniško prestopništvo, samozaznavo legitimnosti policistov, uspešnost policije, organizacijo občinskih redarstev in sodelovanje redarstev z drugimi subjekti varnosti, romsko tematiko, vigilantske skupine, kibernetsko varnost in prekrške zoper javni red in mir na internetu.
Keywords: lokalne skupnosti, kriminologija, varnostne vede, Slovenija, raziskava
Published in DKUM: 20.06.2024; Views: 201; Downloads: 37
.pdf Full text (15,51 MB)
This document has many files! More...

8.
Ultrazvočno vodena perkutana dilatacijska traheotomija : hitra in varna tehnika oskrbe dihalne poti
Thomas Metterlein, Sabrina Negele, Christian Wunder, Norbert Roewer, Frank Schuster, 2008, professional article

Keywords: perkutana dilatacijska traheotomija, ultrazvok, raziskava na živalih
Published in DKUM: 19.04.2024; Views: 142; Downloads: 2
.pdf Full text (163,54 KB)
This document is also a collection of 1 document!

9.
A comparative study of virtual microscopy versus traditional microscopy for introduction into the histology curriculum at a Faculty of Medicine
Tanja Prunk Zdravković, Bogdan Zdravković, Miha Munda, 2015, original scientific article

Abstract: Purpose: We currently employ traditional microscopy with glass slides for teaching purposes. Here, we performed a pilot survey on the potential implementation of virtual microscopy. Experienced peer tutors were asked to participate in the evaluation of virtual microscopy versus traditional microscopy. Our main objectives were to determine: whether there is a statistically significant difference in time to locating a structure on a glass slide versus a virtual slide, the possible advantages and disadvantages of each microscopy method, and the benefits of virtual microscopy over traditional microscopy (1-3). Methods: Glass slides were scanned with the Aperio ScanScope CS slide scanner for use as virtual slides. Peer tutors were asked to locate the same structures on each glass slide and the corresponding virtual slides. Times needed to locate these structures were individually measured, and a question- naire (a modified and translated version of the College of Veterinary Medicine, North Carolina State University virtual microscopy survey) on the advantages of practical use of virtual microscopy provided at the end. Results: One sample t-test showed significant differences (p<0.01) in mean time to locate a structure on glass (23.0s) versus virtual slides (12.5s). In commentaries, peer tutors reported a preference for a combination of traditional and virtual microscopy in practical sessions. Conclusions: Assessors considered virtual microscopy easy to use. Time needed to locate a structure on virtual slides was significantly shorter. After additional surveys, we envisage successful implementation of virtual microscopy in conjunction with traditional microscopy in the histology curriculum.
Keywords: virtualna mikroskopija, virtualni diapozitivi, pilotna raziskava, histologija, kurikulum
Published in DKUM: 11.04.2024; Views: 198; Downloads: 10
.pdf Full text (95,45 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

10.
Dostava blaga z droni : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Milica Obradović, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Dostava blaga je življenjska sila današnje maloprodaje, ki vse bolj uporablja sodobne tehnologije in se sklicuje na internet, kar je močno okrepilo vlogo dostavnih podjetij. S hitrim razvojem na vseh področjih se razvija tudi nov način razmišljanja o sami tehnologiji. Droni omogočajo lažji dostop do lokacij, kjer to prej ni bilo mogoče, olajšajo spremljanje kritičnih lokacij in povečujejo varnost. Odigrali so pomembno vlogo v boju proti pandemiji koronavirusa. Vsekakor pa se bo njihova vloga dolgoročno v številnih sektorjih okrepila. Osnovni namen naše raziskave je predstaviti značilnosti uporabe dronov v podjetjih za dostavo blaga in identificirati ovire, ki se pri tem pojavljajo. S pomočjo ankete smo preverili, kako ljudje sprejemajo dostavo z droni. Na koncu naše raziskave predlagamo možne rešitve za odpravo ovir na tem področju.
Keywords: droni, tehnologija, maloprodaja, dostava, raziskava
Published in DKUM: 14.02.2024; Views: 268; Downloads: 23
.pdf Full text (1,49 MB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica