| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv bioloških zdravil na kakovost življenja pacientov z luskavico
Asmir Pemperović, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Povzetek Uvod: Biološka zdravila so zdravila, pridobljena s pomočjo bioloških sistemov. Ta zdravila pomembno vplivajo na kakovost življenja pacientov z luskavico. Namen zaključnega dela je raziskati, kako dobro so pacienti z luskavico seznanjeni z biološkimi zdravili in njihovimi pozitivnimi in negativnimi učinki ter kako zdravljenje z biološkimi zdravili vpliva na kakovost življenja pacientov z luskavico. Metode: V empiričnem delu zaključnega dela smo uporabili kvantitativno raziskovanje. Kot raziskovalni inštrument smo uporabili anketni vprašalnik, ki je vseboval 13 vprašanj. V raziskavi je sodelovalo 80 pacientov, ki imajo diagnosticirano luskavico in se zdravijo z biološkimi zdravili. Podatke smo obdelali s pomočjo programa Microsoft Excel. Rezultati: Z analizo rezultatov smo ugotovili, da se je pri 99 % anketiranih oseb zmanjšala pojavnost lusk, prav tako je koža postala občutno manj srbeča. 99 % anketiranih oseb meni, da sta se zvišali njihova samozavest in samopodoba. 95 % anketiranih oseb meni, da jih zdravljenje z biološkimi zdravili ni oviralo pri izvajanju športnih in večine drugih dejavnosti. 67 % anketirancev je kot najpogostejši neželeni učinek pri zdravljenju luskavice z biološkimi zdravili izpostavilo utrujenost. Razprava in sklep: Glede na opravljeno raziskavo lahko sklenemo, da biološka zdravila pozitivno vplivajo na kakovost življenja pacientov z luskavico. Vsi anketirani pacienti so zadovoljni z zdravljenjem z biološkimi zdravili, prav tako skoraj dve tretjini pacientov meni, da je zdravljenje z biološkimi zdravili ena izmed najučinkovitejših metod zdravljenja. Za zdravljenje luskavice z biološkimi zdravili je pomembno osveščanje obolelih in raziskovanje o varnosti, učinkovitosti ter obvladovanju možnih neželenih učinkov biološkega zdravljenja.
Keywords: kožne bolezni, psoriaza, biološko zdravljenje
Published in DKUM: 16.02.2022; Views: 1128; Downloads: 138
.pdf Full text (666,78 KB)

2.
Učinki fototerapije pri zdravljenju luskavice
Urška Gosak, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Fototerapija je metoda zdravljenja zmerne do hude oblike luskavice, ki temelji na uporabi pozitivnih učinkov ultravijolične svetlobe. S pravilno zdravstveno obravnavo in skrbno zdravstveno nego ter rednim sledenjem napredku zdravljenja je možno v relativno kratkem času doseči remisijo bolezni. Namen zaključnega dela je raziskati učinkovitost in varnost fototerapije pri zdravljenju luskavice ter ukrepe za lajšanje neželenih učinkov zdravljenja. Metode: Uporabljena je bila deskriptivna metoda dela, za sistematični pregled in analizo podatkov o opredeljeni temi smo iskali znanstvene in strokovne članke v angleškem jeziku v podatkovnih bazah CINAHL, MEDLINE, PubMed, ScienceDirect in Google Scholar. Iskanje smo omejili na literaturo publicirano v letih od 2009 do 2019. Rezultati: V raziskavo smo zajeli 14 študij. Raziskava je potrdila, da je fototerapija varna in učinkovita metoda zdravljenja luskavice. Pri tem so prisotni minimalni neželeni učinki, ki se najpogosteje kažejo kot eritem, srbečica, bolečina, ob večletni uporabi fototerapije pa se lahko pojavi pigmentacija kože, prezgodnje staranje kože, katarakta in zvišana možnost za nastanek melanoma. Zgoraj naštete neželene učinke je mogoče preprečevati in lajšati z natančnim upoštevanjem navodil. Razprava in sklep: Najučinkovitejša vrsta fototerapije je PUVA, saj je za očiščenje kože potrebno manj obiskov terapij kot pri ostalih vrstah fototerapij, obdobje remisije bolezni je daljše in zagotavlja nižjo stopnjo ponovljivosti. Vendar zdravljenje s PUVA fototerapijo povzroča več neželenih učinkov kot druge vrste fototerapij. Na podlagi raziskave smo spoznali, da je ozkopasovna UVB fototerapija najvarnejša.
Keywords: psoriaza, zdravljenje z ultravijolično svetlobo, neželeni učinki
Published in DKUM: 19.06.2020; Views: 1794; Downloads: 191
.pdf Full text (1,05 MB)

3.
Psihosocialne stiske pri pacientu z luskavico
Katja Lavrenčič, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišča, namen: Luskavica vpliva na vse vidike kakovosti življenja, vključno s fizičnimi, psihološkimi, socialnimi in poklicnimi elementi. Gre za več faktorsko vnetno stanje z bremenom bolezni, ki se kaže s fizičnimi simptomi, ki jih imajo pacienti. Namen raziskave je raziskati, s katerimi psihosocialnimi stiskami se sooča pacient, ki ima luskavico in prikazati, kakšen je odnos družbe do sprejemanja pacienta z luskavico. Raziskovalne metode: Uporabljena je bila kvalitativna metoda raziskovanja, v sklopu katere je bil izveden intervju odprtega tipa, zastavljen po konceptualnem modelu Virginije Henderson. V raziskavi je sodelovala ena pacientka z boleznijo luskavica. Rezultati: Ugotovljeno je bilo, da so najpogostejše stiske/problemi, s katerimi se spopada pacient s kožno boleznijo luskavica v času akutnosti bolezni na psihološkem in socialnem področju anksioznost, samomorilne misli, depresija, socialna izolacija, jeza, stres. Ugotovili smo, da družba ne sprejema in ni naklonjena pacientu s kožno boleznijo, ga socialno stigmatizira in zavrača. Diskusija in zaključek: Luskavica prizadene ljudi vseh starostnih skupin in ima velik vpliv na kakovost življenja. Stiske, s katerimi se srečujejo pacienti, so dolgotrajne in zahtevajo svojevrstno obravnavo, zato je pomembno, da družba in okolica sprejmeta pacienta obolelega za luskavico kot celoto, ne kot osebo z omejitvami.
Keywords: psoriaza, motena samopodoba, socialna stigmatizacija, depresija, samomorilne misli
Published in DKUM: 15.11.2018; Views: 1351; Downloads: 215
.pdf Full text (897,26 KB)

4.
Uporaba bioloških zdravil v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor
Andrej Bavec, Ivan Krajnc, 2008, original scientific article

Abstract: Izhodišča: Posamezna biološka zdravila, kljub specifičnemu delovanju na določene tarče, pokrivajo zelo širok spekter možnosti uporabe pri zdravljenju različnih bolezni, a se klinična uporaba omejuje na ozke, točno določene indikacije. Najbolj pogosto se uporabljajo po standardnem zdravljenju, ki ni bilo uspešno. Metode: Z raziskavo je bila analizirana uporaba bioloških zdravil v klinični praksi predvsem po indikacijskih področjih na Oddelku za revmatologijo, Oddelku za hematologijo, Oddelku za gastroenterologijo in endoskopijo Klinike za interno medicino, Oddelku za kožne in spolne bolezni ter na Oddelku za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk Klinike za ginekologijo in perinatologijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. Rezultati: V proučevanem obdobju so se biološka zdravila uporabljala pri zdravljenju 195 bolnikov, in sicer vsa trenutno registrirana biološka zdravila, razen abatacepta, anakinre in bevacizumaba. Največ (86) bolnikov se je zdravilo z infliximabom, etanerceptom in adalimumabom na Oddelku za revmatologijo, najpogosteje zaradi revmatoidnega artritisa in ankilozirajočega spondilitisa. 69 bolnic se je s trastuzumabom zdravilo zaradi raka dojke. Na Oddelku za hematologijo so z rituximabom, ibritumomab tiukseatanom, alemtuzumabom in bortezomibom skupaj zdravili 14 bolnikov z ne-Hodgkinovimi limfomi, B-celično kronično limfocitno levkemijo ter plazmocitomom. Z infliximabom je bilo zdravljenih 13 bolnikov s Crohnovo boleznijo ali ulceroznim kolitisom. Zaradi psoriaze s plaki se je z efalizumabom zdravilo 11 in z infliximabom 2 bolnika. Zaključki: S pogostejšo uporabo bioloških zdravil pri bolnikih z različnimi pridruženimi boleznimi lahko pričakujemo razširitev indikacij za zdravljenje. Na osnovi novejših raziskav lahko v klinični praksi pričakujemo uporabo bioloških zdravil v zgodnejšem obdobju bolezni in razvoj novih bioloških zdravil, ki bodo delovala na nove tarče v patogenezi bolezni.
Keywords: biološka zdravila, zdravljenje, revmatoidni artritis, psoriaza, kronična črevesna vnetna bolezen, ne-Hodgkinov limfom, plazmocitom, rak dojke
Published in DKUM: 28.03.2017; Views: 2118; Downloads: 169
.pdf Full text (124,03 KB)
This document has many files! More...

Search done in 0.12 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica