| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
(Q)GIS in analize prostorskih podatkov
Rok Kamnik, 2023

Abstract: Učbenik (Q)GIS in analize prostorskih podatkov zajema del vsebine vaj pri predmetih GIS in prostorske analize, Izbrana poglavja iz geodezije in GIS, Geodezija/GIS – izbrana poglavja, Osnove okoljevarstvenega načrtovanja in Varstvo okolja v prometu. Kot pomoč pri pridobivanju, pripravi, obdelavi, analizah, prikazovanju in shranjevanju geografskih prostorskih podatkov jo lahko uporabljajo tudi študenti drugih fakultet in študijskih smeri, ki se srečujejo z brezplačnim programskim orodjem QGIS in obdelavo prostorskih podatkov. Učbenik je vsebinsko razdeljena na naslednje sklope: Uvod, Geografski informacijski sistemi, Spletni podatki in njihova priprava, QGIS, Delo s QGIS in Zaključek.
Keywords: GIS, QGIS, prostorske analize, prostorski podatki, tematske karte, spletni prostorski podatki, prikazi prostorskih podatkov
Published in DKUM: 14.11.2023; Views: 839; Downloads: 28
.pdf Full text (12,42 MB)
This document has many files! More...

2.
Infrastruktura INSPIRE v Republiki Sloveniji
Amadej Pevec, 2017, master's thesis

Abstract: V tem magistrskem delu predstavimo evropsko direktivo INSPIRE in z njo povezano infrastrukturo ter storitve v Republiki Sloveniji. Podrobneje opišemo metapodatke in ključne komponente infrastrukture INSPIRE: geoportal, metapodatkovni sistem ter omrežne storitve INSPIRE. V praktičnem delu opišemo implementacijo spletnega geografskega informacijskega sistema (GIS) in pregledovalnika ter prikažemo vzpostavitev zalednega in metapodatkovnega sistema INSPIRE v Republiki Sloveniji. Skozi validacijo predstavimo ključne izboljšave sistema v primerjavi z dosedanjim stanjem tehnike.
Keywords: direktiva INSPIRE, metapodatkovni sistem, geografski informacijski sistemi, prostorski podatki, GeoNetwork
Published in DKUM: 18.08.2017; Views: 1490; Downloads: 204
.pdf Full text (7,44 MB)

3.
Pristop k vizualizaciji podatkov na osebnem računalniku
David Podgorelec, Marko Vinter, Borut Žalik, 2002, original scientific article

Abstract: V članku je predstavljen algoritem za senčenje prostorskih podatkov, ki je zaradi svoje enostavnosti in hitrosti primeren tudi za uporabo na osebnem računalniku. Množice podatkov, ki jih je zmožen vizualizirati, so dovolj velike za učinkovito rabo v medicinskih aplikacijah. Algoritem temelji na sekundarnem geometrijskem modelu, ki smo ga poimenovali seznam vidnih vokslov. Vizualizacijo poskuša pospešiti s predhodnim izločanjem vokslov, nezanimivih za uporabnika. Ti tako imenovani beli voksli predstavljajo zrak, notranjost objektov in dele površja objektov, ki niso vidni iz trenutnega položaja opazovalca. Delovanje in učinkovitost algoritma smo predstavili na nekaj praktičnih primerih uporabe pri vizualizaciji medicinskih podatkov.
Keywords: računalniška grafika, prostorski podatki, senčenje prostorskih podatkov, znanstvena vizualizacija, vizualizacija prostorskih podatkov, izdelava modelov, voksli, vizualizacija medicinskih podatkov, computer graphics, volume data, volume rendering, visualisation, volume data visualisation, voxels, medical data sets
Published in DKUM: 01.06.2012; Views: 2123; Downloads: 52
URL Link to full text

4.
VIZUALIZACIJA PROSTORSKIH PODATKOV S TEHNOLOGIJO FLASH
Aleš Šetinc, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Skupaj z napredkom pridobivanja prostorskih podatkov in razvojem interneta so sočasno napredovale tudi tehnologije za prikazovanje teh podatkov. Te so postale del našega vsakdana in stalnica na svetovnem spletu, mobilnih telefonih, kot samostojne naprave GPS ali kot del dodatne avtomobilske opreme. Prostorski podatki so shranjeni na strežnikih, posejanih po celem svetu. Ti hranijo različne prostorske podatke, od različnih podatkov o zemeljskem površju pa vse do gibanja vremenskih motenj. Podatke lahko s strežnika pridobivamo na različne načine. V okviru te diplomske naloge smo uporabili zahtevo WMS, na katero strežnik WMS vrača prostorske podatke v slikovni obliki. Izdelali smo aplikacijo v okolju Flash, ki manipulira s takimi slikami. Prehode med njimi pa smo zapolnili z različnimi animacijami, prav tako izdelanimi v okolju Flash. Namen te diplomske naloge se je seznaniti z geografskimi informacijskimi sistemi, preučiti njihove tehnike uporabe in se osredotočiti na standard WMS, pri tem pa spoznati še okolje Flash in ga uporabiti pri izdelavi interaktivne karte.
Keywords: Flash, WMS, GIS, prostorski podatki, interaktivna karta
Published in DKUM: 02.04.2009; Views: 2253; Downloads: 191
.pdf Full text (1,51 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica