| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 133
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Usklajevanje družinskega in študijskega življenja študentov na gorenjskem
Norali Karin Majkić, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo ugotavljali, kako študentje, ki imajo otroka/e, usklajujejo študijsko življenje z družinskim, kako se spopadajo s stanovanjskim vprašanjem in kateri je najpogostejši vir dohodka. Osredotočili smo se tudi na to, katere pravice imajo kot starši študentje. Rezultati raziskave kažejo, da starši študentje potrebujejo več časa za izdelavo in oddajo študijskih obveznosti. Prav tako smo ugotovili, da študentske družine nimajo rešenega stanovanjskega vprašanja. S pomočjo raziskave smo tudi ugotovili, da štipendija ni najpogostejši vir dohodka, ampak anketiranci navajajo otroški dodatek, sledi ji študentsko delo, le 27 % anketirancev je navedlo štipendijo.
Keywords: študentje, družina, problematika, otrok, Gorenjska
Published in DKUM: 25.01.2023; Views: 144; Downloads: 24
.pdf Full text (561,14 KB)

2.
Stanovanjske razmere med mladimi v Sloveniji : magistrsko delo
Samantha Sever, 2022, master's thesis

Abstract: Eno izmed ključnih točk osamosvajanja mladih predstavlja prvo stanovanje oz. samostojno bivanje. V zadnjih nekaj letih so se stanovanjske razmere mladih spremenile in mladi te razmere opredeljujejo kot problem, ki je zanje pomemben iz osebnega vidika. Iz tega razloga nas zanima, kako dojemajo stanovanjsko problematiko mladi, ki živijo v večstanovanjskem objektu, in kako mladi, ki živijo v enostanovanjskem objektu. Zanimajo nas tudi stališča mladih glede življenjskega dogodka, ki je bil ključen pri odločitvi o odselitvi iz primarnega okolja. Namen magistrskega dela je primerjati dve populaciji, in sicer mlade, ki živijo v večstanovanjski namestitvi, in mlade, ki živijo v enostanovanjski namestitvi. Magistrsko delo temelji na kvalitativni analizi fokusnih skupin, ki jih sestavljajo mladi, živeči v Sloveniji, med 15 in 29 letom starosti. Podatke smo zbirali s pomočjo metode dveh fokusnih skupin. Analiza podatkov je bila opravljena z metodo vsebine, pri kateri smo si pomagali s programskim orodjem QDA Miner. Mladi, ki živijo v večstanovanjskih objektih, ne dojemajo stanovanjske problematike drugače kot pa mladi, ki živijo v enostanovanjskih objektih. Glede razlogov za odselitev so v obeh fokusnih skupinah izpostavili, da je bil ključen dejavnik za selitev želja živeti na svojem, so se pa pojavili tudi drugi razlogi, kot je nova služba, ki pa so to željo le pospešili. Cene nepremičnin in najemnin se mladim zdijo previsoke in se iz tega razloga največkrat ne odločajo za selitev od staršev.
Keywords: mladina, stanovanja, stanovanjske razmere, stanovanjska problematika.
Published in DKUM: 30.11.2022; Views: 242; Downloads: 52
.pdf Full text (1,33 MB)

3.
Primerjava izdelave praktičnih izdelkov pred in po zaprtju šol na razredni stopnji pri predmetih Spoznavanje okolja in Naravoslovje in tehnika v času pandemije : magistrsko delo
Petra Lozinšek, 2021, master's thesis

Abstract: Izdelovanje praktičnih izdelkov oz. praktično delo na splošno je eden od poglavitnih pogojev za uspešen celostni razvoj učenca. V teoretičnem delu raziskave so predstavljeni psihološki, didaktično-pedagoški in tehnološki segment obravnavane teme. Dodana sta še sklopa: e-izobraževanje, ki pojasnjuje vpliv pandemije koronavirusa, in sklop že uveljavljenih raziskav, ki se navezujejo na tematiko naše raziskave. S pomočjo anketnega vprašalnika smo ugotavljali, kakšne so razlike med stanjem pred pandemijo in v času pandemije na področju izdelovanja praktičnih izdelkov pri tehničnih predmetih na razredni stopnji v osnovni šoli. Elektronski vprašalnik je izpolnilo 175 učiteljev iz vse Slovenije. Analiza podatkov je pokazala, da učitelji v pouk sicer vključujejo praktične izdelke, vendar se jih veliko ne drži zahtev aktualnih učnih načrtov. Ugotovljeno je še, da je e-izobraževanje, ki je nastalo zaradi novega koronavirusa, vplivalo na upad praktičnega dela. Razlogi zato so različni, najbolj pa izstopata nizka stopnja samostojnosti in slabo razvite ročne spretnosti otrok. Menimo, da bi morala biti motorična zavrtost poglavitni razlog, da bi se učitelji v večji meri odločali za vpeljavo izdelave praktičnih izdelkov v učno-vzgojni proces. Učenec, ki je motorično suveren, se lažje znajde v problemskih situacijah, ki jih postavlja življenje, in je posledično tudi bolj samostojen. Na podlagi teoretičnih izhodišč in raziskave lahko za učinkovito izboljšanje trenutnega stanja predlagamo, da učitelji spremenijo mišljenje in prevzamejo svoj del odgovornosti. Zavedamo se, da bo ozaveščanje in projektno delo verjetno premalo učinkovito, zato najsmotrnejšo rešitev vidimo v predrugačenju zahtev v predmetnih učnih načrtih. Te zahteve učiteljem ne bodo dopuščale, da prezrejo pomembnost praktičnega dela.
Keywords: praktični izdelki, e-izobraževanje, predmetna stopnja, koronavirus, materiali, problematika
Published in DKUM: 13.12.2021; Views: 547; Downloads: 83
.pdf Full text (1,82 MB)

4.
Proces nasledstva v družinskih podjetjih
Matej Fekonja Skok, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo obravnavali proces nasledstva na naslednike v družinskih podjetjih. Osredotočili smo se na slovenska družinska podjetja in raziskali problematiko pri procesu nasledstva. Primerjalno smo raziskali proces nasledstva družinskih podjetij v EU in ZDA. V diplomski nalogi smo predstavili osnovna dejstva v družinskih podjetjih, pojasnili razlike med družinskimi in nedružinskimi podjetji, njihove prednosti in slabosti. V empiričnem delu smo opravili razgovor z izbranim slovenskim družinskim podjetjem. S tem smo preučevali prisotnost načrtovanja prenosa procesa nasledstva na drugo generacijo. Preučili smo probleme, ki so v tem procesu potekali.
Keywords: družinsko podjetništvo, problematika nasledstva, proces prenosa nasledstva, družinska ustava
Published in DKUM: 09.12.2021; Views: 668; Downloads: 52
.pdf Full text (1,06 MB)

5.
Problematika nasledstva v družinskem podjetništvu
Aleš Kobolt, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo najprej opredelili družinsko podjetništvo, kjer smo pojasnili, katere definicije družinskega podjetništva poznamo in kaj so te definicije. Nato smo pojasnili razlike med družinskimi in nedružinskimi podjetji ter prednosti in slabosti družinskega podjetja. Predstavili smo tudi, koliko je družinskih podjetij v Sloveniji, Evropski Uniji in ZDA. Ker pa je pri družinskih podjetjih ena izmed večjih težav nasledstvo, smo to bolj podrobno predstavili. Predstavili smo, kako poteka nasledstvo v družinskih podjetjih in kako se obravnava. Nato smo pojasnili, kako poteka načrtovanje nasledstva v družinskem podjetju in kateri pogoji morajo biti izpolnjeni, da je nasledstvo uspešno. Razložimo tudi, kako poteka in zakaj poteka nasledstvo zunaj družine. Prav tako obravnavamo najpogostejše probleme, ki se pojavijo pri prenosu lastništva v družinskih podjetjih ter priporočila strokovnjakov, kako rešiti te probleme oz. kako se jim izogniti. Potem smo predstavili podporne ukrepe in priporočila članicam EU v zvezi z nasledstvom in prenosom poslovanja družinskih podjetij ter kakšno podporo oz. pomoč dobivajo podjetja v Sloveniji. V zadnjem delu diplomske naloge smo predstavili praktičen primer na podlagi izbranega podjetja ter s kakšnimi težavami so se srečevali v tem podjetju pri prenosu podjetja na naslednika. Podatke smo pridobili tako, da smo stopili v kontakt z lastnikom podjetja ter mu zastavili nekaj vprašanj v zvezi z nasledstvom in problemi, ki so se pojavljali v zvezi s tem.
Keywords: Družinsko podjetništvo, problematika nasledstva, prenos nasledstva v družinskem podjetju.
Published in DKUM: 27.10.2020; Views: 760; Downloads: 135
.pdf Full text (1,04 MB)

6.
Reševanje kadrovske problematike v zasebnem varovanju z naprednimi tehnološkimi rešitvami : magistrsko delo
Patricija Lunežnik, 2020, master's thesis

Abstract: Tehnološki napredek je aktualen razvojni trend v zasebnovarnostni industriji. Predstavlja priložnost tako za nadgradnjo varnostnih storitev, kakor tudi za reševanje kadrovske problematike, ki sodi med temeljne probleme zasebnovarnostnih podjetij. Magistrska naloga medsebojno povezuje tovrstna sodobna izziva s ciljem analizirati vpliv tehnološkega razvoja na kadrovsko problematiko v zasebnovarnostnih podjetjih. Natančneje smo se osredotočili na potenciale uporabe varnostnih robotov in brezpilotnih zrakoplovov. Ugotovili smo, da lahko implementacija tovrstnih rešitev v zasebnovarnostno dejavnost prispeva k optimizaciji finančnih in kadrovskih sredstev. S kvalitativno raziskavo, ki je vključevala intervjuje s predstavniki slovenske zasebnovarnostne stroke, smo analizirali razvojno usmerjenost podjetij na tem področju in izvedljivost implementacije naprednih tehnoloških rešitev v prakso. Rezultati kažejo, da trenutna problematika na trgu dela močno vpliva na zasebnovarnostno dejavnost v Sloveniji. Pomanjkanje kompetentnega kadra namreč vodi v neurejene delovne razmere in v nezmožnost zagotavljanja kakovostnih varnostnih storitev. Podjetja prepoznavajo prednosti naprednih tehnoloških rešitev in njihov vpliv na večjo učinkovitost pri zagotavljanju varnostnih storitev. Tehnološki in kadrovski razvoj sicer umeščajo med strateške cilje, vendar je razvoj zaradi nestabilnega trga in rigidnih regulatornih okvirov omejen. Predstavljeni izzivi potrebujejo večnivojsko reševanje, odgovornost pa je na strani zasebnovarnostnih podjetij, zakonodajalca, naročnikov in ostalih povezanih subjektov.
Keywords: magistrska dela, zasebnovarnostna podjetja, Slovenija, kadrovska problematika, tehnološki razvoj, napredne tehnološke rešitve, nadzorstvene tehnologije, varnostne storitve
Published in DKUM: 01.06.2020; Views: 798; Downloads: 119
.pdf Full text (1,24 MB)

7.
Razširjenost prekomerne telesne teže in debelosti med odraslo populacijo
Manca Planovšek, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišča, namen: Prekomerna telesna teža in debelost sta velik problem pri nas in po svetu. Namen zaključnega dela je bil predstaviti razširjenost debelosti v savinjski regiji, med odraslo populacijo. Raziskovalna metodologija in metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela s študijem domače in tuje literature. V empiričnem delu zaključnega dela pa smo za zbiranje podatkov uporabili anketni vprašalnik. Oblikovali smo ga na podlagi vprašalnika Nacionalnega inštituta za javno zdravje, vprašalnik CEBQ. Raziskava je potekala meseca maja 2019, v njej je sodelovalo 200 anketirancev med 21. in 65. letom starosti. Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da so moški in ženske v savinjski regiji čezmerno hranjeni. Povprečen ITM žensk v savinjski regiji znaša 25,74, povprečen ITM moških pa 26,71. Ugotovili smo tudi, da več kot polovica ljudi pozna program CINDI in čemu je namenjen. Diskusija in zaključek: Razširjenost prekomerne telesne teže in debelosti je velik javno zdravstveni problem. Pomembno je, da zdravstveni delavci ozaveščamo ljudi o zdravem načinu življenja in zmanjševanju telesne teže, saj se morajo ljudje zavedati kako vpliva prekomerna telesna teža na njihovo počutje in zdravje.
Keywords: povečana telesna teža, problematika odraslih, program CINDI, zdravstvena vzgoja odraslih, indeks telesne mase
Published in DKUM: 15.11.2019; Views: 1756; Downloads: 245
.pdf Full text (1,06 MB)

8.
Prostorska problematika in vpliv na prestajanje kazni zapora : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Teja Črnivec, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Veliko ljudi meni, da si osebe v zaporih ne zaslužijo kakovostnega in prijetnega bivanja, temveč samo gole stene in rešetke. Kljub temu se so se skozi zgodovino vsi zapori spreminjali v to smer, da bi bili čim bolj humani in udobni za bivanje. Večina slovenskih zaporov je starih, prav tako pa niso bili zgrajeni za zapiranje oseb, zato se zdaj pojavljajo težave, vezane na prostorsko problematiko, temu pa sledi tudi prezasedenost, saj še nikoli ni bilo zaprtih toliko oseb, kot jih je v današnjem času, sicer pa tudi populacija prebivalstva nenehno raste. Osnovna težava slovenskih zaporov je prezasedenost, posledično pa tudi zagotavljanje kakovostnega bivanja v smislu dela, izobraževanja, prostega časa in higiene. Na to dejstvo že več let opozarjata predvsem Odbor za preprečevanje mučenja in nehumanega ali ponižujočega ravnanja in kaznovanja pri Svetu Evrope in Varuh človekovih pravic. Težave, ki se pojavljajo, so zagotavljanje prostora, reda in discipline, izvajanje programov zdravstvenega varstva, nezaposlenost, premalo športnih dejavnosti in izobraževanj ter neustrezne higiensko-bivalne razmere in skrb za lastno higieno. Posledice so premalo prostora za obsojenca, pomanjkanje opreme, nevzdrževanje higiene, večja možnost konfliktov in nasilja, težje izvajanje programov in nadzora ter preobremenjenost zaposlenih. Navkljub vsem težavam Slovenija uspešno rešuje problematiko prezasedenosti s premeščanjem med zavodi, omogočanjem zaprtim osebam, da dlje časa preživijo izven bivalnih prostorov, in neprestanimi izboljšanji bivalnih razmer. V diplomskem delu je predstavljen Zavod za prestajanje kazni zapora Maribor, ki je v zgradbi, ki je med najstarejšimi temu namenjenimi zgradbami v Sloveniji. Vpet je v mestno središče in brez zelenih površin, poleg tega pa se že več let sooča s prostorsko problematiko. Reševanje prostorske problematike bi se moralo nanašati na svobodnejši režim in izvrševanje zapornih kazni v eni izmed alternativnih oblik prestajanja kazni.
Keywords: diplomske naloge, prostorska problematika, prezasedenost, kakovost bivanja, ZPKZ Maribor
Published in DKUM: 31.07.2019; Views: 827; Downloads: 98
.pdf Full text (564,66 KB)

9.
Vrednotenje zalog v proizvodnji
Alexandra Peserl, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Vsako oz. večina podjetij se pri svojem poslovanju sreča s problematiko zalog. Optimalni način vrednotenja in upravljanja zalog je tesno v povezavi s finančno in proizvodno politiko podjetja. Optimalnega načina pa ni mogoče določiti na univerzalni ravni temveč je le-ta specifičen za vsako posamezno podjetje. Določiti optimizacijo na področju zalog je kompleksno delo, ki zahteva povezanost in organiziranost med vsemi ostalimi poslovnimi funkcijami v podjetju. V diplomskem projektu se ukvarjamo z obravnavo vodenja zalog v proizvodnji, pri čemer tematiko obravnavamo tako iz teoretičnega kot iz praktičnega vidika. V teoretičnem delu je predstavljena teorija zalog ter metode vrednotenja in upravljanja zalog. V praktičnem delu pa so teoretična izhodišča prikazana še na primeru izbranega podjetja. Na koncu podajamo lastne sklepe in morebitne predloge k izboljšanju vodenja zalog ter optimizaciji
Keywords: problematika zalog, optimizacija, metode vrednotenja, metode upravljanja
Published in DKUM: 27.06.2019; Views: 918; Downloads: 107
.pdf Full text (1,79 MB)

10.
Pogostost uživanja alkohola med mladostniki
Jernej Majcen, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Alkohol je v svetu šesti najpomembnejši vzrok za prezgodnjo smrt in bolezni, v Evropi tretji, med mladimi v Evropi pa prvi. Namen diplomskega dela je bil raziskati uživanje alkohola med mladostniki in ugotoviti koliko izmed njih tvegano uživa alkohol. Raziskovalna metodologija in metode: Uporabili smo opisno (deskriptivno) metodo dela s študijem strokovne slovenske in tuje literature, za raziskovalni del pa kvantitativno metodologijo. Kot instrument raziskave smo uporabili standardiziran anketni vprašalnik Alcohol use disorders identification test [AUDIT], ki ga je razvila Svetovna zdravstvena organizacija za odkrivanje tveganega uživanja alkohola. Raziskava je bila izvedena meseca maja 2018, v njej je sodelovalo 43 dijakov. Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da po ocenjevalni lestvici AUDIT vprašalnika pri 43 odstotkih anketiranih oseb obstaja povečano tveganje za nastanek socialnih in medicinskih problemov zaradi pitja alkohola. Oseb, ki kažejo povečano verjetnost za škodljivo pitje alkohola ali celo odvisnost je 17 odstotkov. Oseb, ki ne uživajo alkohola tvegano je 40 odstotkov. Diskusija in zaključek: Glede na rezultate raziskave in primerjave z drugimi ugotavljamo, da trend uživanja alkohola med mladimi ne upada. Posledično se postavlja vprašanje učinkovitosti preventivnih zdravstvenih programov.
Keywords: tvegano pitje, zdravstvena vzgoja mladih, tvegano vedenje, problematika mladih, dovoljene droge
Published in DKUM: 13.02.2019; Views: 1273; Downloads: 262
.pdf Full text (578,43 KB)

Search done in 0.16 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica