1. Mnenje prebivalcev Iga o uporabi prisilnih sredstev : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloMelani Golar, 2023, undergraduate thesis Abstract: Slovenska policija ima pomembno vlogo pri vzpostavljanju reda v državi in zagotavljanju varnosti njenih prebivalcev. Da bi svoje delo opravila na najučinkovitejši način, mora včasih uporabiti prisilna sredstva. Prisilna sredstva spadajo pod policijska pooblastila, kar pomeni, da so to ukrepi, ki jih policist izvaja na podlagi zakona. Temeljni zakon oziroma podlaga za uporabo policijskih pooblastil je Zakon o nalogah in pooblastilih policije (»ZNPPol«, 2013), kjer je med drugim navedenih tudi vseh 12 prisilnih sredstev, ki jih uporablja slovenska policija. Z njimi policisti opravljajo različna pooblastila pod zakonsko določenimi pogoji. Poleg tega, da imamo zakonsko opredeljena prisilna sredstva, je v ZNPPol določeno, pod katerimi pogoji se smejo uporabiti. Prisilna sredstva policija uporabi v različnih okoliščinah in se lahko uporabijo proti eni ali več osebam. Z uporabo prisilnih sredstev policisti posegajo v svobodo osebe in tudi v njihovo življenje, zato je ključnega pomena, da so policisti ustrezno usposobljeni za uporabo policijskih pooblastil. Poleg zakonskih pravil postopka uporabe posameznega prisilnega sredstva in usposobljenosti policisti izvajajo postopke po določenih načelih.
Do večje pozornosti, namenjene uporabi prisilnih sredstev s strani policije, je prišlo med letoma 2020 in 2022, ko so potekali tako imenovani protesti proti covidnim ukrepom, na katerih je prišlo do uporabe različnih prisilnih sredstev, tako proti množici kot proti posameznikom. V medijih in na televiziji se je veliko razpravljalo o strokovni in zakoniti uporabi prisilnih sredstev, kar je povzročilo zaskrbljenost prebivalcev o pravičnosti njihove uporabe. Zato smo se v našem diplomskem delu osredotočili na mnenje prebivalcev Iga o uporabi prisilnih sredstev. Keywords: prisilna sredstva, uporaba, Zakon o nalogah in pooblastilih policije, prebivalci Iga, javno mnenje, diplomske naloge Published in DKUM: 08.09.2023; Views: 165; Downloads: 32
Full text (1,37 MB) |
2. Uporaba vodnega topa kot prisilnega sredstva policije v državah Evropske unije : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeEva Kolenc, 2023, undergraduate thesis Abstract: Policisti smejo v primeru, ko je javni red huje ali množično kršen, uporabiti posebne ukrepe, ki jim pravimo prisilna sredstva. Pri tem si prizadevajo za uporabo manj nasilnih prisilnih sredstev, preden se zatečejo k uporabi hujšega orožja. Kot enega izmed človeku manj nevarnih/smrtonosnih prisilnih sredstev štejemo vodni top, ki naj, vsaj teoretično, ne bi rezultiral v hujše poškodbe ali celo smrt. Praksa je v času protestov v obdobju pandemije Covida-19 pokazala drugače. Nepravilna uporaba vodnega topa lahko privede do številnih primarnih, sekundarnih in terciarnih poškodb, zato je bistveno, da se za njegovo uporabo policisti ustrezno strokovno izobrazijo in usposobijo.
Z diplomskim delom smo skozi primerjavo domače in tuje zakonodaje preučevali podobnosti in razlike v načinih in pogojih uporabe vodnega topa pri nas in ostalih državah Evropske unije. Prav tako smo ugotavljali, če je v času pandemije koronavirusa v Sloveniji zaznati več primerov uporabe vodnega topa kot v letih prej.
Rezultati kažejo, da je bilo pri izvajanju ukrepov za zajezitev virusa v obdobju pandemije pri nas res zaznati več primerov uporabe vodnega topa kot v obdobju prej. Ugotovitve kažejo tudi, da je zakonska ureditev uporabe vodnega topa kot prisilnega sredstva policije med državami članicami Evropske unije relativno podobna, z nekaj izjemami. Tako pri nas kot drugod, je na tem področju prostora za kar nekaj izboljšav, o katerih bo treba razmisliti v prihodnosti. Keywords: policija, prisilna sredstva, vodni topovi, poškodbe, Evropska unija, diplomske naloge Published in DKUM: 04.07.2023; Views: 265; Downloads: 66
Full text (1,19 MB) |
3. Uporaba prisilnih sredstev slovenske policije na javnih shodih v obdobju 2010 - 2021 : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeNejc Ahej, 2023, undergraduate thesis Abstract: Osrednja tema diplomskega dela je uporaba prisilnih sredstev slovenske policije na javnih shodih v obdobju 2010 do 2021 s poudarkom na velikih demonstracijah, ki so se zgodile leta 2012 in 2020/2021.
Protestne shode in demonstracije omogoča pravica, zapisana v Ustavi Republike Slovenije in to je pravica do zbiranja in združevanja, kot pravica v vseh demokratičnih družbah. Večina shodov v letu 2012 in 2020/2021, ki so prerasli v nemirne in kasneje tudi na nasilne demonstracije, na katerih je bilo udeleženo več tisoč udeležencev, je bilo neprijavljenih in brez znanega organizatorja. Na proteste se je pozivalo preko družbenih omrežij, najpogosteje preko »Facebooka«. Ključno vlogo pri varovanju vseh neprijavljenih shodov je imela slovenska policija, ki je v danih razmerah, včasih tudi zelo kritičnih, ukrepala v skladu z zakonskimi predpisi s področja uporabe prisilnih sredstev in s svojo strokovnostjo in usposobljenostjo zagotovila javni red in mir, ter preprečila ogroženost življenja ljudi in uničevanje zasebne in javne lastnine na lokalni in državni ravni.
V diplomski nalogi je obravnavana množica, njene lastnosti in dejavniki, na podlagi katerih shodi prerastejo v demonstracije. Pomembno je, da policija pozna svoje naloge, prisilna sredstva in policijska pooblastila, ki jih v primeru nuje uporabi in jih je ob velikih demonstracijah leta 2012 in 2020/2021 tudi uporabila.
V zadnjem delu diplomske naloge so podane ugotovitve in analize, ki jih je izvedla Policija in Varuh človekovih pravic, katere govorijo o uporabi policijskih pooblastil za uporabo prisilnih sredstev. V večini primerov so bila prisilna sredstva uporabljena v skladu z zakonskimi predpisi, strokovno in sorazmerno. Meja med zakonito in nezakonito uporabo prisilnih sredstev je zelo tanka in hitro se zgodi, da določeno prisilno sredstvo ni več uporabljeno zakonito oziroma je v določenem trenutku bilo uporabljeno nesorazmerno glede na grožnjo. Keywords: prisilna sredstva, uporaba, slovenska policija, javni shodi, diplomske naloge Published in DKUM: 24.05.2023; Views: 293; Downloads: 63
Full text (1,88 MB) |
4. Uporaba sredstev za vklepanje in vezanje - BodyCuff v slovenski policiji : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloVanja Vidović, 2023, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu smo opisali prisilna sredstva, ki se uporabljajo v policiji, in natančneje predstavili sredstva za vklepanje in vezanje. Sredstva za vklepanje in vezanje sodijo med najmilejša prisilna sredstva, ki jih lahko uporabijo policisti pri izvajanju policijskih nalog; prav tako so tudi najpogosteje uporabljena prisilna sredstva. V diplomskem delu smo predstavili pogoje za njihovo uporabo, zakonsko podlago ter prednosti in slabosti posameznih vrst sredstev za vklepanje in vezanje.
Z uporabo prisilnih sredstev policisti posegajo v človekovo integriteto, zaradi česar je pomembno, da ukrepajo v skladu z zakonom in pravili stroke, pri tem upoštevajo temeljna načela in so za svoje delo ustrezno usposobljeni. Pomembno je, da pri izvajanju policijskih pooblastil, med katere sodijo tudi prisilna sredstva, policisti znajo le-ta pravilno in strokovno uporabljati, saj z nepravilno uporabo posegajo in kršijo človekove pravice.
Zaradi specifičnosti in raznolikosti policijskih postopkov je v praksi pogosto potrebna improvizacija, kjer policisti nimajo veliko časa za pripravo in načrt za uspešno in učinkovito izvedbo naloge. Ko je odločitev prepuščena policistu, morajo le-ti ostati profesionalni in strokovni ter delovati v okviru svojih omejitev in načel s poudarkom na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki jih zahteva poklic policista.
Da bi se zmanjšala improvizirana in nestrokovna uporaba prisilnih sredstev in s tem zmanjšal nastanek telesnih poškodb ter ohranilo varovanje človekovih pravic, policija uvaja prisilna sredstva, med katera sodi sredstvo za vklepanje in vezanje – BodyCuff. Namen diplomskega dela je predstaviti sredstvo BodyCuff, predpisane postopke uporabe in namestitve sredstva, namen njegove uporabe ter opisati sestavne dele. Keywords: policija, prisilna sredstva, sredstva za vklepanje in vezanje, BodyCuff, človekove pravice, diplomske naloge Published in DKUM: 07.04.2023; Views: 445; Downloads: 93
Full text (2,48 MB) |
5. Vloga policijskega starešine v postopkih uporabe prisilnih sredstev : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloJanez Hancman, 2023, undergraduate thesis Abstract: Namen diplomskega dela je opozoriti na napake v sistemu, ki policista v postopkih uporabe prisilnih sredstev postavljajo v izredno težki položaj. Policist je tisti, ki je največkrat poklican na kraj, ko se konfliktna situacije ne more več rešiti brez tretje osebe. Policist mora v dani situaciji pravilno presoditi in ovrednotiti položaj. Policist se mora pravilno odločiti in uporabiti prisilna sredstva na način, kot je določeno v zakonu in podzakonskih predpisih. Ob vsaki uporabi prisilnih sredstev policijski starešina preveri, strokovnost in zakonitost uporabe prisilnih sredstev. Ta ocena je v postopkih, ki sledijo še kako pomembna, saj je od nje odvisno nadaljnje postopanje zoper policista. Najprej se bomo osredotočili na zakonodajo in v tem okviru bomo predstavili zakonske omejitve prisilnih sredstev, predstavili bomo pogoje, v katerih se lahko uporabijo prisilna sredstva, katera prisilna sredstva poznamo in načela, ki jih moramo upoštevati ob uporabi prisilnih sredstev. V nadaljevanju se bomo posvetili vplivu in lastnostim dobrega vode. Razložili bomo pomembnost vodje, kakšne so značilnosti uspešnega vodje, kakšna je formalna in socialna moč vodenja ter katere stile vodenja poznamo. Da si sploh lahko ustvarimo sliko, je potrebno pojasniti še oblike in načine nadzora nad delom policije. Predstavljen bo statistični pregled uporabe prisilnih sredstev, kjer bomo izpostavili primere, ki so bili ocenjeni zakonito in nestrokovno ali nezakonito in nestrokovno. Rezultate bomo v nadaljevanju primerjali z uporabo prisilnih sredstev na Policijski upravi Maribor v enakem obdobju in z enakimi predpostavkami. Vse te raziskave bomo v nadaljevanju povezali v teoretičnem primeru, kjer bo predstavljeno, zakaj so zgoraj naštete dobrine pri policijski starešini, ki ocenjuje uporabo prisilnih sredstev, tako pomembne. Predstavljene bodo negativne posledice, ki padejo izključno na policista in postopki, ki sledijo policistu. Diplomsko delo, katerega namen je izpostaviti sistemsko napako, bomo zaključili z interpretacijo zastavljenih hipotez. Keywords: policija, policijski starešine, prisilna sredstva, ocena prisilnih sredstev, diplomske naloge Published in DKUM: 26.01.2023; Views: 354; Downloads: 87
Full text (1,16 MB) |
6. Primerjava pooblastil in prisilnih sredstev vojaške policije, pravosodne policije in občinskega redarstva : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloDominika Jeromel, 2022, undergraduate thesis Abstract: Vojaška policija, pravosodna policija in občinsko redarstvo spadajo med represivne organe. Za uspešno opravljanje nalog imajo vojaška policija, pravosodna policija in občinsko redarstvo določena pooblastila, v sklopu katerih imajo pravico do uporabe prisilnih sredstev. Prisilna sredstva morajo uporabiti v skladu z načeli, saj posežejo v temeljne človekove pravice in svoboščine. Uporabiti morajo najmilejše prisilno sredstvo, kadar je to mogoče, prenehajo ga uporabljati takoj, ko prenehajo veljati razlogi za uporabo. Če je le mogoče, pred vsako uporabo prisilnega sredstva osebo opozorijo.
V diplomski nalogi so predstavljena pooblastila in prisilna sredstva, ki jih lahko predstavljeni organi uporabljajo pri izvajanju nalog. Opisan je tudi potek, kako se predstavljeni organi usposabljajo za pridobitev poklica in pooblastil ter prisilnih sredstev. Vsak organ mora na vsake toliko let svoje zanje obnavljati in se izpopolnjevati. Pooblastila se lahko uporabljajo v primerih, ki jih določa zakon, in samo na način, ki ga določata zakon in ustrezen podzakonski akt. Vsako pooblastilo posega v določeno človekovo pravico ali svoboščino (Žaberl, 2009).
Analizirali smo zakonodajo in drugo literaturo ter ugotovili, da imata pravosodna policija in vojaška policija enaka prisilna sredstva, medtem ko jih ima občinsko redarstvo bistveno manj, saj več oziroma hujših prisilnih sredstev ne potrebuje za nemoteno opravljanje svojega dela. Vsi organi morajo pri uporabi prisilnih sredstev upoštevati načela za uporabo prisilnih sredstev, da ne pride do nezakonite – napačne uporabe prisilnih sredstev. Na koncu smo ugotovili, da imajo vsi trije organi ravno dovolj pooblastil za uporabo prisilnih sredstev. Keywords: represivni organi, izvajanje nalog, pravosodna policija, občinsko redarstvo, prisilna sredstva, diplomske naloge Published in DKUM: 25.01.2023; Views: 492; Downloads: 68
Full text (716,75 KB) |
7. Usposabljanje in učinkovitost uporabe manj ubojnih prisilnih sredstev v slovenski policiji : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloAndrej Radi, 2022, undergraduate thesis Abstract: Uporaba, uvrščanje in usposabljanje z »manj ubojnimi ali neubojnimi« prisilnimi sredstvi v policijah po svetu oziroma razvitih demokratičnih družbah je del procesa sprejemanja novih prisilnih sredstev. Zaradi spoštovanja človekovih pravic, zagotavljanja splošne varnosti ljudi in upoštevanja visokih standardov pri izvajanju policijskih postopkov se nenehno razvijajo bolj humana prisilna sredstva. Slovenska policija že uporablja in tudi sledi novostim na področju uvajanja milejših prisilnih sredstev, ki so učinkovita pri obvladovanju hujših storilcev in še vedno primerna za uspešno izvajanja zahtevnejših nalog policije. Policijska zakonodaja v Sloveniji sicer ne pozna izraza »manj ubojna prisilna sredstva« ali »neubojna prisilna sredstva«, kakor tudi ni opredeljeno, katera prisilna sredstva bi bila lahko tako imenovana. Glede na nabor prisilnih sredstev bi morda lahko rekli, da so vsa prisilna sredstva razen strelnega orožja manj ubojna oziroma ne ubojna. Moramo pa se zavedati, da je lahko tudi palica ali katero drugo prisilno sredstvo v rokah neizobraženega oziroma neusposobljenega uporabnika nevarno sredstvo in lahko tudi smrtonosno. V preteklosti se je tako tudi pokazalo, da je oseba, zoper katero je bilo uporabljeno eno od milejših prisilnih sredstev (»plinski razpršilec«) umrla. Ugotovljeno je bilo, da obstaja vzročna povezava med uporabo prisilnega sredstva in nastalo posledico, čeprav vzrok smrti ni bil potrjen kot uporaba prisilnega sredstva. Zaradi takšnih dogodkov se moramo zavedati sekundarnih posledic uporabe prisilnih sredstev, ki so lahko hujše od pričakovanih učinkov uporabe prisilnega sredstva. Zaradi učinkovitega izvrševanja policijskih nalog z uporabo prisilnih sredstev, je treba vseskozi stremeti k uvajanju novih učinkovitejših prisilnih sredstev, predvsem pa takšnih, ki na osebah povzročajo najmanjše posledice. Ker pa je nemogoče z gotovostjo vnaprej določiti, kakšna posledica bo nastala ob uporabi določenega prisilnega sredstva, bi bilo mogoče razmišljati glede imenovanja teh sredstev kot »manj ubojna prisilna sredstva. Učinek manj ubojnih prisilnih sredstev pa je, kot je že povedano mogoče doseči s konstruiranjem le-teh, da so manj nevarna, in pa seveda z rednim in profesionalnim pristopom k usposabljanju in izobraževanju policistov glede same uporabe le teh.
V zaključnem delu želimo preučiti zakonodajo in pooblastila ter predstaviti različna prisilna sredstva v slovenski policiji ter poiskati ustrezno poimenovanje prisilnih sredstev, saj se v različnih dostopnih literaturah uporablja različna terminologija, kot zasledimo nesmrtonosna sila, manj ubojna sredstva, milejša sredstva itd. Izpostavili smo tudi pomembnost usposabljanja v slovenski policiji.
Na osnovi analiziranja obstoječega strokovnega gradiva in spoznanja smo prve štiri hipoteze potrdili, zadnjo smo pa zavrnili. Keywords: prisilna sredstva, manj ubojna prisilna sredstva, usposabljanje, učinkovitost, diplomske naloge Published in DKUM: 18.10.2022; Views: 364; Downloads: 81
Full text (1,11 MB) |
8. Življenju manj nevarno prisilno sredstvo BolaWrap® : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloTomaž Vičič, 2022, undergraduate thesis Abstract: Slovenski policisti smejo za doseg cilja policijske naloge pri svojem delu uporabiti več policijskih pooblastil, eno od teh pa je tudi uporaba prisilnih sredstev. V časih socialnega razvoja, v katerem širša družba vse bolj kritično spremlja policijsko uporabo sile, je velika odgovornost strokovnih služb, da poiščejo razne načine in sredstva, s katerimi lahko policisti na bolj miren in na manj invaziven način dosežejo cilje policijske naloge. Osrednji predmet obravnave tega zaključnega dela je smiselnost in primernost implementacije sistema BolaWrap®, življenju manj nevarnega prisilnega sredstva, v slovenski policiji. BolaWrap® je naprava, ki s pomočjo smodniških plinov proti osebi izstreli tanko kevlarjevo vrv s kovinskima elementoma na vsakem koncu vrvi in ob tem sprosti glasen pok. Osnovni namen naprave je presenetiti in hkrati varno onesposobiti, oziroma imobilizirati osebo v policijskem postopku, ki zaradi nenadnih gibov predstavlja nevarnost policistu, sama sebi ali tretji osebi. Naprava BolaWrap® s svojim delovanjem na osebi praviloma ne povzroča hujših telesnih poškodb, v večini primerov pa policistom na relativno miren način omogoči varno nadaljevanje s policijskim postopkom. Zaradi takšnega slovesa je napravo v letu 2020 pričelo uporabljati vse več policijskih uprav tako v Združenih državah Amerike, kot tudi drugje po svetu. Pri raziskovanju smo s pomočjo obravnave strokovnega gradiva, pregledom uradnih video posnetkov in pomočjo strokovnjakov s področja policijskega dela in pooblastil ugotovili, da je naprava BolaWrap® humano in življenju manj nevarno prisilno sredstvo in je zato smiselna in primerna za uporabo s strani slovenske policije. Prav tako smo glede na ugotovljeno oblikovali predlog spremembe zakona, ki določa uporabo prisilnih sredstev v slovenski policiji. Oblikovalci zaključnega dela priporočamo nadaljnje posodabljanje naprave BolaWrap® in razvoj drugih življenju manj nevarnih prisilnih sredstev. Strokovnjakom s področja policijskih pooblastil in vodilnemu kadru slovenske policije predlagamo temeljit vpogled in obravnavo koristi naprave za delo v policiji ter jim svetujemo delo za končno implementacijo prisilnega sredstva v slovensko
policijo. Keywords: prisilna sredstva, življenju manj nevarna prisilna sredstva, BolaWrap®, slovenska policija, diplomske naloge Published in DKUM: 14.10.2022; Views: 300; Downloads: 31
Full text (1,10 MB) |
9. Policijska uporaba strelnega orožja : primerjava ureditve v Republiki Sloveniji in ZDAVid Ambrož, 2022, undergraduate thesis Abstract: Policija je represivni organ države, ki lahko v primeru ogrožanja življenja ali hude telesne poškodbe s strelnim orožjem poseže v temeljno človekovo pravico osumljenca – pravico do življenja. Gre za eno najbolj invazivnih prisilnih sredstev, katere zakonska omejitev je pomembna za preprečitev nedopustnih posegov v omenjeno pravico, ki lahko pomeni tudi usmrtitev osebe, proti kateri se strelno orožje uporabi. V Republiki Sloveniji je pravica do življenja urejena v 17. členu Ustave RS. Poseg v človeško življenje s strelnim orožjem s strani policista ureja Zakon o nalogah in pooblastilih policije. Ta zelo natančno določa uporabo, postopek, pogoje in preverjanje zakonitosti uporabe. Vsaka uporaba prisilnega sredstva je posebej obravnavana in ocenjena, kar zmanjšuje možnost nezakonitih posegov v temeljne človekove pravice. Če to ureditev primerjamo z ameriško, ugotovimo, da imajo zvezne države zelo neenotno in nepregledno uredbo omenjene problematike. Pravica do življenja ni direktno urejena z zakonodajo. Samo uporabo strelnega orožja okvirno ureja Ustava ZDA in Listina pravic. Ti določata minimalne pogoje, ki naj bi jih Zvezne države uvedle v lastno zakonodajo in posamezno pravico zaostrile, kar v večini niso izkoristile in so standardi še manj omejevalni. Nekatere države članice sploh nimajo zakonodaje, ki bi urejale problematiko. Če pogledamo na to tematiko celovito, ugotovimo, da ima Slovenija skoraj v vseh pogledih strožjo normativno urejenost uporabe strelnega orožja, kar v večji meri zaščiti pravico do življenja. To pa se kaže tudi v manj pogosti uporabi strelnega orožja zoper posameznika. Keywords: policija, policijska pooblastila, strelno orožje, prisilna sredstva, zakonodaja, Slovenija, Združene države Amerike, primerjave, diplomske naloge Published in DKUM: 22.09.2022; Views: 440; Downloads: 101
Full text (927,74 KB) |
10. Prekoračitve policijskih pooblastil pri uporabi prisilnih sredstev pred in med epidemijo covida-19 : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloNeja Drevljak, 2022, undergraduate thesis Abstract: Policisti morajo pri upravljanju svojih nalog biti zbrani in premišljeni, saj imajo pravico, da lahko posegajo v človekove pravice in temeljne svoboščine posameznikov. Pri svojem delu smejo delovati le v skladu s policijskimi pooblastili, ki so določeni v raznih zakonih. V nekaterih primerih pa lahko pride do situacije, kjer policist ne reagira korektno in prekorači svoja pooblastila ali celo krši zakon. Prekoračitev policijskih pooblastil je še posebej problematično in kritizirano, če policist prekomerno uporabi silo. V diplomski nalogi smo raziskali ali je prišlo do razlik pri nesorazmerni uporabi prisilnih sredstev pred in med epidemijo COVID-19. V delu smo naprej na kratko opisali bolezen COVID-19, nato pa smo še našteli razne ukrepe in omejitve, ki so bili implementirani v Sloveniji ter opisali reakcije ljudi na novo življenje. Za tem smo pisali o policijskih pooblastilih v Sloveniji in se pri tem osredotočili na prisilna sredstva, ki smo jih nato tudi opisali. Ogledali smo si še pojem policijske brutalnosti ter našteli nekaj razlogov za nesorazmerno uporabo prisilnih sredstev. V praktičnem delu smo analizirali poročila Sektorja za pritožbe zoper policijo, Varuha človekovih pravic ter Policije same. Podatke o številu pritožb zoper policijo in (ne)sorazmerno uporabljenih prisilnih sredstvih smo primerjali, saj smo želeli ugotoviti, ali je epidemija vplivala na število prekoračitev policijskih pooblastil pri uporabi prisilnih sredstev. Ugotovili smo, da je slovenska policija v času epidemije svoje naloge večinoma izvajala strokovno in zakonito. Kljub temu, se je povečalo število pritožb zoper Policijo, s tem pa tudi primeri, ki so se nanašali na nesorazmerno uporabo prisilnih sredstev. Keywords: policija, policijska pooblastila, prisilna sredstva, diplomske naloge Published in DKUM: 12.09.2022; Views: 594; Downloads: 140
Full text (1,08 MB) |