| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
PRIMERJAVA DELOVANJA RASTLINSKE IN SBR ČISTILNE NAPRAVE
Anja Popovič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Rastlinska čistilna naprava Cvetkovci in SBR čistilna naprava Središče ob Dravi sta novi komunalni čistilni napravi z začetkom obratovanja v letu 2015. Napravi uporabljata zelo različno tehnologijo čiščenja, vendar sta obe zasnovani na bioloških postopkih, katerega glavni delež predstavljajo mikrobiološke združbe. Diplomsko delo je tako sestavljeno kot primerjava obeh čistilnih naprav. V teoretičnem delu so podane osnove biološkega čiščenja ter veljavna pravna ureditev področja čiščenja in odvajanja odpadne vode. Nadalje so opisane vrste in lastnosti posameznih delov ter princip delovanja obeh naprav. Končni del diplomskega dela zavzema primerjava učinkovitosti čiščenja in primerjava stroškov. Podane so tudi prednosti in slabosti.
Keywords: rastlinska čistilna naprava, SBR čistilna naprava, delovanje čistilne naprave, učinkovitost čiščenja, primerjava stroškov
Published in DKUM: 13.10.2016; Views: 1921; Downloads: 342
.pdf Full text (4,44 MB)

2.
ANALIZA SANACIJE OBJEKTA MFT V MARIBORU
Sebastijan Rošer, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo sestavljata teoretični in praktični del. V teoretičnem delu smo predstavili osnovno terminologijo in v skladu z veljavno zakonodajo predstavili energetsko, statično in požarno sanacijo ter opisali njihove glavne značilnosti. V praktičnem delu smo predstavili sanacijo objekta MFT. Opisali smo osnovne značilnosti objekta, v katerem je potekala sanacija in na izvedenem primeru predstavili načine izvedbe sanacij. Stroške sanacije objekta smo razdelili po posameznih vrstah sanacij in primerjali dobljene rezultate. Na osnovi javno razpoložljivih podatkov novogradnje primerljivega bolnišničnega objekta in izračuna reprodukcijske vrednosti objekta s pomočjo Priročnika za vrednotenje gradbenih objektov pa ocenili ekonomsko upravičenost sanacije.
Keywords: energetska sanacija, statična sanacija, požarna sanacija, sanacija bolnišničnega objekta, primerjava stroškov sanacij
Published in DKUM: 13.09.2016; Views: 1500; Downloads: 105
.pdf Full text (9,30 MB)

3.
Primerjava izdelovalnih tehnologij na primeru dvodelnega vodilnega obroča
Andrej Timošek, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je opisan problem in izvedena analiza ter primerjava stroškov izdelave dvodelnega vodilnega obroča z dvema različnima postopkoma izdelave. Tema za diplomsko delo je povzeta iz praktičnega proizvodnega problema, pri katerem smo želeli izbrati najugodnejši postopek izdelave, zadostiti vsem zahtevam kupca, skrajšati proizvodni čas in nazadnje stroškovno optimirati proizvodni proces. Osnova za diplomsko delo je bila nepopolna konstrukcija valjčnih transporterjev, na katerih se je zaradi odsotnega vodenja bremena pojavljalo zamikanje iz smeri gibanja, kar je imelo za posledico zastoje transportne linije. Z delom smo uspešno dokazali, da lahko z dvema popolnoma različnima postopkoma dosežemo enake rezultate in da lahko z izbiro ustreznega postopka prihranimo čas ter denar. Za primerjavo med postopkoma struženja in globokega vleka je pomembno, da imamo v prvi vrsti znano število izdelkov, ker je postopek struženje primeren za individualno ali maloserijsko proizvodnjo, globoki vlek pa po drugi strani drastično zmanjša proizvodne stroške velikoserijske proizvodnje.
Keywords: tehnologije izdelave, dvodelni vodilni obroč, globoki vlek, struženje, primerjava postopkov, analiza stroškov izdelave.
Published in DKUM: 01.06.2016; Views: 1203; Downloads: 140
.pdf Full text (3,26 MB)

4.
STROŠKOVNA UČINKOVITOST MERITEV ELEKTRIČNE ENERGIJE PRI KONČNIH ODJEMALCIH
Boštjan Turinek, 2014, master's thesis

Abstract: Zajemanje merilnih podatkov se je v preteklosti izvajalo na različne načine. Z razvojem informacijske tehnologije so se načini zajemanja merilnih podatkov oziroma odbirkov spreminjali in stroškovno optimizirali. Razvoj merilnih naprav je prav z informacijsko tehnologijo in tehnologijo elektronike naredil v zadnjem času velik tehnološki napredek. Sistem daljinskega odbiranja merilnih naprav ni namenjen samo odbiranju stanj iz števcev, ampak združuje tudi druge funkcije, ki direktno ali posredno vplivajo na stroškovno učinkovitost podjetja. Med direktne štejemo zmanjševanje stroškov odbiranja merilnih naprav ter zmanjševanje izgub energije v omrežju, med posredne vplive pa štejemo določene poslovne modele, ki omogočajo zmanjševanje stroškov. V nalogi je prikazana primerjava investicij v indukcijske števce in sistemske števce. Prav tako je narejena primerjava stroškov vzdrževanja in stroškov zajemanja merilnih podatkov za potrebe obračuna med indukcijskimi in sistemskimi števci. Navedene so tudi koristi uvajanja sistemskih števcev in preoblikovanja poslovnih procesov z namenom boljše stroškovne učinkovitosti podjetja. Zmanjševanje izgub energije v distribucijskem omrežju je zahtevna naloga, saj je omrežje zelo razvejano in ima veliko merilnih točk, kjer se meri prejeto in oddano električno energijo. Za obvladovanje izgub energije podjetje Elektro Celje, d. d. uporablja programsko orodje, ki ima vgrajene algoritme za izračun izgub energije. Algoritmi v programskem orodju so zasnovani tako, da znajo izračunati električne veličine v vsakem trenutku in v vsaki točki omrežja. Pravilnost delovanja programskega orodja DMS je odvisna od vhodnih podatkov. V nalogi je obravnavan del srednjenapetostnega omrežja, in sicer z namenom primerjave določitve izgub s programskim orodjem in z metodo merjenja električne energije v vseh točkah obravnavanega omrežja. Učinkovitost sistema daljinskega odbiranja merilnih naprav pridobi pravo dimenzijo uporabe v primeru podajanja merilnih podatkov v druge sisteme. Eden izmed teh sistemov je tudi programsko orodje DMS, ki potrebuje omenjene podatke za nemoteno in točno delovanje sistema.
Keywords: merjenje električne energije stroškovna učinkovitost indukcijski števci sistemski števci analiza stroškov izgube električne energije prednosti in slabosti sistemskih števcev programsko orodje DMS arhitektura sistemskih števcev primerjava med sistemskimi in indukcijskimi števci odbiranje merilnih naprav stroškovna analiza
Published in DKUM: 26.11.2014; Views: 2681; Downloads: 145
.pdf Full text (3,75 MB)

5.
PRIMERJAVA RAZVOJA APLIKACIJE ZAPRAVLJIVEC ZA MOBILNI PLATFORMI ANDROID IN WINDOWS PHONE 7
Primož Koletnik, 2011, undergraduate thesis

Abstract: V obdobju razcveta pametnih naprav se na trgu pojavljajo potrebe po razvoju velike količine aplikacij za različne mobilne platforme. Poleg uporabnosti aplikacij je pomemben tudi vidik s strani razvijalcev. V ta namen smo v diplomski nalogi naredili primerjavo in predstavili prednosti ter slabosti za različne platforme. Osredotočili smo se na dve platformi, Android ter Windows Phone OS, za kateri smo razvili aplikacijo Zapravljivec. Zapravljivec je aplikacija, ki nam omogoča beleženje stroškov, njihov pregled po obdobjih in kategorijah ter grafični prikaz porabe. Implementirali smo možnost sinhronizacije podatkov s pomočjo spletne storitve do katere dostopamo iz obeh platform.
Keywords: mobilne aplikacije, mobilne platforme, Android, Windows Phone, primerjava razvoja, razvoj aplikacije, nadzor nad stroški, vodenje stroškov
Published in DKUM: 27.01.2012; Views: 2700; Downloads: 277
.pdf Full text (3,99 MB)

6.
7.
Search done in 0.22 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica